Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Alpinism -

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
Salut, am descoperit acum cateva zile un site foarte frumos,  ce prezinta realizarile unei cataratoaredin Romania, Amalia Mindru. Stiu ca la noi in tara alpinsimul este undeva mai in spate decat celelalte sporturi, chiar si pt mine este ceva nou, insa as vrea sa promovez acest site intr-un fel as putea spune. Mi se par deosebite realizarile acestei fete foarte curajoase. Mai jos aveti un linkul de care am vorbit :) http://amaliamindru.ro/

As dori sa vad cum reactioneaza lumea la acest sport:) sa vad ce parere aveti si voi :)

Merci si nu ezitati sa lasati o parere :)

Edited by dendron, 28 June 2008 - 00:57.


#2
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
e gagica ta ? din experienta iti spun ca gagicile nu prea au nimic in comun cu sportul asta; nici macar pe peretii artificiali. iar ceea ce prezinta ea drept un traseu de dificultate 7b+ iar e gargara. auzi - 25 de metri :D - nici macar o lungime de coarda :D sigur, sint bune si gagicile la munte - sa-ti faca o frectie buna dupa o zi de catarat. aaa, iar la noi sint destui alpinisti si trasee o gramada (chiar daca sint prost intretinute). nu prea se stie de ei pentru ca nu se promoveaza sportul asta.

#3
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006

View PostSkizo, on Jun 28 2008, 01:16, said:

e gagica ta ? din experienta iti spun ca gagicile nu prea au nimic in comun cu sportul asta; nici macar pe peretii artificiali. iar ceea ce prezinta ea drept un traseu de dificultate 7b+ iar e gargara. auzi - 25 de metri:D - nici macar o lungime de coarda:D sigur, sint bune si gagicile la munte - sa-ti faca o frectie buna dupa o zi de catarat. aaa, iar la noi sint destui alpinisti si trasee o gramada (chiar daca sint prost intretinute). nu prea se stie de ei pentru ca nu se promoveaza sportul asta.

:)) nu e gagica mea. Vad ca vorbesti din experienta :) ..eu habar nu am ce e un 7b+  :huh:   insa ma uit la pagina de competitii si vad ca in 2007 a iesit campioana nationala..si vad multe competitii castigate de ea. Am vazut ca are si sponsori, etc...:)

Am dat si un search pe google si am gasit info despre ea pe multe siteuri, inclusiv in ziare .Ute un articol din 2007 http://www.ziaruldei...are_145145.html

Si cand am vazut si acest video   http://www.amaliamindru.ro/video.htm .......  :wub:

Oricum nu stiu cate implica acest sport, insa din cate vad in video si in fotografii..etc ea pune f mult suflet in ceea ce face si vad ca o face bine :) Chiar am citit niste articole de pe site care mi s-au parut foarte "pline de pasiune"...gen acesta despre competitii: http://www.amaliamin...competitii.html

#4
jacson

jacson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 22.08.2007

View PostSkizo, on Jun 28 2008, 02:16, said:

e gagica ta ? din experienta iti spun ca gagicile nu prea au nimic in comun cu sportul asta; nici macar pe peretii artificiali. iar ceea ce prezinta ea drept un traseu de dificultate 7b+ iar e gargara. auzi - 25 de metri :D - nici macar o lungime de coarda :D sigur, sint bune si gagicile la munte - sa-ti faca o frectie buna dupa o zi de catarat. aaa, iar la noi sint destui alpinisti si trasee o gramada (chiar daca sint prost intretinute). nu prea se stie de ei pentru ca nu se promoveaza sportul asta.

esti papagal tinere, o pasta! Habar n-ai! un grad ridicat nu inseamna lungimea traseului tinere, pot fi 25m criminali. Te face gagica la catarat din 2 miscari

#5
lys3rg0

lys3rg0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.01.2006

View PostSkizo, on Jun 28 2008, 02:16, said:

e gagica ta ? din experienta iti spun ca gagicile nu prea au nimic in comun cu sportul asta; nici macar pe peretii artificiali. iar ceea ce prezinta ea drept un traseu de dificultate 7b+ iar e gargara. auzi - 25 de metri :D - nici macar o lungime de coarda
desteptule, spre diferenta de escalada clasica, in escalada sportiva nu conteaza lungimea sau dificultatea de ansamblu ci dificultatea portiunii mai grele, deci si un traseu foarte scurt dar dificil poate avea grad foarte mare. ia de-aici un traseu de 20m, dupa ce-l faci pe asta ai dreptu sa spui ca 7b+ e gargara, pana atunci ciocu mic: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wMUFUU2kozg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lys3rg0, 02 July 2008 - 23:28.


#6
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
Ma bucur ca au mai aparut discutii pe aici :) ..asa vroiam sa-i zic si eu respectivului, insa eu nu pot vorbi din prea multa experienta si nu am vrut sa risc vreo cearta tipic forumista :) ... super intradevar. In ultimul timp m-am mai informat si fata chiar este tare, oricum traseele pe care le-a facut ea nu sunt facute decat de cativa baieti...sa nu mai zic ca acel 7b+ despre care era vorba, ca nu l-a facut nimeni pana acum in afara de ea...so Felicitari!

Am mai gasit si pe siteul Revistei Knox asta http://www.revistakn...r/k-32/pag1.jpg ...asa ca sigur voi cumpara acest numar din revista :)

Vad aici ca a fost declarata de FRAE (Federatia Romana de Alpinism si Escalada) in cadrul "Sportivul anului 2007" pe locul 3...o fi ceva si asta! :) http://www.amaliamin...vul-anului.html

[LE] pana la urma vad ca nu e prea popular acest soprt...nici macar pe un ecran de calculator...chiar speram sa vad mai multa miscare si mai multe pareri :)

Edited by dendron, 03 July 2008 - 00:14.


#7
lys3rg0

lys3rg0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.01.2006

View Postdendron, on Jul 3 2008, 01:10, said:

[LE] pana la urma vad ca nu e prea popular acest soprt...nici macar pe un ecran de calculator...chiar speram sa vad mai multa miscare si mai multe pareri :)
Softpedia e un loc de intalnire prea generalist si prea pestrit, oamenii de munte au o psihologie care nu se muleaza foarte bine pe o asemenea comunitate. Incearca pe alpinet, pe carpati.org...

#8
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001

View Postjacson, on Jul 2 2008, 22:50, said:

esti papagal tinere, o pasta! Habar n-ai! un grad ridicat nu inseamna lungimea traseului tinere, pot fi 25m criminali. Te face gagica la catarat din 2 miscari
:D iar tu esti un papagush :D se vede ca esti pe dinafara. n-am nimic cu gagicile care fac pe alpinistele, dar sa nu exageram. nu poti cota un traseu numai dupa o anumita portiune a lui (tinind cont de modul de cotare a traseelor de alpinism din romania, mod de cotare prezent si in jurnalul gagicii in cauza). asa ca ciocu' mic si joc de glezne. mai studiaza, eventual iesi cu baietii la un catarat si mai stam de vorba dup-aia.

#9
jacson

jacson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 22.08.2007

View PostSkizo, on Jul 3 2008, 14:43, said:

:D iar tu esti un papagush :D se vede ca esti pe dinafara. n-am nimic cu gagicile care fac pe alpinistele, dar sa nu exageram. nu poti cota un traseu numai dupa o anumita portiune a lui (tinind cont de modul de cotare a traseelor de alpinism din romania, mod de cotare prezent si in jurnalul gagicii in cauza). asa ca ciocu' mic si joc de glezne. mai studiaza, eventual iesi cu baietii la un catarat si mai stam de vorba dup-aia.

auzi...cati ani ai prietene? intreb si eu...Nu te supara, pe la ce concursuri de catare ai fost? care sunt realizarile tale? de cand cateri? Traseele sunt de pas sau sustinute...esti cam habarnist, ai impresia ca Amalia a cotat acel traseu? Off off...copii copii

#10
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
eu ma-ntreb daca macar unul dintre voi a vazut stinca de-aproape. probabil daca vedeti un 2b cadeti pe spate :D hai flit, ca sinteti pe-alaturea. aaa, si am destui ani incit am prins perioada cind libero-urile se faceau acasa, la masina de cusut, din centuri de siguranta, iar coarda se cumpara pe relatii de la oradea. asa ca inca o data, flit :D

#11
jacson

jacson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 22.08.2007

View PostSkizo, on Jul 4 2008, 00:37, said:

eu ma-ntreb daca macar unul dintre voi a vazut stinca de-aproape. probabil daca vedeti un 2b cadeti pe spate :D hai flit, ca sinteti pe-alaturea. aaa, si am destui ani incit am prins perioada cind libero-urile se faceau acasa, la masina de cusut, din centuri de siguranta, iar coarda se cumpara pe relatii de la oradea. asa ca inca o data, flit :D


haha...prietene, esti de rasu lumii, te-ai cam facut singur complexat. Tinere, pe vremea aia intradevar, faceai 2b...cred ca tu faci si-acum...noi practicam escalada sportiva nu clasicele acelea. La noi notatiile sunt putin altfel. Si daca te intereseaza, personal am facut grade de 8/9-(Peretele Scorus, Cheile Turzii, nelegat) Iti spun sincer ca Amalia te baga in buzunar, si ciocu mic daca nu stii despre ce vorbesti, mai usor cu afirmatiile alea.

#12
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001

View Postjacson, on Jul 5 2008, 15:07, said:

haha...prietene, esti de rasu lumii, te-ai cam facut singur complexat. Tinere, pe vremea aia intradevar, faceai 2b...cred ca tu faci si-acum...noi practicam escalada sportiva nu clasicele acelea. La noi notatiile sunt putin altfel. Si daca te intereseaza, personal am facut grade de 8/9-(Peretele Scorus, Cheile Turzii, nelegat) Iti spun sincer ca Amalia te baga in buzunar, si ciocu mic daca nu stii despre ce vorbesti, mai usor cu afirmatiile alea.
ce  papagal mai esti si tu ! :D spuneam de voi bai amaritilor ca daca vedeti un 2b cadeti in extaz in fata lui :D aaa, si daca nu stiai, 2b se face neasigurat. e clar ca habar n-ai de alpinism, tu in loc de "neasigurat" spui "nelegat" ? :D mai bine leaga-ti o coarda de git si cere niste sapun cu imprumut :D hai ca va las, ca poate aveti treaba :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate