Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Cati km ati condus de cand aveti permis?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#37
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Permis din 3 iunie, si aprox. 250 km

#38
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006
Permis din '92
Aprox. 1.300.000 Km
Cel mai lung drum intr-o zi Bucuresti-Medgidia-Bicaz-Brasov. Socotiti voi.

#39
T_o_r_q_u_e

T_o_r_q_u_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 13.03.2008
Permis din 2001 si in jur de 350.000 km parcursi .

#40
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postliviu_np, on Jun 19 2008, 16:19, said:

Permis din '92
Aprox. 1.300.000 Km

:w00t:   oho... tre' sa fii sofer de meserie. cu tir-ul sau masina mica?
permis 04 90, cca 1 100 000 pe sosea, (la care se pot adauga niste km...  :photo: ) mare parte pana prin 96, apoi am mai redus...
Mi se par prostii drumurile mai lungi de 1200 km / zi. Cel mai mult a fost cca 1200 (cred ca sunt in jur de 1180), munchen - bucuresti, cca 10 ore. deh, mai mult mi-a luat pe bucata romaneasca de sosea...adica cca 6 ore...

Ca metoda de odihna folosesc somnul de 15 minute, care te ajuta sa mai faci cca 150 km pana obosesti iar...  Cand oboseala e prea mare si simti ca ti se inchid ochii, trage nene pe dreapta, fara rusine. o secunda e de ajuns sa te faca praf.

#41
sandybell

sandybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 08.11.2006
permis din '96 peste 1 000 000 km [din care 600 000 in ultimii 5 ani pe un Sprinter(mercedez)]
cel mai lung drum Suceava-Roma veo 32 de ore cu mici opriri pt pişu şi cafea :)

#42
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
chiar are rost topicul  asta?  :huh:

#43
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

View Postxtremdriving, on Jun 19 2008, 16:45, said:

:w00t:   oho... tre' sa fii sofer de meserie. cu tir-ul sau masina mica?

Cu masina mica. De vreo doi ani m-am mai "potolit". Am lucrat la o firma cu sediul in Fieni si cu rep. in Buc. Erau zile cand faceam si de 3 ori Buc. -> Fieni

View Postv3lsatis, on Jun 19 2008, 18:14, said:

chiar are rost topicul  asta?  :huh:

Are rost. Da' de ce intrebi? Sa te bagi singur in seama?

#44
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
60.000+ :) 1 an si umpic

#45
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

View Postliviu_np, on Jun 20 2008, 09:40, said:

Are rost. Da' de ce intrebi? Sa te bagi singur in seama?

Da ma bag singur in seama.Daca tu imi dai o explicatie relevanta din care sa reiasa faptul ca este neaparata nevoie de acest thread eu nu mai intru pe forum deloc.

Daca nu deschid si eu un topic care o sa se cheme:"pe langa cati stalpi ai trecut cu masina de cand ai permis."

Nu de alta dar exista undeva pe forum un topic imbecil care se numeste: "hai sa ne laudam" unde va puteti aerisi degetele in voie.

Edited by v3lsatis, 21 June 2008 - 10:01.


#46
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

View Postv3lsatis, on Jun 21 2008, 10:59, said:

Nu de alta dar exista undeva pe forum un topic imbecil care se numeste: "hai sa ne laudam" unde va puteti aerisi degetele in voie.

Acel topic nu este pe aria "Auto". Un sofer care vrea sa se laude, se lauda aici, sa poata fi citit de "invidiosi".

Multumit?

#47
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
v3lsatis ... uite, ideea ar fi ca pe auto se primesc sfaturi ... sfaturi de care unii tin cont, crezand ca vorbesc cu un mare sofer cand poate nu e asa ... macar informativ, e bine sa stii cam ce experienta de sofat are ala de iti da un sfat ;)

bine ... plus lauda de sine :D

#48
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Wooo..si cu asta ai zis tot. Eu pot avea de exemplu 40k km condusi in 3 ani iar altul 100k km, in 4 ani sa zicem. Dar, ceea ce tu nu ai cum sa stii este ca eu nu am avut nici un accident in astia 40k km iar celalalt a avut 5. Dar tu pui baza doar pe km...

De asemenea, sunt persoane care au condus 100k km si nu stiu la motor decat pe unde se baga lichidul de spalat geamuri; sunt altii care au condus mult mai putin, dar stiu sa dea un sfat tehnic. Iarasi, dupa criteriul tau, ala care a condus 100k km trebuie sa dea sfaturi mult mai bune ca celalalt!

Imi place cum gandesti! :thumbup:

#49
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Va duceti prea departe cu chestia asta.
Peste jumatate de an topicul o sa aiba 10 pagini si o sa fie total nefolositor chiar celor care cred ca cineva cu xxk km are experienta.Ba dimpotriva, codul rutier se inoieste mereu si o sa se trezeasca astia cu 500k km jigniti.(Cum ? Eu care conduc de 20 de ani nu stiu cum e corect?Du-te ma de aici ca eu am 500k km facuti si stiu mai bine ca un putzoi care a luat permisu acu 2 saptamani.)Ei uite ca nu e asa, poate ai experienta ca ai condus da eu am prieteni care au luat examenu auto cu un an inaintea mea, iar eu cand faceam scoala ii intrebam una alta si ma contraziceau, si le aratam in carte si ziceau:"pe vremea cand am facut eu scoala nu era asta scris nicaieri..."

Daca o luam altfel, pe forumul asta nu se discuta despre cine stie ce tehnologie si mecanica avansata(si pentru asta este service ca in 2008 nu-ti mai repari masina cu cheia franceza) ca sa aiba cineva neaparata nevoie de sfaturi si indrumari in domeniul asta.

Edited by v3lsatis, 23 June 2008 - 11:20.


#50
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
250-300.000 km. permis din martie 2000.

Parerea mea, topic aiurit ca dealtfel 30% din topicurile de pe SP.

#51
karlo72

karlo72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 05.11.2006
Pentru ca topicul sa fie mai interesant ,eu propun sa scrie fiecare ce'' trucuri " foloseste la drum pentru alungarea oboselii sau monotoniei .Eu de exemplu beau cafea ,red bull ,opresc destul de des ,si am o sticluta de after shave cu care imi dau din cand in cand pe fata .De la niste soferi de tir am auzit ca daca simti ca ti se face somn si vrei neaparat sa mai parcurgi niste km ,(NERECOMANDABIL) , e bine sa  NU te duci la toaleta , :proud:      

#52
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
:thumbdown:  orice fel de energizant iti poate modifica comportamentul rutier, si e mai rau decat fara. cum spuneam, cea mai eficienta este somnul. 15 minute pt 150 km in plus. dar somn, nu ochi inchisi doar...

#53
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postxtremdriving, on Jun 23 2008, 12:55, said:

:thumbdown:  orice fel de energizant iti poate modifica comportamentul rutier, si e mai rau decat fara. cum spuneam, cea mai eficienta este somnul. 15 minute pt 150 km in plus. dar somn, nu ochi inchisi doar...

o singura data am adormit la volan...de doua ori am inchis ochii cate o secunda
prima data am zis, hai ca mai am cativa kilometri si ajung...a doua oara m-am speriat, am tras pe dreapta....(nu era noapte si nu era un drum f. lung, dar nu dormisem deloc noaptea dinainte)

nu m-am culcat ca mai aveam 10 minute de mers, dar mi-am turnat o sticla de apa plata in cap
de-atunci niciodata nu m-am mai suit obosit la volan la drum lung...m-am speriat rau

Edited by spare-me, 23 June 2008 - 11:59.


#54
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Dupa ce ai dormit, te trezesti, iesi din masina si faci putina miscare, exercitii fizice cateva macar si pe urma te urci si conduci mai departe. Fortarea nu duce la nimic bun. Mi s-a intamplat sa nu mai pot la 11 km de destinatie. O tot trasesem de coada, dai cu geam deschi, cu geam inchis, cu muzica, apoi fara muzica, hai-hai ca se poate, etc...si totusi nu am mai rezistat. am facut exercitii, am mai condus 2-3 km,iar mi se inchideau ochii, iar exercitii etc. si efectiv nu am mai putut. am tras pe dreapta si am dormit. chiar daca mai erau 11 km...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate