Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Bancpost hartuieste clientii

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 TheShield, on Jul 5 2008, 12:19, said:

bla bla bla

Practic ignorind toata conversatia in care le explica ca nu are acum de unde plati.
Tot ce vroiau cei care sunau era o data in care sa zica ca plateste, una aleasa de ei si destul de aproape de data curenta. O zi dupa data aleasa de ei suna si pretind ca nu a fost sa platesca rata, asa cum a afirmat anterior. Numai ca ei au facut afirmatia ca va plati la data respectiva.

bla bla bla

asa si ? ce propui ? sa-i planga de mila !?
ce-o intereseaza pe banca, ca persoana respectiva s-a inhamat la ce nu poate duce ?!

ce facem, explicam toti la banci : "bai uite...n-am de unde sa va dau 2 rate...aia e !" sau cum ? :death:

#38
Gabriel_Ion

Gabriel_Ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.12.2007
jay333 are dreptate, ar trebui interzise astfel de tampenii. Cum adica sa am un credit la banca si daca nu platesc sa imi sune vecinii sa ma faca de kko ca am datorii la banca. Daca s-ar putea dovedi chestia asta ar merita dati in judecata. Cat despre creditul propriu-zis cred ca daca s-ar duce si ar discuta omenseste n-ar avea nicio problema sa obtina reesalonarea ratelor ramase pentru a putea plati in totalitate :)

#39
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Gabriel_Ion, on Jul 5 2008, 13:15, said:

jay333 are dreptate, ar trebui interzise astfel de tampenii. Cum adica sa am un credit la banca si daca nu platesc sa imi sune vecinii sa ma faca de kko ca am datorii la banca. Daca s-ar putea dovedi chestia asta ar merita dati in judecata. Cat despre creditul propriu-zis cred ca daca s-ar duce si ar discuta omenseste n-ar avea nicio problema sa obtina reesalonarea ratelor ramase pentru a putea plati in totalitate :)

nu te mai agita asa maestre ca vorbeste prostii.
de unde stii tu c-au sunat vecinii ?! da' ce banca e detectiv particular sa vada pe unde stai tu ce vecini ai ?!

probabil s-a dus cineva de la banca s-o caute acasa si era vreo baba curioasa pe coridor.

nu te mai ambala asa ca nu cred ca ti-a sunat nimeni tie vecinii tai. nu mai aiurati si nu mai credeti toate tampeniile.

#40
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ha! Ha! Banca-i Maica Tereza si ii platesti cand poti! Semnatura pe contractul de la banca e precum juramantul la armata. Multi inca nu inteleg lucrul asta. Vreu si eu sa vad o banca unde platesti doar cand poti.

#41
TheShield

TheShield

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2008

 spare-me, on Jul 5 2008, 12:20, said:

nu te mai agita asa maestre ca vorbeste prostii.
de unde stii tu c-au sunat vecinii ?! da' ce banca e detectiv particular sa vada pe unde stai tu ce vecini ai ?!

probabil s-a dus cineva de la banca s-o caute acasa si era vreo baba curioasa pe coridor.

nu te mai ambala asa ca nu cred ca ti-a sunat nimeni tie vecinii tai. nu mai aiurati si nu mai credeti toate tampeniile.

Nu a venit nimeni de la banca, au sunat. Cum initial nu au avut nici numarul de telefon fix, l-au aflat dupa nume din cartea de telefon, cred ca e o varianta on-line. Sint convins ca in cadrul Bancpost, si posibil a multor altor banci, exista un compartiment care se ocupa cu gasirea celor care nu platesc si o fac foarte bine. Cineva a postat mai devreme despre un caz al unei societati de asigurari care pentru a obtine o suma de bani a mers la locul de munca al sotiei impricinatului si au facut presiuni asupra acesteia.

Ce nu inteleg e altceva: de ce ma faci pe mine mincions si afirmi ca spun timpenii? Doar pentru ca ceva nu este in conformitate cu standardul tau de acceptare a evenimentelor inconjuratoare inseamna ca nu exista, deci e fals, neadevarat?

Modul in care ai comentat pina acum denota impulsivitate, aversiune fata de opiniile celorlalti, dorinta de a contrazice si a impune propriul punct de vedere fara acceptarea opiniilor divergente. Sint convins ca si tu realizezi ca prin comentariile pe care le faci nu raspunzi la intrebarea mea referitoare la legalitatea actiunilor intreprinse de Bancpost.

#42
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007

 TheShield, on Jul 5 2008, 12:19, said:

Sa dau citeva detalii, nu stiu daca-s semnificative. Suma e aproximativ 5000 euro. Ratele nu au fost platite 3 luni, dupa care s-a platit regulat, dar numai ultima luna, raminind practic 2 neplatite mereu. Pe acestea Bancpost le vrea neaparat. Fata s-a dus la Bancpost si a platit ratele, deci a fost fizic acolo la ei la ghiseu, nu se pune problema 'disparitiei'. Momentan nu are de unde sa le achite pe celelate 2 si practic mereu plateste pe ce-a de-a 3-a. Pina o sa ajunga la zi.

Inainte de a nu mai raspunde la telefoanele celor de la Bancpost a explicat de multe ori celor care sunau ca momentan nu poate sa achite ratele insistind ca le va plati cind va putea. Numai ca ei inchid conversatia cam asa "atunci le achitati pe 12, vineri." Sau alta data in saptamina curenta sau saptamina viitoare. .....
Banca vrea, normal, sa fie clienta la zi cu ratele - care clienta plateste regulat dar momentan nu are bani - adevarat Caragiale aici. Iar promisiunea "ca le va plati cind va putea" este un mod pur romanesc de a ne onora datoriile (de orice fel).

#43
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Sunt doua probleme diferite:
1. Trebuie sa va platiti datoriile. Prietena este obligata sa fie la zi.
2. Nu au dreptul sa faca presiuni asupra parintilor si nici sa sune la vecini. Daca insa are dovezi ca asa stau lucrurile, are multe sanse sa dea cu succes banca in judecata. Daca aveti bani pentru proces. Mai ales in cazul intimidarii parintilor.

#44
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Multumesc, Clara.

#45
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 jihadu, on Jul 4 2008, 11:33, said:

acum de ce nu le plateste?si scapa de toata daravela.

daca iei un credit de nevoi personale fara ipoteca, nu vad cum sa-si recupereze banca paguba.banii aia sunt dati pe incredere, cam la risc.
Iau 40 mii de la abn, de exemplu, credit de nevoi personale fara ipoteca si in aceeasi seara sunt in avion catre Barbados :P  for ever.
Cum isi mai vede banii inapoi banca?

Pot eventual sa-i blocheze contul curent, in sensul ca veci pururi nu mai poate primi salariul in Romania intr-un cont curent, indiferent de firma unde va lucra sau la banca unde va voi sa-si deschida contul curent.

Doar daca primeste salariul cash.

E  normal ca banca sa angajeze astfel de recuperatori ca sa-si recupereze paguba.tu in locul bancii cum ai proceda, nu la fel?
In cazul creditelor de nevoi personale fara ipoteca banca isi asuma un risc atunci cand il acorda !
Pentru asta clientului ii este retinut un comision de risc , comision evidentiat in desfasurator si ii este ceruta o dobanda mai mare decat in cazul unui credit de nevoi personale garantat cu ipoteca !
Bancile din Romania s-au obisnuit sa nu riste nimic , de aceea nu crediteaza economia !
Cea mai mare parte a angajatilor dintr-o banca sunt angajati pe alte criterii decat competenta si de aceea bancile nu pot sa crediteze economia .
E mult mai usor sa dai credite de nevoi personale decat sa creditezi firmele pe baza unui plan de afaceri !
Noile norme de creditare introduse de banca nationala sunt niste masuri bune care vor duce la o dezvoltare economica sanatoasa !

 clara_spiele, on Jul 4 2008, 12:07, said:

Eu am inteles un lucru: sunt amenintati parintii fetei? Pentru ce? Fata a contractat imprumutul, ea este datoare sa plateasca, nu ma-sa.
Userul a pus corect problema: nu e normal sa-i ameninte rudele. Daca treaba sta asa, pe baza convorbirilor telefonice, recuperatorul ar trebui sa plateasca de se usuca.

Societatea (recuperatorul) sa urmeze caile legale, nu metode de intimidare! Somatie de plata, proces, etc.

In alta ordine de idei, fata ar face bine sa-si plateasca datoria, pentru a evita penalizari aberante si cheltuieli de judecata.
Este normal ca un creditor , in cazul in care nu a reusit sa dea de debitor , sa incerce sa-l contacteze si la alt numar de telefon si (sau) alta adresa ; in acest caz nu este vorba de asa ceva , fiind in mod evidend un abuz si o hartuire !
Parerea mea este sa consulte un avocat si sa-i dea in judecata pentru hartuire sau ceva asemanator !

Edited by buteliearagaz, 18 July 2008 - 16:17.


#46
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Stimate Domn

Am onoarea sa va confirm primirea scrisorii dv. din 17 ianuarie prin care imi cereti, pentru a treia oara, returnarea banilor pe care vi-i datorez. As vrea sa stiti ca eu nu contest aceasta datorie si am intentia sa va platesc datoria cat mai curand posibil. Pe de alta parte, as dori sa va informez ca eu am numerosi alti creditori, la fel de onorabili ca dv., carora vreau sa le inapoiez, deasemenea, sumele datorate. Deoarece suma alocata de mine, lunar, rambursarilor este limitata, in fiecare luna desemnez, prin tragere la sorti, unul dintre dumneavoastra caruia ii inapoiez banii.

Indraznesc sa sper, domnule, ca numele dv. va iesi cat mai curand.

Va rog sa acceptati, domnule, salutarile mele impreuna cu intreaga mea consideratie.

P.S. Datorita faptului ca ultima dv. scrisoare a fost redactata intr-un limbaj agresiv si violent, va anunt cu regret ca nu veti participa la urmatoarea tragere la sorti.

#47
Insane222

Insane222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.11.2006
Trebuie sa recunosc ca uni dintre voi aveti simtul umorului foarte dezvoltat. :D

On topic : parerea mea de cetatean roman neavizat in juridic, suna cam asa:

1.Clienta datornica este inscontienta.Daca nu plateste lunile restante ajunge in instanta si plateste mult mai mult intr-un final.Cel mai potrivit ar fii sa ceara bani imprumut de la familie, apropiati .
2.Recuperatorii fac abuz , suna la alte numere de telefon decat cele prevazute in contract si ar trebui dati in judecata.

#48
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 Insane222, on Jul 22 2008, 16:26, said:

Trebuie sa recunosc ca uni dintre voi aveti simtul umorului foarte dezvoltat. :D

On topic : parerea mea de cetatean roman neavizat in juridic, suna cam asa:

1.Clienta datornica este inscontienta.Daca nu plateste lunile restante ajunge in instanta si plateste mult mai mult intr-un final.Cel mai potrivit ar fii sa ceara bani imprumut de la familie, apropiati .
Parol, banii ii ceri de la datornic. Daca ameninta familia, PUSCARIA. Bancile n-au numai drepturi, n-au numai de incasat. Trebuie sa urmeze procedurile legale. Si va rog sa nu va mai indepartati de la planul juridic al discutiilor, altfel ne mutam pe Poiana.


Nu esti deloc ontopic.

#49
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sa dea dracu' daca pana acum mi-a aratat cineva AMENINTAREA !!!

clara, si pe tine te vad f. inversunata, unde e amenintarea ?!
c-a sunat sa spuna ca fata lor are o datorie ?!

UNDE E AMENINTAREA !????

#50
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Am spus DACA. Am precizat de atatea ori ca functionarii sunt sunt bunu de plata DACA i-au amenintat parintii. Si daca exista probe prin care sa demonstreze hartuirea parintilor.

#51
Insane222

Insane222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.11.2006

 clara_spiele, on Jul 22 2008, 15:31, said:

Parol, banii ii ceri de la datornic. Daca ameninta familia, PUSCARIA. Bancile n-au numai drepturi, n-au numai de incasat. Trebuie sa urmeze procedurile legale. Si va rog sa nu va mai indepartati de la planul juridic al discutiilor, altfel ne mutam pe Poiana.


Nu esti deloc ontopic.

Nici macar nu ai citit tot ce am scris si te dai mare desteapta. Am precizat ca Recuperatorii fac abuz si trebuie dati in judecata dar tu esti mai cultivata si nu este loc de tine .

"1.Clienta datornica este inscontienta.Daca nu plateste lunile restante ajunge in instanta si plateste mult mai mult intr-un final.Cel mai potrivit ar fii sa ceara bani imprumut de la familie, apropiati ."

Aici ce ai vazut NOT ON TOPIC ?? Clienta ii inconstienta ... Legea ii de partea bancii nu ai ei pentru ca ea ii datorul .

#52
crabu

crabu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.04.2006

 twins1, on Jul 4 2008, 12:31, said:

Hai sa luam varianta inversa si anume ca dorim sa anuntam pe cineva ca are de primit ceva si procedam la fel.
Tot hartuire este?
Nu cred ca fac ceva ilegal.
Mai avem mult pana in Europa.
Ma astept peste un an, doi sa avem un topic "Nesimtire Bancpost - pt o intarziere de 2,3 luni acum un an,doi nu vor sa-mi dea credit" ;)

orice ati zice banca nu a procedat corect.

#53
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
Aseara ma suna vecina de sub mine: Cand vi acasa treci pe la mine ca v-o cautat cineva de la Banc Post si mi-o lasat un numar de telefon, sa sunati urgent la Bucuresti. Familia mea n-are nici un credit pe la vreo banca, si nici macar vreun fel de relatie cu aceasta banca. Ma gandeam ce s-or fi gandit vecinii aia..ca suntem plini de datorii de ne cauta recuperatorii. Sun la Bucuresti pe numarul de Romtelecom, era trecut de ora 20:30 si ma asteptam sa nu-mi raspunda nimeni, totusi am lasat sa sune mai lung si o doamna mi-a raspuns ca Banc Post bla bla nu-i prea convenea ca am sunat; i-am spus cine sunt si sa ma lamureasca; mi-a cerut CNP-ul, i-am spus ca nu-i dau codul personal prin telefon, si mi-a spus ca nu ma poate ajuta..am insistat sa ma lamureasca si pana la urma i-am dat CNP-ul si mi-a spus ca a fost o concidenta. Cum sa fie coincidenta daca nu mai am vecini cu acelasi nume si eu locuiesc la adresa actuala de mai mult de 20 de ani? Este posibil ca acesti recuperatori de creante sa actioneze atat de iresponsabil?

#54
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
dupa cnp te identifica, ca acelasi nume poa' s-apara de 2000 de ori
de ce sa nu-i dai cnp-ul la telefon ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate