Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Strobist

- - - - -
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#433
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postmircea812, on 04 martie 2013 - 19:30, said:

Prietena cu Chuckie.
Vezi ce se întâmpla când te uiti la prea multe filme? :lol:

Mai multa lectura, mai putin tembelizor...  :)

#434
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmircea812, on 04 martie 2013 - 19:30, said:

Nu. Ma sperie papusa aia in intuneric. Prietena cu Chuckie. Posted Image
Stai linistit, i-am dat cu blitul in ochi vreo doua ore, n-a mai miscat.

#435
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Esti sigur? De obicei asteapta sa adoarma toata lumea...
:)

#436
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Io zic sa-nchizi browserul sa nu te pape.

#437
pop_cipi

pop_cipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.08.2010
Vă rog dacă se poate puţin ajutor.

Se iau 30 de persoane, se aşează frumos pe 4 rânduri şi se doreşte o poză de grup.
Poza se face in conditii slabe de luminozitate, în interior.

Ce lumini sunt necesare pentru a lumina acest cadru?

PS: Până acum am folosit 2 blitzuri îndreptate spre tavanul alb care se află cam la 1,5m mai sus de capul lor, dar rezultatele nu sunt cele mai strălucite.

#438
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Nu ies stralucite in ce sens ?

#439
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Cum fac rost, sau cum adaptez un grid pentru softbox-ul asta ?

#440
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
adica cum adica? Vrei sa faci grid sau ai grid si vrei sa adaptezi? Oricum nu as da 250 de parai pe bazaconia respectiva.   In alta ordine de idei ce crezi tu ca face gridul la chestia aia?

#441
csl1131

csl1131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.06.2005
nici eu nu as da atatia bani pe aia, mi se pare scumpa....nu vad cu ce te ajuta ca se strange foarte repede...mai bine se desfacea foarte repede, ca la sfarsitul fotografierii nu mai conteaza cateva minute in plus dar daca vrei sa o folosesti in locatie in general vrei sa iti faci setup-ul cat mai repede...

tinand cont ca nu e prea mare acel softbox, un grid te ajuta in anumite situatii, dar acele situatii sunt specifice si relativ putine...mai ales ca ai doar un blitz care sa iti lumineze softbox-ul...si speedlight-urile nu prea au multa putere daca vrei sa le folosesti in exterior...in interior e alta treaba dar daca ai folosi-o la interior ti-ai lua altceva ca nu te intereseaza cat de repede se strange...in fine...poate raspunde la ce ii trebuie grid si dece a ales acel softbox...care e avantajul ca e rotund fata de unul patrat/dreptunghiular...

#442
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Ok, am gresit ca am intrebat.
Trebuia sa imi aduc aminte cum e pe aici.

#443
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Thair te stiam ok. Ce te nelinisteste la raspunsul meu? Din intrebarea ta nu se intelege daca ai deja gridul sau vrei un grid. Modificatorul respectiv oricum are suprafata de difuzie relativ mica si poti ,,strange" spreadul  doar lasandu-l putin inchis. Adica nu ii tensionezi spitele si suprafata de difuzie se micsoreaza deci si spreadul. Gridul e frectie la picior de lemn la acest softbox deci nu merita sa iti bati capul sa cumperi un grid sau sa adaptezi unul pe care deja il ai. Pretul este enorm avand in vedere ca intre timp au  aparut softboxuri umbrela la 30 de parai si sunt si mai portabile si mai lesne/rapid de utilizat. Deci ce  te nelinisteste la raspunsul meu?

Edited by nenis, 30 March 2014 - 04:04.


#444
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
@csl1131: iti trebuie rotund pentru beauty. Daca asta e situatia, un beauty dish cu grid e o varianta mult mai la indemana. Grid-urile pentru softbox sunt mult mai largi si nu concentreaza asa bine lumina, asa ca poate scopul omului e un pic diferit de dish+grid.

@nenis: e diferenta mare intre un modificator cu si fara grid. Daca ai nevoie de ceva care sa concentreze lumina (contur, spill prea mare, accent, luminat doar un element al corpului, etc), nu poti lucra decat cu grid. Faptul ca softbox-ul ala e scump e relativ normal. Toate sb-urile adanci sunt mai scumpe.

#445
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postmiromulus, on 30 martie 2014 - 10:07, said:

@csl1131: iti trebuie rotund pentru beauty.
.
Iti trebuie rotund pt catchights nu pentru beauty si se rezolva cu o masca circulara pe softbox daca il ai patrat si( nu e octa sau circular).. Ala nu e scump pt ca e adanc si pentru ca e scump (eu stiu ce geniu se considera inventatorul  cu sistemul ala  de strangere de cacao sau ce materiale s-au folosit)
Stiu  pentru ce se foloseste grid dar ma refer strict la cazul de fata nu la teoria gridului.

#446
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
GFC, cata vorbarie aiurea! Ma interesa gridul nu palavrageli despre alte chestii si griji pentru portofelul meu.

#447
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005

View PostThair, on 29 martie 2014 - 23:00, said:

Cum fac rost, sau cum adaptez un grid pentru softbox-ul asta ?
Iei niste jaluzele cu grid si le vopsesti negre Posted Image. Sau direct de aluminiu Posted Image.

http://www.jaluzele....ntale-ECLIPSE25

Edited by tocmaiacum, 30 March 2014 - 17:06.


#448
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postnenis, on 30 martie 2014 - 15:58, said:

.
Iti trebuie rotund pt catchights nu pentru beauty si se rezolva cu o masca circulara pe softbox daca il ai patrat si( nu e octa sau circular).. Ala nu e scump pt ca e adanc si pentru ca e scump (eu stiu ce geniu se considera inventatorul  cu sistemul ala  de strangere de cacao sau ce materiale s-au folosit)
Stiu  pentru ce se foloseste grid dar ma refer strict la cazul de fata nu la teoria gridului.

Logic ca pentru catchlight. Dar la beauty asta e una din partile foarte importante. De ce e ala scump, doar mi-am dat cu presupusul. Din ce am vazut eu, toate astea adanci sunt mai scumpe decat cele normale. La umbrele e nenorocire: http://www.bhphotovi...389&srtclk=sort N-am idee de ce. Poate ne lumineaza altcineva.

Thair, ne scuzi. Suntem pe un forum. Mai discutam si intre noi.

#449
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Multe-s scumpe doar pentru ca sunt facute special pentru foto. Umbrelele alea ordinare de difuzie, de exemplu. Sunt 70-100 lei, iar o umbrela cu tot cu maner e 10-20 lei in supermarket.
Uite aici alt exemplu, ca era sa pic: http://www.f64.ro/la...-73-221-cm.html
Sau uite-te cat e un snoot.

O chestie interesanta, n-am mai vazut pana acum sb ingust: http://www.foto-depo...r-kompaktblitze

Am vorbit cu croitoreasa, i-am spus despre ce-i vorba si nu e nici o problema, se rezolva. Trebuie doar sa iau un grid mare. Stie ca nu imi place lucrul de mantuiala, asa ca daca a spus ca se poate, se poate.

#450
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu ai mai vazut strip pana acum sau cum? Btw, cand ti-am zis sa iei un dish, nu ti-am zis pentru ca e mai ieftin, ca e tot pe acolo ca bani. E mai bun pentru beauty si un grid de dish controleaza mai bine lumina. Plus ca gasesti tot cam atat de mare cat ala de-l vrei tu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate