Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Cum sa am un abdomen in "patratele"

- - - - -
  • Please log in to reply
977 replies to this topic

#865
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Nu am apucat sa citesc multe pe aici, poate vreti sa-mi raspundeti la o intrebare.
Eu fac sala de saptamana asta, 178 cm si 72 kg, 19 ani,baiat.
Consum 140 proteine pe zi , si kalorii maximum 2200 (cardio de 2 ori pe saptamana)
Eu sunt asa slabut, dar cu grasime cam peste tot ,nu foarte multa ,dar daca stau aplecat pe abdomen se formeaza 2 colacei de grasime
Credeti ca are rost sa mai lucrez abdomen la sala daca eu am grasime pe mine? Adica ma gandesc sa nu consum energia degeaba cu abdomenul ca am grasime si nu cred ca o sa se vada.
Si ma gandeam sa incep sa lucrez abdomenul cand aung pe la 15% grasime, acum cred ca sunt pe 25-30% grasime.
Ma antrenez o grupa pe zi.

#866
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,129
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrobert8197, on 19 februarie 2016 - 23:55, said:

Nu am apucat sa citesc multe pe aici, poate vreti sa-mi raspundeti la o intrebare.
Eu fac sala de saptamana asta, 178 cm si 72 kg, 19 ani,baiat.
Consum 140 proteine pe zi , si kalorii maximum 2200 (cardio de 2 ori pe saptamana)
Eu sunt asa slabut, dar cu grasime cam peste tot ,nu foarte multa ,dar daca stau aplecat pe abdomen se formeaza 2 colacei de grasime
Credeti ca are rost sa mai lucrez abdomen la sala daca eu am grasime pe mine? Adica ma gandesc sa nu consum energia degeaba cu abdomenul ca am grasime si nu cred ca o sa se vada.
Si ma gandeam sa incep sa lucrez abdomenul cand aung pe la 15% grasime, acum cred ca sunt pe 25-30% grasime.
Ma antrenez o grupa pe zi.

daca esti skinny-fat degeaba lucrezi abdomen, ca pierzi timpul degeaba
baga geno + banca + presa de umeri + deadlift de 3 ori pe saptamana timp de 1-2 ani ca sa pui masa si sa arzi grasime si dupa ce mai pui ceva carne pe tine poti sa te gandesti si la abs.

lumea buna spune ca daca vrei sa pui masa, ca si incepator e mai bine sa faci full-body de 3 ori pe saptaman, si nu splits
cand faci bro-splits iti antrenezi fiecare grupa o singura data pe saptama ceea ce e putin.
bonus: un articol interesant:
https://www.t-nation...toe-throws-down

#867
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Cate 20 x4 abdomene pe zi timp de 3 luni e destul ca sa se vada niste rezultate ? Am 18 ani , 1.92 si 96 kg

#868
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Pai daca ai grasime pe abdomen poti sa faci si toata ziua ca tot nu o sa,ti apara patratele ,  poate o sa faci , dar nu o sa se vada.
Trebuie sa ai cam 12% grasime pe abdomen ca sa fie vizibile patratelele.

#869
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,411
  • Înscris: 06.02.2008
Attached File  uploadfromtaptalk1463516770795.jpg   110.41K   49 downloads

#870
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,317
  • Înscris: 12.07.2010

View PostVladBtz, on 17 mai 2016 - 12:16, said:

Cate 20 x4 abdomene pe zi timp de 3 luni e destul ca sa se vada niste rezultate ? Am 18 ani , 1.92 si 96 kg

20 de serii a cate 4 abdomene?

#871
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostBob493, on 17 mai 2016 - 22:39, said:


20 de serii a cate 4 abdomene?

invers :))

#872
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,990
  • Înscris: 03.12.2005

View PostVladBtz, on 17 mai 2016 - 12:16, said:

Cate 20 x4 abdomene pe zi timp de 3 luni e destul ca sa se vada niste rezultate ? Am 18 ani , 1.92 si 96 kg

Incearca si 4 serii pe zi de mancat ce trebuie, cat trebuie.

#873
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Eu chiar mananc sanatos, sa stii...

#874
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
E posibil, dar la 1,92 cu 96 de kg, înseamnă că mănânci prea mult.

Ca să îți vezi abdomenul, trebuie să slăbești. Numai exercițiile pentru abdomen nu sunt suficiente. Fără dietă, nu poți reuși.

Ai un indice de masă corporală de 26, deci ești ușor supraponderal.  

http://bmicalculator...CFcrjGwodi1sBgw
You are overweight.
To obtain a normal body weight, you must lose between 4.21 and 27.80 kilograms.

Underweight: < 18.5
Normal weight: 18.5 - 24.9
Overweight: 25 - 29.9
Obese: ≥ 30

Edited by Digix, 21 May 2016 - 08:33.


#875
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă ții dietă și poți să faci dragonflags, sau dragonflyes, vei avea pătrățele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/njKXkuhY7_0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#876
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,990
  • Înscris: 03.12.2005

View PostVladBtz, on 20 mai 2016 - 21:05, said:

Eu chiar mananc sanatos, sa stii...

Cum arata o zi de-a ta de mancat? Una tipica, nu exceptii. Cu cantitati si produse.

#877
yesHOST

yesHOST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.12.2014
Am citit pe acest topic despre un arzator care poate fi folosit si ca pre-work, doar ca nu ma gasesc posturile respective, avea parca ceva nume Andro..

#878
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
1. Tre' să scapi de excesul de grăsime, altfel nu se va vedea nimic.
2. Nu mai pierde vremea cu "abdomene" clasice făcute pe plat, cu mâinile după cap, bla bla, şi fă abdomene din extensie maximă peste o minge ca asta (sau altceva moale/rotund):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VVBddP5oW8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E un exerciţiu care te "arde" la abdomen în mult mai puţine repetări, şi stimulează mai bine creşterea "pătrăţelelor" decât "cocoşările" clasice cu care s-a obişnuit toată lumea.

#879
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015
M-am apucat si eu de definire putin ca tot e sezonul. La naiba, am mult mai multa grasime decat credeam. Aveam 101-103 kg fiind cat de cat in forma si mi-am zis ca daca dau jos vreo 5 e bine. Am ajuns la 96 deja si tot sunt departe de forma potrivita "de plaja" cum se spune. Merg inainte. Sunt curios chiar cu cat voi ramane.

#880
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
E foarte greu sa dai jos din zona abdomenului, datorita faptului ca e o regiune cu multi receptori Alpha 2(stubborn fat). Singura solutie e sa cresti in masa corporala si apoi sa incepi niste sesiuni de sala foarte dure, axate eminamente pe greutati si cardio in reprize scurte dar intense+deficit caloric moderat.
Nu ai cum sa slabesti doar intr-o singura zona a trupului, intotdeauna e un fenomen uniform.

Edited by doxan, 23 June 2018 - 21:20.


#881
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015
Am mai citit o parere cum ca ar fi posibil sa schimbi " dorinta " corpului de a stoca grasime in special pe abdomen facand foarte multe abdomene ani de zile. S-a observat faptul ca exista tendinta de a pune mai putina grasime pe partile corpului care se afla mai mult in miscare. De exemplu, se pot observa biciclisti cu picioare extrem de definite avand totusi ceba grasime pe restul corpului, nu multa desigur. In orice caz nu-i o metoda convenabila deloc. Solutia ramane sa scazi cat mai mult procentul de grasime corporala si astfel vor aparea si patratelele.

Edited by vinciun, 23 June 2018 - 23:55.


#882
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,121
  • Înscris: 09.01.2007
Dieta e prima responsabila pentru patratele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate