Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

Gazduire web

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Insert

Insert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.11.2004
Salut... M-am gandit sa deschid acest topic pentru ca ma intereseaza direct subiectul... si cred ca si pe voi...

Eu ofer gazduire web pe servere proprii, aflate in Romania...
Nu dau nume sau adresa ca sa nu fiu acuzat de publicitate... Daca administratorii sunt de acord sa furnizam si adrese aici atunci o voi face si sper sa o faceti si voi...

Pana atunci, poate incingem o discutie pe tema gazduirii, probleme de care va loviti in relatia cu "serverele", pareri despre preturi, etc...

Cei care aveti site-uri gazduite deja la unii si la altii, poate spuneti aici ce va deranjeaza la hostul vostru sau ce va place....

Sper sa fie un subiect de "interes national"  :)

Ciao!

#2
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
cei mai multi dintre noi care au de-a face direct cu problema au gasit un provider de astefel de serviciu care le indeplineste pretentiile si ca pret si ca servicii si raman cu ala poate din comoditate poate din atasament poate pentru ca nu gasesc ceva mai bun sau convenabil pemntru ei in alta parte.

nu cred sa castigi mult feedback pe tema asta.

anyway piata este diversificata si nu o pot analiza in ansamblu

#3
Insert

Insert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.11.2004

tchocksoo, on Nov 20 2004, 03:40, said:

cei mai multi dintre noi care au de-a face direct cu problema au gasit un provider de astefel de serviciu care le indeplineste pretentiile si ca pret si ca servicii si raman cu ala poate din comoditate poate din atasament poate pentru ca nu gasesc ceva mai bun sau convenabil pemntru ei in alta parte.

nu cred sa castigi mult feedback pe tema asta.

anyway piata este diversificata si nu o pot analiza in ansamblu

<{POST_SNAPBACK}>


D.a asa e, ai dreptate...
dar ce ma gandeam eu este ca daca am zice aici fiecare care sunt problemele, sau nu stiu... neajunsuri sau chestii d-astea am reusi sa facem servicii mai bune si am avea toti de castigat...

Sincer nu ma gandesc ca o sa fac eu de aici sute de clienti... nu sper asta... Doar ca toata lumea zice ca hostingul in romania este la nivel jos, ca e asa, ca e pe dincolo... Si atunci am zis hai sa vedem care sunt problemele, poate putem sa avem si noi in Romania servicii "ca afara"...  Eu sunt sigur ca exista deja astfel de servicii dar ne-am cam obisnuit ca atunci cand vedem un produs sau serviciu "Made in Romania" sa zicem .."A,  alt lucru romanesc, prost, scump, etc.."
... si nu cred ca e asa ... cel putin nu ar trebui generalizat...

Daca are cineva altceva de zis...

#4
White

White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 25.06.2004
Eu unul recomand clientului ceea ce folosesc .. pentru ca sunt multumit de serviciile prestate !
Parerea mea .. e loc oricand .. daca esti bun !

#5
pcnews

pcnews

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2004
Eu m-am lovit de caderi temporare ale site-ului. Ba nu merge MySQl, ba cade cu totul.... nu mult dar 1 data la 2 zile pentru 5-10 minute e suficient sa ma deranjeze...

#6
White

White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 25.06.2004
la ce provider ?

si pana sa te intreb iti recomand sa schimbi proider-u!

#7
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
n-ai sa schimbi nimic daca scrii aici

#8
White

White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 25.06.2004
Nu o sa schimbe nimic .. dar provideru ala nu o sa mai fie recomandat de cei care citesc aici!
got it
:peacefingers:

#9
pcnews

pcnews

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2004

White, on Nov 29 2004, 16:03, said:

Nu o sa schimbe nimic .. dar provideru ala nu o sa mai fie recomandat de cei care citesc aici!
got it
:peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

nu as vrea inca sa le fac reclama asa proasta.... am avut discutii cu ei si pareau cooperanti....

am inteles ca au mutat informatiile de un server pe altul.... dar nu au dovedit profesionalism. la un moment dat au facut o astfel de mutare si m-am trezit ca mi-au disparut stirile din doua zile (mai bine de 4 ore de munca... ). Raspunsul lor la itrebarea mea: "de ce nu m-ati anuntat sa-mi fac un backup?" a fost :"da am gresit, ar fi trebuit sa va anuntam..."

daca imi mai cade macar o data site-ul pentru mai mult de 5 minute am sa "recomand" acel site in acest topic ;)

#10
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
eu prefer sa imi hostez siteul pe-acasa ... :)
asa stiu ca e serverul meu , fac ce vreu si am control full .
fara sa stau ca frica ca nu patesc la timp sau ca raman
fara bandwidth lunar . long live localhost :)

#11
White

White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 25.06.2004
Si daca ai probleme cu provideru ce faci ..

Uite o sugestie .. fa-ti un script care sa-ti trimita sms .. cand iti da loss la pachete!
Hai ca de asta ma apuc si eu ca e tare .. acum mi-a venit ideea. :D

#12
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
probleme cu ISP-ul ? in romania poate ... aici nu !

#13
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

Insert, on Nov 19 2004, 22:00, said:

Salut... M-am gandit sa deschid acest topic pentru ca ma intereseaza direct subiectul... si cred ca si pe voi...

Eu ofer gazduire web pe servere proprii, aflate in Romania...
Nu dau nume sau adresa ca sa nu fiu acuzat de publicitate... Daca administratorii sunt de acord sa furnizam si adrese aici atunci o voi face si sper sa o faceti si voi...

Pana atunci, poate incingem o discutie pe tema gazduirii, probleme de care va loviti in relatia cu "serverele", pareri despre preturi, etc...

Cei care aveti site-uri gazduite deja la unii si la altii, poate spuneti aici ce va deranjeaza la hostul vostru sau ce va place....

Sper sa fie un subiect de "interes national"  :)

Ciao!

<{POST_SNAPBACK}>


probleme sunt..gramezi chiar.

unii merg pe apache cu php si mysql, da' te rupi in probleme cu ei...ca ai o pagina facuta pentru register_globals on si nu merge, ca ei au setarea pe off si n-o schimba sau safe mode sau dracu' mai stie ce... ca apache n-are extensiile de frontpage...ca lugu' lugu'.

altii merg pe chestii de win in general, asp stuff. da' te trezesti ca php din partile sociale si tot asa.

in plus, nu prea am vazut pe nimeni sa mentioneze ceva de genul "monitorizare". in schimb, toti se inghesuie la "bandwidth", sa te taxeze pentru "extra". la fel pentru spatiul de pe disc...hai sa fim seriosi, cat o sa ocupe o pagina NORMALA?

cam astea-s problemele. astea si preturile, uneori. in special la cei cu "setup fee". acum, eu sunt administrator de retea...care setup fee? pentru 4 linii , vhostul propriu-zis? sau, mai rau, pentru 2 clickuri, la unii? (cpanel si alte chestii asemanatoare) zici ca i-ai pus sa bata confuri de 100 pg-dn.

la unii, la cei de-afara, mai precis, mai e si latenta suportului tehnic. ca deh, dai cu emailu' dupa ei si-ti raspund cand se plictisesc de counterstrike, probabil :)

cam astea ar fi "problemele" de care m-am lovit eu, in timp.

#14
ciprian322

ciprian322

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2013
buna ziua,

am cumparat un site .ro + gazduire de la un provider din brasov, dar care si-a dublat spre triplat tarifele la webhosting si m-am hotarat sa mut gazduirea la altii, mai ieftini. intrebarea mea este, dupa ce modific nameserverele de pe rotld, trebuie sa modific si registrarul? fiindca la rotld apar cu registrarul vechi. conteaza asta? multumesc frumos.

#15
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Salut

Daca domeniul este inregistrat pe numele tau trebuie sa modifici nameserverele si sa astepti propagarea lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate