Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Bicicleta stationara care sa alimenteze un laptop.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008
Citisem la un moment dat un articol despre niste studenti de la MIT care au construit asa ceva. Articolul este aici. Ei au legat roata de la bicicleta stationara la un generator care alimenta o baterie de masina de 12 volti. Apoi, printr-un adaptor de masina pentru laptop le-au conectat. Ca sa nu se supraincarce bateria au pus un regulator de tensiune intre generator si ea.

Cred ca e o idee buna pentru oamenii supraponderali care isi petrec mult timp in fata calculatorului. Mai e o idee buna pentru ecogeeks (aici ma incadrez si eu). Si pentru prietena mea ar fi o idee buna, ea ar vrea sa faca exercitii in timp ce se uita la cate un film.

Daca va intrebati cat ar trebui sa se pedaleze pentru asa ceva, din cate am citit, omul poate produce pentru un timp scurt 0,27 cai putere. Pentru un laptop care, sa zicem, ar consuma 30W, e nevoie de 0,04 cai putere, e chiar destul de usor pentru un om. Chiar daca laptopul ar consuma 45W, tot nu ar fi probleme, 0,06 cai putere e ceva ce putem mentine mult timp (majoritatea).
Daca generam timp de o ora 30W, ardem aproximativ 30 calorii alimentare (kcal) (nu e prea mult dar e un inceput). Pentru a genera 1W timp de o ora e nevoie de 0,85 calorii alimentare (kcal), am rotunjit la 1. Un baton mic de ciocolata are cam 60 calorii alimentare (60 kcal).

Deci, ce ziceti, e o idee buna? Aveti vreo idee cum s-ar putea construi asa ceva?

Edited by Thylacine, 23 June 2008 - 10:25.


#2
Solvogn

Solvogn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.10.2007

View PostThylacine, on Jun 23 2008, 10:55, said:

Daca generam timp de o ora 30W, ardem aproximativ 30 calorii (nu e prea mult dar e un inceput). Pentru a genera 1W timp de o ora e nevoie de 0,85 calorii, am rotunjit la 1.

Cam putintel 30 de cal/ora. Poate 300 ar fi mai aproape de realitate. Ciclismul profesionist stoarce pana la 400 si-un pic de calorii/ora dar acasa pedaland agale si tot consumi macar 250. Ideea e faina totusi, imi aduce aminte de un film mai vechi "Soylent green" parca, intr-un scenariu apocaliptic oamenii isi produceau individual energia electrica (pedalai la o bicicleta pt. a avea curentul necesar pt. a alimenta 1-2 becuri).

#3
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View PostSolvogn, on Jun 23 2008, 10:18, said:

Cam putintel 30 de cal/ora. Poate 300 ar fi mai aproape de realitate. Ciclismul profesionist stoarce pana la 400 si-un pic de calorii/ora dar acasa pedaland agale si tot consumi macar 250. Ideea e faina totusi, imi aduce aminte de un film mai vechi "Soylent green" parca, intr-un scenariu apocaliptic oamenii isi produceau individual energia electrica (pedalai la o bicicleta pt. a avea curentul necesar pt. a alimenta 1-2 becuri).
Am editat si am facut unele corecturi, se refera la calorii alimentare (kilocalorii).
1 kcal = 4186 J
1 Wh = 3600 J
1 Wh = 0,86 kcal (calorii alimentare)

Edited by Thylacine, 23 June 2008 - 10:33.


#4
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008
Cred ca la batonul cu ciocolata am pus cam putine calorii. De aici am vazut ca au cam intre 106 si 255 kcal (calorii alimentare).

#5
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Cu precizarea ca nu poti sa te concetrezi in timp ce pedalezi, ideea e cam aiurea. Sau prietena pedaleaza cat timp tu navighezi pe internet si apoi faceti schimb? :)

#6
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Unii chiar produc energie cu ajutorul bicicletelor. La o sala de fitness cateva biciclete puse in miscare de oameni alimenteaza niste acumulatori de NiCd de 12 V asemanatori cu cei din telefoanele mobile. Energia stocata in acei acumulatori este folosita pentru iluminarea in timpul penelor de curent.

#7
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006

View Postciutacu, on Jun 24 2008, 19:11, said:

Unii chiar produc energie cu ajutorul bicicletelor. La o sala de fitness cateva biciclete puse in miscare de oameni alimenteaza niste acumulatori de NiCd de 12 V asemanatori cu cei din telefoanele mobile. Energia stocata in acei acumulatori este folosita pentru iluminarea in timpul penelor de curent.
Am observat si eu la niste sali ca bicicletele stationare au niste fire care se duc nu-stiu-unde.... deci nesimtitii "fura" energie de la oameni???  :lol:

#8
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View Postgxg88, on Jun 24 2008, 17:36, said:

Cu precizarea ca nu poti sa te concetrezi in timp ce pedalezi, ideea e cam aiurea. Sau prietena pedaleaza cat timp tu navighezi pe internet si apoi faceti schimb? :)
Daca pedalezi destul de lent, te poti concentra. In experimentul celor de la MIT nu au avut vreo problema cu concentrarea, au zis ca e foarte usor.

#9
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View Postshteck2k6, on Jun 24 2008, 18:18, said:

Am observat si eu la niste sali ca bicicletele stationare au niste fire care se duc nu-stiu-unde.... deci nesimtitii "fura" energie de la oameni???  :lol:
Energia oricum o pierzi. :lol: Ma gandeam daca atunci cand faci tractiuni la helcometru cu 130 kg se poate ca un hot de energie sa puna in functiune toata sala...

Acum multi ani o femeie, a caror picioare produceau 0,3 CP, adica aproximativ 200 W, a pedalat punand in miscare o elice a unui avion cu o anvergura foarte mare si a zburat intre Franta si Anglia, deasupra Canalului Manecii.

#10
nabunu

nabunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.08.2007
Wow .. asa departe ? :o:

#11
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
ca orice ecogeek cum te intitulezi faci mai mult rau mediului decat bine.
bateria aia nu va rezista mult si va trebui sa iei alta.
pt bateria originala s-a consumat destula energie plus si ca nu stii ce se intampla cu bateria dupa ce scapi de ea pe unde va fi aruncata.

in plus energia pe care o consumi tu de la priza s-ar risipi daca nu ai consuma-o pt ca, cum cred ca stii ca orice ecologist care-si cunoaste dusmanul, curentul alternativ nu se stocheaza. este produsa energie mai multa sau mai putina in functie de ora, evenimente, temperaturi etc. dar totul e pe ghicite si ramane multa energie neconsumata care se pierde.

#12
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View Postundercoverbrother, on Aug 18 2008, 12:47, said:

ca orice ecogeek cum te intitulezi faci mai mult rau mediului decat bine.
bateria aia nu va rezista mult si va trebui sa iei alta.
pt bateria originala s-a consumat destula energie plus si ca nu stii ce se intampla cu bateria dupa ce scapi de ea pe unde va fi aruncata.
Nu sunt sigur că e absolut necesară utilizarea unei baterii. În caz că e necesară utilizarea unei baterii de mașină...ideea e că bateriile de mașină rezistă destul de mult, să zicem 5 ani, poate chiar mai mult, depinde de baterie. Bateriile de mașină sunt ușor de reciclat (totuși, nu cred că se practică în România).

Quote

in plus energia pe care o consumi tu de la priza s-ar risipi daca nu ai consuma-o pt ca, cum cred ca stii ca orice ecologist care-si cunoaste dusmanul, curentul alternativ nu se stocheaza. este produsa energie mai multa sau mai putina in functie de ora, evenimente, temperaturi etc. dar totul e pe ghicite si ramane multa energie neconsumata care se pierde.
Mi-aș face partea mea de “datorie”, dacă și alții încearcă să-și reducă consumul prin diverse metode, odată cu scăderea cererii, va mai scădea energia produsă.

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
de amuzament e ok ce vrei tu sa faci. dar nu lucrurile marunte au schimbat vreodata ceva.
poti economisi mult mai multa energie electrica daca nu folosesti cel mai "smecher" calculator a carui placa video consuma cat unul mai modest. pt ca sunt multi care au cea mai buna placa video si stau doar pe internet.
poti sa-ti izolezi apartamentul.
poti sa-ti pui la toaleta un rezervor cu 2 pozitii  (1 sau 1/2) ca sa consumi apa mai putina.
poti sa ii organizezi pe vecini sa montati pe casa scarii o instalatie pt becuri cu senzor sau cu temporizor(de preferat). ai in cont <ca doar e ideea ta> o economie substantiala de energie electrica la faza asta. pai o scara iluminata normal ia 300-500 de wh. in 10 ore pe zi economisesti 3 kwh pt ca mai mult de juma de ora becurile nu vor fi aprinse intr-o zi.
poti face multe treburi care desi nu par, economisesc mai multa energie electrica si nu numai decat crezi si asta fara sa renunti la confort de orice fel. atunci poti sa zici ca iti faci datoria.

de partea cu transportul nu mai zic pt ca e fumata.

Edited by undercoverbrother, 18 August 2008 - 13:50.


#14
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View Postundercoverbrother, on Aug 18 2008, 14:49, said:

de amuzament e ok ce vrei tu sa faci. dar nu lucrurile marunte au schimbat vreodata ceva.
Eu cred că lucrurile mărunte pot schimba multe.

Quote

poti economisi mult mai multa energie electrica daca nu folosesti cel mai "smecher" calculator a carui placa video consuma cat unul mai modest. pt ca sunt multi care au cea mai buna placa video si stau doar pe internet.
Am un laptop decent, consumă chiar puțin.

Quote

poti sa-ti izolezi apartamentul.
Izolată casa deja.

Quote

poti sa-ti pui la toaleta un rezervor cu 2 pozitii  (1 sau 1/2) ca sa consumi apa mai putina.
Butonul se poate opri oricând la toaleta mea.

Quote

poti sa ii organizezi pe vecini sa montati pe casa scarii o instalatie pt becuri cu senzor sau cu temporizor(de preferat). ai in cont <ca doar e ideea ta> o economie substantiala de energie electrica la faza asta. pai o scara iluminata normal ia 300-500 de wh. in 10 ore pe zi economisesti 3 kwh pt ca mai mult de juma de ora becurile nu vor fi aprinse intr-o zi.
Stau la casă.

Quote

poti face multe treburi care desi nu par, economisesc mai multa energie electrica si nu numai decat crezi si asta fara sa renunti la confort de orice fel. atunci poti sa zici ca iti faci datoria.
Becuri economice, duș în loc de baie, cultivat legume pe lângă casă etc. Le știu, le fac.

Quote

de partea cu transportul nu mai zic pt ca e fumata.
De obicei tren, nu am mașină. Trăiesc într-un oraș mic în care mă pot deplasa bine pe jos sau cu bicicleta.

#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
atunci fa-ti si bicicleta daca tii neaparat :D
panouri pt apa calda ai?
eu as face din niste calorifere subtiri (nu duble), dintr-alea dintr-o bucata nu cu elementi, vopsite negre.
mai pui si un rezervor cu plutitor ca la rezervorul de la toaleta care sa fie tot timpul plin. dar il izolezi termic bine (chiar daca nu se mai incalzeste de la soare).
o mica pompa (electrica cu termostat sau actionata de vant) care sa circule apa din rezervor prin caloriferele alea.

caloriferele sa aiba 2 functii. ori sa recilcule apa din rezervor prin ele ca sa se mentina calda ori ca si instant (apa din rezervor trece prin ele si dupa direct la dus.)

#16
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008
Mi se pare pierdere de timp.....(intr-un fel..)

#17
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
E chiar tare ideea . Tiar trebuie cateva dinamuri , !!! CAteva mai multee . Un dinam are o putere de 3 W , adica 6 V si 0.5 A la o turatie buna ...Ai putea sa iei un acumulator de 12 V legat la mai multe dinamuri .Ele se vor lega atat in serie cat si in paralel , pt alimenta acumulatorul de 12 V , de acolo iti vei putea alimenta leptopul daca tai pe la mijloc mufa :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate