Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Acumulatorii pt camere video

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
stef81

stef81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 03.07.2008
daca-ti clipeste, nu ti-l incarca. ti-l miroase ca nefiind sony. solutia? http://www.f64studio...id=317&pid=2691
o cheltuiala in plus, dar o sa-ti placa faptul ca nu mai trebuie sa blochezi camera cand il incarci. a...si merge si la masina.

#20
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Mi-am cumparat dupa 4lifetime si merge fara probleme la camera sony infolithium. Celulele sunt made in Japan. Deci poti sa faci ceva economii. Camera il vede ca fiind sony deci nu-i nicio probelema de incompatibilitate. Poate unii sunt chiar mai buni decat originalele. In fond au aceeasi constructie .. dar deh pretul brandului se plateste. Sunt perfecti deci si acumulatorii mai ieftini, nu se simte diferenta.

Edited by koss_x_treeme, 25 November 2008 - 12:30.


#21
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

View Postkoss_x_treeme, on Nov 25 2008, 12:28, said:

.. Poate unii sunt chiar mai buni decat originalele. In fond au aceeasi constructie .. dar deh pretul brandului se plateste. Sunt perfecti deci si acumulatorii mai ieftini, nu se simte diferenta.
si o sa vina o vreme cand in timp ce filmezi si  acumulatorul iti arata ca te tine 200 minute...cade brusc...iar brandul ala vechi inca merge fara probleme

#22
H_FIRE

H_FIRE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.03.2009
Salutari,


Am cautat si eu baterii de rezerva mai ieftine si am dat de site-urile  3e si 4lifetime(prin okazii cu anunt de acumulator original sony...) . Ma rog, nu zic ca nu au propuneri interesante dar am cateva nelamuriri inainte de a achizitiona :

Detaliile tehnice pentru cea mai buna baterie de rezerva Sony sunt : Putere 6,8 V / 27 Wh / 3980 mAh  , e modelul NP FH 100.
Toate celelalte modele "echivalente" difera undeva , sau e puterea mai mare sau e mAh mai mic (ceea ce inseamna o durata mai mica de utilizare din ce am inteles)

La varianta prezentata de 4lifetime pe care voiam sa merg azi sa o achizitionez pana am vazut-o pe site sunt cateva diferente si estetice si practice (probabil si functionale) fata de originalul Sony :  http://www.4lifetime...FH100--247.html  
Dupa cum se poate vedea apare un cablu nou in peisaj , am vazut pe net ca multi dintre acesti acumulatori echivalenti au nevoie de un cablu suplimentar conectat la camera , vizibil , evident inestetic si cateodata chiar periculos in manipularea camerei!
Puteti vedea mai in detaliu un model similar aici : http://www.youbatt.c...p/ybnpfh100.htm  

Imi poate confirma cineva supozitia ca varianta de la 4lifetime care are 2300mAh  in loc de 3980 cat are originalul Sony  e de fapt o varianta cu jumatate de viata in utilizarea bateriei ? (care rezista sa zicem 3 ore in loc de 6 de filmat incontinuu) ?

Astept pareri / recomandari , va multumesc

#23
B3aT

B3aT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2005
Sau mai simplu iei varianta mai mare, fh-100 FARA FIR


Durata de utilizare e direct legata de capacitatea acumulatorului (mAh) si de modul de folosire a camerei.

#24
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

View PostH_FIRE, on Mar 19 2009, 16:38, said:

Salutari,


Am cautat si eu baterii de rezerva mai ieftine si am dat de site-urile  3e si 4lifetime(prin okazii cu anunt de acumulator original sony...) . Ma rog, nu zic ca nu au propuneri interesante dar am cateva nelamuriri inainte de a achizitiona :

Detaliile tehnice pentru cea mai buna baterie de rezerva Sony sunt : Putere 6,8 V / 27 Wh / 3980 mAh  , e modelul NP FH 100.
Toate celelalte modele "echivalente" difera undeva , sau e puterea mai mare sau e mAh mai mic (ceea ce inseamna o durata mai mica de utilizare din ce am inteles)

La varianta prezentata de 4lifetime pe care voiam sa merg azi sa o achizitionez pana am vazut-o pe site sunt cateva diferente si estetice si practice (probabil si functionale) fata de originalul Sony :  http://www.4lifetime...FH100--247.html  
Dupa cum se poate vedea apare un cablu nou in peisaj , am vazut pe net ca multi dintre acesti acumulatori echivalenti au nevoie de un cablu suplimentar conectat la camera , vizibil , evident inestetic si cateodata chiar periculos in manipularea camerei!
Puteti vedea mai in detaliu un model similar aici : http://www.youbatt.c...p/ybnpfh100.htm  

Imi poate confirma cineva supozitia ca varianta de la 4lifetime care are 2300mAh  in loc de 3980 cat are originalul Sony  e de fapt o varianta cu jumatate de viata in utilizarea bateriei ? (care rezista sa zicem 3 ore in loc de 6 de filmat incontinuu) ?

Astept pareri / recomandari , va multumesc

acumulatorul cu fir ce trebuie legat la camera dauneaza camerei video in timpul inregistrarii?

#25
B3aT

B3aT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2005

View Postdave, on 10th May 2009, 22:45, said:

acumulatorul cu fir ce trebuie legat la camera dauneaza camerei video in timpul inregistrarii?
Firul doar faciliteaza folosirea acumulatorilor fara cip-ul Sony, singurul dezavantaj este insasi firul care sta afara, nu are nici o legatura cu functiile camerei si nici cu, calitatea celulelor din interior.

#26
musiu

musiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.07.2004
Va recomand cu toata increderea acumulatori de pe ebay.. neoriginali. Am o camera video sony hc40 cu acumulator original np-fp50, care ma tine cam 45 minute de filmare.. am zis sa risc 30 lei si sa iau un np-fp90 de pe ebay.. din china. Sunt efectiv incantat.. acumulatorul se indreaza in parametri.. este recunoscut de camera video perfect.. arata timpul ramas .. il incarca in aprox 4 ore.. si.. am 3 ore de filmare  :D

#27
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

View Postmusiu, on 2nd June 2009, 19:33, said:

Va recomand cu toata increderea acumulatori de pe ebay.. neoriginali. Am o camera video sony hc40 cu acumulator original np-fp50, care ma tine cam 45 minute de filmare.. am zis sa risc 30 lei si sa iau un np-fp90 de pe ebay.. din china. Sunt efectiv incantat.. acumulatorul se indreaza in parametri.. este recunoscut de camera video perfect.. arata timpul ramas .. il incarca in aprox 4 ore.. si.. am 3 ore de filmare  :D

Problema este ca camera video Sony nu RECUNOASTE acumulatorul neoriginal( NO NAME) DAR nici acumulatorul nu poate fi incarcat ca camera video nu se "impaca" cu acumuatorul NO Name.sunt disperat!
Este nevoie de incarcator separat.
Totusi e nevoie de un acumulator original InfoLithium=Made in Japan NP-FH 70 sau NP-FH 100.Tb sa mi iau altunl nou de data asta ORIGINAL!

#28
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postdave, on 22nd September 2009, 23:46, said:

Problema este ca camera video Sony nu RECUNOASTE acumulatorul neoriginal( NO NAME) DAR nici acumulatorul nu poate fi incarcat ca camera video nu se "impaca" cu acumuatorul NO Name.sunt disperat!
Este nevoie de incarcator separat.
Totusi e nevoie de un acumulator original InfoLithium=Made in Japan NP-FH 70 sau NP-FH 100.Tb sa mi iau altunl nou de data asta ORIGINAL!

Păi da că Sony tre să fie mai cu moț. Numai la ei nu poți folosi baterii neoriginale.
Ca să nu mai vorbim de invenția de 2 lei numită memory stick.
De asta nu sînt fan Sony și nu voi fi never.

#29
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007

View Postcerreal, on 26th November 2008, 20:11, said:

si o sa vina o vreme cand in timp ce filmezi si  acumulatorul iti arata ca te tine 200 minute...cade brusc...iar brandul ala vechi inca merge fara probleme


Ceea ce zici tu e total fals. E taman invers iti arata 200 de minute la info si defapt el tine dublu 400, iti arata 120 de minute pe ecran defapt mai poti sa filmezi 240. cateodata camera il vede ca nefiind info lithium si zice . info litium only dar eu o sting si o aprind si il accepta pana la urma. Depinde si de unde iei acumulatorul.
EU am luat 2 unul de 2700mAh si altul de 4860 Mah. Merg fara probleme. E adevarat ca acumulatorul ala de 7 ani original inca tine cat scrie in manual adica 90 de minute cu LCD=ul aprins dar e la fel de adevarat ca si astia pe care i-am luat anul trecut sunt la fel de buni ca ala. :peacefingers:

View Postvgabi, on 23rd September 2009, 07:47, said:

Păi da că Sony tre să fie mai cu moț. Numai la ei nu poți folosi baterii neoriginale.
Ca să nu mai vorbim de invenția de 2 lei numită memory stick.
De asta nu sînt fan Sony și nu voi fi never.

Daca nu scotea sony pe piata electronica de larg consum bateriile cu Litium-Ion poate ca si acum foloseam vesnicele AA sau AAA.


Inventia aia de 2 lei numita memory stick a fost primul deshizator de drum la filmarea pe card.
Acum 10 ani camera mea sony filma pe memory stickul ala de 2 lei pe cand alte companii doar visau la asa ceva.

#30
Hobbyfilmer

Hobbyfilmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.01.2010
Am avut si folosesc si in prezent acumulatori non-oem la sony si merg fara probleme chiar si "info" functioneaza ca si la cel original. Pentru CX505 am gasit la 25€ NP-FH70 non-oem (fata de 70€ cat costa cea originala).
Cat despre inventiile "de 2 lei" facute de sony ce sa mai zic....de amintit ar mai fi primul radio cu tranzistori, Walkmanul, Trinitronul, si, si, si......

#31
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Off Topic.

Pardon.
Primul radio cu tranzistori a fost facut de germani,ca de aia is nemti :D ,in 1953 la Dusseldorf de firma
Intermetall.
Bazele au fost puse de Texas Instruments in 1952 .
Abia in 1955 s-au trezit si cei de la Tokyo Tsushin Kogyo (devenita mai tirziu Sony).
Dar s-au trezit rapid ca l-au si comercializat.
Cei de la Sony au fost ceva mai hoti ,atita tot.
Ceva in genul cum s-a intimplat  si cu insulina.
Premiul Nobel l-au primit canadienii dar de fap trebuia sa il ia conationalul nostru ,profesorul Paulescu.
La ora actuala este recunoscut ,oficial,"furtul".
Sony se mai bat cu pumnul in piept ca au inventat si CD-ul.
De fapt a fost cumparat de la Philips si doar pus pe piata de ei.

Edited by bit 61, 24 January 2010 - 20:01.


#32
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Nu e vorba numai de inventat ci mai degraba de implementat tehnologii.
Are un amic un SONY CDP-101 luat la mana a doua si merge impecabil chiar si dupa 25 de ani.
Cei de la sony fac produse cu simtul raspunderii, adica nu-l iei azi se strica peste 1 an sau cand iese din garantie. Te tin zeci de ani daca sunt folosite corect. Cel putin la concluzia asta am ajuns eu din propria experienta.

#33
Hobbyfilmer

Hobbyfilmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.01.2010

View Postmusiu, on 2nd June 2009, 18:33, said:

Va recomand cu toata increderea acumulatori de pe ebay.. neoriginali. Am o camera video sony hc40 cu acumulator original np-fp50, care ma tine cam 45 minute de filmare.. am zis sa risc 30 lei si sa iau un np-fp90 de pe ebay.. din china. Sunt efectiv incantat.. acumulatorul se indreaza in parametri.. este recunoscut de camera video perfect.. arata timpul ramas .. il incarca in aprox 4 ore.. si.. am 3 ore de filmare  :D
Pana la urma am luat si eu un NP-FH70 la 12 euro de pe Amazon si-l folosesc cam de o luna, cea mai ieftina oferta ce am gasit, este recunoscut de CX505, il incarca si arata timpul total ramas ~200 minute. Se vede de la o posta ca este facut "din brijca", daca-l scutur mai tare joaca ceva prin el dar functioneaza perfect, la banii astia sant foarte multumit!

Atentie! Sant doua soiuri de acumulatori, cu si fara InfoChip, cele cu chip functioneaza la fel ca si cele originale, cele fara au in loc de contactele specifice camerei un cablu de legatura cu care se leaga acumulatorul la mufa de incarcare a camerei, acesta din urma nu arata timpul/capacitatea actuala camera crezand ca este conectata la AC!

Personal sant foarte multumit de achizitie, la fel ca si miniDV-ul Sony ce l-am avut inainte, nici camera noua nu va vedea acumulator original decat pe cel cu care a fost dotat din fabrica, preturile cerute de producator pentru cele originale mi se par nerusinat de mari!

P.S. De mentionat ar mai fi ca NP-FH70 este ca si marime la fel de mare/mic ca si cel original NP-FH60 cu care a fost livrata camera, NP-FH100 duce dublu in timp, costa doar cu 10 euro mai mult(nonOEM!) dar este foarte mare si arata chiar urat pe camera!

Edited by Hobbyfilmer, 28 March 2010 - 13:15.


#34
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postkoss_x_treeme, on 24th January 2010, 15:10, said:

Acum 10 ani camera mea sony filma pe memory stickul ala de 2 lei pe cand alte companii doar visau la asa ceva.

puțin offtopic, ce model de cameră putea face asta ?

și revin la acumulatori, am cuparat online de pe www.baterie-shop.ro  un fel de inlocuitori pentru acumulatori originali notați cu: (replace ..... ) și nu am avut probleme, ce-i drept am cumpărat numai 3 acumulatori NP-F550 care se comportă mai bine ca cel original, la fel și CGR-DU07, dar nu mi-a plăcut modelul NP-FM70 care se comportă bine electric, dar la construcția contactelor lasă mult de dorit și arată dubios, chiar dacă pe moment lucrează fără probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate