Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Filet - Fujifilm S5700

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
SonnyRoby

SonnyRoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 02.02.2007
Buna Ziua! O mica MARE problema... Mi-am cumparat de curand - astazi, o ventuza cullmann. Toate bune si frumoase, zambetul pe buze foarte fericit... Lipesc si eu ventuza de o usa sa incerc una alta... Filetul aparatului este de PLASTIC ( :cursing: ). L-am infiletat un pic mai tare ( un pic - fara ghilimele ) sa nu se miste. Dupa ce il mai montez odata ( a 2-a oara ) constat ca se invarte in gol. Ma uit la magicul filet de plastic - DISTRUS. Imi vine pur si simplu sa plang cand ma gandesc ca mi-am luat si trepied si ventuza si nu le mai pot folosi.

Daca ma duc la service la garantie sigur o sa-mi zica ca nu l-am folosit cum trebe si ca nu se repara nimic.  :puke: Recunosc ca am trecut un pic peste limita. Nu vreau sa ma apuc eu sa desfac aparatul pentru ca pierd garantie + altele...

Ce solutii imi dati?

#2
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Daca il schimba cei de la service, nu mai pierzi garantia. Daca schimbi tu - pierzi garantia si iesi mai ieftin. Depinde si cat mai ai din garantie. O solutie de compromis este cu poxipol - refaci filetul, dar necesita timp, grija si nu o sa fie "ca nou".

#3
SonnyRoby

SonnyRoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 02.02.2007
Daca mi-l schimba cei de la service mai mult ca sigur ca imi pun tot de plastic si nu am rezolvat nimica...

#4
SonnyRoby

SonnyRoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 02.02.2007
70 views si un singur raspuns. Chiar nu mai are nimeni alta sugestie? E cam importanta piesa aia pentru mine...

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pana acum vorbeam cu aia de la service sa vad ce solutii au.

#6
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Daca cunosti pe cineva sa-ti faca la strung o piesa cu filet interior pe o parte(in care o sa-ti infiletezi trepiedul) si cu filet exterior in partea cealalta pe care o infiletezi in aparat(dupa ce in prealabil pui niste adeziv in gaura filetului de la aparat) ca sa nu se mai invarta in gol, atunci ai rezolvat problema si ai si un filet metalic care nu se mai strica usor.
Eu am avut o astfel de piesa insa am dat-o unui prieten cand a patit acelasi lucru ca si tine.
Poti sa o faci usor la un atelier de strungarie, eu mi-am facut-o singur atunci cand eram elev practicant si lucram pe strung.
Numai bine.

#7
SonnyRoby

SonnyRoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 02.02.2007
Si ma poti ajuta si pe mine cu o astfel de piesa? Contra cost binenteles, ca eu nu cunosc pe nimeni care m-ar putea ajuta.
Mi-a zis cineva sa iau frumos la pila ce a mai ramas din filetul de plastic si sa gasesc o piulita s-o bag acolo sa se potriveasca la diametrul capului de trepied. S-o lipesc bine si cam atat.

#8
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007

 SonnyRoby, on Jul 4 2008, 11:00, said:

Si ma poti ajuta si pe mine cu o astfel de piesa? Contra cost binenteles, ca eu nu cunosc pe nimeni care m-ar putea ajuta.
Mi-a zis cineva sa iau frumos la pila ce a mai ramas din filetul de plastic si sa gasesc o piulita s-o bag acolo sa se potriveasca la diametrul capului de trepied. S-o lipesc bine si cam atat.
O sa incerc sa vad ce pot face, am sa incerc sa iau de la un aparat Smena mai vechi surubul care se infileteaza in aparat si sa incerc sa-i dau o gaura filetata in partea cealalta,daca grosimea imi permite, insa sa vad daca am tarodul potrivit pentru acest filet. O sa vad ce mai am pe acasa si maine iti dau un raspuns.Oricum pastreaza si filetul din aparat, s-ar putea sa te ajute putin daca faci rost de piesa aceasta.
PS: Nu mai am nici eu relatii cu "Gica de la scularie", insa sa vedem ce pot face.

#9
SonnyRoby

SonnyRoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 02.02.2007
Multumesc frumos. Ti-as fi recunoscator.

#10
SonnyRoby

SonnyRoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 02.02.2007
Multumesc ocean36. Am gasit si eu din intamplare un aparat Smena prin casa... Am gasit acel surub si ca prin minune merge! :D

Attached File  filet_010.jpg   1.43MB   20 downloads Attached File  filet_015.jpg   1.15MB   23 downloads

Se poate inchide. Multumesc pentru ajutor! :)

#11
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007

 SonnyRoby, on Jul 5 2008, 08:41, said:

Multumesc ocean36. Am gasit si eu din intamplare un aparat Smena prin casa... Am gasit acel surub si ca prin minune merge! :D

filet_010.jpg filet_015.jpg

Se poate inchide. Multumesc pentru ajutor! :)
Exact la ceva de genul acesta ma gandeam si eu, dar vad ca te-ai descurcat si singur, aveam un smena cu opturatorul stricat de la care ma gandeam sa-i iau surubul. Eu acum l-as infileta in aparat dupa ce in prealabil am pus un adeziv ceva, mai poti sa-i pui o saiba mai groasa ca sa-i maresti rezistenta ca sa nu stea numai in filetul acela si nu ar trebui sa mai ai probleme, acum ai si filet metalic.
Numai bine.

#12
SonnyRoby

SonnyRoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 02.02.2007
Multumesc frumos inca odata. :) Intradevar am rezolvat-o mai bine decat ma asteptam :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate