Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Bancpost hartuieste clientii

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Eu am inteles un lucru: sunt amenintati parintii fetei? Pentru ce? Fata a contractat imprumutul, ea este datoare sa plateasca, nu ma-sa.
Userul a pus corect problema: nu e normal sa-i ameninte rudele. Daca treaba sta asa, pe baza convorbirilor telefonice, recuperatorul ar trebui sa plateasca de se usuca.

Societatea (recuperatorul) sa urmeze caile legale, nu metode de intimidare! Somatie de plata, proces, etc.

In alta ordine de idei, fata ar face bine sa-si plateasca datoria, pentru a evita penalizari aberante si cheltuieli de judecata.

#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai da clara
da' stai ca nu ne-am lamurit la o chestie

care-s amenintarile !?

uita-te in primul post si-o sa vezi asta :

Quote

insistind ca e ceva foarte grav si trebuie urgent sa platesca datoriile.

unde-i amenintarea ?! c-au sunat pe fix si daca n-au dat de ea au spus de ce-au sunat ?!

parintii aia au intrebat si ei, dom'le care-i problema ?! si ei au spus :

"doamna, are datorii de luni de zile, si trebuie sa le platesca !"

ce-i rau in asta ?

#21
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Postspare-me, on Jul 4 2008, 11:58, said:

mda...una e sa iei bani de la cineva si alta e sa iei banii de la cate zeci, sute de mii de cineva-uri.

mai trebuie sa intelegi ce inseamna si satisfactia clientului. 99 % prefea sa nu fie dati in judecata, 1 % nu-si platesc cu lunile datoriile + penalizarile si se plang ca de ce-i suna acasa si nu-i da in judecata :death:

apoi la tribunal spuneau ca n-au fost anuntati, n-au fost sunati

vezi topicul cu Kasolvenzia : "a...vai...da' de ce sa ma dea in judecata ?! de ce nu ma suna nu ma instiinteaza ?!"

cata parsivenie si ipocrizie...acolo toti se planga ca orange/vodafone/mai stiu eu cine, lasa sa se acumuleze debite, nu suna si ii da in judecata.

aici vine unu' si se plange ca de ce-l anunta si se roaga de el si nu-l da in judecata.
asa ar trebui tarati prin tribunale astia...cu anii

De acord; sunt datori, sa plateasca. Repet: problema in discutie era hartuirea, nu corectitudinea nerambursarii creditelor. Sunt curios in ce lege sau contract este prevazut ca banca poate suna la vecini sau/si parinti pentru a le comunica o infomatie confidentiala despre o persoana. S-ar putea incadra la defaimare? Poate acel cineva care nu si-a platit ratele a avut o problema temporara si actiunea institutiei ii provoaca un prejudiciu de imagine. Probabil sunt eu prea tampit ca pretuiesc moralitatea.

#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
hai ca deja o dai pe langa !

inca nu ne-a lamurit cel care-a initiat topicul despre cat de des au sunat, ce-au zis, dac-au amenintat cu violente, injurii, verbal, fizic, etc..

asa ca pana atunci nu mai sari tu sa iei apararea cuiva, fara sa cunosti TOATE aspectele...

#23
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Postspare-me, on Jul 4 2008, 12:08, said:

pai da clara
da' stai ca nu ne-am lamurit la o chestie

care-s amenintarile !?

uita-te in primul post si-o sa vezi asta :



unde-i amenintarea ?! c-au sunat pe fix si daca n-au dat de ea au spus de ce-au sunat ?!

parintii aia au intrebat si ei, dom'le care-i problema ?! si ei au spus :

"doamna, are datorii de luni de zile, si trebuie sa le platesca !"

ce-i rau in asta ?
Ca ar putea fi informatii confidentiale?
Sau poate parintii sunt mai delicati si au probleme de sanatate, iar aceste telefoane le cauzeaza un infarct sau AVC. E o ipoteza.

#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postjay333, on Jul 4 2008, 12:20, said:

Ca ar putea fi informatii confidentiale?
Sau poate parintii sunt mai delicati si au probleme de sanatate, iar aceste telefoane le cauzeaza un infarct sau AVC. E o ipoteza.

ok...nu inteleg de ce insisti daca nu ai nicio treaba. dar nu ma mai lungesc cu tine aiurea, ca n-are rost...insisti in ipoteze cretine care n-au legatura cu speta...si vad ca te simti f. bine in aceasta situatie.

atat timp cat NU AU DAT DE EA, era normal sa o sune acasa, la domiciliu. daca acolo erau parintii, acestia evident au intrebat despre ce e vorba.
n-au dat sume, situatii, etc, au spus doar ca, CITEZ PENTRU A NU STIU CATA OARA :


Quote

insistind ca e ceva foarte grav si trebuie urgent sa platesca datoriile.

pricepi ?!

chiar initiatorul topicului te contrazice. n-au divulgat nicio informatie confidentiala. au spus doar ca e ceva f. grav si ca trebuie sa-si plateasca datoriile

mai insisti ?! ia mai tranteste tu o ipoteza "juridica" :death:

Edited by spare-me, 04 July 2008 - 11:23.


#25
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Postspare-me, on Jul 4 2008, 12:17, said:

hai ca deja o dai pe langa !

inca nu ne-a lamurit cel care-a initiat topicul despre cat de des au sunat, ce-au zis, dac-au amenintat cu violente, injurii, verbal, fizic, etc..

asa ca pana atunci nu mai sari tu sa iei apararea cuiva, fara sa cunosti TOATE aspectele...

Tu cunosti toate aspectele? Esti pe langa problema topicului si iar postezi ca sa-ti vezi scrisul. Ar fi interesant si util - cel putin pentru membrii forumului daca nu pentru tine - sa intelegi ca nu doar tu ai dreptate si adevarul tau nu este universal valabil.

#26
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postjay333, on Jul 4 2008, 12:22, said:

Tu cunosti toate aspectele? Esti pe langa problema topicului si iar postezi ca sa-ti vezi scrisul. Ar fi interesant si util - cel putin pentru membrii forumului daca nu pentru tine - sa intelegi ca nu doar tu ai dreptate si adevarul tau nu este universal valabil.

nu, ma bazez pe ce s-a spus in primul post. spre deosebire de tine care emiti ipoteze cretine si absurde dpdv legal

#27
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View Postclara_spiele, on Jul 4 2008, 12:07, said:

Eu am inteles un lucru: sunt amenintati parintii fetei? Pentru ce? Fata a contractat imprumutul, ea este datoare sa plateasca, nu ma-sa.
Userul a pus corect problema: nu e normal sa-i ameninte rudele. Daca treaba sta asa, pe baza convorbirilor telefonice, recuperatorul ar trebui sa plateasca de se usuca.

Societatea (recuperatorul) sa urmeze caile legale, nu metode de intimidare! Somatie de plata, proces, etc.

In alta ordine de idei, fata ar face bine sa-si plateasca datoria, pentru a evita penalizari aberante si cheltuieli de judecata.


care-s alea?

cum recupereaza banca un credit de nevoi personale care nu este garantat cu nimic?

#28
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Hai sa luam varianta inversa si anume ca dorim sa anuntam pe cineva ca are de primit ceva si procedam la fel.
Tot hartuire este?
Nu cred ca fac ceva ilegal.
Mai avem mult pana in Europa.
Ma astept peste un an, doi sa avem un topic "Nesimtire Bancpost - pt o intarziere de 2,3 luni acum un an,doi nu vor sa-mi dea credit" ;)

Edited by twins1, 04 July 2008 - 11:31.


#29
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View PostTheShield, on Jul 2 2008, 20:09, said:

Nu s-au rezumat la atit ci 1 au inceput sa sune vecinii de bloc si sa-i roage sa mearga sa sune la usa sa anunte ca trebuie mers de urgenta la Bancpost sa achite datoriile ca e o situatie grava.

Aceste metode de a determina un client sa platesca sint legale in Romania? Teoretic, daca nu plateste, nu ar trebui sa urmeze calea legala pentru recuperarea datoriilor?

Multumiri.


View Postspare-me, on Jul 4 2008, 12:21, said:

atat timp cat NU AU DAT DE EA, era normal sa o sune acasa, la domiciliu. daca acolo erau parintii, acestia evident au intrebat despre ce e vorba.
n-au dat sume, situatii, etc, au spus doar ca, CITEZ PENTRU A NU STIU CATA OARA :

"insistind ca e ceva foarte grav si trebuie urgent 2 sa platesca datoriile."


View Postspare-me, on Jul 4 2008, 12:24, said:

nu, 3 ma bazez pe ce s-a spus in primul post. spre deosebire de tine care emiti ipoteze cretine si absurde dpdv legal

Imi cer scuze, esti pe subiect, intr-adevar!
S-o luam pe puncte:
1 Hai, inteleg, adresa celei care a contractat imprumutul corespunde cu a parintilor. Dar vecinii? Stau in acelasi apartament?
2 Situatia ta financiara este o informatie publica? De ce nu ar putea la fel de bine banca la care ai conturile sa spuna ca ai intre 50000 si 51000 euro in cont unor persoane care nu au nicio legatura cu relatia ta cu banca?
3 Te bazezi pe fix ce-ti convine tie, ca de obicei.

Edited by jay333, 04 July 2008 - 11:44.


#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postjay333, on Jul 4 2008, 12:36, said:

Imi cer scuze, esti pe subiect, int-adevar!
S-o luam pe puncte:
1 Hai, inteleg, adresa celei care a contractat imprumutul corespunde cu a parintilor. Dar vecinii? Stau in acelasi apartament?
2 Situatia ta financiara este o informatie publica? De ce nu ar putea la fel de bine banca la care ai conturile sa spuna ca ai intre 50000 si 51000 euro in cont unor persoane care nu au nicio legatura cu relatia ta cu banca?
3 Te bazezi pe fix ce-ti convine tie, ca de obicei.

talk to the hand.
n-ai treaba cu speta in cauza, tu vorbesti ca la Generalitati.
mai citeste o data topicul de sus pana jos poate pricepi ceva
bla bla...spor la lucru

p.s. termina cu "conflictele astea spontane"
eu am incerca sa-ti explic cu frumosul...daca nu pricepi, nu e vina ta. nu poti si gata !
dar macar abtine-te si mergi la generalitati la mare, munte, mircea badea, daca tot nu te pricepi

Edited by spare-me, 04 July 2008 - 11:41.


#31
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

View Postclara_spiele, on Jul 4 2008, 12:07, said:

Eu am inteles un lucru: sunt amenintati parintii fetei? Pentru ce? Fata a contractat imprumutul, ea este datoare sa plateasca, nu ma-sa.
Userul a pus corect problema: nu e normal sa-i ameninte rudele. Daca treaba sta asa, pe baza convorbirilor telefonice, recuperatorul ar trebui sa plateasca de se usuca.

Societatea (recuperatorul) sa urmeze caile legale, nu metode de intimidare! Somatie de plata, proces, etc.

In alta ordine de idei, fata ar face bine sa-si plateasca datoria, pentru a evita penalizari aberante si cheltuieli de judecata.
si nu a procedat legal? ce lege a incalcat?

#32
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu a incalcat nici o lege, doar romanul e nervos ca traiectoria tepei initiata de el a fost deviata
si ghinion, acolo unde altii au reusit, el se vede impotmolit

intrebare: de ce nu ai platit ratele?

#33
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postaeon, on Jul 4 2008, 13:39, said:

nu a incalcat nici o lege, doar romanul e nervos ca traiectoria tepei initiata de el a fost deviata
si ghinion, acolo unde altii au reusit, el se vede impotmolit

intrebare: de ce nu ai platit ratele?

intreaba-l si pe jay333 ca se pricepe mai bine :death:

#34
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Intrebare: care e suma imprumutata? 10 milioane? 100-1000 ? Ca sa stim si noi despre ce e vorba.Nu de alta dar poate e vorba de 20000Euro si neplata si DISPARITIA totala din peisaj a unui debitor e chiar nashpa pt cel care a acrodat creditul.
Girantii trebuie sa "intervina" :lol: iar daca nu e nici un girant banca are  de asteptat pana vin banii de undeva iar cel care a recomandat aprobarea creditului a mai adaugat o bila neagra la dosarul personal.
Practica de a suna e clar ca raspuns la TACEREA celor care ar fi trebuit sa-si faca un credit de refinantare, justificat cu acte, argumente, ceva acolo..Si banca era super multumita. Dandu-te disparut nu e o solutie cu bancile.
Si e normal sa sune inainte de a-i baga pe gat si Tribunalul, etc..Nu e normal sa sune la vecini sau la parinti dar e spre binele ei, ca s-o trezeasca!
Pana la urma urmei, e o INSELATORIE fapta respectiva, daca ai luat banii si apoi 'dispari"...
Pariez ca daca se duce  femeia la banca si explica ceva plauzibil, nu o mai suna nimeni cateva luni,,insa tre sa restituie ceva din imprumut acolo,,cat o fi  numai sa vada aia bunavointa.Altfel, se rezolva usor...

Edited by sanddy1964, 04 July 2008 - 13:10.


#35
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Subiectul este foarte interesant. In discutiile de mai sus se amesteca insa criteriile de ordin moral cu criteriile de ordin legal. Din punct de vedere legal, persoanele care se considera prejudiciate de atitudinea bancii pot sa dea banca in judecata si sa-i ceara daune. Aceste persoane ar putea fi de exemplu vecinii, care n-au nici o vina ca o fata (vecina lor ) nu si-a achitat la timp ratele la banca. Pe de alta parte insa, am senzatia ca fata in cauza e deranjata de faptul ca a aflat tot blocul ca ea are datorii restante. Pai... daca e deranjata de chestia asta, sa-si plateasca datoriile ! Pana la urma, vecinii ar putea s-o dea in judecata chiar pe fata, pe motiv ca din cauza ei sunt deranjati la telefon !

#36
TheShield

TheShield

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2008
Sa dau citeva detalii, nu stiu daca-s semnificative. Suma e aproximativ 5000 euro. Ratele nu au fost platite 3 luni, dupa care s-a platit regulat, dar numai ultima luna, raminind practic 2 neplatite mereu. Pe acestea Bancpost le vrea neaparat. Fata s-a dus la Bancpost si a platit ratele, deci a fost fizic acolo la ei la ghiseu, nu se pune problema 'disparitiei'. Momentan nu are de unde sa le achite pe celelate 2 si practic mereu plateste pe ce-a de-a 3-a. Pina o sa ajunga la zi.

Inainte de a nu mai raspunde la telefoanele celor de la Bancpost a explicat de multe ori celor care sunau ca momentan nu poate sa achite ratele insistind ca le va plati cind va putea. Numai ca ei inchid conversatia cam asa "atunci le achitati pe 12, vineri." Sau alta data in saptamina curenta sau saptamina viitoare. Practic ignorind toata conversatia in care le explica ca nu are acum de unde plati. Tot ce vroiau cei care sunau era o data in care sa zica ca plateste, una aleasa de ei si destul de aproape de data curenta. O zi dupa data aleasa de ei suna si pretind ca nu a fost sa platesca rata, asa cum a afirmat anterior. Numai ca ei au facut afirmatia ca va plati la data respectiva.

Din punct de vedere legal "calea amiabila" e diferit de interpretat. Sint convins ca fiecare am facut in viata macar un lucru de care nu am fost prea mindri si am vrea sa tinem pentru noi acea intimplare. Traim intr-o societate in care lumea e invatata sa arate cu degetul. Bancpost speculeaza tocmani acest lucru.

Unii de aici vad ca au ce au cu teapa sau insusirea de bani prin mijloace frauduloase. Imi este foarte greu sa cred ca toti cei care sint acum in baza de date a biroului de credit, si care au ajuns acolo pentru ca au fost in situatii asemanatoare cu cea in care se afla persoana in cauza, sint niste tepari care au vrut sa pagubeasca bancile. Mai degraba ii poti acuza de naivitate decit de rea intentie. Nu contest ca sint si cei care au facut-o intentionat, dar nu poti generaliza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate