Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Carismaticii...sau penticostalii moderni.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#37
reversque

reversque

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 107
  • Înscris: 08.08.2007

View Postzexelica, on Aug 27 2008, 18:07, said:

Dumnezeu ne poruncește să condamnăm idolatria. Eu asta fac.

Iar, dacă tu nu citești Biblia, ci doar broșurile pe care vi le dau la biserică, este treaba ta și este o realitate a tuturor bisericilor.

Dacă eu sunt sau nu sub autoritatea lui satan se observa imediat prin ce doctrina am (2 Ioan 1:9).

Exact ce spuneam in postul de mai sus, argumente extrem de tampite. N-ai habar ce inseamna idolatrie. Si de unde sti tu ca nu citesc eu Biblia?
Da se observa sub ce autoritate esti. Tu presupui ca daca ai citit Biblia esti pocait. Gresesti trebuie sa o implinesti. Nu poti sluji si Lui Dumnezeu si satanei.

#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pocainta este un dar de la Dumnezeu, rezultatul schimbarii inimii, a salvarii, nu o optiune a ta.

#39
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
:eek:
POCĂÍNȚĂ s.f. (În practicile creștine) Căință pentru păcatele săvârșite; p. gener. regret pentru o faptă rea, o greșeală etc.; pocăială. – Pocăi + suf. -ință.
Mărturisire a păcatelor în scopul de a le ispăși; penitență. 2) Regret pentru o greșeală săvârșită. /a se pocăi + suf. ~ință

Acum spune-mi. care parte din cuvantul pocainta nu ai inteles?  
Iertarea pacatelor este darul.

#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Eu folosesc Scriptura ca sa explica Scriptura, dupa cum scrie. Iar, scrie ca pocainta este un dar.

Acts 5:31

Him hath God exalted with his right hand to be a Prince and a Saviour, for to give repentance to Israel, and forgiveness of sins.

#41
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
dar ce zici de versetul urmator:
"Pocaitiva caci imparatia cerurilor este aproape" ?

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postflaviux, on Aug 29 2008, 01:12, said:

dar ce zici de versetul urmator:
"Pocaitiva caci imparatia cerurilor este aproape" ?
Este o PORUNCA, la fel si echivalenta cu "fiti perfecti". Nu o poti indeplini inainte de salvare.

#43
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Lol.. Ioan Botezatoru zicea zicea astea da nu asta e ideea
pocainta e un cuvant care in romana e sinonim cu parere de rau/regret fata de pacate/a te căi. pune asta in loc la pocainta si ui ce iti iese:
deci tu zici:
Pocainta e un dar de la Dumnezeu
sa ilocuim si iasa: Căința pentru propiile păcate este un dar de la Dumnezeu..  Trage tu concluziile

#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postflaviux, on Aug 29 2008, 12:54, said:

Lol.. Ioan Botezatoru zicea zicea astea da nu asta e ideea
pocainta e un cuvant care in romana e sinonim cu parere de rau/regret fata de pacate/a te căi. pune asta in loc la pocainta si ui ce iti iese:
deci tu zici:
Pocainta e un dar de la Dumnezeu
sa ilocuim si iasa: Căința pentru propiile păcate este un dar de la Dumnezeu..  Trage tu concluziile
Căința sau orice altă faptă a Legii trebie făcută din toată inima și din tot sufletul. Iar, înainte de salvare suntem morți, avem o inimă de piatră, orice am face nu putem plăcea lui Dumnezeu.

Nu știu ce și unde ai studiat tu, însă astea sunt bazele doctrinei lui Hristos.

#45
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
sunt de acord cu ce ai zis tu in ultimul post legat de cainta
daca luam cuvantul din greceste pocainta- metanoia inseamna schimbarea mintii, a modului de gandire
putem spune chiar o reinoire a mintii , a modului de gandire , o minte noua dupa placul lui Dumnezeu
Daca ma gandesc mai bine putem privi si ca un dar acest proces metanoia- pocainta un dar minunat de la Dumnezeu

"Căința sau orice altă faptă a Legii trebie făcută din toată inima și din tot sufletul" - de acord

dar iti dai seama ca nu poti privi acest lucru numai ca un dar. Am subliniat un cuvant din citat in sensul asta

#46
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Îmi dau seama că nu putem face nimic plăcut lui Dumnezeu ÎNAINTE de salvare.

După salvare, ca rezultat al Duhului, da, suntem plăcuți Lui.

Galateni 5

22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

Deci, ai fapte DUPĂ salvare.

#47
reversque

reversque

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 107
  • Înscris: 08.08.2007
Si tu ce feed-back ai de la Dumnezeu? Nimic. Iata ca noi avem datorita Duhului Sfant. Parca ziceai in posturile anterioare ca nu exista botezul cu Duhul Sfant in zilele de azi. Ia citeste Apocalipsa mai cu atentie, si vei vedea ca scrie ca In zilele din urma Duhul Sfant va curge

#48
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postreversque, on Aug 29 2008, 18:46, said:

Si tu ce feed-back ai de la Dumnezeu? Nimic. Iata ca noi avem datorita Duhului Sfant. Parca ziceai in posturile anterioare ca nu exista botezul cu Duhul Sfant in zilele de azi. Ia citeste Apocalipsa mai cu atentie, si vei vedea ca scrie ca In zilele din urma Duhul Sfant va curge
Da, ai tu feed-back? Inseamna ca ai intelepciune. In Daniel 12:10-12 scrie ca cei nelegiuiti nu vor pricepe. Ia zi-ne si noua cand incep cele 1335 de zile, demonstrat cu Scriptura. Daca nu stii, Scriptura zice ca esti nelegiut. Tu si cu toate bisericile voastre nu stiti, pt ca propovaduiti o alta Evanghelie nerusinata, ce da slava omului.
Hai, daca sustii ca ai Duhul, arata raspunsul unde Scriptura face diferenta intre cei salvati cu adevaratio si farsorii care au doctrina diavoleasca.

#49
reversque

reversque

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 107
  • Înscris: 08.08.2007

View Postzexelica, on Aug 30 2008, 01:14, said:

Da, ai tu feed-back? Inseamna ca ai intelepciune. In Daniel 12:10-12 scrie ca cei nelegiuiti nu vor pricepe. Ia zi-ne si noua cand incep cele 1335 de zile, demonstrat cu Scriptura. Daca nu stii, Scriptura zice ca esti nelegiut. Tu si cu toate bisericile voastre nu stiti, pt ca propovaduiti o alta Evanghelie nerusinata, ce da slava omului.
Hai, daca sustii ca ai Duhul, arata raspunsul unde Scriptura face diferenta intre cei salvati cu adevaratio si farsorii care au doctrina diavoleasca.

Pai crezi ca eu am nevoie de aprobarea ta? O avem pe cea de la Dumnezeu. Si fii atent ce spui, nimic din ce facem noi, nu da slava omului. Nu facem nimic care sa contrazica Biblia. Poti cunoaste biblia cuvant cu cuvant, litera cu litera. Pentru ca Dumnezeu nu se uita la aceasta, si nici la doctrina ta, ci se uita la inima in primul rand. Degeaba ai o inima impietrita.

Vreau sa te intreb, daca te rogi ?

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Daca erai un copil al lui Dumnezeu, te bucurai ca ti-am incercat credinta si raspundeai cu doua metode diferite la chestiunea celor 1335 de zile si a celor 1290. Faptul ca nici macar nu stii de unde sa incepi demonstratia ar trebui sa te ingrozeasca, Scriptura facandu-te nelegiuit daca nu pricepi. Insa, scrie ca nu vreti sa ascultati.

#51
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Revenind on-topic, cine le-a dat voie la astia sa preia termenul de carismatici? :huh: Azi-maine vedem o secta... supermenii. Mare e gradina si multi is pe plantatie...

Edited by AlexIP, 30 August 2008 - 11:14.


#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAlexIP, on Aug 30 2008, 12:13, said:

Revenind on-topic, cine le-a dat voie la astia sa preia termenul de carismatici? :huh: Azi-maine vedem o secta... supermenii. Mare e gradina si multi is pe plantatie...
Este un termen biblic, venit de lq cuvantul HARISMA.

#53
reversque

reversque

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 107
  • Înscris: 08.08.2007

View Postzexelica, on Aug 30 2008, 12:08, said:

Daca erai un copil al lui Dumnezeu, te bucurai ca ti-am incercat credinta si raspundeai cu doua metode diferite la chestiunea celor 1335 de zile si a celor 1290. Faptul ca nici macar nu stii de unde sa incepi demonstratia ar trebui sa te ingrozeasca, Scriptura facandu-te nelegiuit daca nu pricepi. Insa, scrie ca nu vreti sa ascultati.

Pai am mai discutat cu tine si nu are rost, de aceea am spus ca nu am nevoie de aprobarea ta. A ta nu a altora. Pt ca nu esti receptiv deloc, tu vrei sa ne corectezi pe noi, dar noi nu avem nevoie de corectarea ta . PUNCT.

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu corectia mea, ci a Scripturii, care va condamna ca faceti idolatrie si nu va intereseaza ce scrie, sunteti servitorii lui satan, niste apostoli mincinosi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate