Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Despre Alpha Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#73
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postlg, on 22nd May 2010, 13:28, said:

Alphabank a patra banca din Romania ???? glumesti sau nu te simti bine?
ai dat un search pe google?

#74
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

Quote

Banii i-am scos tocmai datorita nesigurantei financiare a Greciei.


Trebuie sa fii macar prost ca sa gandesti in felul asta. Ce are guvernul greciei de-a face cu o firma particulara precum Alpha Bank? De cand un stat falimentar trebuie sa insemne automat ca si companiile capitaliste din statul respectiv trebuie sa fie falimentare? Banii din PIB sunt banii din PIB, banii din circuitul particular sunt banii din cirucuitul particular. Doua entitati/situatii diferite.

Nu e atac la persoana, e atac la idee. Observati ca am dat un quote general fara nume. Cine se simte, ala e.

Edited by Dragon Warrior, 22 May 2010 - 13:58.


#75
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View PostDragon Warrior, on 22nd May 2010, 14:55, said:

Trebuie sa fii macar prost ca sa gandesti in felul asta. Ce are guvernul greciei de-a face cu o firma particulara precum Alpha Bank? De cand un stat falimentar trebuie sa insemne automat ca si companiile capitaliste din statul respectiv trebuie sa fie falimentare? Banii din PIB sunt banii din PIB, banii din circuitul particular sunt banii din cirucuitul particular. Doua entitati/situatii diferite.

Nu e atac la persoana, e atac la idee. Observati ca am dat un quote general fara nume. Cine se simte, ala e.
dragul meu, statul grec a luat bani de la diversi, de pe piata financiara mondiala.
acesti "diversi" sunt banci si fonduri de investitii din Franta, Germania, US etc cat si din ... Grecia.

acu daca guvernul nu isi plateste datoriile catre creditorii de mai sus, ce zici, nu o sa aiba probleme bancile ... grecesti?

si ce zici, baga europenii bani sa salveze "Grecia" (adica bancile europene care au dat bani Greciei) si o sa acopere si sumele imprumutate de la bancile grecesti de propriul guvern?

#76
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

View PostDragon Warrior, on 22nd May 2010, 14:55, said:

Trebuie sa fii macar prost ca sa gandesti in felul asta. Ce are guvernul greciei de-a face cu o firma particulara precum Alpha Bank? De cand un stat falimentar trebuie sa insemne automat ca si companiile capitaliste din statul respectiv trebuie sa fie falimentare? Banii din PIB sunt banii din PIB, banii din circuitul particular sunt banii din cirucuitul particular. Doua entitati/situatii diferite.

Nu e atac la persoana, e atac la idee. Observati ca am dat un quote general fara nume. Cine se simte, ala e.


Partial ai dreptate. Daca Alpha bank (.ro) da faliment, nu statul grec garanteaza pentru depozitele deponentilor din Romania. Ci statul roman. Deci cel grec poate da faliment, pe deponentul roman nu-l prea intereseaza. Insa daca te uiti la statul roman vezi ca nu e cu nimic mai sanatos ca cel grec (financiar vorbind, pt ca pe infrastructura cel grec sta mult mai bine). In plus se vehiculeaza ideea ca Fondul garantarii depozitelor din RO nu acopera 100% depozitele din banci...si atunci ai inteles de ce mi-am mutat banii (o parte) la ING Bank. Care, in paranteza, e pe pierdere in  Olanda de vreo 2 ani, dar macar stiu ca in caz de faliment statul olandez este cel care garanteaza depozitul si nu cel roman. Parca suna mai bine olandez decat roman, desi nimic nu suna prea bine in ultima vreme...

#77
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 22.07.2005

View Postclausio, on 25th May 2010, 12:23, said:

Partial ai dreptate. Daca Alpha bank (.ro) da faliment...

Nu da nimeni faliment si chiar daca s-ar putea intampla asta, in secunda doi o alta banca va prelua cu placere Alpha BanK Romania, pentru ca este o bijuterie de pastrat. Deci toate depozitele voastre sunt in siguranta...

#78
Hana79

Hana79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2008

View Postfloraur, on 25th May 2010, 16:31, said:

Nu da nimeni faliment si chiar daca s-ar putea intampla asta, in secunda doi o alta banca va prelua cu placere Alpha BanK Romania, pentru ca este o bijuterie de pastrat. Deci toate depozitele voastre sunt in siguranta...
cred ca cei de la Alpha Bank sunt precauti, foarte precauti si poate ca in viitorul apropiat sau nu vor fi preluati de o alta banca. De ce spun asta? Pt ca am facut un credit ipotecar la ei in cadrul programului Prima Casa, iar in contract scrie ca in caz ca banca va fi preluata de o alta, primesco simpla notificare fara a mi se cere parerea daca mai raman sau nu client allor ,ci voi fi direct client al noii banci.

#79
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Bijuterii din astea precum Lehman am mai vazut eu. Ba erau cotate si cu rating maxim cu cateva luni inainte de faliment.

Boys, sa ne fie clar. In momentul in care vor incepe sa pice dominourile, nu va mai prelua nimeni pe nimeni. De aia i se zice systemic risc. Ca nu mai e nimic "garantat" in momentul ala. Nici macar ala 1% cu care se lauda ei acum pe toate drumurile... :)

#80
Hana79

Hana79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2008

View Postflaviand, on 27th May 2010, 00:41, said:

Bijuterii din astea precum Lehman am mai vazut eu. Ba erau cotate si cu rating maxim cu cateva luni inainte de faliment.

Boys, sa ne fie clar. In momentul in care vor incepe sa pice dominourile, nu va mai prelua nimeni pe nimeni. De aia i se zice systemic risc. Ca nu mai e nimic "garantat" in momentul ala. Nici macar ala 1% cu care se lauda ei acum pe toate drumurile... :)
vor prelua, pt ca odata cu preluarea vor avea si clienti cu credite in derulare carora trebuie sa le ia banii

#81
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Poate ar trebui sa citesti definitia notiunii de risc sistemic... :)

Quote

In finance, systemic risk is the risk of collapse of an entire financial system or entire market, as opposed to risk associated with any one individual entity, group or component of a system.  It can be defined as "financial system instability, potentially catastrophic, caused or exacerbated by idiosyncratic events or conditions in financial intermediaries".  

It refers to the risks imposed by interlinkages and interdependencies  in a system or market, where the failure of a single entity or cluster of entities can cause a cascading failure, which could potentially bankrupt or bring down the entire system or market.
Sau o alta varianta:

Quote

Riscul sistemic este probabilitatea ca sistemul de plati si decontari sa nu mai functioneze ca urmare a unor factori perturbatori, cum ar fi neindeplinirea obligatiilor de plata de catre un participant care poate sa provoace dificultati altora, declansand o reactie in lant si aparitia unei crize financiare.

Cresterea deosebit de puternica a volumului de decontari, extinderea acestora pe plan mondial, globalizarea si platile electronice cu decontare rapida fac ca partenerii sa se cunoasca din ce in ce mai putin si sa se expuna la decontari care depasesc cu mult fondurile lor proprii si posibilitatile de a obtine lichiditate imediata de valori mari.

Combinarea riscului dintre partenerii nonbancari cu riscurile dintre intermediari (banci), poate amplifica foarte mult aspectele negative. De cele mai multe ori, datorita lipsei de informatie asupra actiunii celorlati participanti si a informatiei privind disponibilitatea bancilor de a mai acorda credite, apare fenomenul domino, adica in lant.

Lehman a fost dominoul care a declansat actuala criza. Prin interventii brutale si masive s-a amanat caderea celorlalte banci declarate "too big to fail". Ghici ce se va intampla insa la caderea urmatorului domino acum pe timp de criza... :)

Da un google dupa "Generation Zero - The Good, the Bad and the Ugly" pentru un preview.

Edited by flaviand, 27 May 2010 - 01:40.


#82
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Gata... Apar comisioane noi la Alpha Bank. Grecia e salvata!  :coolspeak:
Noile comisioane si tarife sunt in conformitate cu Ordonanta de Urgenta 113 din 13 octombrie 2009. N-am avut rabdare s-o citesc pe toata dar m-as mira daca are legatura cu comisioanele astea noi.

Attached File  Tarif_comisioane_standard_ALPHA_BANK_Romania.pdf   60.08K   101 downloads

#83
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
super tare.
daca iti primesti salariul la Alpha Bank si angajatorul are cont in alta banca platesti taxa de incasare la Alpha.

Quote

pentru sume < 1.000 lei: 2 lei

pentru sume între 1.000 lei -

49.999,99 lei: 4 lei

pentru sume >= 50.000 lei: 7 lei



#84
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

View PostEXIT, on 28th May 2010, 23:46, said:

Gata... Apar comisioane noi la Alpha Bank. Grecia e salvata!  :coolspeak:
Noile comisioane si tarife sunt in conformitate cu Ordonanta de Urgenta 113 din 13 octombrie 2009. N-am avut rabdare s-o citesc pe toata dar m-as mira daca are legatura cu comisioanele astea noi.

Attachment Tarif_co..._Romania.pdf

E momentul sa inchid definitiv contul de la Alpha Bank.

#85
gadge

gadge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.08.2007
Ziceti-mi si mie care este userid la alpha click? ce trebuie sa pun  la user id ca am primit acu 2 zile datele de la internet banking, si nu mere useruid, trebuie sa fie doar din litere sau si cifre ?

Multumesc anticipat

#86
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

View Postgadge, on 29th May 2010, 11:30, said:

Ziceti-mi si mie care este userid la alpha click? ce trebuie sa pun  la user id ca am primit acu 2 zile datele de la internet banking, si nu mere useruid, trebuie sa fie doar din litere sau si cifre ?

Multumesc anticipat

Litere.

De exemplu. Te cheama Ioan Gyuri Pascu. User id: igpascu. Cel putin asa e in cazul meu (pentru scurt timp insa de-acum cu taxele nou introduse). De regula clientul alege user id-ul.

#87
gadge

gadge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.08.2007
dar de pe ce hartie iau useru? de pe aia de certificat (cand bagi certificatu ala), contu l-am facut acum recent

#88
sandokn

sandokn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.04.2010

View Postclausio, on 29th May 2010, 11:07, said:

E momentul sa inchid definitiv contul de la Alpha Bank.

Si eu!

#89
anetea

anetea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.07.2004
Noutati

Toate agentiile se inchid raman doar sucursalele din resedintele de judet
Am verificat la Pintea, Meda si Sighetul Marmatiei astept confirmari din alte judete

Aurel

#90
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ar fi frumos, din pacate cei de la agentiile respective nu stiu inca nimic de asa ceva.

N-au fost anuntati, nu au voie sa confirme oficial inca sau ai incercat o gluma ? :)

Edited by flaviand, 14 June 2010 - 10:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate