Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Tutorial: instalare subwoofer+amplificator+kit instalare

  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#37
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Daca headunit-ul e nou, acesta va contine in pachet un adaptor Sony>ISO. ;)

#38
CriSStiaN.Live

CriSStiaN.Live

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.06.2006
De partea ca am schimbat incinta wooferului cu una mai mare... e bine sau e rau? :|

#39
eugen_foxy

eugen_foxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.09.2006
Incinta se calculeaza in functie de specificatile producatorului si de frecventa la care doresti sa o acordezi . Citeste mai multe pe site-urile producatorilor si ai sa vezi mai multe feluri de incinte + explicatiile .
O incinta prea mica sau prea mare duce la un sunet "gresit" , care nu este fidel melodiei .

#40
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Mi-am facut timp sa instalez cablurile de alimentare pentru amplificator.

Atasez cateva poze:
Attached File  100_0589.jpg   788.61K   219 downloadsAttached File  100_0589.jpg   788.61K   155 downloads
Attached File  100_0575.jpg   648.85K   184 downloadsAttached File  100_0574.jpg   672.86K   148 downloads
Attached File  100_0576.jpg   752.71K   144 downloadsAttached File  100_0587.jpg   971.33K   184 downloads
initial am vrut sa trag cablul pe partea soferului, dar, din pacate, nu am gasit nici un loc favorabil sa fac lucrul asta, asa ca l-am tras prin grila de la  stergatoare, apoi prin stalpul dreapta, unde am gasit 2 "dopuri" disponibile ca sa fac asta, apoi prin praguri pana in spate, dupa care am traversat masina oblic pe sub bancheta din spate.


Putin OffTopic:
Un mic filmulet cu ampliful la jumatate din putere, pe bateria aproape descarcata (aveam cam 10V la un volum decent si scadea spre 8V la bass puternic :D )
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qFNmFYQ0vZ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Difuzorul respectiv e un Bluetech ordinar de 80W declarati (vreo 30-40 reali). Daca observati, la unele momente, tensiunea pe difuzor atinge 31V, adica 31*31/4 = 240.25W, ~20A "supti" din baterie :notangel:

P.S.2 Va reamintesc, volumul era la 50% in WMP.

#41
blue-blood

blue-blood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2007
Salutare
Vreau sa stiu daca amplificatorul trebuie sa aibe RMS-ul mai mare ca cel al difuzorului (ex: aplificator 4ch x110 rms si 4 dif. de  80 rms fiecare   sau aplificator 4chx110 rms si 4 dif. de 110 rms )
Ma puteti lamuri ?

#42
conector

conector

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.08.2008
E bine sa ai amplificatorul de putere mai mare decat difuzorul deoarece in linii mari ai 2 avantaje si anume ca poti regla mai bine nivelul de semnal aplicat difuzoarelor si cand amplificatorul va lucra in regimul maxim stabilit anterior practic functioneaza mai lejer si in felul asta nu se mai incalzesta asa tare.

#43
blue-blood

blue-blood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2007

View Postconector, on Oct 11 2008, 19:45, said:

E bine sa ai amplificatorul de putere mai mare decat difuzorul deoarece in linii mari ai 2 avantaje si anume ca poti regla mai bine nivelul de semnal aplicat difuzoarelor si cand amplificatorul va lucra in regimul maxim stabilit anterior practic functioneaza mai lejer si in felul asta nu se mai incalzesta asa tare.

ms pt informatii...vreu sa stiu daca claritatea difuzorului depinde de frecventa .. e mai bun un difuzor cu frv.25Hz-32Khz decat unul cu 20Hz-28Khz

#44
Mytza07

Mytza07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.12.2007
salut as avea si eu o rugaminte de curand mi-am achizitionat si eu un amplificator blaupunkt gta4 si as vrea sa il pun la player insa acesta nu arei iesiri RCA si din cate am vazut am nevoie de un adaptor de nivel insa nu am nicio idee cum as putea sa il atasez la player......as vrea daca puteti sa imi puneti si mie un tutorial sau cel putin sa scrieti cateva idei despre cum as putea sa  il conectez la firele din spatele playerului(cele ale masinii).   ;)

#45
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006

View PostMytza07, on Oct 15 2008, 16:05, said:

din cate am vazut am nevoie de un adaptor de nivel insa nu am nicio idee cum as putea sa il atasez la player.....
Cel mai simplu il poti conecta la firele ce duc la difuzoarele din spate ale masinii.

#46
Mytza07

Mytza07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.12.2007

View PostMarius3k, on Oct 15 2008, 18:09, said:

Cel mai simplu il poti conecta la firele ce duc la difuzoarele din spate ale masinii.

da dar insa eu nu am fire pentru partea din spate firele pentru spate sunt o improvizatie de a mea am luat un cablu si l-am pus pe boxele din fata  si l-am tras in spate pentru a conecta boxele  -_-

#47
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Din anumite considerente am optat pentru un woofer activ, mai exact acesta. http://www.sigmanet....b-200A--id16658
Este necesar + si - de la baterie?Daca da ce cablu e recomandat? Cat de gros? Va multumesc

#48
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Ia un Kit de amplificator, gasesti undeva intre 70 si 150 de lei.

View PostMytza07, on Oct 16 2008, 14:19, said:

da dar insa eu nu am fire pentru partea din spate firele pentru spate sunt o improvizatie de a mea am luat un cablu si l-am pus pe boxele din fata  si l-am tras in spate pentru a conecta boxele  -_-
Ai grija cu improvizatiile! De ce nu tragi fire separate pentru fiecare canal al playerului? Ce model ai?

#49
Mytza07

Mytza07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.12.2007
as mai avea o intrebare adaptorul are pentru a fi conectat pe firele boxelor 4 conductoare(2gri si 2 verzi) e suficient daca leg doar 2 de ex cele verzi adica o sa imi faca legatura playerul cu amplificatorul??

#50
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostMytza07, on Oct 17 2008, 19:46, said:

as mai avea o intrebare adaptorul are pentru a fi conectat pe firele boxelor 4 conductoare(2gri si 2 verzi) e suficient daca leg doar 2 de ex cele verzi adica o sa imi faca legatura playerul cu amplificatorul??
Fiecare 2 fire ce intra in adaptor sunt pentru un singur canal, deci daca legi doar 2 fire vei avea semnal doar pe un canal.

#51
Mytza07

Mytza07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.12.2007
asta inseamna ca puterea o sa fie la jumatate? (apropo mersi pentru raspunsul promt)

#52
Mytza07

Mytza07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.12.2007
din pacate m-am lovit de alta problema si va cer ajutorul unde trebuie pus in casetofon cablul remote ?? ca nu am absolut nicio idee

#53
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Firul remote e de obicei albastru, cu o eticheta pe el.
Ai citit macar acest topic?

#54
Mytza07

Mytza07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.12.2007
imi cer scuze daca am deranjat insa sunt in criza de timp maine vreau sa ma apuc sa instalez totul si as vrea sa fiu informat cat mai complet dar nu o sa va mai deranjez

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate