Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Abuz emotional

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

View Postmianna, on Jul 3 2008, 20:32, said:

majoritatea-i pe langa poteca rau, daca-i asa cum zici. eu insa cred ca esti cam singur pe langa carare (sau ma rog, aproape, c-am doua exemple mai sus). ori macar majoritatea are bun simt, ceea ce unora va lipseste.

@mianna:sa inteleg din "va" ca ma incadrezi in ceeasi categorie. poti sa imi explici cum ai ajuns la concluzia asta ?

@aaalexandraaa:
on: ar mai fi varianta sa se faca o interventie cum se face in cazul persoanelor cu alte probleme ( alcool, droguri,etc.).daca te intereseaza ideea, dar nu stii ce si cum se face sa scrii ca mi'e lene sa scriu degeaba-stiu din experienta ca astfel de demersuri functioneaza

#38
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006

View Postaaalexandraaa, on Jul 3 2008, 13:00, said:

Tu cand ai gagic(a) uiti ca ai familie?

Baiatul are prietena, fata e singura.
evident!
ai alte prioritati si "energia" ti-o folosesti in alta parte...

#39
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

View PostSlickutz, on Jul 3 2008, 20:44, said:

@aaalexandraaa:
on: ar mai fi varianta sa se faca o interventie cum se face in cazul persoanelor cu alte probleme ( alcool, droguri,etc.).daca te intereseaza ideea, dar nu stii ce si cum se face sa scrii ca mi'e lene sa scriu degeaba-stiu din experienta ca astfel de demersuri functioneaza

Da, ma intereseaza, please do tell me.

@everyone: cateva persoane au dedus ca vorbesc despre mine, dar nu e cazul. Cine a citit mai multe din posturile mele probabil ca s-a prins

View Postpenny_s, on Jul 3 2008, 21:18, said:

evident!
ai alte prioritati si "energia" ti-o folosesti in alta parte...

Deci inteleg ca tu nu mai petreci timp cu paintii sau ii pui pe ignore de cate ori esti intr-o relatie.

#40
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

View Postaaalexandraaa, on Jul 3 2008, 22:08, said:

Da, ma intereseaza, please do tell me.
interventia e o tenica  de counseling elaborata de Dr. Vernon Johnson in anii'60. exista mai multe tipuri, dar cea mai folosita este urmatoarea: se aduna un grup( familie + prieteni apropiati cunosc si sufera de pe urma problemei persoanei care va "primi" interventia), se merge la un psiholog ( optional) si scrieti o scrisoare prin care fiecare membru isi spune of'ul, ca isi face griji pt ea, etc.   scrisoarea mai contine si niste "amenintari" de genul " daca nu intelegi ca sufar din cauza comportamentului tau abuziv nu voi mai discuta in viata mea cu tine, nu te voi mai considera mama, prietenul,etc meu(a)"

important e sa fie cat mai multi si cat mai importanti pt ea si sa o ia prin surprindere.
sa nu fie agresiv demersul, sa fie ceva cordial, iar in cazul in care se considera ca nu prea isi atinge scopul misiunea sa apelati la mici ridicari de ton. una dintre persoane ( cat mai apropiate de ea) poate sa faca si un pic de role-playing intrand pt cateva minute in carnea mamei, dupa care sa ii zica faptul ca asa face ea si alte actiuni de genul asta.

ce scriu eu aici nu e complet si nici batut in cuie, dar reprezinta cat de cat un schelet pe care se poate construi.

in romania nu prea am auzit sa se foloseasca tehnica asta, si  din proprie experienta stiu ca e greu sa aduni acel grup necesar actiunii.

mai cauta si tu despre asta daca esti interesata.eu iti mai dau un link unde vei gasi mai multe http://www.intervent...om/servsfi.html

sper sa ajute. evident ca exista si riscuri pe care banuiesc ca ti le imaginezi... oricum citeste mai multe.

#41
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Suna foarte interesant. Ramane de vazut daca sunt suficienti oameni care sa vrea sa faca ceva ca sa ajute in loc sa barfeasca atunci cand ea nu e de fata :) Trebuiesc analizate si riscurile, este o persoana (clar) cu o depresie cronica si posibil si alte tulburari. Multumesc mult pentru explicatie si link

#42
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postmianna, on Jul 3 2008, 20:09, said:

cu ce drept oare faceti o asemenea persoana "mincinoaso" asa direct? :rolleyes: va place s-aruncati asa cu vorbe?

unii au o intuitie ceva mai dezvoltata  :D

si nu a facut-o nimeni mincinoasa, i s-a sugerat doar sa nu se mai ascunda dupe degetel...

#43
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
unii au o imaginatie mai dezvoltata, vrei sa spui. uite ca eu o cred, ma gandesc ca daca era vorba de maica-sa dadea exemple clare, si ne zicea si ce-au facut pana acum. Asa ca, pliz, nu sariti  cu intuitiile cum sar altii cu diagnosticele si tratamentele

#44
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postanknic, on Jul 4 2008, 09:11, said:

unii au o intuitie ceva mai dezvoltata :D

sau bunul simt in vacanta, cum ziceam.

de ce s-ar ascunde? unde e rusinea in tot ce povesteste ea?

#45
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
@mianna:sa inteleg din "va" ca ma incadrezi in ceeasi categorie. poti sa imi explici cum ai ajuns la concluzia asta ?

te faci ca nu vezi ? :)

#46
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

View Postanknic, on Jul 4 2008, 09:11, said:

unii au o intuitie ceva mai dezvoltata  :D

Iar altii doar traiesc cu impresia ca au

Ii pasa cuiva de aici despre cine este vorba, pana la urma? Eu am expus o problema, aveti doua optiuni: 1. aveti in minte o posibila rezolvare si vreti sa ajutati, 2. vreti sa starniti o discutie in contradictoriu asa ca faceti presupuneri legate de lucruri absolut nesemnificative.

Edited by aaalexandraaa, 04 July 2008 - 22:07.


#47
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postaaalexandraaa, on Jul 4 2008, 23:03, said:

Ii pasa cuiva de aici despre cine este vorba, pana la urma?

Cu tot respectul pentru problema ta si pentru tine dar nu cred ca este locul cel mai potrivit pentru astfel de discutii, pentru ca nu prea tin de numele threadului "MEDICAL STUFF".  Eu personal nu am avut rabdare sa citesc toate posturile deoarece din prima privire mi-am dat seama ca nu sunt probleme medicale la mijloc, poate se pot rezolva la un psiholog.

succes .

Edited by ionutz78, 04 July 2008 - 22:31.


#48
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postionutz78, on Jul 4 2008, 23:28, said:

Cu tot respectul pentru problema ta si pentru tine dar nu cred ca este locul cel mai potrivit pentru astfel de discutii, pentru ca nu prea tin de numele threadului "MEDICAL STUFF".  Eu personal nu am avut rabdare sa citesc toate posturile deoarece din prima privire mi-am dat seama ca nu sunt probleme medicale la mijloc, poate se pot rezolva la un psiholog.

succes .

cata vreme nu exista aria de psiho pe care unii si-o doresc, nu vad un loc mai bun decat medicalul pentru astfel de subiecte. daca-l vezi tu, spune-l.

#49
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

View Postionutz78, on Jul 4 2008, 23:28, said:


Majoritatea pun genul asta de intrebari pe SL, dar nu mi se pare potrivit. Caut raspunsuri serioase si daca se poate, profesioniste. Daca nu, macar serioase

#50
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postmianna, on Jul 4 2008, 23:46, said:

cata vreme nu exista aria de psiho pe care unii si-o doresc, nu vad un loc mai bun decat medicalul pentru astfel de subiecte. daca-l vezi tu, spune-l.

Daca unii isi doresc arie de Psiho nu vad vreun motiv pentru care sa nu le indeplinesti dorintele.

In concluzie , mianna ca moderator te invit sa creezi de novo aria de Psiho pentru ca aaalexandra (si cei care sunt interesati de subiect) sa primeasca raspunsurile serioase si profesioniste pe care le merita. Pe aici ca neprofesionisti noi nu facem decat sa ne dam cu parerea , poate mai mult ii daunam. Si nu ar fi in favoarea psihologiei sa o gasim amestecata intre  " flatulente "si " raman insarcinata daca...?", sau "m-am iritat intre pulpite", "germaniu organic" etc.

Edited by ionutz78, 05 July 2008 - 00:38.


#51
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
esti tare dragut, ionutz, dar ar fi o problema: numai adminii pot crea arii noi, si o fac doar daca ei cred ca e necesar. Nu vad de ce nu s-ar putea da raspunsuri serioase si profesioniste pe orice arie, singura conditie ar fi sa intre si oamenii care sa le dea.
Nu mi se pare corect sa presupui ca un topic e neimportant, pentru unii flatulenta e chiar o mare problema, nu mai zic de "oare am ramas gravida", si daca "cancerul de san" poate sta aici, amestecat cu restul, cred ca si psihologia poate, pana una-alta.

#52
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

View Postionutz78, on Jul 5 2008, 01:34, said:

Pe aici ca neprofesionisti noi nu facem decat sa ne dam cu parerea , poate mai mult ii daunam. Si nu ar fi in favoarea psihologiei sa o gasim amestecata intre  " flatulente "si " raman insarcinata daca...?", sau "m-am iritat intre pulpite", "germaniu organic" etc.

Problema expusa in topicul asta poate fi una care sa tina de psihologie, sau poate fi una care sa tina de psihiatrie, cea din urma fiind ramura a medicinei.

#53
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
pe langa raspunsul adei, mai adaug ca nici nu se repartizeaza vreun buget la infiintarea unei arii, s-angajam profesionisti :)  cam aceleasi raspunsuri le-ar fi primit chiar daca topicul ar fi fost pozitionat c-un rand mai jos :P

#54
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View Postaaalexandraaa, on Jul 5 2008, 17:37, said:

Problema expusa in topicul asta poate fi una care sa tina de psihologie, sau poate fi una care sa tina de psihiatrie, cea din urma fiind ramura a medicinei.
:huh: Daca stii pe cineva cu boli psihice nu cauti tratamente pe forum, ci il duci la psihiatru! Fuguta!
Sper insa ca doar ai exagerat/ nu faci diferenta intre psihiatrie si psihologie :console:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate