Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Tutorial: instalare subwoofer+amplificator+kit instalare

  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#19
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Felicitari pentru achizitie! Sa-l asculti sanatos!

#20
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostMarius3k, on Aug 14 2008, 20:14, said:

Felicitari pentru achizitie! Sa-l asculti sanatos!
Mersi. O sa revin cu un filmulet, dar inainte trebuie sa caut o sursa stabila de curent sa-l alimentez, ca sursa PC-ului la bass puternic cu volumul peste 20% nu mai reuseste sa-l hraneasca :D scade tensiunea de pe linia de 12V la 7-8V si se restarteaza PC-ul  :lol:

#21
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Incearca sa-l pui in masina intai! ;)

#22
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

View Postdarkangelbv, on Aug 14 2008, 19:18, said:

@Ade_Dear

Mergi pe mana lui MPX 2500.
Azi am fost dupa el. l-am montat in casa, pe sursa de la PC si pot sa spun ca in punte se aude criminal pe un dif prapadit de 4 ohmi (Dif bluetech cumparat acum vreo 3 ani cu 45 RON  :rolleyes: ) :inlove:

de aici pleaca si nedumerirea mea, ca in poza la kit-ul ampli + sub care ma intereseaza e scris mpx2000 dar la descriere e mpx2500 si nu stiu care sa o cred...

apropo... cred ca ai nevoie de o sursa de calitate pt pc... :rolleyes: un pc mediu consuma pana in 200W, iar ampliful are 240W in punte, deci o sursa brand de 500w ar trebui sa tina fara probleme. :lol:

#23
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostAde_Dear, on Aug 14 2008, 22:43, said:

de aici pleaca si nedumerirea mea, ca in poza la kit-ul ampli + sub care ma intereseaza e scris mpx2000 dar la descriere e mpx2500 si nu stiu care sa o cred...

apropo... cred ca ai nevoie de o sursa de calitate pt pc... :rolleyes: un pc mediu consuma pana in 200W, iar ampliful are 240W in punte, deci o sursa brand de 500w ar trebui sa tina fara probleme. :lol:
Pai faza e ca acum pc-ul meu e alimentat de o batrana sursa de 250W  :naughty:  care abia ii satisface nevoile personale. Deja amplifu` e prea mult pentru ea  :rolleyes:

#24
Crysty Gye

Crysty Gye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 05.11.2005
Ade_Dear da un telefon la beloud si intreabal pe baiat (cristi parca il cheama) daca iti da modelul ala sau celalalt.
Ti-am zis sa il faci la service daca nu prea ai inteles ca sa nu faci vreo greseala si sa arzi ceva...Normal mp3playerul e pe sina sau ceva in gen si iese usor.Depinde de masina.
Daca esti din Bucuresti si dupa montare ai probleme (nu merge sau alte chestii) poti sa vii pe la mine sa te ajut daca doresti.Stau in Vitan, la cateva statii de magazinul beloud.Te ajut cu ceea mai mare placere ;)

Edited by Crysty Gye, 15 August 2008 - 13:08.


#25
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Eu am luat ampliful de la emag. e mai ieftin cu 50 RON decat la BeLoud. Made in Germany.

Am si eu o intrebare :) Toate amplifuzile se incalzesc asa tare? de exemplu eu i-am dat drumul la ora 7 si pana acum a stat numai la 70-80% volumul si s-a cam incins ampliful :D (cam 55 de grade in conditiile in care in camera sunt aproape 30 :P)

#26
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

View PostCrysty Gye, on Aug 15 2008, 14:04, said:

Ade_Dear da un telefon la beloud si intreabal pe baiat (cristi parca il cheama) daca iti da modelul ala sau celalalt.
Ti-am zis sa il faci la service daca nu prea ai inteles ca sa nu faci vreo greseala si sa arzi ceva...Normal mp3playerul e pe sina sau ceva in gen si iese usor.Depinde de masina.
Daca esti din Bucuresti si dupa montare ai probleme (nu merge sau alte chestii) poti sa vii pe la mine sa te ajut daca doresti.Stau in Vitan, la cateva statii de magazinul beloud.Te ajut cu ceea mai mare placere ;)

merci mult de oferta. sunt din provincie, stau in apropiere de tg mures, deci nici pe aproape sa trec prin bucuresti. la mine nu e pe sina cd-playerul, e cel original al masinii. oricum daca voi avea dificultati la montaj cunosc mai multe persoane care se pricep, dar nu mi se pare mare filozofie, e doar vorba ca ar fi prima data. sapt viitoare plec din tara, dar cand revin o sa dau un telefon la be-loud sa ma interesez.  

- in poza e cd-playerul respectiv.

Attached Files


Edited by Ade_Dear, 15 August 2008 - 14:48.


#27
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Ar trebui sa poti da ornamentele de acolo, asa era si la golf, si sub ornamente are 4 suruburi in stea cu care este prins player-ul.

#28
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006
uite la alte case cum se face un tutorial pentru sub si amplificator, adica folosing poze la fiecare pas: poate me apucam si noi pe acest forum sa facem ceva de genul asta:

http://www.scionlife...stall subwoofer

Este doar un exemplu, pe respectiful forum au cate un Do It Yourself tutorial pentru orice, unele chiar mult mai in detaliu. Scuze de offtopic

Edited by dannnnny29, 15 August 2008 - 16:27.


#29
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
O sa fac eu un mic tutorial, probabil luni sau marti, dupa ce imi cumpar filtrul hi-low level.

Lista de cumparaturi:
- Difuri Pioneer TS-A6902i (obisnuiesc sa car lucruri destul de mari in portbagaj asa ca un subwoofer nu avea loc pe acolo).
- Amplificator MAC Audio MPX 2500.
- 7m cablu alimentare (am luat in plus, sa fiu sigur ca ajunge).
- 1 bucata siguranta fuzibila cu soclu de 30A.
- 4 bucati mufe RCA aurite.

Cablu alimentare + Soclu siguranta + siguranta
Attached File  100_0545.jpg   946.92K   193 downloads

Siguranta fuzibila + soclu desfacut
Attached File  100_0546.jpg   872.24K   164 downloads

Amplificatorul MPX 2500 (montat momentan in casa pentru teste  :naughty: )
Attached File  100_0549.jpg   882.62K   143 downloads

Revin cu continuarea cand ma voi apuca de montat.

#30
CriSStiaN.Live

CriSStiaN.Live

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.06.2006
Salutari baieti. Am cateva intrebari pt voi.
1. Eu nu am cumparat cablu special ca sa alimentez statia.. am cumparat de la un magazin cel mai gros cablu. Acuma intrebarea.. cum este mai bun...cel cu un singur fir si gros sau cel cu mai multe?
2. Statia (un MacAudio MPX 2500) se incalzeste foarte tare... in aceasta perioada cand sunt 32 de grade si se opreste singura. Amplificatorul este prins pe bancheta din spate. Ce imi sugerati sa fac ca sa aiba racire adecvata?
3. firul de plus de la baterie...se mai oxideaza .. si trebuie sa il curat.. daca nu il curat, se inchide statia.. mai clipeste statia.. etc. Ce solutie as putea pune ca sa nu oxideze? cineva imi zicea ca miere de albine.. ?!
4. wooferul... e un fel de corcitura :) am pus difuzorul dintr`un magnat 300 Reflex(incinta tip cutie) in incinta unui Streetracer 3000 XXL. Mie mi se pare ca se aude mai bine. Voi ce imi sugerati? sa las asa sau sa il pun in cutia originala?

Mersi baieti !

#31
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostCriSStiaN.Live, on Aug 15 2008, 18:17, said:

Salutari baieti. Am cateva intrebari pt voi.
1. Eu nu am cumparat cablu special ca sa alimentez statia.. am cumparat de la un magazin cel mai gros cablu. Acuma intrebarea.. cum este mai bun...cel cu un singur fir si gros sau cel cu mai multe?
2. Statia (un MacAudio MPX 2500) se incalzeste foarte tare... in aceasta perioada cand sunt 32 de grade si se opreste singura. Amplificatorul este prins pe bancheta din spate. Ce imi sugerati sa fac ca sa aiba racire adecvata?
3. firul de plus de la baterie...se mai oxideaza .. si trebuie sa il curat.. daca nu il curat, se inchide statia.. mai clipeste statia.. etc. Ce solutie as putea pune ca sa nu oxideze? cineva imi zicea ca miere de albine.. ?!
1. Cablul trebuie aiba cat mai multe fire, preferabil de CUPRU.
2. Nu ai alimentare buna si probabil nici masa nu e bine legata. Totusi, sunt 38 de grade afara, iar in porkbagaj sunt mai multe! Eu nu sfatuiesc pe nimeni sa monteze amplificatorul direct pe bancheta/woofer, ci usor "suspendata" pentru a circula aerul pe sub ea.
3. Schimba firul si bornele, musai!

#32
CriSStiaN.Live

CriSStiaN.Live

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.06.2006

View PostMarius3k, on Aug 15 2008, 21:56, said:

1. Cablul trebuie aiba cat mai multe fire, preferabil de CUPRU.
2. Nu ai alimentare buna si probabil nici masa nu e bine legata. Totusi, sunt 38 de grade afara, iar in porkbagaj sunt mai multe! Eu nu sfatuiesc pe nimeni sa monteze amplificatorul direct pe bancheta/woofer, ci usor "suspendata" pentru a circula aerul pe sub ea.
3. Schimba firul si bornele, musai!

Cablul inseamna ca e bun... e cu multe fire.. si e de cupru.
In afara de a suspenda statia... mai ai si alta sugestie? De asta n`am stiut.. la mine statia e stransa bine.
Bun, schimb bornele si firele... dar este ceva cu care as putea unge bornele si firele sa nu mai oxideze?

#33
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Firele ai putea sa le cositoresti cu o pelicula subtire, indeajuns sa acopere cuprul.

#34
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostCriSStiaN.Live, on Aug 15 2008, 21:10, said:

Cablul inseamna ca e bun... e cu multe fire.. si e de cupru.
In afara de a suspenda statia... mai ai si alta sugestie? De asta n`am stiut.. la mine statia e stransa bine.
Bun, schimb bornele si firele... dar este ceva cu care as putea unge bornele si firele sa nu mai oxideze?
Stiu ca se folosea vaselina pentru acest lucru. Incearca sa suspenzi statia cumva, Eventual s-o montezi "in unghi" : |\

#35
CriSStiaN.Live

CriSStiaN.Live

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.06.2006
Apropo... mai am o dilema :) pe masina am un mp3 player panasonic cu mufa ISO ..si vreau sa`l schimb cu un sony, dar acesta are o mufa mai mica.. tot ca un fel de iso..dar mai mica. Vreo idee?

#36
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostCriSStiaN.Live, on Aug 15 2008, 23:12, said:

Apropo... mai am o dilema :) pe masina am un mp3 player panasonic cu mufa ISO ..si vreau sa`l schimb cu un sony, dar acesta are o mufa mai mica.. tot ca un fel de iso..dar mai mica. Vreo idee?
Da, cumperi un adaptor pentru tipul tau de player.
Vezi pe aici http://www.be-loud.r...orii_instalare/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate