Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

In ce intersectii sunt amplasate camere video?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Exista undeva o lista cu locatiile in care sunt amplasate camere video in Bucuresti? Acestea "inregistreaza" si noaptea?

Detaliez:

1. Un angajat inconstient a trecut "pe rosu" prin mai multe intersectii cu o masina apartinand firmei la care lucreaza :thumbdown: (noaptea). Care sunt sansele ca peste cateva luni sa inceapa sa curga amenzile?

2. In cazul in care nu exista documente care sa dovedeasca cine a condus masina in perioada respectiva, cum se pot imputa sumele respective catre angajatul respectiv (care tocmai si-a luat zborul)?


Intrebarile sunt postate pentru un amic caruia i-a plecat (demisionat) unul dintre soferi si care "s-a laudat" catre alti colegi cu aceste fapte. Eu i-am raspuns:

1. Vor veni amenzilile prin posta.
2. Va plati firma.

Edited by C.F.S., 03 June 2008 - 16:26.


#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
probabil o sa ia numarul masinii, amenda va fi trimisa la firma, iar firma va depista cine a fost soferul la ora x.

#3
delahaye

delahaye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 19.03.2007
De amendat se amendeaza conducatorul auto, doar el conducea masina. Presupun ca la volan era un om, nu o "firma". La firma vine o cerere din partea politiei prin care sa se precizeze cine conducea masina X in ziua Y. Nu stiu exact ce se intampla daca firma refuza sa furnizeze datele de identificare ale persoanei respective.

Edited by delahaye, 03 June 2008 - 21:58.


#4
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006
Intai vine chestie de la politie sa se prezinte persoana care a condus masina cu nr. de inmatriculare bla bla bla in data bla bla, la ora bla bla la politie. In cazul in care mai lucra la ei, vedeau ca el a condus, il trimiteau la politie si gata, el se ducea, fiind slujba lui in joc in caz ca refuza sa se duca. Daca acum nu mai lucreaza, nu stiu daca au cum sa-l oblige sa se duca si sa recunoasca faptul ca a fost el.
Daca nu se prezinta cineva la politie, amenda se duce la fisc unde asteapta rabdatoare ca firma sa-si plateasca impozitul si atunci iese la iveala (maxima).

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,786
  • Înscris: 06.09.2004

 Blu3, on Jun 3 2008, 23:39, said:

Intai vine chestie de la politie sa se prezinte persoana care a condus masina cu nr. de inmatriculare bla bla bla in data bla bla, la ora bla bla la politie. In cazul in care mai lucra la ei, vedeau ca el a condus, il trimiteau la politie si gata, el se ducea, fiind slujba lui in joc in caz ca refuza sa se duca. Daca acum nu mai lucreaza, nu stiu daca au cum sa-l oblige sa se duca si sa recunoasca faptul ca a fost el.
Daca nu se prezinta cineva la politie, amenda se duce la fisc unde asteapta rabdatoare ca firma sa-si plateasca impozitul si atunci iese la iveala (maxima).

nu e chiar asa cu fiscul - la faza cu trecutul pe rosu se ia carnetul. si vorba cuiva de mai sus, nu cred ca ia fiscul permisul de conducere al firmei...
nu conteaza daca mai lucreaza acolo sau nu, numele si semnatura lui trebuie sa fie negru pe alb pe foaia de parcurs.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 born2lose, on Jun 4 2008, 04:52, said:

nu e chiar asa cu fiscul - la faza cu trecutul pe rosu se ia carnetul. si vorba cuiva de mai sus, nu cred ca ia fiscul permisul de conducere al firmei...
nu conteaza daca mai lucreaza acolo sau nu, numele si semnatura lui trebuie sa fie negru pe alb pe foaia de parcurs.
pai AIA E ! daca exista foaie de parcus...
dac-a luat frumos masina sa-si faca treaba fara nicio inregistrare...'oficiala' atunci pa si pusi ! n-o fi prost sa recunoasca

#7
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Nu exista foi de parcurs, PV de predare primire etc.

Ma intreb se intampla daca "firma" declara ca vinovat pe X-ulescu (fara dovezi) iar el nu recunoaste... :huh:

#8
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Exista camere care dau amenzi in Bucuresti?  :huh:

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 tchoara, on Jun 4 2008, 13:52, said:

Exista camere care dau amenzi in Bucuresti?  :huh:
da ! cand te vede ca vii tare iti busheshte un blitz in ochi sa te orbeasca si dupa ce derapezi iti frige una dupa ceafa si pe urma iti da amenda...da' tre' sa bagi tot tu 50 de bani sa iasa pe fanta...naspa :)

#10
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006

 born2lose, on Jun 4 2008, 04:52, said:

nu e chiar asa cu fiscul - la faza cu trecutul pe rosu se ia carnetul. si vorba cuiva de mai sus, nu cred ca ia fiscul permisul de conducere al firmei...
nu conteaza daca mai lucreaza acolo sau nu, numele si semnatura lui trebuie sa fie negru pe alb pe foaia de parcurs.

Si cand iti ia carnetul nu-ti frige si o amenda? Un carnet o sa ajunga (intr-un fel sau altul) la politie din cauza amenzii neplatite. Nu dai carnetul, nu poti sa platesti amenda. Nu poti sa platesti amenda... bla bla bla

.................... DOOH!

Edited by Blu3, 04 June 2008 - 13:51.


#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
"Art.105. - Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a V-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane juridice:
10. necomunicarea, în termen, la cererea politiei rutiere, a identitatii persoanei careia i-a încredintat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice;
Art.98. - (1) Amenzile contraventionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numarului punctelor-amenda aplicate.
(2) Un punct-amenda reprezinta valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotarâre a Guvernului.
5) Contraventiile prevazute la clasa a V-a de sanctiuni se aplica persoanelor juridice."


#12
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
nu, serios, exista camere care DAU AMENZI? Camere stiu ca sunt, au rasarit ca ciupercile cu ocazia summit-ului, dar n-am auzit pana acum de niciuna sa amendeze. O lista poti gasi pe www.livetraffic.ro .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate