Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

masina de spalat vase

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Ma bate gandul sa achizitionez o masina de spalat vase si vreau cateva pareri, sfaturi referitor la marci, care sunt mai bune, ce consum(de apa si curent are) si daca este de un real folos la casa omului sau este doar un moft?

Vad ca multi au acum si masina de spalat vase si vreau sa aflu mai multe pareri inainte de a cumpara. Familia este compusa doar din 4 membri dar toti cei care au o astfel de masina imi spun ca nu se compara un pahar, o oala, cratita spalata la masina si plus ca aduce o economie la apa, asa este, vi se pare economica?

Astept pareri, sfaturi si idei.

#2
alimik

alimik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2008

 miki3, on Jul 24 2008, 23:55, said:

Ma bate gandul sa achizitionez o masina de spalat vase

Vezi ca este o promotie de la Bosch, cu returnarea banilor in 60 de zile daca nu esti multumit de produs. Eu am cel mai mic model de masina de spalat la Bosch si sunt foarte multumit de ea

#3
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
Nu este moft este foarte utila si economica.
Singurul lucru pe care il regret este ca nu m-am documentat prea bine inainte si acum as alege un alt model (unul care stropeste si de sus in jos nu numai de jos in sus) ... baga banii ca merita.

#4
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Daca ti-o iei ca sa faci economie, sa stii ca nu o sa faci, adica vei consuma mai putina apa, dar in compensatie vei consuma curent și consumabile, respectiv sare, detergent, agent clatire; avantajul consta in faptul ca tot timpul ala pe care il foloseai pentru spalat vase este liber. Daca vrei sa-ti faci calcule inainte, sa stii ca o masina consuma :
-sare(este o sare speciala) - cam 2 kg la 30 - 40 spalari;
-detergent - scrie pe fiecare cutie cat se pune;
-agent de clatire - de asemenea scrie pe flacon, asa ca te sfatuiesc sa te duci intr-un magazin unde au aceste produse și poti calcula foarte simplu cat costa o spalare.
-totdata poti folosi pastile 3 in 1, 5 in 1 etc, care au in ele tot ce trebuie pentru o spalare și de asemenea poti vedea foarte usor cat costa;
-curent consuma cam 1 kw la ciclu de spalare;
-apa este nesemnificativă - intre 10 și 20 de litri;
Intr-adevar, spala mai bine decat la mana, dar este posibil ca unele vase sa nu reuseasca asa de bine, cum ar fi spre exemplu un vas in care ai facut mamaliga. Spala foarte bine vasele uleioase, ca si restul vaselor, de altfel.

#5
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Cine imi spune si mie ce inseamna 9 seturi sau 12 seturi? Am vazut ca sunt masini de 9 si 12 seturi?
Eu stiu cau set de farfurii contine 6 farfurii de aperitiv, 6 farfurii adanci si 6 mari intinse, ei la ce se refera?

Mai precis cate farfurii pot spala o data, tacamuri,imi intra si o oala, cratita, cateva cani, pahare sau pe astea le spal la alta tura? ce capacitate are la o spalare?

Intreb toate astea pentru ca n-am prea mult spatiu unde s-o montez, vreau sa o montez in masca de la chiuveta si sa desfiintez o usa de la masca(am dimensiunile astea disponibile 69 inaltime cu 45 latime si 45 adancime), ce masina pot lua la dimensiuniile astea?

De fapt am vazut ca multe mobile de bucatarie care vand si electrocasnicele(incorporate) tot asa este montata masina de spalat vase in masca de chiuveta.

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu e moft dar trebuie sa o gandesti bine. Daca ai o familie numeroasa si in plus ai si spatiu atunci devine o necesitate. Daca sunteti 2 persoane nu stiu. Am un amic si-a luat dar in schimb sta singur. A incercat sa stranga vase murdare sa o foloseasca si a trecut o saptamana timp in care primele vase se imputisera deja  :D  Plus ca nu mananca dimineata si de multe ori mananca in oras. Si-a luat-o pt cand o avea copii cica..si nevasta  :D
Asadar daca "produci" vase murdare suficient de multe incat sa o folosesti se merita!

#7
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
Da

#8
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
De folosit sigur o s-o folosim, suntem 4 persoane, deci suficienti cat sa merite zic eu. :D

Dar lamuriti-ma si pe mine va rog ce-s cu seturile astea, ca sa-mi fac o idee sa stiu ce cumpar

#9
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 miki3, on Jul 24 2008, 23:55, said:

Ma bate gandul sa achizitionez o masina de spalat vase si vreau cateva pareri, sfaturi referitor la marci, care sunt mai bune, ce consum(de apa si curent are) si daca este de un real folos la casa omului sau este doar un moft?

Vad ca multi au acum si masina de spalat vase si vreau sa aflu mai multe pareri inainte de a cumpara. Familia este compusa doar din 4 membri dar toti cei care au o astfel de masina imi spun ca nu se compara un pahar, o oala, cratita spalata la masina si plus ca aduce o economie la apa, asa este, vi se pare economica?

Astept pareri, sfaturi si idei.
cata lene, cata comoditate! da ce are nevasta-ta daca spala vasele cu mana? i se exfoliaza pielea de la detergentu de spalat vase?

#10
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 Talkabout, on Aug 28 2008, 21:33, said:

cata lene, cata comoditate! da ce are nevasta-ta daca spala vasele cu mana? i se exfoliaza pielea de la detergentu de spalat vase?
Du-te inapoi in gaura din care ai iesit  :death: poate ti se ridica pielea de pe creier...

On: din experienta (avem la serviciu un utilaj) toate cele ies zoioase iar daca se intampla sa fie un pic de grasime e chiar nasol.
Nu stiu exact ce model e sau ce caracteristici are dar pe mine nu m-a convins.

#11
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
4 seturi, 9 seturi, 12 seturi de vase se referă la capacitatea mașinii de a spăla un anumit număr de vase, pe care nu îl știu exact, (cel mai probabil 4 seturi înseamnă - 4 farfurii mari, 4 mici, 4 cești de cafea, 4 farfurioare de cafea, 4 linguri, 4 furculițe, 4 lingurițe) dar se referă la farfurii, cești de cafea, tacâmuri, deci nu tigăi sau oale mari. Important este că dacă numărul de seturi este mai mare, mașina este mai mare și deci poți spăla mai multe în ea, deoarece tu nu vei sta să aduni doar 50 de farfurii spre exemplu, deoarece într-o casă folosești și tigăi, oale pentru mâncare, robot de bucătărie, grătar etc.
Îi sfătuiesc pe toți cei care vor să-și ia mașină de spălat vase să o ia pe cea care are capacitatea cea mai mare posibilă, de preferat 12 seturi, deoarece o mașină mare spală și dacă are multe vase și dacă are puține, pe când dacă este mai mică trebuie să speli de mai multe ori, cel puțin la o familie de 4 persoane. Totodată, dacă vei măsura oalele pe care le ai în casă și pe care le folosești pentru mâncare vei vedea că într-o mașină de 9 seturi după ce ai pus o oală mare sau o tigaie pe raftul de jos spațiul rămas este foarte mic, dar atunci când faci mâncare doar nu folosești numai o oală, nu?
Referitor la unele păreri precum că nu ar spăla bine, să știi că nu este adevărat, spălând foarte bine mai ales vasele uleioase, deoarece temperatura de spălare este de cel puțin 60 grade.

#12
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
din cate am vazut eu, raman urme de zgariere pe tacamuri...de ce?

#13
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
La a mea nu am văzut așa ceva. Explicația cred însă că este alta și anume faptul că mașina spală foarte bine comparativ cu spălatul de mână, iar soluția de clătire face vasele să rămână strălucitoare și atuci toate micile imperfecțiuni ale vaselor devin vizibile - mi s-a întâmplat și mie la primele spălări, dar la farfurii, pe care se vedeau toate zgărieturile, ceea ce nu s-a întâmplat la farfurii noi.

#14
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Off topic: Nu e buna pentru ca nu poti s-o f..ti  

On topic: Merita pentru ca atunci are cealalta mai mult timp :D  si este odihnita.

#15
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

 spider8, on Sep 6 2008, 21:56, said:

4 seturi, 9 seturi, 12 seturi de vase se referă la capacitatea mașinii de a spăla un anumit număr de vase, pe care nu îl știu exact,
....

Mulțumim de răspuns...

#16
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Buna , mi-am cumparat si eu o masina de spalat vase pe care normal ca mi-o doream de f mult timp. Deocamdata sunt f multumita de ea (n-am apucat sa o pun f mult la treaba , e drept- 5-6 spalari ) , este o Platinium pt 8 seturi . Doream sa va intreb ceva . Ca detergent am luat pastile Calgonit 5 in 1. Pe cutie scrie citez " Sarea integrata in stratul alb previne depunerea calcarului , iar agentii de curatare puternici....etc" si mai scrie ca ".... contin o functie de clatire si sunt inbunatatite cu ingrediente pt o SuperStralucire , fara pete sau zgarieturi" Eu din asta ce ar trebui sa inteleg ? Ca folosind aceste pastile nu mai trebuie sa pun in masina sarea aceea pt calcar si solutia pentru clatit ?

#17
vartan

vartan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.08.2005

 cristinaptudor, on Sep 22 2008, 12:05, said:

Buna , mi-am cumparat si eu o masina de spalat vase pe care normal ca mi-o doream de f mult timp. Deocamdata sunt f multumita de ea (n-am apucat sa o pun f mult la treaba , e drept- 5-6 spalari ) , este o Platinium pt 8 seturi . Doream sa va intreb ceva . Ca detergent am luat pastile Calgonit 5 in 1. Pe cutie scrie citez " Sarea integrata in stratul alb previne depunerea calcarului , iar agentii de curatare puternici....etc" si mai scrie ca ".... contin o functie de clatire si sunt inbunatatite cu ingrediente pt o SuperStralucire , fara pete sau zgarieturi" Eu din asta ce ar trebui sa inteleg ? Ca folosind aceste pastile nu mai trebuie sa pun in masina sarea aceea pt calcar si solutia pentru clatit ?

Daca e vorba despre pastilele cu biluta albastra in centru, nu mai trebuie adaugat nimic.
Eu am o masina Bosch destul de mare, abia cumparata, am spalat cam de 10 ori si sunt ff multumit.
Pui vasele, pui pastila, dai pe pozitia 3 din 5 adica spalare medie, si in 30 min sunt gata, mai dureaza 10 min pana se usuca (fiind fierbinti apa se avepora mai repede, asta inc azul in care deschizi usa cand ciclul e gata)
Nu se merita a fic umparata pt mai putin de 3 persoane, durata in care se starng vasele cat sa o umpli pt 2 pesr e de 3 zile. In timpul asta risti sa ti se imputa vasele. Sub 2 persoane recomand masinile de spalat mici sau foarte mici.
Bafta la spalat

#18
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 vartan, on Sep 22 2008, 16:32, said:

Daca e vorba despre pastilele cu biluta albastra in centru, nu mai trebuie adaugat nimic.
Eu am o masina Bosch destul de mare, abia cumparata, am spalat cam de 10 ori si sunt ff multumit.
Pui vasele, pui pastila, dai pe pozitia 3 din 5 adica spalare medie, si in 30 min sunt gata, mai dureaza 10 min pana se usuca (fiind fierbinti apa se avepora mai repede, asta inc azul in care deschizi usa cand ciclul e gata)
Nu se merita a fic umparata pt mai putin de 3 persoane, durata in care se starng vasele cat sa o umpli pt 2 pesr e de 3 zile. In timpul asta risti sa ti se imputa vasele. Sub 2 persoane recomand masinile de spalat mici sau foarte mici.
Bafta la spalat
Bun asa . la mine biluta e rosie  :D . Oare are importanta ? in concluzie ma sfatuiesti sa nu pun nici sare nici solutie clatire ?
Noi suntem 4 ,in fiecare  seara o pun la treaba ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate