Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Sa cumpar sau sa mai astept?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Am un prieten care ar vrea sa vand un teren in zona Pantelimon Selgros, e la 500 de metri cu aproximatie de coltul din camp al selgros-ulu. Prin jur e plin de vile.

  Acum nici nu stiu ce pret sa ii cer, el oricum cred ca vrea destul de mult.
  Ce ma sfatuiti sa mai astept? sau sa il cumpar acum. Eu tot ma gandeam ca o sa mai scada preturile, dar pana acum nu au scazut deloc, dar parca simt asa un miros de criza imobiliara. Totusi terenurile din jurul Bucurestiului sunt alta mancare de peste... Ce ziceti?

  In plus el nu s-a ocupat deloc de teren, deci o sa trebuiasca sa fac eu actele de PUZ, sau ce acte se mai cer.

  Si mai e si o belea cu drumul de servitute, ca el a cumparat in 2005 600 mp, dar 100 sunt drum de servitute. Si el a platit si drumul de servitute, si acum se tine tare ca vrea bani si pe drumul de servitute. E normal?    Am inteles de la un agent imobiliar din zona, ca acum drumul de servitute a intrat in nu stiu ce planuri ale primariei... si si-a chimbat statutul, nu am priceput mare lucru.

  Imi place totusi, ca are deschidere la doua drumuri, si e zona buna, plus e plin de vile imprejur.

  Ma intereseaza in principal daca sa il cumpar acum sau sa mai astept, si care ar fi un pret prin zona, plus toate complicatiile lui cu servitutea...

  Multumesc

#2
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
e normal sa vrea banii si pe servitute.

criza pe terenuri, i doubt. daca in jurul tau sunt vile, nu e nevoie de PUZ . doar certificat de urbanism sa scoti.

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Daca ti-e prieten, si si stie ca astepti sa scada preturile, o sa-l vanda altcuiva numai de-al dracu, atunci cand vor scadea.

Edited by don_dannielo, 12 July 2008 - 12:42.


#4
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 don_dannielo, on Jul 12 2008, 12:40, said:

Daca ti-e prieten, si si stie ca astepti sa scada preturile, o sa-l vanda altcuiva numai de-al dracu, atunci cand vor scadea.

  Nu e problma, ca el mi-a spus deja, ca mi-l da mie daca il vreu la pretul pietei, sau cu un mic discount, dar daca nu ma hotarasc sau ma hotarasc sa nu il cumpar, atunci o sa il dea la altcineva, nu o sa il tina pentru mine, si nu ma supar.
  Acum doar ca nici el nu e foarte hotarat, dar cred ca o sa il dea pana la urma.

  Ca pret asa, ce ma sfatuiti sa fac? ca sa aflu pretul zonei? ca asa prin ziare, mai sunt preturi aberante, sau speculatori care asteapta cate un fraier sa mai vina sa cumpere.
  Eu auzisem de ceva in jur 190EUR/mp dar asta era acum vre-o 3-4 luni.

 turbo trabannt, on Jul 12 2008, 12:35, said:

e normal sa vrea banii si pe servitute.

criza pe terenuri, i doubt. daca in jurul tau sunt vile, nu e nevoie de PUZ . doar certificat de urbanism sa scoti.

  Cam la asta ma gandeam si eu ca la apartamentle comuniste s-ar putea sa scada pretul dar la terenurile din jurul Bucurestiului, mai greu. Cu toate ca au atins niste limite, pe care nu cred ca o sa le mai depaseasca asa de repede si de usor.
  Cu toate astea, cred ca bucuresteni au bani si o sa continue sa cumpere, pentru ca vad si ei ce inseamna sa stai in bloc, si vor sa aiba o gradina, o terasa...

#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
1. daca'l cumperi sa'ti faci casa, cumpara'l acum.
2. daca'l cumperi pt. bisnita, cumpara'l acum.

Vara asta e doar o perioada de odihna. Preturile oricum vor merge in sus la terenuri doar ca intr'un ritm decent, civilizat. Roaga'l sa faca o cerere pt. emiterea unui Certificat de Urbanism, asa, "jut in case" sa dormi linistit.

Eu as plati din servitute doar procentul care mi se cuvine, nu toata servitutea.

Edited by punkt, 12 July 2008 - 16:14.


#6
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 punkt, on Jul 12 2008, 16:12, said:

Eu as plati din servitute doar procentul care mi se cuvine, nu toata servitutea.

Pai aia 100m de servitute e doar cate se cuvine pentru cei 600m in total cat e parcela, ceilalti vecini au si ei cate 100m dati la drumul de servitute.
Poate nu am inteles eu bine ce ai vrut sa spui, dar in principiu atat ii se cuvine 100m de servitute.

#7
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007

pai toata lumea vinde terenuri, si nimeni nu cumpara. daca tu o sa fii ala care cumpara, fii sigur ca prinzi
foarte aproape de maximul istoric al pietei

am cunostinte care stau cu terenurile nevandute la 5km de Bucuresti, la jumatate din "pretul pietei", de luni bune de zile

afacerea e simpla: baietii destepti au cumparat acum 7-8 ani terenuri la greu, cu 5 - 10 euro hectarul

si acum descarca tot, insa la preturi de  100 - 500 euro  metrul patrat ;)


#8
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008

 senve, on Jul 27 2008, 11:58, said:


pai toata lumea vinde terenuri, si nimeni nu cumpara. daca tu o sa fii ala care cumpara, fii sigur ca prinzi
foarte aproape de maximul istoric al pietei

am cunostinte care stau cu terenurile nevandute la 5km de Bucuresti, la jumatate din "pretul pietei", de luni bune de zile

afacerea e simpla: baietii destepti au cumparat acum 7-8 ani terenuri la greu, cu 5 - 10 euro hectarul

si acum descarca tot, insa la preturi de  100 - 500 euro  metrul patrat ;)

va rog sa il scoateti de pe forum pe userul SERVE, ca nu ne lasa pe noi speculantii cinstiti sa facem bisnita.

 monicac, on Jul 27 2008, 19:13, said:

va rog sa il scoateti de pe forum pe userul SERVE, ca nu ne lasa pe noi speculantii cinstiti sa facem bisnita.

pardon, SENVE.
mi-au luat banii mintile.

#9
m-i-h-a-i

m-i-h-a-i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.06.2008
Pe Rascoalei pe partea dreapta de la stalpii de inalta tensiune + 150m inspre centura , am vandut un teren de 500mp ( in care am avut si 45 mp drum servitute) la pretul de 87500Euro. Lotul era foarte bine plasat (pana la Rascoalei mai era un lot in fata). Gazele trec prin fata terenului si curentul este la 30m.
Sper sa iti fie de folos informatia.

#10
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 monicac, on Jul 27 2008, 18:16, said:

nu ne lasa pe noi speculantii cinstiti sa facem bisnita.
mi-au luat banii mintile.
'r-ati ai dracului de mosieri :D . sa vina cuza sa ne dea terenuri si apartamente si totul gratis !

daca nu , vedeti pe cei domni din semnatura mea ;)

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,566
  • Înscris: 10.05.2007
Tren vandut ieri de un apropiat de-al meu, 500mp cu 50.000 de euro sau cam asa ceva, in Pantelimon. Mult mai aproape decat Selgros-ul. Tu vorbesti de Rosu acolo nu?

#12
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

 senve, on Jul 27 2008, 11:58, said:


pai toata lumea vinde terenuri, si nimeni nu cumpara. daca tu o sa fii ala care cumpara, fii sigur ca prinzi
foarte aproape de maximul istoric al pietei

am cunostinte care stau cu terenurile nevandute la 5km de Bucuresti, la jumatate din "pretul pietei", de luni bune de zile

afacerea e simpla: baietii destepti au cumparat acum 7-8 ani terenuri la greu, cu 5 - 10 euro hectarul

si acum descarca tot, insa la preturi de  100 - 500 euro  metrul patrat ;)

Pai daca nimeni nu cumpara terenuri, inseamna ca oferta e mai mare decat cererea. Intr-o asemenea situatie, in momentul in care apare un cumparator de teren, el ar trebui sa aiba de unde alege si sa i se ceara un pret decent !

#13
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

 Astra_rullz, on Jul 31 2008, 18:28, said:

Tren vandut ieri de un apropiat de-al meu, 500mp cu 50.000 de euro sau cam asa ceva, in Pantelimon. Mult mai aproape decat Selgros-ul. Tu vorbesti de Rosu acolo nu?

Atunci de se cere 100E in Branesti? E o diferenta buna de km si o centura intre.

#14
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 m-i-h-a-i, on Jul 30 2008, 10:24, said:

Pe Rascoalei pe partea dreapta de la stalpii de inalta tensiune + 150m inspre centura , am vandut un teren de 500mp ( in care am avut si 45 mp drum servitute) la pretul de 87500Euro. Lotul era foarte bine plasat (pana la Rascoalei mai era un lot in fata). Gazele trec prin fata terenului si curentul este la 30m.
Sper sa iti fie de folos informatia.

multumesc mihai,
cand l-ai dat?

terenul asta e cam prin zona stalpului de tensiune pe dreapta , dar e ultimul de la rascoalei,daca nu ma insel, partea buna la el, e ca are deschidere si la drumul de servitute si la intrarea campului, si asta imi place, pentru ca drumurile de servitute au cam intre 3 si 6 metrii latime, si daca cumva ai un lot in mojlocul unui drum de servitute, de abia poti sa-ti bagi masina in garaj, asta daca ai norocul sa nu te blocheze altul inainte :(

Gazele sunt oricum pe aproape, crezi ca e vre-o diferenta intre a avea gaze la 200m si gaze la 20m? oricum pana mi-as construi eu casa, celelalte vile de la 50m-100m distanta, care acum sunt in picioare isi vor trage gaze...



 Astra_rullz, on Jul 31 2008, 17:28, said:

Tren vandut ieri de un apropiat de-al meu, 500mp cu 50.000 de euro sau cam asa ceva, in Pantelimon. Mult mai aproape decat Selgros-ul. Tu vorbesti de Rosu acolo nu?
terenul nu are nimic pe el.

In pantelimon in oras/comuna ce e, nu mi-as lua, parca nu ma incanta, pentru ca aici e cartier nou, numai de vile, in oras mai dai de tigani, de babe si mosi... si aici unde zic eu langa selgros, dupa ce iesi din rascoalei(cam 1-2 min de mers cu masina) iti mai ia 2-3 min sa iesi in soseaua nationala, si apoi inca vre-o 5-10 min pana la cora.
  Eu as zice ca e mai bine aici pe Rascoalei decat in Pantelimon in oras, tu ce zici?

#15
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005

 jimmyy, on Aug 18 2008, 16:48, said:

Gazele sunt oricum pe aproape, crezi ca e vre-o diferenta intre a avea gaze la 200m si gaze la 20m? oricum pana mi-as construi eu casa, celelalte vile de la 50m-100m distanta, care acum sunt in picioare isi vor trage gaze...

Diferenta o vei simti oricum, ca aia isi trag gaze, dar iti vor cere sa le achiti cota-parte.
Care la 200 de m se simte rau....

In bucuresti, eu am avut de plata doar cota-parte din teava comuna 4000 de RON.
Gazele erau la 1 m de gardul meu.

#16
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
200m distanta de gaze este foarte mult, vei saraci daca tragi de acolo. Daca insa nu te grabesti sa construiesti si ai case pe langa, poti spera ca vor mai trage ei si vei ajunge sa platesti mai putin. Dar ai grija..daca si ceilalti gandesc ca tine, facand casa si asteptand dupa vecinul..e rau :). Chestiile astea e bine sa se faca impreuna, adica sa se stranga bani de la mai multi pentru tras curent, gaze, etc.. Dar fiecare loc are realitatile lui.
100 EUR se cere in Branesti pentru ca este o zona frumoasa din punct de vedere al aerului foarte curat, padure, natura, etc..Ca si localitate, Branestiul este un mizilic, este foarte slab dezvoltat fata de alte localitati din jud Ilfov. Eu mi-am cautat pe acolo teren, zona era frumoasa, dar lipsa dezvoltarii si distanta fata de Bucuresti m-au facut sa renunt. Dupa mine, acolo e frumos sa iti faci casa mai ales daca nu ai grija zilei de maine, ai afacerea ta, sau esti la pensie.

#17
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

 CristiALF, on Aug 20 2008, 17:02, said:

200m distanta de gaze este foarte mult, vei saraci daca tragi de acolo. Daca insa nu te grabesti sa construiesti si ai case pe langa, poti spera ca vor mai trage ei si vei ajunge sa platesti mai putin. Dar ai grija..daca si ceilalti gandesc ca tine, facand casa si asteptand dupa vecinul..e rau :). Chestiile astea e bine sa se faca impreuna, adica sa se stranga bani de la mai multi pentru tras curent, gaze, etc.. Dar fiecare loc are realitatile lui.
100 EUR se cere in Branesti pentru ca este o zona frumoasa din punct de vedere al aerului foarte curat, padure, natura, etc..Ca si localitate, Branestiul este un mizilic, este foarte slab dezvoltat fata de alte localitati din jud Ilfov. Eu mi-am cautat pe acolo teren, zona era frumoasa, dar lipsa dezvoltarii si distanta fata de Bucuresti m-au facut sa renunt. Dupa mine, acolo e frumos sa iti faci casa mai ales daca nu ai grija zilei de maine, ai afacerea ta, sau esti la pensie.

Eu nu cred ca Branesti este o locatie departata de Bucuresti. Din Branesti pana la Cora Pantelimon faci 20 min. Iar de acolo ...... Dumnezeu cu mila .... dar acest lucru este valabil pt f multe zone din Buc.....si depinde unde lucrezi. Eu daca as merge la un nou loc de munca si as face peste 2 ore dus-intors cred ca as renunta. Desi nu stau inca in zona .... am mers dimineata si seara catre si de la servici (Barbu Vacarescu) si fac 45min-1h. E la limita.... dar pe jos de la Nicolae Grigorescu cu metroul pana la servici fac ~50min.......diferenta se simte la buzunar.....cu metroul 1,5lei/zi.....cu masina de 10 ori mai mult.

#18
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Branestiul se va dezvolta usor usor.Numai cata padure are in jur in comparatie cu alte localitati din Ilfov.
Dar faptul ca are 3 licee ,o gradinita nu cred ca il face slab dezvoltat.
Daca se mai face si iesire la autostrada cum se aude.......

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate