Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

SL45 - mai merita in 2005?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
Telefonul de vis din 2000-2001 a ajuns acum sa fie 3,5mil la media galaxy. Stiu ca se poate face SL45i din el, m-am jucat destul cu fostul meu M55. Ideea e: mai are rost sa iau acum telefon monocolor cand sunt atatea telefonane cu milioane de culori pe piata? Pe de alta parte stiu foarte bine ca sub 10milioane nu prea gasesc telefon cu MMC card. Nu o sa pun mp3-uri ci mai degraba carti. Daca pe m55 puteam pune 1,5Mb de texte acum practic pot pune o biblioteca intreaga.

As vrea daca se poate pareri de la oameni care l-au avut/il mai au.

#2
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004

tudor, on Dec 2 2004, 20:58, said:

Telefonul de vis din 2000-2001 a ajuns acum sa fie 3,5mil la media galaxy. Stiu ca se poate face SL45i din el, m-am jucat destul cu fostul meu M55. Ideea e: mai are rost sa iau acum telefon monocolor cand sunt atatea telefonane cu milioane de culori pe piata? Pe de alta parte stiu foarte bine ca sub 10milioane nu prea gasesc telefon cu MMC card. Nu o sa pun mp3-uri ci mai degraba carti. Daca pe m55 puteam pune 1,5Mb de texte acum practic pot pune o biblioteca intreaga.

As vrea daca se poate pareri de la oameni care l-au avut/il mai au.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu zic ca Sl45 se merita si acum daca vrei Mp3+telefon. Daca vrei telefon+camera+video+jocuri+mp3+radio+altceva atunci mai scoate ceva bani si ia-ti un N3650 sau P800 second (vezi ca se gasesc P800 folosite la preturi f bune).

#3
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004

tudor, on Dec 2 2004, 20:58, said:

Telefonul de vis din 2000-2001 a ajuns acum sa fie 3,5mil la media galaxy. Stiu ca se poate face SL45i din el, m-am jucat destul cu fostul meu M55. Ideea e: mai are rost sa iau acum telefon monocolor cand sunt atatea telefonane cu milioane de culori pe piata? Pe de alta parte stiu foarte bine ca sub 10milioane nu prea gasesc telefon cu MMC card. Nu o sa pun mp3-uri ci mai degraba carti. Daca pe m55 puteam pune 1,5Mb de texte acum practic pot pune o biblioteca intreaga.

As vrea daca se poate pareri de la oameni care l-au avut/il mai au.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am avut unu vro 3-4 sapt, telefonul este bun dar suntem la sfarsitul lui 2004, ar trebui sa treci si tu la ceva color. Te prinde 2005 si tu nu ai tel color :P

Daca ai mai avut un Siemens eu iti recomand sa iti cumperi un CX65, C65 sau de ce nu un SL55 daca vrei ceva tzapan.  ^_^

#4
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
Decat sa dai 14 mil pe un telefon cu camera, ecran color, polifonice sau mai stiu eu ce nebunii, mai bine iti iei un aparat digital si un sl45 si ajungi tot la banii aia. Doar o parere personala...

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
err... sl55 e 6.5 mil. nu merita?

#6
_nameless

_nameless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 19.09.2002
Alice: pentru ca desi numele pare sa arate asta, SL55 nu e bazat pe SL45 (nu are MMC/MP3 player).

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
aha, nu stiam. Dany recomandase asa ceva si am zis ca poate-poate.

#8
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
sl55 e de fete, ceea ce nu pot spune de sl45(e suficient de masculin). Am scris mai sus ca am avut deja m55 tocmai pt ca m-a dezamagit seria 55, mai ales pe partea de ecran. deci sa-mi iau sl55 care e identic cu m55 ar cam fii prostie...

cx65 din cate m-am mai uitat pe langa faptul ca e de vreo 2 ori mai scump mai are si defectul de la m55 ca ii tine foarte putin bateria... mai ales daca am de gand sa ma joc mai mult cu el. Ah si problema principala la cx65 e ca nu e la nici o promotie... o sa plang intr-o luna doua cand la abonament va scadea la jumatate.

dar hai sa focus pe sl45 facut sl45i. Are mp3,java, ecran monocrom. Mai e suficient in 2005? Am aparat foto de 3mpix, nu ma intereseaza pt poze, mms-ul m-a dezamagit total nu toti oamenii au timp/chef sa stea 10min sa trimita un mms. Si lovitura de gratie pt mms a fost ca nu am putut trimite celei dragi mms-uri in roaming...

later edit... mi-a mai scazut entuziasmul... nu are gprs... ce neseriosi astia de la siemens...

Edited by tudor, 03 December 2004 - 13:44.


#9
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
sl45 este un telefon ideal pentru cei fara pretentii; daca vrei un telefon clasic, sa-l folosesti pentru a vorbi e bun, mai ales la pretul care il are. Mp3-ul nu este chiar asa util in primul rand pentru ca nu incap mai mult de 32mb de mp3 (1/2 ora), consuma bateria si se incarca greu pe telefon.
Oricum decat sa dai 10 mil. pe un telefon mai bine iti iei o camera digitala+mp3+sl45;

parerea mea: MERITA!

#10
_nameless

_nameless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 19.09.2002
proxxxy: nu e obligatoriu sa folosesti mmc-ul cu care vine... B) In rest - de acord cu tine  :coolspeak:

#11
spree

spree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.10.2003
sl 42 / 45(i)... un telefon bun. pentru cei care au RABDARE sa stea dupa el. intr-adevar are slot de MMC. nu are insa un procesor suficient de bun sa poata rula rapid (nu zic instantaneu) ce se gaseste pe MMC. uneori ramane cu PLEASE WAIT-ul pe ecran... la orice: de la citirea unui sms la trecerea prin meniuri
personal mi l-am luat sa ascult si muzica fara sa fiu nevoit sa car dupa mine si un mp3 player pe langa telefon. am ajuns la concluzia ca mai bine imi luam mp3 player! pe langa faptul ca prin infrarosii (altfel nu am testat) sta cam 15-20 de minute (!) sa transfere o piesa din calculator in telefon, umblu si cu o tona de cabluri dupa mine (nu am gasit handsfree special pt. el, cu casti stereo, astfel am adaptat: cablu adaptor de la telefon la stereo, adaptor de la jack stereo foarte mic la mic, cablurile de la casti) astfel incat tre sa imi adaptez si vestimentatia daca vreau sa ascult muzica...
plus ca in conditiile in care nu l-am scapat pe jos, nu a suferit vre-un soc semnificativ, poate doar sa se fi atins ceva mai tare de mai-stiu-eu-ce s-a si crapat partea din plastic.
are incontestabil si parti bune: specificatiile sunt impresionante, cel putin pentru mine (am avut si un telefon color & polifonic si am fost fericit cand "m-am intors" la vechiul 3310; am ajuns sa imi fie lehamite de inutilitatea ecranelor color si de faptul ca, desi placute, soneriile polifonice NU SE AUD prea bine cand e un minim de zgomot in jur)

Concluzia mea: gandeste-te la o alta solutie (tu stii cel mai bine ce se pliaza necesitatilor tale) , iar daca nu o gasesti, adopta aceasta optiune de compromis, cu Sl 45, poate nu vei regreta.

#12
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
SL45 solutie de compromis ? Nici vorba.
Eu saptamana asta mi-am luat un SL45 si e absolut SUPER! L-am luat ca secondary phone, mai mult ptr. mp3, am casti cu handsfree la el (Cum naiba spree, tu n-ai gasit asa ceva? Ma mir, ca se gasesc la mine in oras casti ptr. Siemens x45 si asta intr-un oras cu 30000 locuitori in vreo 3-4 locuri!). MP3-urile se aud great, cu niste casti de 75000 LEI.
Eu mai vreau sa-mi fac modding la el mult, sa pun backlight alb, sa schimb carcasa-am o chinezarie de carcasa, tastatura, sa fac jack pentru conectare la boxe de calculator. Abia astept sa mai fac rost de bani si sa iau card de 128. Java merge foarte bine dupa parerea mea si telefonul la fel (care e upgrade-at la SL45i). Nu exista patch-uri pentru nici un telefon cat exista pentru Siemens SL45i v56. Sunt cu miile! Spre exemplu la  http://forum.gsmhost...37&page=4&pp=15 gasiti multe, dar mai sunt inca multe altele.
Bateria se gata dupa vreo 6 ore de MP3, dar cu un mai puternica cred ca ar merge mult mai mult (bateria e de 540 mAh ceea ce e cam putin).
Semnalul e bunicel, insa totusi nu e la fel de bun ca cel al unui Siemens ME45.
Design-ul e bun, antena e naspa, dar poate fi taiata, desi nu ma incumet. :)

Edited by ThEDaMn3d, 04 December 2004 - 21:47.


#13
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
de o luna mi-am cumparat un sl45 dupa care l-am facut sl45i...
mi-am cumparat un MMC Kingmax de 128 si in acest moment am pe el 16 mp3-uri , vreo 100 logo, 21 jocuri java + cateva preinstalate, Programe Java (mIRC Chat, MSN Messenger, Word , Excel, Gps, MicroCalc , OutlookExpress). E super telefonul. Are modem incorporat. Zilele trecute am fost la Valcea (Sibiu-Valcea) si am stat pe Orange CSD. Mi-a mancat cam 2$/ora dar m-am distrat. Bucuria mea a fost ca mi-a mers super bine. Nu mi-a scazut sub 1.25KB/s.
Are IrDA dar este cam lent asa ca am optat pentru un cablu de date....
Am mai dat 700.000 lei si mi-am luat un card reader extern pe USB. Bag MMC-ul in el si in nici un minut am tot ce-mi doresc pe card....
Eu sunt foarte multumit de el ...
Am auzit ca exista si patch pentru GPRS dar nu ma intereseaza (momentan) deoarece e prea scump. CSD-ul de pe Prepay Orange imi este de ajuns.
Nu are ecran color.... Mare pagupa ... In schimb are cel mai bun ecran momocrom.
Parintii mei si-au cumparat amandoi cate un Siemens C60.... Ecran color ? E o chestie cusuta cu ata alba. Plus ca nu are Java , MP3, etc. si e si mai scump.
Am gasit undeva SL45i > 300EURO asa ca nu voi renunta la el ..... ^_^

#14
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
am citit 10 threaduri care zic ca pe sl45i e imposibil sa se puna gprs... deci gprs pica. java merge. procesorul stiu de la m55 cat de lent poate sa fie...

oricum eu o las mai moale cu sl45, e dragut, dar e totusi cam vechi. probabil o sa-mi iau un motorola v180 care e 2,2mil la germanos... si o sa ma folosesc de minunile java2.0 ;)

#15
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
revenim la sl45i ...
am gasit unu reconditionat la 2 300 000 pe liber cu 6 luni garantie , cu cablu de date , handsfree , incarcator , telefon (evindent) , dar fara cardul mmc ... oricum nu ar fi asta o problema ca il folosesc pe cel de la camera  ^_^
ce diferenta e intre sl45 si sl45i ?? doar suportu de java ? se poate pune firmwareu de la cel i pe cel normal sa pun java ?? sau e ca un fel de patch ??

astept raspunsuri  B)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate