Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Bancpost hartuieste clientii

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
cezarescu

cezarescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.01.2007
Am si eu un imprumut la BancPost pe care de cateva luni nu am mai reusit sa-l platesc in ziua scadenta ci cu intarziere, dar il PLATESC. Mai am cateva luni si am sa-l lichidez…..dar pana atunci vreau sa va spun ca sunt TERORIZAT, AMENINTAT, cu telefoanele sambata, duminica, in cursul saptamanii atat dimineata cat si aproape noaptea 21.30 fiind cea mai inaintata ora. Am un baietel de 9ani care deja de acum stie ca suna de la BancPost si in momentul in care suna telefonul incepe sa tremure.Am dat refuz apelurilor, nu am raspuns de multe ori, dar surpriza, eu locuind cu chirie impreuna cu copilul m-a ajutat cineva sa-mi faca B.I., au inceput sa sune la vecinii persoanei care m-a ajutat sa-mi fac buletin cu fel si fel de motivatii ca si cum as fi un infractor.Cum pot face de a scapa de aceste telefoane? Cui m-as putea adresa in tara asta pentru a fi tratat omeneste (cf. unui contract) si a nu mai fi hartuit TELEFONIC ? (chiar si de cate 7 ori pe zi ). Atunci cand am facut imprumutul (5ani) situatia mea financiara era alta si sincer nu credeam ca am sa ajung sa fiu tratat in halul asta.....de catre o institutie (BANCPOST) abia astept sa scap de datoria asta (mai am un pic) si.......gata cu ei.

#56
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Intocmai ca asta e problema mare,multi vecini dupa ce sunt sunati de catre banci toarna informatii de familie si altele cu caracter privat bancii prin telefon si uite asa banca stie mai multe decat crezi despre tine.
   Banca de obicei trece la execuare dupa 2-3 luni,sper ca nu ai ajuns cu neplata ratelor asa departe !

Oricum,eu iti recomand sa le raspunzi la telefon,nu e cazul sa te milogesti,sa plingi etc,nu le pasa.
Eu am recomandat unor oameni care erau terorizati cu telefoanele de la banci sa raspunda,sa raspunda si sa faca misto de ei,un fel de rasplata la hartuirea de care dau dovada.
Le spui ca esti la mare,ca nu ai terminat castelul de nisip sa sune peste o juma'de ora.

Stiu,imi cer scuze nu sunt sfaturi tocmai juridice dar in cazul asta e metoda cea mai eficienta care da roade,or sa inceteze cu telefoanele astfel,important este sa nu treci de maxim inlusiv 3 luni restanta.
De asemenea cea mai mare nesimtire este gasita la unii vecini care daca sunt sunati de catre o banca in legatura cu un datornic de pe scara cu ei,vin la tine si noaptea sa te cheme la telefon,stau la povesti cu creditorii,vin cu atita indarjire sa cheme datornicul la telefon,atita generozitate... :ciocan:
Recomand tuturor vecinilor care divulga informatii confidentiale la telefon despre anumite persoane bancilor ori altor persoane sa se abtina,sa inchida telefonul in nas bancilor care-i suna pentru a cere informatii despre vecinul X ori Y.

Edited by Header, 01 February 2010 - 23:00.


#57
cezarescu

cezarescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.01.2007
Ii multumesc lui Header pentru sfaturile date. Tin sa-ti spun ca am vorbit cu ei cat se poate de omeneste, le-am expus exact situatia in care ma aflu pana cand m-am saturat, deoarece nu aveau nici macar bunul simt sa ma asculte , vorbeau peste mine reamintindu-mi ca sunt DATOR si trebuie sa platesc ca altfel......etc. Unele persoane (fara sa fac discriminare) barbatii ma intelegeau si conveneam la o suma si data de plata deoarece alte venituri nu am in afara salariului si acela ......made in romania ! La cateva minute ma suna o alta persoana cu aceiasi poveste, dupa o ora iarasi si iarasi......... Angajatii acestei institutii in speta BANCPOSTUL nu stiu cine si cum ii instruieste dar eu tind sa cred ca nu ei nu traiesc in aceasta tara sau cine stie ce salarii au de nu pot intelege ca un om mai poate avea si probleme. Header tin sa-ti spun ca nu mai am de plata la acest BANCPOST  decat pana in aprilie anul acesta ( am platit cinci ani la creditul asta) nu mai intru in detalii cat am luat si cat dau inapoi. Ca sa o scurtam, mai am o restanta de 40 de euro si o intarziere de 4o de zile pe care o s-o achit pe data de 10 februarie cu tot cu penalizari, dar ei nu vor sa inteleaga, suna si iar suna ba pe la mine, ba pe la vecini, ba pe la servici sa ma faca de tot respectul !!! Asta e, n-avem ce face nicaieri nu scrie in contract ca trebuie sa ne respecte ca si clienti,noi nu suntem decat niste RAU PLATNICI pe care trebuie sa-i punem la zid ! Va recomand cu caldura....sa vina primavara respectiv luna aprilie. Cu respect pentru toata lumea de buna credinta !

#58
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Io personal as depune o reclamatie la banca care sa contina atat motivul pt. care intarziu plata (mai mult de o luna!?!), confirm ca voi continua plata creditului si as cere incetarea hartuirii de catre angajatii bancii (adica mai mult decat un singur telefon pe saptamana/luna).
Dupa termenul legal de raspuns la reclamatie, exista OPC, BNR ... + declaratiile vecinilor, extrasele telefonice ....

#59
blojubloju

blojubloju

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.12.2007

View Postaeon, on 2nd July 2008, 19:43, said:

interesant
hotul striga hotul :(
pai daca ai datorii neplatite, ce pretentii mai ai? hartuire?
nu a mers teapa, aiurea :(



Care hot frate ? Nu este vorba de nici un hot.
Cel care are datorie la banca este un amarat de debitor in nici un caz un hot.
Hotie este ce face Bancpost pentru ca in contract nu se precizeaza ca eventualele intarzieri se vor recupera prin firme private de recuperare ci prin instanta !!!!~
Banca face un grav abuz - in afara contractului - iar recuperatorii nu au ce cauta in aceasta ecuatie.
Si la mine au inceputa sa sune.
Am sa depun plangere la Parchet impotriva lor pentru santaj si hartuire.
Nu au nici un contract cu mine.
Eu am un contract cu Bancpost si niste obligatii contractuale.
Eu pe alea le respect si atat.
Faceti si voi la fel.

Ce - am ajuns la recuperatori ?
S-au luat dupa camatari ?

Ce fel de stat de drept e asta ?

#60
777ionut

777ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2010
intradevar banc post te hartuieste din toate punctele de vedere:
1 isi asunma dreptul de a modifica ratele si dobanzile aferente.stil barbar
2 modificarile sunt mult peste asteptarile si posibilitatile angajatilor
3 apare neplata ratelor cu ele si telefoanele de amenintare
4 prosteala continua si pe parte amiabila cu modificarea contractului si girari cu locuinta
5 iar poat aparea neplati dupa o alta perioada si bineinteles nu ramane decat o spanzuratoare sau sa iti cumperi cort.
pentru cei care nu au rate sau datori la aceasta banca va rog sa va abtineti, sunt oameni care sau imprumutat nu de placere si in momentul imprumutului  aveau posibilitate  financiara si sau bazat pe seriozitatea lor.  modificanduse rata intrun mod civilizat. ganditi-va ca plecati de la o rata de 30 lei si in 9 luni platiti 240lei.rata fiind in lei cu dobanda variabila si fiind informati eronat de catre angajati. de exemplu pe mine mau asigurat ca se va mari in cel mai rau caz cu 2-5 lei ceea ce era ok din partea mea si a lor . dar seriozitatea lor a venit dupa primele 3 luni care au inceput sa modifice graficul aproape lunar.
va rog faceti si o mica socoteala. un imprumut de 7000lei pe 10 ani cu o rata de 240 lunar. nu mai am posibilitate de plata hartuire totala din toate punctele de vedere.sa ajungi in faza neplatii nu datoreaza decat a fi un rau platnic,ci pur si simplu ei te afecteaza cu camataria si chiar dac citesti contractul de 50 pagini nu iti dai seama de ce ascunzisuri te asteapta.si daca ai nelamuriri ei te asigura verbal ceea ce iti da speranta ca este bine. dar o data prins in joc te frig de nu mai poti reface mai nimic .
traim intro tara unde hotia este legala....

Edited by 777ionut, 07 April 2010 - 12:57.


#61
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postblojubloju, on 6th April 2010, 15:10, said:

.....
Eu am un contract cu Bancpost si niste obligatii contractuale.
Eu pe alea le respect si atat.
.....
daca ti-ai respectat obligatiile contractuale, cum de s-a ajuns la recuperatori?
pare mai degraba un caz de "ei trebuie sa respecte contractul, dar eu nu".

View Post777ionut, on 7th April 2010, 13:51, said:

..........ganditi-va ca plecati de la o rata de 30 lei si in 9 luni platiti 240lei.............un imprumut de 7000lei pe 10 ani cu o rata de 240 lunar. ...............
tu ai crezut ca o sa ai de plata cate 30 de lei timp de 10 ani pentru a rambursa imprumutul de 7000 lei?
fa si tu un calcul, 30 lei * 12 luni * 10 ani = 3600 lei :)

#62
Sulamita

Sulamita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 21.01.2010
Cea ce fac astia de la Bancpost este deja hartuire, am patit si eu.
Ma suna, explic situatia, spun cam cand pot ajunge (luna asta nu pot, e imposibil, dar luna viitoare recuperez intarzierile, etc.), ziua urmatoare suna alt angajat de la banca, iar expun situatia, si tot asa la nesfarsit.
Acum 4 ani am luat imprumut de 47 mil lei vechi, daca calculez cat am platit pana acum rate imi iese peste 50 mil, deci ma suna pentru dobanzi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate