Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Preturi la chirii: apartamente, vile, hale industriale, office

- - - - -
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1369
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
20000 eur acu vreo 9 ani poate

#1370
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Se găsesc și acum. Curios este că în orașele mici merge mai bine ca în cele mari ca și preț chirie per preț imobil. Mai ales că puțini investesc acolo.

Intr un oraș ceva mai mic am observat 2 camere decomandat la 50 mp între 27k și 32k, poate 35k in centru, sunt doar câteva oferte deci găsesc rpd clienți și chiria e aproape de orașele mari.

E adevărat că nu ți vine să investești decât la gândul că te vei întoarce cândva acolo, facă te întorci.

În orașele mai mari găsești garsoniera la 2ok periferic dar cum chiriile sunt la cer ar fi o varianta sa nu regreți pierdere mare daca pica imobiliarele

Evident, nu pare momentul sa iei multi mp acum.

Edited by Sinmbad, 18 February 2023 - 09:19.


#1371
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View Postceocri, on 08 ianuarie 2023 - 12:09, said:

Da procentul e greșit, curent se cumpara cu peste 60% cash only. Avem un sfert de populație ce lucrează afara și cumpara in ro cash.

Uite și un link credibil, 62% cash only.
https://m.zf.ro/cum-...or-cei-20792350

Și cu ratele mari probabil ca va mai creste procentul.
Multi dintre cei cu cash au bani deoarece au vandut de fapt un alt imobil - propriu sau mostenit. O alta parte sunt bani la negru/ spagi/ spalari de bani etc. O alta parte au facut banii legal si au si achitat impozitele aferente.

#1372
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Poate maturează depozitele bancare și vor sa ia ceva de bani

#1373
msimi2032

msimi2032

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2021

View Postthe_blue_raven, on 18 februarie 2023 - 09:06, said:

20000 eur acu vreo 9 ani poate
Investitiile intr-un oras mic sunt mult mai riscante. Cunosc pe cineva care are un apartament mic, de 3 camere, in Vaslui - care valoreaza probabil 40-50k maxim), si se chinuie mereu sa il inchirieze cu 150-200 euro. De multe ori chiriasii sunt si neseriosi - e greu sa gasesti pe cineva care sa stea in chirie, chiar daca isi pemite sa-si cumpere. Eu n-as investi in asa ceva - as alege un loc mai scump, dar unde sa ai o perspectiva buna.

#1374
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
O intrebare - daca s-a stricat liftul si pentru reparatia lui mai mare fiecare apartament trebuie sa dea 500 lei, cine plateste, proprietarul sau chiriasul?

#1375
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostValentinVali, on 20 februarie 2023 - 21:19, said:

O intrebare - daca s-a stricat liftul si pentru reparatia lui mai mare fiecare apartament trebuie sa dea 500 lei, cine plateste, proprietarul sau chiriasul?

Depinde cum e stipulat în contract. Și la zugrăvit scara blocului sau schimbat termopane sau schimbat ușa intrare este aceeași poveste.

Deși fiind reparație capitală o cam plătește proprietarul.

Chiriașul plătește în general ce s-a defectat - depreciat ca urmare a folosintei si mai poate fi reparat, deci ar fi reparațiile uzuale nu cele capitale.

View Postmsimi2032, on 20 februarie 2023 - 17:46, said:


Investitiile intr-un oras mic sunt mult mai riscante. Cunosc pe cineva care are un apartament mic, de 3 camere, in Vaslui - care valoreaza probabil 40-50k maxim), si se chinuie mereu sa il inchirieze cu 150-200 euro. De multe ori chiriasii sunt si neseriosi - e greu sa gasesti pe cineva care sa stea in chirie, chiar daca isi pemite sa-si cumpere. Eu n-as investi in asa ceva - as alege un loc mai scump, dar unde sa ai o perspectiva buna.

Nici eu n as investi însă ne bat la randamente.

Știu apartam de 27k închiriat lejer cu 190 eur.

Plus că impozitele pe locuință și teren sunt ft mici

Edited by Sinmbad, 21 February 2023 - 00:27.


#1376
healectric

healectric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.07.2021

View PostSinmbad, on 21 februarie 2023 - 00:25, said:

Chiriașul plătește în general ce s-a defectat - depreciat ca urmare a folosintei si mai poate fi reparat, deci ar fi reparațiile uzuale nu cele capitale.
Chiriasul plateste chirie sa foloseasca locuinta cu tot ce e in ea. Inlocuirea bunurilor uzate cade in sarcina proprietarului. Daca strica ceva (gen sparge o chiuveta) abia atunci e bun de plata chiriasul.

#1377
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Toate reparațiile le face chiriasul, daca se pot repara. Înlocuirile așa este le face proprietarul.

Daca n ar mai face reparatii s-ar duce de râpă casa în câteva luni și ar sta pe întuneric.

Doar in regim hotelier plătește totul proprietarul

Edited by Sinmbad, 22 February 2023 - 10:38.


#1378
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Ce reparatii ? Schimbarea becului sau a bateriilor de telecomanda ?

#1379
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

 Sinmbad, on 21 februarie 2023 - 00:25, said:

Depinde cum e stipulat în contract. Și la zugrăvit scara blocului sau schimbat termopane sau schimbat ușa intrare este aceeași poveste.

Deși fiind reparație capitală o cam plătește proprietarul.

Chiriașul plătește în general ce s-a defectat - depreciat ca urmare a folosintei si mai poate fi reparat, deci ar fi reparațiile uzuale nu cele capitale.



Nici eu n as investi însă ne bat la randamente.

Știu apartam de 27k închiriat lejer cu 190 eur.

Plus că impozitele pe locuință și teren sunt ft mici
Raport pret/ chirie= 142, adica chiria pe 12 ani. Randament bun, circa 6%. ( totusi mai mic decat la spatii comerciale/ industriale, unde este 8-10%). Ce este sub 180 ( chiria pe 15 ani ) este OK ca investitie. La multe altele raportul este peste 200, spre 250-300 ( randament aberant de mic, de circa 3-3,5% ), ceea ce este aberant de mare ( pret de vanzare supraevaluat/ umflat ).

Edited by vacantamijlocie, 26 March 2023 - 17:12.


#1380
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 17.12.2017

 vacantamijlocie, on 26 martie 2023 - 17:09, said:


Raport pret/ chirie= 142, adica chiria pe 12 ani. Randament bun, circa 6%. ( totusi mai mic decat la spatii comerciale/ industriale, unde este 8-10%). Ce este sub 180 ( chiria pe 15 ani ) este OK ca investitie. La multe altele raportul este peste 200, spre 250-300 ( randament aberant de mic, de circa 3-3,5% ), ceea ce este aberant de mare ( pret de vanzare supraevaluat/ umflat ).

Și nu s-au pus la calcul veniturile nete, precum și eventualele cheltuieli cu mobilier/reparații/renovări care la spațiile comerciale de obicei sunt in grija chiriașului.

[ https://s.thestreet.com/files/tsc/v2008/photos/contrib/uploads/a7febeae-8f6c-11e8-9c19-5150dbb86951.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1381
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008
Le-am luat in calcul- am diminuat cu circa 20 %, pentru a obtine o estimare a netului. Randamentul brut ar fi  7%, respectiv circa 5%. Se foloseste rata de capitalizare ( cand se considera venituri constante, nu se iau in calcul inflatia/ variatiile pretului ) sau inversul sau - factorul de multiplicare. Cand se face calculul pe termen mediu, la variatii de preturi, se utilizeaza rata de actualizare/ cash flow (DCF )- sunt analize mai elaborate.

Edited by vacantamijlocie, 26 March 2023 - 18:53.


#1382
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 17.12.2017
Se vede că nu le ai.

Randamentul se calculează:
12k avans la Giulești-Sârbi, chirie 720 euro = triplare.🧮

#1383
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 the_blue_raven, on 26 martie 2023 - 15:42, said:

Ce reparatii ? Schimbarea becului sau a bateriilor de telecomanda ?

Tu înseamnă că ai avut numai chiriași de la nota 11 in sus daca n ai reparat nimic după ei ...

#1384
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Daca e careva care ofera chirie din augus sept. 2023   garsoniera(1 persoana) sau apartament 2 camere decomandat(2 persoane) in zona adiacenta Politehnica, rog pm.Eventuale sfaturi sunt binevenite.Multam

Edited by danb1961, 01 April 2023 - 07:55.


#1385
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
M-am uitat acum la chiriile din zona mea de referință, precum și la indicele din anuntul.ro și concluzionez că în 2023 chiriile au crescut deja cu 5% față de 2022. Contractele chiriașilor mei expiră între iunie și septembrie și deocamdată o să le aplic o creștere de 5%. Mă aștept să accepte creșterea pentru că anul trecut le-am crescut doar cu 5% în condițiile în care creșterea chiriilor a dost de 10% în 2022 față de 2021. De asemenea această creștere abia acoperă creșterea de impozit și de taxe locale din 2023 față de 2022.

Voi ce faceți cu chiriașii voștri?

Cât despre sfaturi danb, caută să închiriezi din 1 iulie sau chiar din iunie ca să ai șanse mai mari. În august proprietarii sunt în vacanță și în septembrie prețurile cresc datorită studenților.

#1386
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Cred ca am comentat ironic..

Chiriasii de care m-am ocupat au fost aproape toti horror


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate