Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Samsung i900 Omnia

- - - - -
  • Please log in to reply
1759 replies to this topic

#487
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003

View Postadi_osk, on Jan 3 2009, 20:12, said:

Buna seara.
Se poate pierde garantia daca se face update de firmware?
Ce versiune de update este mai buna, mai stabila si la care  tine acumulatorul mai mult ?
Multumesc anticipat.
Da se pierde. Ca la orice telefon
Eu am XFHJ1 si ma tine cam 4 zile bateria. Nu am avut probleme de stabilitate (inghetat ecran sau altele) dar nici nu instalez toate porcariile.

#488
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007
deci...sunt uimit de incompetenta unor oameni ...am sunat la cosmote sa-mi activez internet-ul...mi s-a activat...am ales un abonament de 8 euro si mi s-a spus ca imi vor fi trimise setarile pe e-mail fiindca nu exista deocamdata setari automate pt telefonul asta...trec 2 ore...nu primesc nimic pe mail...iar cand sun din nou la ei alt operator imi spune ca telefonul nu e compatibil cu serviciul de internet al cosmote...si poate-mi cumpar alt telefon compatibil :|... ma poate ajuta cineva cu niste setari..?

#489
Loghin

Loghin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.12.2008
Stie cineva un soft de reportofon pentru omnia? (nu de alea cu plata)
Am o casca bluetooth Nokia BH-202 pe care o foloseam la K800.  Omnia nu o recunoaste. Oare sa fie incompatibile, ce ziceti?

#490
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,668
  • Înscris: 28.11.2001

View PostHotDawwg, on Jan 4 2009, 14:23, said:

ma poate ajuta cineva cu niste setari..?
Zic unii, nu garantez: Nume: COSMOTE, apn: INTERNET, port: 8799.

#491
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

View Postbadmania98, on Jan 4 2009, 18:10, said:

Zic unii, nu garantez: Nume: COSMOTE, apn: INTERNET, port: 8799.
am reusit sa il setez pana la urma...am gasit pe site-ul lor niste setari generale care aparent...erau compatibile si cu telefonul meu :)...acum am niste probleme cu spb...il instalez....se restarteaza telefonul insa aparent nimic nu e schimbat(widget-uri/themes ..etc) si nici nu gasesc prin meniu vreo setare in sensul asta :huh:

#492
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,668
  • Înscris: 28.11.2001
Despre ce SPB vorbesti? Ca s multe produse de la SPB.


Tot de la cosmote:

"Puteți activa acest serviciu atât în momentul abon?rii sau f?când o cerere la orice magazin COSMOTE sau sunând la 1234.

Pentru configurarea automat? a telefonului trimite un mesaj gratuit f?r? con?inut la 4777 și urmeaz? instrucțiunile.

Dac? telefonul t?u nu poate fi configurat automat, set?rile necesare conect?rii la Internet sunt:

Parametrii generali pentru configurarea telefonului mobil (accesând Internetul de pe telefonul mobil, cu un software specific):
  - APN (Access Point Name): internet
  - Nume utilizator: nu se completeaz?
  - Parola: nu se completeaz?
  - Pagina de start: http://www.cosmote.r...ml/internet.htm
  - Când se face conectarea la Internet direct de pe telefon nu este nevoie s? se seteze num?r de dial-up.

Set?rile necesare conectarii printr-un PC (folosind telefonul mobil ca modem):
  - APN (Access Point Name): internet
  - Num?r apel: *99# sau *99***X# (X se refer? la num?rul conexiunii GPRS, așa cum apare în set?rile telefonului, în mod normal X=1)
  - User name: nu se completeaz?
  - Password: nu se completeaz?

Pentru detalii suplimentare sun? la Serviciul de Relații cu Clienții la num?rul 1234 de la telefonul t?u mobil sau la (021)404.1234 de la un alt telefon fix sau mobil. "

Edited by badmania98, 04 January 2009 - 18:57.


#493
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

View Postbadmania98, on Jan 4 2009, 18:56, said:

Despre ce SPB vorbesti? Ca s multe produse de la SPB.


Tot de la cosmote:

"Puteți activa acest serviciu atât în momentul abon?rii sau f?când o cerere la orice magazin COSMOTE sau sunând la 1234.

Pentru configurarea automat? a telefonului trimite un mesaj gratuit f?r? con?inut la 4777 și urmeaz? instrucțiunile.

Dac? telefonul t?u nu poate fi configurat automat, set?rile necesare conect?rii la Internet sunt:

Parametrii generali pentru configurarea telefonului mobil (accesând Internetul de pe telefonul mobil, cu un software specific):
  - APN (Access Point Name): internet
  - Nume utilizator: nu se completeaz?
  - Parola: nu se completeaz?
  - Pagina de start: http://www.cosmote.r...ml/internet.htm
  - Când se face conectarea la Internet direct de pe telefon nu este nevoie s? se seteze num?r de dial-up.

Set?rile necesare conectarii printr-un PC (folosind telefonul mobil ca modem):
  - APN (Access Point Name): internet
  - Num?r apel: *99# sau *99***X# (X se refer? la num?rul conexiunii GPRS, așa cum apare în set?rile telefonului, în mod normal X=1)
  - User name: nu se completeaz?
  - Password: nu se completeaz?

Pentru detalii suplimentare sun? la Serviciul de Relații cu Clienții la num?rul 1234 de la telefonul t?u mobil sau la (021)404.1234 de la un alt telefon fix sau mobil. "


da...de acolo am luat si eu setarile...
si scuze ca nu am precizat....am instalat SPB pocket plus 4 parca...

#494
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,668
  • Înscris: 28.11.2001
Pentru SPB Pocket Plus trebuie sa renunti , din meniul Today, la Widgeturi. Alege Wm 6.1 sau Wm. Green.

Sugestie: Nu folosi quote daca faci referire la postul imediat anterior.

Edited by badmania98, 04 January 2009 - 19:20.


#495
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007
nu merge sa debifez "samsung widget" din lista aia cu "items"  de la today settings....nici pt wm green nici pt wm 6.1 :huh:

L.E...a mers :P





L.L.E. a avut cineva pana acum probleme cu resoftarea/upgrade-ul de firmware?... ca din cate am auzit au fost cazuri in care s-a bulit sectorul de boot al flash-ului si nu prea au mai fost utilizabile telefoanele :)

Edited by HotDawwg, 04 January 2009 - 19:58.


#496
kytty58

kytty58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.10.2007

View PostLoghin, on Jan 4 2009, 15:23, said:

Am o casca bluetooth Nokia BH-202 pe care o foloseam la K800.  Omnia nu o recunoaste. Oare sa fie incompatibile, ce ziceti?
Nu cred! Eu am BH700 si merge binisor ( cred ca trebuie sa mai vad in setari ca nu intrerupe sunetul la telefon- se aude si in casca si la telefon).

Astazi am probat IGO 8 "pe teren" si sunt dezamagit. L-am incercat pe ruta Sibiu-Cluj si a mers bine pana pe la 30 km de Sibiu dupa care a inceput sa piarda satelitii, cand ii gasea imi spunea ca sunt pe la Barlad (eram in Teius), ca rulez cu 250-450 km/h, etc. Problema ar fi conexiunea la sateliti, in Sibiu l-am mai incercat si a mers bine, unde dispare semnalul 3G ar fi probleme. Voi cum v-ati descurcat?

#497
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,668
  • Înscris: 28.11.2001
Ai , mai mult ca sigur, o varianta ce nu functioneaza tocmai bine. Nu are nicio legatura cu 3G ul.

Edited by badmania98, 04 January 2009 - 20:50.


#498
Boby-HRZ

Boby-HRZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.01.2007
Am instalat cateva jocuri ce fol accelerometrul. La toate am o mare problema. Cand tin tel paralel cu pamantul bila (cam toate joucrile sunt cu o bila) o ia destul de repede intr-o parte (partea cu logoul samsung si cu tastele de rasp/inchis).

Stie cineva solutia la aceasta problema, va rog?

#499
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,668
  • Înscris: 28.11.2001

View Postkytty58, on Jan 2 2009, 15:40, said:

.... Legat de Igo 8 pe Omnia, am o intrebare: la setari TMC imi apare "Lipsa hardware TMC!". Este adevarat ca la noi este inutil, dar in lumea civilizata este foarte necesar. Ce mai trebuie?
Si la noi este util dar nu exista acest serviciu. Pe langa acest lucru. Omnia, din cate stiu eu, nu are receptor TMC incorporat. Si nici extern nu am vazut de cumparat.

" RDS-TMC is available in: Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Italy, Netherlands, Spain, Sweden, Switzerland, United Kingdom and selected regions in the United States and Canada."  Posibil sa mai fie valabil si in alte tari.
Detalii despre TMC pe OMNIA: AICI

Edited by badmania98, 04 January 2009 - 21:13.


#500
stylus93

stylus93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 26.09.2008

View PostAcerMate, on Jan 3 2009, 21:51, said:

Da se pierde. Ca la orice telefon
Eu am XFHJ1 si ma tine cam 4 zile bateria. Nu am avut probleme de stabilitate (inghetat ecran sau altele) dar nici nu instalez toate porcariile.

Cum sa se piarda garantia daca faci update de firmware? eventual daca scoti branding-ul de orange sau vodafone, sau daca pui un rom modificat si se opreste in procesul de updatare si ti se strica telefonul ... dar daca totul merge ok si telefonul este luat la liber nu ai de ce sa-ti pierzi garantia ... !

#501
Loghin

Loghin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.12.2008
Pentru cei care doresc un soft de navigatie original (as zice la un pret rezonabil pt. un utilizator de omnia) Am avut o corespondenta cu cei de la Route 66 si am primit urmatorul raspuns:
"Va informez ca modelul de telefon Samsung Omnia i900 a fost testat si confirmat a fi compatibil soft-ului nostru de navigatie ROUTE 66 Mobile 8 WM, care a fost special conceput pentru telefoane mobile cu sistem de operare Windows Mobile 5 sau mai recent (cum puteti vedea si pe pagina de prezentare a acestui produs ROUTE 66, la adresa: http://www.66.com/ro...amp;prodid=5689.
Va recomandam sa nu folositi alt software de navigatie decat cel in prealabil testat pe modelul dvs. de telefon."

Nu am comandat inca acest soft si desigur nici nu l-am probat pe omnia dar am o varianta  mai veche pe un PNA si spun cu toata raspunderea ca am circulat in toata Europa inclusiv Bucuresti si nu a dat gres. Pt. drumurile nationale din Romania nu este foarte sigur din cauza ca drumurile nu sunt digitizate.

#502
cipry189

cipry189

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 22.02.2007
sa va dau cateva impresii despre firmware ul DXHK3 pe care il am de 5 zile, in primul rand bateria ma tine 2 zile jumatate, GPS ul pare sa se conecteze putin mai repede la sateliti si in rest cam totul e la fel, am inteles ca mai exista aceiasi versiune firmware dar cu unele modificari neoficiale, eu am pus-o pe asta nemodificata sa fiu ma sigur, oricum am avut niste emotii la update dar cica erau normale  :)

si inca ceva, va puteti uita sub baterie? unde scrie modelul telefonului doua randuri mai jos la RATED la mine scrie 3,7 V ~ ;1000mA, presupun ca nu se refera la baterie :confused:, care ar trebui sa fie de 1440mAh

Edited by cipry189, 05 January 2009 - 13:59.


#503
Boby-HRZ

Boby-HRZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.01.2007
Nu stie nimeni rezolvarea la aceasta problema, va rog?
Si inca ceva, un dictionar t9 in romana cum pot instala?

View PostBoby-HRZ, on Jan 4 2009, 20:53, said:

Am instalat cateva jocuri ce fol accelerometrul. La toate am o mare problema. Cand tin tel paralel cu pamantul bila (cam toate joucrile sunt cu o bila) o ia destul de repede intr-o parte (partea cu logoul samsung si cu tastele de rasp/inchis).

Stie cineva solutia la aceasta problema, va rog?


#504
gdx

gdx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 12.12.2006
Salut,
m-am tot uitat pe site-uri, si sunt putin cam incurcat

am pda:i900DTHJ5/DTHJ5
phone i900XXHJ1

as putea sa instalez si eu ultimul firmware pt singapore?
si care ar fii pasi corecti? a mai incercat cineva?

eu as vrea flash lite 3.1, ma chinuie rau treaba asta

merci

Edited by gdx, 05 January 2009 - 16:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate