Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Inmatriculare masina noua

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
tantalau

tantalau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.09.2007
Am vrut sa imi iau o masina noua, de la dealer, dar pana sa fac asta am auzit de la prima mana, adica patania unui prieten al meu, care m-a facut sa ma intreb cum sta treaba.

Deci: masina luata de noua, dar cu an de fabricatie cel precedent ( a fost stocul maricel), la inmatriculare s-a trezit la politie ca trebuie sa o inmatriculeze nu ca pe una noua, luata de la dealer ci ca pe una veche de un an....mi se pare absurd ( e drept, asta se petrecea anul trecut)

Ma poate lamuri cineva cum sta treaba pana la urma?


Multumesc anticipat

#2
daggerspine

daggerspine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.07.2008
Parintii mei au patit una cam similara adica: in 2002 si-au cumparat o skoda octavia  noua (credeau ei) dar care de fapt era din 2001. In actele de vanzare-cumparare intocmite de reprezentanta figura an fabricatie 2002, dar in talon  si pe cartea de idetitate figura an fabricatie 2001. Ei au platit totul ca la o masina noua (probabil pentru ca s-a ocupat de formalitati reprezentanta). In mod normal daca masina nu a mai fost inscrisa in circulatie nicaieri in lume ar trebui sa platesti taxele ca la o masina noua nu ca la una second indiferent de ce probleme a avut cu stocul respectiva reprezentanta.

(cam off topic) Sfatul meu e sa eviti situatiile in care anul de fabricatie difera de cel de cumparare pentru ca o sa ai probleme mari la vanzare totusi dupa 2-3 ani de folosire daca te hotarasti sa o vinzi masina de fapt o scoti cu 3-4 ani la vanzare chiar daca tu ai folosit-o mai putin. (practic tu pierzi 1 an de folosire si 1 an de devalorizare). O alta problema mai minora in cazul in care iti cumperi o masina care are an de fabricatie mai vechi e ca prima inspectie thenica periodica va trebui sa o faci la 1 an de la data cumpararii, nu la 2 cum ar fi normal.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
ultima parte (legata de itp) nu e adevarata. pe primul talon apar 2 ani de valabilitate a itp-ului, din momentul primei inmatriculari, nu al productiei.

#4
daggerspine

daggerspine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.07.2008

 _Smiley_, on Jul 10 2008, 08:35, said:

ultima parte (legata de itp) nu e adevarata. pe primul talon apar 2 ani de valabilitate a itp-ului, din momentul primei inmatriculari, nu al productiei.


la 1 an dupa achizitie un politist i-a ridicat tatalui meu talonul pt ca itp-ul expirase (o sa ma mai uit pe acasa daca am copie dupa talon sa postez si poze)

LE: din explicatiile primite atunci  problema se trage din faptul ca aceste masini au regim special la ITP deoarece sunt noi dar  e o diferenta mare dintre productie si comercializare

Edited by daggerspine, 10 July 2008 - 08:41.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
cand a cumparat masina, avea numere rosii sau normale?
mai sunt cazuri (destul de rare) in care dealerul inmatriculeaza definitiv masina si dupa un timp o vinde.

#6
daggerspine

daggerspine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.07.2008

 _Smiley_, on Jul 10 2008, 11:22, said:

cand a cumparat masina, avea numere rosii sau normale?
mai sunt cazuri (destul de rare) in care dealerul inmatriculeaza definitiv masina si dupa un timp o vinde.
parca o zi sau 2 numere rosii ca nu erau gata inca cele normale

#7
tantalau

tantalau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.09.2007
Pai atunci am si eu o intrebare tampita: cei care isi cumpara masinile prin luna ianuarie ce fac? toti patesc acelasi lucru? mi se pare absurd

#8
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Daca autovehiculul nu a mai fost inmatriculat in romania sau oriunde in lume masina se considera noua, indiferent de anul de fabricatie.
Politia mai e si aberanta uneori...trebuie sa stii cum sa previi asemenea lucruri.
Ce ar fi facut in cazul in care, cumperi un matiz in septembrie si pe CIV apare scris an productie 2009 sa zicem? Politia ce mai zice?

#9
Methane

Methane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.10.2007
Am si eu o asemenea dilema: acum m-a contactat dealerul, propunandu-mi o masina fabricata de 1 an, care se afla la ei pe stoc (neinmatriculata), cu o reducere substantiala, pe langa oferta curenta. Intrebarea este urmatoarea, ca nu am reusit sa ma dumiresc din posturile de mai sus: voi fi obligat sa o inmatriculez ca o masina nou sau ca una veche? Si va trebui sa ii fac ITP-ul dupa 1 an?

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
eu stiu ca se considera masina noua, cu 2 ani de ITP.

#11
Methane

Methane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.10.2007

 _Smiley_, on Sep 20 2008, 11:27, said:

eu stiu ca se considera masina noua, cu 2 ani de ITP.
Multumesc! Mi s-a mai dus o grija.

#12
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Voi ati vazut vre-o data un certificat de inmatriculare? O masina care NU a mai fost inmatriculata niciodata va avea pe talon data urmatoarei inspectii periodice la exact doi ani de la data inmatricularii. De unde draq sa stie aia la politie in ce stare se afla masina ta care a stat un an pe bara incat sa-ti recomande ITP-ul mai repede? Pe cartea de identitate va scrie data de fabricatie, insa orice cumparator ulterior va vedea ca un an de zile masina aia a stat pe bara, deci nu si-a pierdut din valoare ca intr-un an de folosinta pe strada.

Sfatul meu, daca reducerea e substantiala e sa iei masina si sa nu stai cu grija la ce o sa se intample peste 3 ani cand o sa o vinzi ca poate situatia financiara de nu va depinde de cateva sute de euro cat pierzi cand vede cumparatorul ca masina e dintr-un stoc vechi.

#13
Methane

Methane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.10.2007

 filipxxx, on Sep 20 2008, 12:26, said:

Voi ati vazut vre-o data un certificat de inmatriculare? O masina care NU a mai fost inmatriculata niciodata va avea pe talon data urmatoarei inspectii periodice la exact doi ani de la data inmatricularii. De unde draq sa stie aia la politie in ce stare se afla masina ta care a stat un an pe bara incat sa-ti recomande ITP-ul mai repede? Pe cartea de identitate va scrie data de fabricatie, insa orice cumparator ulterior va vedea ca un an de zile masina aia a stat pe bara, deci nu si-a pierdut din valoare ca intr-un an de folosinta pe strada.

Sfatul meu, daca reducerea e substantiala e sa iei masina si sa nu stai cu grija la ce o sa se intample peste 3 ani cand o sa o vinzi ca poate situatia financiara de nu va depinde de cateva sute de euro cat pierzi cand vede cumparatorul ca masina e dintr-un stoc vechi.
Recunosc faptul ca nu am mai vazut un certificat de inmatriculare pana acum, fiind la prima mea masina. Reducerea este de 10%, pe langa oferta valabila acum (de alte 10%). Vroiam doar sa ma asigur ca nu voi avea inconveniente sau, daca voi avea, sa ma astept la ele. Inca o data forumul asta isi dovedeste utilitatea.
Multumesc pentru informatii!

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006

 filipxxx, on Sep 20 2008, 12:26, said:

Voi ati vazut vre-o data un certificat de inmatriculare? O masina care NU a mai fost inmatriculata niciodata va avea pe talon data urmatoarei inspectii periodice la exact doi ani de la data inmatricularii. ........
da, am vazut. o gramada, chiar.
dar tu ai vazut mesajele de mai sus? o sa-ti fac un rezumat:

 daggerspine, on Jul 10 2008, 08:25, said:

Parintii mei ......in 2002 si-au cumparat o skoda octavia  noua (credeau ei) dar care de fapt era din 2001..............la 1 an dupa achizitie un politist i-a ridicat tatalui meu talonul pt ca itp-ul expirase (o sa ma mai uit pe acasa daca am copie dupa talon sa postez si poze)
......................
LE: din explicatiile primite atunci  problema se trage din faptul ca aceste masini au regim special la ITP deoarece sunt noi dar  e o diferenta mare dintre productie si comercializare


#15
Methane

Methane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.10.2007

 _Smiley_, on Sep 20 2008, 15:06, said:

da, am vazut. o gramada, chiar.
dar tu ai vazut mesajele de mai sus? o sa-ti fac un rezumat:
Sincer.. regim special de ITP poate insemna multe lucruri.... tocmai de aceea am preferat sa obtin informatii clare. Se pare ca multumirile nu au fost de ajuns si trebuia sa ajungi cumva in fruntea lantului trofic. Putina modestie nu ar strica ... pentru niciunul dintre noi.

Edited by Methane, 20 September 2008 - 22:37.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
hai sa-ti dau un "hint": cand cineva quote-aza un post, se considera ca ce scrie mai departe e un raspuns la acel post. daca-ti arunci privirea un pic mai sus, o sa vezi ca eu i-am raspuns lui filipxxx , nu tie.
si explicatia raspunsului e asta: s-a prezentat aici o posibila problema, daggerspine a dat o explicatie (ce au patit parintii lui/ei), s-a discutat despre asta, apoi a venit filipxxx care a citit doar primul post si s-a apucat sa intrebe pe un ton arogant daca "a vazut cineva vreodata un certificat de inmatriculare", ignorand total discutia de pana atunci.

#17
deiu

deiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.09.2005
Pe talon ai "data urmatoarei inspectii tehnice", care este la 2 ani de la data primei inmatriculari, avand alaturi o semnatura si o stampila. Asta e actul oficial pe care te bazezi, nu povesti de politisti cu "regim special" si altele. Poate pe talonul masinii parintilor lui filipxxx, era alta data.

Din regulamentul de aplicare al codului rutier:

Art. 11. - Inspectia tehnica se efectueaza în statii autorizate de catre autoritatea competenta din Ministerul Lucrarilor Publice, Transporturilor si Locuintei, iar termenul pâna la care trebuie efectuata urmatoarea inspectie tehnica se consemneaza în anexa certificatului de înmatriculare sau înregistrare, în functie de categoria vehiculului, potrivit legii.

Edited by deiu, 22 September 2008 - 15:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate