Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

refuz retur bani

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bbogdan23

bbogdan23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.01.2007
buna ziua.
am si eu nevoie de un pic de ajutor.
ipoteza este urmatoarea: se comanda prin internet 10 carcase pc. pret la comandare 1000 ron/buc. emitere proforma si plata.
furnizorul spune ca va dura pana vor ajunge echipamentele de la producator(comanda si plata s'au facut in luna februarie).
pe undeva prin martie ne suna furnizorul si ne comunica ca au sosit echipamentele. dar stupoare, pretul de livrare e undeva la 1500ron. am facut un pic de scandal, am zis ca suntem nemultumiti.
am cautat sa rezolvam altfel problema, adica sa comandam ceva echivalent ca si pret si caracteristici. ce ar fi fost similar, nu se putea aduce si am ajuns la un impas. moment in care am decis ca cel mai bine e ca banii sa fie returnati si sa ne vedem fiecare de treaba lui.(nota bene, produsele au fost platite in avans!!!).

si astfel de 4(patru) saptamani sun zilnic la furnizor si de fiecare data sunt mintit cu nerusinare ca plata tocmai s'a efectuat. ba mai mult mi'au trimis la un moment dat si un op in format electronic cum vezi doamne plata s'a efectuat. bineuinteles si dupa 5 zile banii nu sunt returnati(probabil a anulat ordinul dupa ce l'a "printat").

din discutiile telefonice cu furnizorul, ei nu au putut sa ma convinga de returnarea banilor, eu m'am cam saturat sa tot vorbesc numai cu secretare si sunt din ce in ce mai convins ca de fapt firma asta se duce pe rapa si ca tepuiesc cat mai pot.

mentionez ca noi, partea pagutita suntem o societate comerciala. intrebarea este care ar fi pasii de urmat pentru recuperarea acestor bani?

PS mentionetz ca celebrul furnizor este media dot aka alko grup srl din bucuresti, carora le'au urat din tot sufletul faliment cat mai grabnic.

PPs aviz amatorilor sa se fereasca de mediadot aka alko grup.

va multumesc

Edited by bbogdan23, 10 June 2008 - 14:45.


#2
T_o_r_q_u_e

T_o_r_q_u_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 13.03.2008
Simplu, iei legatura cu o societate specializata in recuperarea creantelor!

Edited by T_o_r_q_u_e, 10 June 2008 - 14:50.


#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 T_o_r_q_u_e, on Jun 10 2008, 15:50, said:

Simplu, iei legatura cu o societate specializata in recuperarea creantelor!
Sau ii dai in judecata. Ai jurist la tine la firma?

#4
bbogdan23

bbogdan23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.01.2007
da este.
prob o sa vb cu juristu si impreuna cu avocatul firmei o sa vedem ce e de facut.

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 bbogdan23, on Jun 11 2008, 10:32, said:

da este.
prob o sa vb cu juristu si impreuna cu avocatul firmei o sa vedem ce e de facut.
Pai, eu nu inteleg de ce n-ai facut asta de la bun inceput. :huh:

#6
bbogdan23

bbogdan23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.01.2007

 snipest, on Jun 11 2008, 10:43, said:

Pai, eu nu inteleg de ce n-ai facut asta de la bun inceput. :huh:
nu imi dadeam seama ce firma de 2 lei is.
azi au returnat jumatate din bani. doar.
am impresia ca firma e putin pe duca.

#7
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 bbogdan23, on Jun 12 2008, 11:23, said:

nu imi dadeam seama ce firma de 2 lei is.
azi au returnat jumatate din bani. doar.
am impresia ca firma e putin pe duca.
Ameninta-i in continuare cu judecata. Nu le lasa impresia ca au reusit ceea ce prtobabil si-au inchipuit de la bun inceput, adica sa-ti inchida guracu niste bani.

#8
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Mie una imi miroase a inselaciune.

#9
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 clara_spiele, on Jun 12 2008, 15:09, said:

Mie una imi miroase a inselaciune.
Orice varianta e posibila. Nu stiu ce sa zic. Convoaca o conciliere si da-le un termen de 5-10 zile sa-ti achite restul de bani, daca nu, ii dai in judecata pt recuperarea sumei. Nu-i ierta, sunt banii tai. Oricum iti scoti cheltuielile, asa ca nu te zgarci cu avocatul. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate