Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Acumulatorii pt camere video

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
Tocmai mi-am achizitionat cu greu din cauza bugetului o camera video noua SONY DCR-DVD 106E(a costat 1000 lei, la cel mai bun pret), care este totusi o camera video modesta, cu performante obisnuite, insa dupa ce "m-am jucat" cu camera video nou-nouta de ziua mea si spre surprinderea mea acumulatorul (NP-FH 40) cu care este inclus consuma f repede in timp scurt. Apoi m-am interesat de acumulatorii pe net si m-am speriat de preturi URIASE care incep de la 300 lei si mai departe :o ...Am facut mare greseala sa cumpar camera video dar nu stiam ca e nevoie de acumulartorul pt situatii neprevazute de ex in calatorii pe distante mari etc ...Acumulatorii de pe net la preturi ultrauriase sunt originali dar exista si acumulatorii la preturi mai mici care incep de la 100 lei insa nu mai sunt sigur care e mai bun...Acumulatorii sunt cu InfoLi : NP-FH 70 si NP-FH 100. SUNT EXTREM DE DEZAMAGIT <_<  INCAT VREAU S-O RETURNEZ INAPOI SAU S-O VAND....EU VOI PLECA IN CURAND IN EUROPA DE VACANTA SI CUM O SA FILMEZ CU ASA ACUMULATOR SLABUT PT CA NU AM REUSIT SA COMANDEZ UN ACUMULATOR DE REZERVA (NP-FH 70) IN TIMP SCURT DAR NU VREA SA-MI TRIMITA PRIN POSTA(NUMAI 6-7 LEI) CI PRIN CURIERAT (25 LEI!!!!) :cursing: asa ca am refuzat din cauza taxelor livrare prea mari( de pe okazii.ro)

DE CE SUNT ASA DE SCUMPI ACUMULATORII?  
Am si camera foto digitala compacta Sony numai pt poze
Stiu ca toti acumulatorii la camere video sunt scumpi indiferent de marca

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Marketing.
In primul rind, din cite stiu eu, orice acumulator (livrat cu camera) tine 60-90 minute.
Poti sa economisesti (nitel) prin dezactivarea diversleor efecte (stabilizare digitala, wind etc.) si NEfolosirea zoom-ului.
Apoi, acumulatorii de rezerva sint scumpi din motive de marketing. Pina la urma o sa-ti cumperi, daca ai nevoie!!
Este la fel ca si cu imprimantele. O imprimanta noua este 150-200 de lei cu 2 cartuse (negru+color). Un cartus nou (original) color este 100 de lei. Adica jumate din imprimanta !! Foarte multa lume cumpara noi, in lo sa le reumple pe cele vechi !!

#3
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
MARKETINGU" PE NAIBA!!!! nicioadat nu am inteles ce inseamna marketingul, nu ma intereseaza nimic asta ci VACANTA MULT-ASTEPTATA IN EUROPA

CU LCD INCHIS se economiseste acumulatorul, am gasit NP-FH 70 la 100 lei insa sunt indignat de taxe curierat prea mari( refuz comanda dar nu vrea sa-mi trimita prin posta la nici 6 lei plus acumulatorul )...ce poate sa insemne asta!!! SUNT IMPOTRIVA FIRMELLOR CURIERAT :cursing: , f revoltat pt ca sunt un provincial amarat ....firmele astea ne jefuiesc la drumul mare!!!
scuze pt mine , nu dispun de banii multi, dar am nevoie de rezerva cat mai curand posibil la pret mai mic (pe net pret mai mic decat la magazin(preturi umflate artificial din cazua marketingului)

cum poti fenta taxe curierat prea mari daca nu vrea macar prin posta?

#4
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Sint preferate firmele de curierat pentru ca sint mai accesibile. La posta te duci cu formularul scris de mina (de obicei) si stai 3 ore, daca ai multe pachete de trimis. Prin curier merge mult mai usor, le ridica ei de la tine de la firma si le duc direct la client acasa. Da, da, este nitel mai scump. Daca nu are firma alta posibilitate sa le trimita... asta e. Eventual cauti un magazin, la tine in oras, care aduce asa ceva.
Iar faza cu marketingul... cum ziceam, daca vrei neaparat, o sa cumperi, oricit de scump ar fi.
Da, este buna si faza cu LCD inchis. Desi au aparut foarte mult camere care nu mai au vizor !!
Ai grija pe okazii.ro, sa nu iei vreo teapa.
Iar despre vacanta... presupun ca vei sta pe la vreun hotel. Incarci acolo bateria !! Altfel.. nu pre ai ce face.
Sau cumperi o baterie din afara, din tarile vizitate !!! Teoretic, iesi mai ieftin....

#5
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
mersi pt explicatiile tale :peacefingers:
vad ca nu am alte solutii, am nevoie de acumulator de rezerva dar in timp scurt,

#6
ciprians

ciprians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.10.2007
Cu acumulatorii, vezi si cat de repede poti sa reincarci. Nu stiu accesoriile camerei, dar teoretic daca are incarcator de masina, te ajuta enorm. Daca nu, intr-adevar, un alt incarcator este bun. Sau doar sa tragi cadrele care le consideri importante  :console: .

Adevarul e ca nu sunt prea ieftine camerele in ansamblu, dar poti face multe filmari interesante cu ele.

vacanta faina si sa stapanesti sanatos camera!  :OK:

#7
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
camerele video le gasesti peste tot, usor de gasit, dar prea multe marci si performante
cat despre accesoriile, reprezinta cea mai mare problema: sunt f scumpi, greu de gasit (numai pe net), niciodata incluse impreuna cu camere video din cauza MARKETINGULUI!!!! sau ce-o fi (asa sunt firmele producatoare spre dezamagirea clientilor..."Imi trebuie acumulatorul care se cumpara separat si mai scump si greu de gasit in magazine ", Incarcator" ori multe accesorii )macar o curea care tine camera video (nici inclusa)...Am nevoie de acumuator, discuri DVD(rezerva), curea, care se cumpara separat din magazin in magazin sau pe net dar cu taxe livrare f mari(nu mai cumpar pe net daca esti din provinicie)

#8
piffoto

piffoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.07.2004
Trezeste-te! ...Traim in Romania. Interesul pt clienti este ZERO. Doar vanzarile conteaza. Daca un accesoriu este scump si nu prea se cumpara nu o sa-l gasesti. Daca e ieftin tot nu o sa-l gasesti. Cauta la bursa si o sa gasesti cam tot ce vrei, aduse din USA bineinteles.

Edited by piffoto, 30 July 2008 - 02:49.


#9
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postdave, on Jul 27 2008, 13:34, said:

MARKETINGU" PE NAIBA!!!! nicioadat nu am inteles ce inseamna marketingul, nu ma intereseaza nimic asta ci VACANTA MULT-ASTEPTATA IN EUROPA

CU LCD INCHIS se economiseste acumulatorul, am gasit NP-FH 70 la 100 lei insa sunt indignat de taxe curierat prea mari( refuz comanda dar nu vrea sa-mi trimita prin posta la nici 6 lei plus acumulatorul )...ce poate sa insemne asta!!! SUNT IMPOTRIVA FIRMELLOR CURIERAT :cursing: , f revoltat pt ca sunt un provincial amarat ....firmele astea ne jefuiesc la drumul mare!!!
scuze pt mine , nu dispun de banii multi, dar am nevoie de rezerva cat mai curand posibil la pret mai mic (pe net pret mai mic decat la magazin(preturi umflate artificial din cazua marketingului)

cum poti fenta taxe curierat prea mari daca nu vrea macar prin posta?

Frate, tu esti penibil, nu te supara. Daca ai mare nevoie si nu vrei sa pierzi amintiri din marea excursie a vietii tale, mai dai si inca zece milioane in plus, nu 25 de lei.

In plus, firmele alea de curierat au si ele consum de benzina/motorina, angajati de platit, profit de facut etc., nu exista nimic moca pe lumea asta, iar pentru ce inseamna livrarea la domiciliu, din nou nu te supara, dar 25 de lei mi se pare fix un rahat.

Altfel, despre acumulator vorbind, eu am fost 4 zile la mare in Bulgaria si am tras 2 casete (4 ore FULL) cu acumulatorul standard si incarcandu-l in camera de hotel cand am avut ocazia.

#10
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Chiar ca ii dau dreptate colegului de mai sus...Adica tu iti permiti o excursie prin Europa si de-alde 6 lei,25 lei ti se par sume exorbitante,,, :cursing: Mai bine taceai din gura... :thumbdown:

#11
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Eu am luat un acumulator ptr Panasonic de vreo 2400 mAh de la o firma de asta online de 3 ori mai ieftin decat MediaGalaxy, nu este original probabil ceva chinezarie. Pana acuma si-a facut treaba tine vreo 3-4 ore.

Edited by gamezcdr, 30 July 2008 - 08:15.


#12
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View Postgamezcdr, on Jul 30 2008, 08:54, said:

Eu am luat un acumulator ptr Panasonic de vreo 2400 mAh de la o firma de asta online de 3 ori mai ieftin decat MediaGalaxy, nu este original probabil ceva chinezarie. Pana acuma si-a facut treaba tine vreo 3-4 ore.

Pai spune-ne si noua magazinul ala online!!! Nu vezi ca e lumea disperata?! ;)

#13
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Pt sony exista acumulatori originali si acumulatori "refurbished". Cei refurbished costa jumatate. Dar nu bag mana in foc...eu am numai originali...

#14
viktoras

viktoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 31.08.2005
Cumparati cu incredere de aici: http://www.dealextre...ch.SONY BATTERY

Marfa vine in pachete prin posta romana,se ridica de la vama,nu se plateste taxa de transport si nici vama.
Marfa vine sub forma de ''cadou'' care conform legii pana in 40 de euro nu se plateste vama.
Am cumparat de la ei de aceea va recomand.

#15
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
am luat de aici http://www.4lifetime...FH100--247.html

#16
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Cu acumulatorii nu e de joaca, din simplul fapt ca sunt chimici ca sa zic asa si perisabili. O placa video de exemplu va functiona la fel si peste 100 de ani daca acum este ok, pe cand acumulatorii se usuca, se sulfateaza. Am lucrat in domeniul sistemelor de panouri solare fotovoltaice, si acolo ai baterii nene, nu gluma, mii de amperi. A venit unu la noi la firma tot asa cumparase nu stiu ce baterii ieftine si nu apuca omu sa-si vada programu preferat la TV ca piuia invertoru si se inchidea pe subvoltare. Credeti-ma, cel putin cand vine vorba de acumulatori, dai bani dublu, da stii ca te tin.

#17
B3aT

B3aT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2005

View Postxtremdriving, on Jul 30 2008, 11:21, said:

Pt sony exista acumulatori originali si acumulatori "refurbished". Cei refurbished costa jumatate. Dar nu bag mana in foc...eu am numai originali...

Exista originali , refurbished si acumulatori de calitate si ieftini, care nu includ costurile de marketing Sony.

Camera a costat putin tocmai pt ca nu a avut accesorii, si a avut cel mai mic acumulator, tocmai ca sa cumperi altul de la ei care costa cat un sfert din camera.

Cu posta se lucreaza foarte greu (multe hartii, ajunge greu, birocrocratie si servicii slabe), dar curierii au taxe cam mari per km intradevar. De unde esti Dave ?

Edited by B3aT, 30 July 2008 - 19:34.


#18
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
LED-ul galben clipeste intermitent in timp ce se incarca acumulatorul de rezerva(marca NO Name) de pe camera video
este normal acest lucru? :huh:
celalat acumulator(original Sony) inclus cu camera video Sony nu clipeste ci numai LED luminat in galben...sunt ingrijorat, acumualtorul este nou, cred ca este "refurbished", parca suna....ce ma fac?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate