Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

De sezon: vinete, rosii, ardei

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
aardei

aardei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2008
Salut,

Eu unul sunt innebunit dupa zacusca de vinete si dupa mancarea de vinete cu usturoi. Uite cum le fac eu:

1. Zacusca de vinete.
Ingrediente: vinete 2/5, ceapa 1/5, ardei 1/5, rosii 1/5, ulei si sare dupa gust.

Ce trebuie facut preliminar: se coc vinetele si se curata, dupa care se rup fasii longitudinale. Se coc ardeii (cu gogosari e si mai gustos), se curata si se rup fasii longitudinale
Se caleste ceapa taiata sferturi, se adauga rosiile decojitesi dupa ce se caleste bine combinatia, se adauga vinetele si ardeii. Dupa care se lasa la foc mic pana te plictisesti. Am uitat de sare, care se adauga treptat, dupa gust. Se mananca rece, a doua zi.

2. Vinete cu usturoi
Se iau niste vinete mai subtirele, din acelea cu putine seminte. Se taie fasii si se precalesc in ulei bine incins, cat sa se inmoaie putin. Se scot dupa aceea si se pun straturi impanate cu usturoi. Se adauga rosii taiate cubulete, si eventual cascaval ras deasupra. Se tine la cuptor 30-45 minute la foc mic. Bineinteles, cu sare dupa gustul fiecaruia.

Va doresc pofta buna :thumbup:

Astept de la voi si alte idei de preparare pentru aceste legume minunate.

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Vinetele merg direct la grill. Vinete tinere, mai subtiri, le decojesti fasii alternative sa arate mai frumos, apoi tai felii de cca 1cm grosime, se prajesc pe ambele parti pe grill. Merg perfect ca si garnitura la un snitel de pui in fulgi cu sos de usturoi.

Rosii umplute cu vinete cred ca stie toata lumea ce si cum.

#3
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Salată de vinete cu usturoi și iaurt:
Vinetele se curăță de coajă, se taie cubulețe și se călesc în tigaie cu puțin ulei.
Când sunt bine înmuiate, se scot, se adauga usturoi tăiat mărunt (după gust), sare și o cutie de iaurt.
Este o salată rapidă și gustoasă.

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Imi place salata de vinete simpla, fara usturoi si iaurt. Mai ales primele vinete, alea fragede si micute de pe piata, dulci si gustoase.
Vinetele coapte, mixate cu ulei, sare si otet, optional ceapa. Unii prefera si un toping de smantana.

#5
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Ce-mi place acum vara sa fac fasole pastai(de asta fara ate) si dovlecei cu mujdei. Se pot face si vinete pane, ca tot din familia asta fac parte.

Se fierbe fasolea pastai in apa cu putina sare si un pic de "praf" (baza de mancaruri de la knorr). Se trec dovleceii taiati felii prin oua si faina si se pun la prajit in tigaie.La fel se procedeaza si pentru vinete. Pentru mujdei se piseaza usturoi, se pune putin ulei de masline, cateva frunzulite de patrunjel tocate marunt, putina zeama de lamaie si 2-3 linguri de smantana pana se omogenizeaza. De aici inainte pofta mare!  :rolleyes:

Tip: de preferat cu mamaliguta in loc de paine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate