Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

masina de spalat vase

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View Postcristinaptudor, on Sep 22 2008, 18:24, said:

Bun asa . la mine biluta e rosie  :D . Oare are importanta ? in concluzie ma sfatuiesti sa nu pun nici sare nici solutie clatire ?
Noi suntem 4 ,in fiecare  seara o pun la treaba ...

sfatul meu.
termina cu bilutzele 3 in unu, 5 in unu, 7 in unu, ca speli vase si nu joci la loto.
cauta un detergent pt masina de buna calitate, care te multumeste cum spala si vezi cum face sa'l cumperi bulk. adicatelea sa iei neste pachete mari de cateva kg sau litri (ca am gasit si detergent lichid pt masina).
nu bagi niic de clatire, de uscare de limpezire, niic, da'le'n ma'sa de vase ca ideea e sa le speli, ca de le'ai freca la mana nu ai mai sta sa le limpezesti cu nu's'ce, doar le treci prin apa si atat.
o data pe luna, la 2 luni la cat vrea muschiu tau, bagi in masina o solutie speciala pt dertratare si gata (faci un ciclu cu masina goala si solutia respectiva care tb sa fie totusi special pt masina, sa nu te trezesti ca'ti arde ceva).
daca ajungi sa pui botul la toate tampeniile alea de marketing ce le tot inventeaza astia, ajungi la concluzia ca nici chilotii nu tii mai poti spala daca nu pui nu's ce guguloaie 8 in unu si la sfarsit nu adaugi bombolina 4 in 1.
si sa nu uit, daca platesti energia electrica, nu apela lafunctia de uscare, baga pe spalat fara uscare, s'o terminat ciclul de spalat, crapi usa la masina, iese aburu, lasi juma de ora si la sfarsit bagi alea alea in dulap. e drept, vei mai vedea o urma de apa pe vre'un pahar, nu ies cristal ca la vecina care a folosit douaj de mii de chimicale ca sa le usuce etc, dar eu merg pe concluzia ca deja mancam prea mult rahat si pana la urma is neste troace care trebe spalate si nu puse la icoana.

Edited by joannes, 22 September 2008 - 17:51.


#20
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postjoannes, on Sep 22 2008, 18:50, said:

sfatul meu.
termina cu bilutzele 3 in unu, 5 in unu, 7 in unu, ca speli vase si nu joci la loto.
cauta un detergent pt masina de buna calitate, care te multumeste cum spala si vezi cum face sa'l cumperi bulk. adicatelea sa iei neste pachete mari de cateva kg sau litri (ca am gasit si detergent lichid pt masina).
nu bagi niic de clatire, de uscare de limpezire, niic, da'le'n ma'sa de vase ca ideea e sa le speli, ca de le'ai freca la mana nu ai mai sta sa le limpezesti cu nu's'ce, doar le treci prin apa si atat.
o data pe luna, la 2 luni la cat vrea muschiu tau, bagi in masina o solutie speciala pt dertratare si gata (faci un ciclu cu masina goala si solutia respectiva care tb sa fie totusi special pt masina, sa nu te trezesti ca'ti arde ceva).
daca ajungi sa pui botul la toate tampeniile alea de marketing ce le tot inventeaza astia, ajungi la concluzia ca nici chilotii nu tii mai poti spala daca nu pui nu's ce guguloaie 8 in unu si la sfarsit nu adaugi bombolina 4 in 1.
si sa nu uit, daca platesti energia electrica, nu apela lafunctia de uscare, baga pe spalat fara uscare, s'o terminat ciclul de spalat, crapi usa la masina, iese aburu, lasi juma de ora si la sfarsit bagi alea alea in dulap. e drept, vei mai vedea o urma de apa pe vre'un pahar, nu ies cristal ca la vecina care a folosit douaj de mii de chimicale ca sa le usuce etc, dar eu merg pe concluzia ca deja mancam prea mult rahat si pana la urma is neste troace care trebe spalate si nu puse la icoana.
daca te-ar "citi" sotul meu te-ar iubi. Si asa era disperat ca nu clatesc bine vasele cand le spal de mana ...acum de cand am luat masina nu face altceva decat sa le miroasa pt ca e disperat cand vede cate solutii, pastile , prafuri au aparut pe langa vase si nu are siguranta ca sunt bine clatite . Nici eu nu cred de obicei tot ce mi se flutura pe sub nas , stiu cata reclama se face ca sa se vanda un produs , dar asta am gasit in carrefour. e drept ca nu am fost si in alte magazine (daca spui ca se gasesc si ambalate in cantitati mai mari cu siguranta voi cumpara). Retin ideea cu functia de spalat fara uscare ...voi incerca. Faptul ca se usuca in masina (nu ma intereseaza timpul scurs) si nu mai stau adunate claie peste gramada in "scurgator" pe chiveta ,deja e un pct castigat . Incepusem chiar sa ma gandesc la costuri pentru ca o pastila de 5in 1 (detergentul asta pe care l-am gasit) nu e asa ieftina .De solutia asta de detartrare imi poti spune ceva ? cum e ? lichida , solida ? o marca , un nume ..ca sa stiu ce caut .... ms

#21
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
eu folosesc cascade pudra la 5k cutia (f bun pret)
http://www.cascadecl...thdawnpowder.do

mai folosesc si gel, f multumit de cum lucra, cred ca'i facut tot de cascade, io'l cumpar sub al brand (la fel pretz imbatabil)

iar pt detartrare io'te asta:

http://www.amazon.co...Z/dp/B000QODU6Q
(dar daca masinuii nou, poti sta linistita multa vreme, nu se prinde asa repede)

#22
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postjoannes, on Sep 22 2008, 19:51, said:

eu folosesc cascade pudra la 5k cutia (f bun pret)
http://www.cascadecl...thdawnpowder.do

mai folosesc si gel, f multumit de cum lucra, cred ca'i facut tot de cascade, io'l cumpar sub al brand (la fel pretz imbatabil)

iar pt detartrare io'te asta:

http://www.amazon.co...Z/dp/B000QODU6Q
(dar daca masinuii nou, poti sta linistita multa vreme, nu se prinde asa repede)
vad ca nu prea-s de pe la noi produsele tale. o sa caut prin metro sau altele si vad ce gasesc . ms

#23
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
de ce nu merge cu  detergentul vase PUR sau AXION la masina spalat vase? desigur ca face spuma imediat la masina si nu e recomandat deloc...Insa detergentii speciali sunt cam scumpi, de aceea nu-mi permit sa cumpar o masina de spalat vase....Multa lume spune ca masina de spalat vase este un MOFT!!! este nevoie de 10-15 ani ca sa schimbe mentalitatea romaneasca dar si scada preturile atat la masini spalat vase cat si deteregenti...Stiti ca in Europa Occidentala fiecare are masina spalat de vase ca pe un lucru obisnuit dar in Ro este ceva necunoscut

#24
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postdave, on Sep 25 2008, 16:54, said:

de ce nu merge cu  detergentul vase PUR sau AXION la masina spalat vase? desigur ca face spuma imediat la masina si nu e recomandat deloc...Insa detergentii speciali sunt cam scumpi, de aceea nu-mi permit sa cumpar o masina de spalat vase....Multa lume spune ca masina de spalat vase este un MOFT!!! este nevoie de 10-15 ani ca sa schimbe mentalitatea romaneasca dar si scada preturile atat la masini spalat vase cat si deteregenti...Stiti ca in Europa Occidentala fiecare are masina spalat de vase ca pe un lucru obisnuit dar in Ro este ceva necunoscut
Cumparand o masina de spalat vase faci economie la apa , deci diferenta de pret pe care o platesti pt detergent o iei de acolo. Nu stiu ce inseamna pret mare la tine . Exista masini de spalat vase ieftine si scumpe . Depinde pe care ti-o cumperi. Daca o iei de "moft" , de "fite"...iei una cu o mie de butoane si setari si da bine in bucatarie cand vine nu stiu ce vecin sau prieten si o vede . Daca o cumperi pentru ca este utila , pt ca nu-ti face placere sa stai in picioare si sa speli vasele....pt ca pur si simplu preferi sa te uiti la un documentar sa citesti sau sa te plimbi in timpul asta .... iei una "nepretentioasa" , o masina care sa nu faca altceva decat  SA SPELE. In alta ordine de idei , daca intrebi pe nea nu stiu care din creierul muntilor o sa spuna ca e moft si masina de spalat rufe...ca nevasta-sa se duce si spala rufele la rau...sau mai stiu eu cum . Nu stiu , dar parca timpul asta a fost dat pe repede , asa incat tot ce-mi poate usura viata asta care si asa e de k.....eu sunt mai mult decat dispusa sa-mi iau

#25
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
MOFT 100%  :D  Nu vad de ce e asa de "istovitor" sa speli cateva amarate de vase/pahare dupa ce le folosesti. De ce naiba sa huruie o chestie ORE intregi pentru o chestie care o pot face "manual" in 10 min ?!? Also, nu uitati ca daca sunt murdare pe bune, NU face fata masina de spalat ;) Nu mai vorbesc de spatiu ocupat, curent, basca paharele care mai ies zgariate si alte "mici" inconveniente...

Una e sa speli o lenjerie la masina de spalat automata si alta e sa o faci manual. Dar la farfurii... come on. E ridicol si snobesc.

#26
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View PostMonitox, on Sep 28 2008, 19:38, said:

MOFT 100%  :D  Nu vad de ce e asa de "istovitor" sa speli cateva amarate de vase/pahare dupa ce le folosesti. De ce naiba sa huruie o chestie ORE intregi pentru o chestie care o pot face "manual" in 10 min ?!? Also, nu uitati ca daca sunt murdare pe bune, NU face fata masina de spalat ;) Nu mai vorbesc de spatiu ocupat, curent, basca paharele care mai ies zgariate si alte "mici" inconveniente...

Una e sa speli o lenjerie la masina de spalat automata si alta e sa o faci manual. Dar la farfurii... come on. E ridicol si snobesc.
Atata timp cat nu-mi face placere un lucru , acele 10 min pt mine pot parea 100. Incerc sa fac ceea ce-mi face placere si daca imi pot permite nu vad dc sa nu o fac . E un moft si sa-ti iei o masina buna si nu o dacie daca stai sa te gandesti . Dar daca ti-o permiti incepi sa te gandesti ca nu te mai intereseaza numai sa ajungi dintr-un pct in altul ci sa fi si in siguranta si sa ai un anumit confort si asa mai departe .De cele mai multe ori cand "romanul" are un ban in plus isi mai tuneaza putin masina sau isi cumpara o plasma , un telefon cu 1000 de butoane si tot asa . Nu pt ca asta i-ar face viata mai reconfortanta ci pt ca "da bine" la ceilalti . Eu prefer sa investesc in confortul meu . Deci nu e un moft

#27
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008
moft????/ pai si daca in timpul ala te poti juca frumos cu al tau copil, sau daca sunt multe persoane ocupate in casa, tot moft e????? asa-i romanul, se opune noutatilor!

#28
gigelbolovan

gigelbolovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmimish, on Oct 21 2008, 22:09, said:

moft????/ pai si daca in timpul ala te poti juca frumos cu al tau copil, sau daca sunt multe persoane ocupate in casa, tot moft e????? asa-i romanul, se opune noutatilor!
Mare dreptate aveti cu copilul! Iti salveaza o gramada de timp. Sotia unui prieten, care este mai mult singura cu ala mic, spune ca nu ar mai renunta pentru nimic in lume la asa ceva. Cu siguranta majoritatea privesc un pic reticent aceste masini dar pe viitor prevad ca o sa se inmulteasca considerabil numarul detinatorilor de masini de spalat vase. Eu unul sunt decis sa-mi cumpar. Ce-mi recomandati din aceasta lista? Ce trebuie sa urmaresc? Multumesc anticipat!

#29
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View Postgigelbolovan, on Oct 23 2008, 12:28, said:

Mare dreptate aveti cu copilul! Iti salveaza o gramada de timp. Sotia unui prieten, care este mai mult singura cu ala mic, spune ca nu ar mai renunta pentru nimic in lume la asa ceva. Cu siguranta majoritatea privesc un pic reticent aceste masini dar pe viitor prevad ca o sa se inmulteasca considerabil numarul detinatorilor de masini de spalat vase. Eu unul sunt decis sa-mi cumpar. Ce-mi recomandati din aceasta lista? Ce trebuie sa urmaresc? Multumesc anticipat!

la ce m'as uita eu. eu am o masina de multi ani, un pic obosita si ma gandeam intr'o doara sa o schimb, ca tot eram pe raionu de spalatorese, pana la urma am renuntat ca la modelele noi nu au neste optiuni ce le aveam la cea veche, iar daca le aveam erau pe modele f scumpe. n'a avut chef sa colind magazine pana gasesc ce'mi place si la ce pret imi place.ase ca am zis pas si mi'o trecut chefu de schimbat masina. mai trag de asta veche pana oi castiga la loto.

1. in tava de sus, cea in care pui pahare, vesela mai delicata etc, urmareste ca rackurile respective sa fie si basculante. nu sunt sigur ca m'am exprimat ok. tu pui paharele pe neste suporti, ei bine, suportii aia sa se poata culca sau ridica dupa cum iti e dorinta. o sa ai nevoie de optiunea asta.
2. dar cel mai important e ca segmentul in care se pun tacamurile, cosuletul respectiv sa nu fie pozitionat pe linia de mijloc al celui de'al doilea sertar (cel principal). sub nici'o forma! cosuletul respectiv sa stea intr'o margine si evident cu optiunea de a fi scos. noi sunte romani si gatim mult, folosim oale, nu producem doar farfurii murdare. ai nevoie de spatiu, cosuletul ala iti inghite tot daca e pe mijloc.
4. pentru sertarul de jos, ar fi bine, la fel ca la cel de sus, unul din sirurile de suporti sa se poata culca intr'o parte. de obicei, la sertarele de jos au mai des optiunea asta. e un lucru minor, dar foarte folositor.
3. panoul de comanda, "botoanele" sa se afle in exteriorul masinii. la anumite modele, din ratiuni de design, botoanele s'au pus pe cantul, pe marginea de sus a usii, astfel cand inchizi usa, butoanele sunt ascunse. e ok, nimic de zis, dar am citit in reviewuri, ca in timp, din cauza aburului, contactele de pe acolo au tentinta de a se oxida, placute care se desprind etc. so cauta cu butoanele la vedere, pe fata usii.


restul, deja nu prea mai conteaza: brand, consum optiuni etc. toate is asemanatoare. nu alege nici ce e mai ieftin(ai sa vezi diferente la plastic, garnituri, rulmentii de la sertare etc) dar sa iei in calcul ca peste un anumit pret platesti ce nu face.

#30
c#ristipedia

c#ristipedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.03.2007
Daca stai sa te gandesti la consumul de apa , consumul de curent etc , poti sa uiti.
Dar daca e important pt tine timpul petrecut alaturi de cei dragi si confortul personal atunci nu sta pe ganduri, merita clar investitia.
Eu am un Zanussi de 9 seturi, e excelenta pt o fam. de 3 persoane.

#31
gigelbolovan

gigelbolovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2008
Multumesc de sfaturi joannes. Detaliile expuse imi usureaza munca.:) La fel pentru incurajarea ta c#ristipedia. Cel mai important e timpul petrecut cu familia. Plus ca... nu sunt un fan al timpului petrecut langa chiuveta plina cu vase :P

#32
doctodycty

doctodycty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.02.2008
Foarte buna la casa omului. Mai ales daca omul are famelie numeroasa. Insa tre sa tinem cont ca nu spala bine chiar orice. De exemplu oul nu se curata la masina de spalat vase. Vasele tre clatite putin inainte de a le baga in masina. Nu pot fi bagate cu resturi mici (ca pe alea mari ne duce capul sa le aruncam la gunoi mai inainte).

#33
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View Postdoctodycty, on Oct 25 2008, 12:21, said:

Foarte buna la casa omului. - adevarat
Mai ales daca omul are famelie numeroasa. - si daca as fi singur, tot as achizitiona una
Insa tre sa tinem cont ca nu spala bine chiar orice. De exemplu oul nu se curata la masina de spalat vase. - fals, probabil nu ati selectat un program corespunzator pt spalare;
Vasele tre clatite putin inainte de a le baga in masina. - total fals; daca faceti asa, e treaba dvs., dar nu este normal sa te plimbi prin bucatarie cu farfurii/cratite murdare, doar clatite cu apa care se scurge murdara pe jos :huh:
Nu pot fi bagate cu resturi mici (ca pe alea mari ne duce capul sa le aruncam la gunoi mai inainte).


#34
BrainDamage

BrainDamage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 26.07.2006
Ma bate gindul si pe mine sa achizitionez asa ceva. Cred ca este foarte utila.

#35
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

View Postgigelbolovan, on Oct 23 2008, 11:28, said:

Mare dreptate aveti cu copilul! Iti salveaza o gramada de timp. Sotia unui prieten, care este mai mult singura cu ala mic, spune ca nu ar mai renunta pentru nimic in lume la asa ceva. Cu siguranta majoritatea privesc un pic reticent aceste masini dar pe viitor prevad ca o sa se inmulteasca considerabil numarul detinatorilor de masini de spalat vase. Eu unul sunt decis sa-mi cumpar. Ce-mi recomandati din aceasta lista? Ce trebuie sa urmaresc? Multumesc anticipat!

in afara de capacitate si dimensiuni, poti sa te mai uiti la:
- flexibilitatea spatiului interior - sa-l poti adapta pentru diverse tipuri de vase
- programe de spalare - util ar putea fi de ex. programul auto care iti detecteaza gradul de murdarie al vaselor si isi adapteaza automat temperatura de spalare, consumurile si durata
- optiuni suplimentare - ex; incarcare la jumatate daca ai putine vase
- detectarea utilizarii de pastile

PS: am vazut recent o reclama pe TV la o marca de masina de spalat vase, unde cica iti dau banii inapoi daca in termen de 60 zile de la cumparare te declari nemultumit. Am gasit si site-ul cu informatii aici, asa ca daca inca nu ai cumparat masina sau ai dubii, ar fi o buna ocazie ...

Edited by plimbaretul, 05 November 2008 - 23:18.


#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMonitox, on Sep 28 2008, 18:38, said:

MOFT 100%  :D  Nu vad de ce e asa de "istovitor" sa speli cateva amarate de vase/pahare dupa ce le folosesti. De ce naiba sa huruie o chestie ORE intregi pentru o chestie care o pot face "manual" in 10 min ?!? Also, nu uitati ca daca sunt murdare pe bune, NU face fata masina de spalat ;) Nu mai vorbesc de spatiu ocupat, curent, basca paharele care mai ies zgariate si alte "mici" inconveniente...

Una e sa speli o lenjerie la masina de spalat automata si alta e sa o faci manual. Dar la farfurii... come on. E ridicol si snobesc.


moft mi se pare sa manci din farfurie cand poti sa si manci pe un ziar, sau de pe o scandura.  :death:
Am vazut si oameni care manca felu 1 si felu 2 din aceeasi farfurie :puke:   sau ca pun una peste alta.... yuk!

Cine zice ca masina de spalat vase nu face fata la vesela murdara , vorbeste fara sa stie , doar ca sa se afle in treaba.
Ia sa-mi zica mie respectivul ca el spala vasele cu mana goala cu apa la 70-85grade C!!!  :cursing:  Sa-l vad eu pe ala!


Am un whirpool acas' care la un ciclu de spalare + clatire fierbinte +clatire rece, consuma max 10 L de apa, si curentul chiar nu ma intereseaza pentru ca dupa ora 22 contorul tarifeaza diferentiat la 1/3 din tariful de zi, la sub 0,2 ron/kwh. Nesemnificativ! pastila de la Calgonit e recomandata de producator si partea frumoasa este ca dupa un ciclu de spalare, vesela arata impecabil , nou nout, m-am si mirat cat de curate pot fi farfuriile si cat de stralucitoare sa fie paharele fara pic de piatra sau pete.  
Si doi la mana , scula are vreo 5 programe: economic, numai clatire, rapid, normal si spalare indelungata pentru vase foarte murdare cu depuneri de piatra etc...
Si nu dureaza ore intregi, cel mai scurt este de 12 min (clatirea cu vreo 4 L de apa) si 35min programul uzual, si 2,5 ore programul intens! si poate fi programat sa proneasca la ora dorita, sa pleci de acas, si cand vii inapoi sa scoti farfuriile aburinde din scula, proaspete!

Edited by tfmercedez, 07 November 2008 - 10:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate