Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Strobist

- - - - -
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#415
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcrokodilu, on 13 ianuarie 2013 - 01:07, said:

N-am lamurit. Multumesc.
M-am lamurit. Scrisesem gresit.

#416
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postsmecheras, on 05 septembrie 2012 - 10:32, said:

are cineva idee daca se poate conecta un blitz de studio la un converter 12v -220v din acela de pe okazii cuplat la priza de la masina? se prajeste? nu ma intereseaza rafala...astept si 10-15 secunde dupa incarcare..dar este posibil?
http://www.diyphotog...t-photographers
am mai gasit ceva interesant de studiat

#417
smecheras

smecheras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 03.09.2006
am studiat un pic articolul si cand vine vorba de invertor specifica :"Happily, I found out that my flash operates smoothly on "modified sine wave" (square wave) that's produced by the more common, inexpensive inverters. Some electric appliances require "true sine wave" to operate that is only produced by much more expensive inverters."

Ar fi bine daca ar merge si ale mele cu modified sine wave... dar imi e ca le cumpar degeaba :(

#418
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Am aflat cum se declanseaza manual blitul, am setat aparatul pe 4sec si m-am plimbat cu blitul prin camera. In general am folosit un lighean alb pe post de umbreluta reflectorizanta, ce parere aveti de ce a iesit?


1. Attached File  IMGP9618.jpg   221.07K   34 downloads 2. Attached File  IMGP9631.jpg   198.6K   32 downloads 3. Attached File  IMGP9635.jpg   198.17K   39 downloads

4. Attached File  IMGP9626.jpg   183.84K   42 downloads 5. Attached File  IMGP9601.jpg   235.01K   40 downloads 6. Attached File  IMGP9571.jpg   159.38K   36 downloads

7. Attached File  IMGP9605.jpg   222.63K   38 downloads 8. Attached File  IMGP9569.jpg   120.21K   33 downloads

Edited by crokodilu, 04 March 2013 - 00:03.


#419
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Frumos manechin... :lol:
Mie toate îmi par cam subexpuse. :)

#420
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcrokodilu, on 04 martie 2013 - 00:03, said:

Am aflat cum se declanseaza manual blitul, am setat aparatul pe 4sec si m-am plimbat cu blitul prin camera. In general am folosit un lighean alb pe post de umbreluta reflectorizanta, ce parere aveti de ce a iesit?
Nu ai aflat nimic sau nu mare lucru din pacate. Este laudabil efortul tau intru perfectionare dar dupa cum pui priblema nu prea te-ai bunghit. Daca ai un lighean alb in interior si nu e din ala emailat (alea emailate nu prea se taie/gauresc) pune-l bine ca poate iti faci un beauty dish din el cand mai aprofundezi subiectul cu blitzul.
[ https://player.vimeo.com/video/9568754 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In rest gagica e misto si sunt curios ce parere are prietena/iubita ta despre preocuparile astea.

Edited by nenis, 04 March 2013 - 09:25.


#421
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007

View Postnenis, on 04 martie 2013 - 09:23, said:

Daca ai un lighean alb in interior si nu e din ala emailat (alea emailate nu prea se taie/gauresc) pune-l bine ca poate iti faci un beauty dish din el cand mai aprofundezi subiectul cu blitzul.

E tare chestia cu beauty dish. Merge facut si dintrun lighean de plastic alb. Eu am gasit cu 11 lei la Cora, dar n-am avut timp sa-l fac. Chestia este că la ligheanul de tablă trebuie suport, dar la cel de plastic merge pus direct pe bliț.

Edited by udreadan, 04 March 2013 - 09:52.


#422
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostSophistiKat, on 04 martie 2013 - 00:56, said:

Mie toate îmi par cam subexpuse. Posted Image
Posibil sa ai dreptate.

Nenis, udreadan, lasati manechinul, speram sa comentati rezultatele :).
Ligheane si alte alea deocamdata sunt pe planul doi, in plus am si o umbrela (de ploaie) alba, in pasul urmator o sa o folosesc. Ligheanul era alb, cam 40cm diam, din plastic,  tinem blitul cu o mana, ligheanul cu alta, blitul batea in lighean.

#423
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Pai le-am comentat domne.  Am zis de gagica ca e misto. Acum nu pot sa ma pronunt in privinta rezultatelor tehnice pt ca nu am habar ce intentiii creative ai avut. Poate ai vrut niste low key-uri dramatice / artistice si ti-a iesit lucrarea. Daca ai vrut portret glamuros/beauty ai ratat complet lucrarea

Edited by nenis, 04 March 2013 - 10:19.


#424
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postnenis, on 04 martie 2013 - 10:18, said:

Poate ai vrut niste low key-uri dramatice / artistice si ti-a iesit lucrarea. Daca ai vrut portret glamuros/beauty ai ratat compet lucrarea
Si si. Intr-adevar si eu am fost putin dezamagit de cele "portret glamuros/beauty", aici secretul e in pozitia luminii si in atitudinea subiectului. Cum subiectul nu poate decat sa roteasca capul, nu stie alte "atitudini" nu ramane decat sa gasesc alta papusa mai cooperanta si/sau alte combinatii de lumini. Back to the drawing board.
Multumesc.

Edited by crokodilu, 04 March 2013 - 10:21.


#425
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Nu stiu ce parere aveti voi dar pe mine ma cam sperie pozele alea   Posted Image

Edited by mircea812, 04 March 2013 - 10:31.


#426
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Sunt un exercitiu de lumini, cum nu am decat un blitz, ca sa pot lumina din diverse pozitii trebuie expunere lunga, ceva joc de glezne si evident un subiect static. Bebele nu sta locului mai mult de 1/500sec, asa ca solutia a fost evidenta Posted Image.
Sau te sperie rezultatu', chiar asa nasoale sunt?

Edited by crokodilu, 04 March 2013 - 10:39.


#427
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postmircea812, on 04 martie 2013 - 10:31, said:

Nu stiu ce parere aveti voi dar pe mine ma cam sperie pozele alea   Posted Image
Poate esti tu mai sensibil..Eu le apreciez prin prisma faptului ca croko vrea sa invete cum se face o poza batraneste cu blitz si nu se limiteaza la a poza toata cariera peisaje emotionante

Edited by nenis, 04 March 2013 - 10:41.


#428
NataliaC

NataliaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.01.2009
Cu un blitz e mai greu.

Ce vrei să-ți iasă?

Folosește un parasolar să mai bagi ceva lumină.

#429
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Daca subiectul e fix si expui 5sec nu prea mai conteaza daca ai un blitz sau mai multe, il plimbi in ce pozitie vrei simuland oricate blituri vrei. Insa asta e valabil in conditii de laborator, in viata reala iti trebuie mai multe. Dar oricum ar fi pozitionarea/numarul bliturilor, luminile/umbrele tot cam alea sunt, daca ies pe manechin ar trebui sa iasa si in conditii reale...teoretic.

Lumina mai pot baga selectand o diafragma mai deschisa, pozele erau la f/11, sau crescand puterea blitului, am tras cu 1/16-1/32, nu stiu dece mi se parea misto sa iasa cam subexpuse, dar studiind putin se pare ca nu e chiar ok. Merge luminat si din soft.

Ce vroiams a iasa? Cama sa, de exemplu:
http://1x.com/photo/...latest:portrait
http://1x.com/photo/...latest:portrait
http://1x.com/photo/.../all:user:17925

Edited by crokodilu, 04 March 2013 - 15:20.


#430
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
E mai misto domne gagica ta decat mortaciunile alea  BW. Oricum ai un mod original de studiu al luminii. Poti sa faci treaba si cu un singur blitz dar depinde ce modifcator folosesti si unde il pui. Renunta la ideea asta cu timp lung de expunere si simularea mai multor blitzuri ca e total neproductiva plus ca functioneaza doar la modele inerte. Chiar nu are slave optic blitzul ala al tau  ca imi vine greu sa cred asta. Ia domne un transmiter radio de la chinezi ca acum sunt ieftine ca braga

Edited by nenis, 04 March 2013 - 15:48.


#431
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Ma tot invart de un k5 care are transmitator si sa evit jucariile alea, dar inca n-am pull the trigger.
Sau are optic slave?! Hmm, ma pui pe ganduri, adica chiar trebuie sa citesc manualul ala odata si odata Posted Image.

LE: au si astia niste denumiri, ghici ce inseamna "SERVO mode"

Edited by crokodilu, 04 March 2013 - 16:15.


#432
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postcrokodilu, on 04 martie 2013 - 10:38, said:

Sau te sperie rezultatu', chiar asa nasoale sunt?

Nu. Ma sperie papusa aia in intuneric. Prietena cu Chuckie. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate