Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

UPC: Scadere foarte mare a veniturilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#415
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

View PostFarrell, on 25th February 2010, 13:11, said:

Ai dreptate! Nu se poate compara brandul Coca-cola cu serviciile de internet/TV/telefonie de la UPC.


Mai bine ar baga banii acestia in imbunatatirea retelei si a servicilor oferite clientilor existenti.
Este adevarat ca mai usor atragi clienti noi, din zone in care nu exista UPC decat  fosti clienti care sunt satuli pana peste cap de serviciile lor proaste si scumpe.

Din cele 8 canale HD doar 2 merita atentia. FTVHD, Sport.roHD, TVRHD si restu sunt cam degeaba.

Sunt total de acord cu Farrell.
UPC vinde servicii de o calitate mediocra la preturi mari.
La capitolul HD e adevarat ca multe canale sunt de umplutura, mai mult pentru a zice "avem X programe"
La capitolul Internet sunt varza... Am un abonament Large pe care il platesc cam degeaba. Din 24Mbps teoretici, am maximum 13Mbps, iar in marea parte a timpului 3-4Mbps.
Daca vorbesc cu RC mi se spune foarte frumos ca este banda shared si ca n-au ce sa faca sau ca stau numai pe torente si din acest motiv imi merge prost. Precizez ca nu am obiceiul sa stau pe torente.
Chiar ma intreb... scrie undeva ce tip de trafic am voie sa fac si ce nu :) ?
Vreau si eu sa-mi mearga bine macar seara si in week-end. Poate cer chiar prea mult.
Sper macar ca anul acesta sa faca ceva si sa pot si eu sa zic "Platesc un abonament large si chiar beneficiez de el". Pentru moment nu se vede...

Edited by rogerlecoco, 25 February 2010 - 13:40.


#416
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
NU e vina vina UPC pt. continutul canalelor HD romanesti. Cei care au RDS au fost super fericiti ca au TVR HD sa vada Olimpiada si ceva fotbal in HD noi la UPC deja facem mofturi. Macar TVR au canal separat si ce transmit HD e HD nu SD in 4:3 si upscaling cum face ProTV-ul cu majoritatea programului "HD". Singurul canal HD introdus pt. a da bine la numar e FTV HD.  Acum ca uni vor in plus OTV HD si altii Discovery HD asta e tara romaneasca ...

Cu netul, corect abonamente slabute preturi mari comparativ cu ce ofera RDS-ul. Cine poate sa-si puna net de la RDS sa fie fericit. Noi restul asteptam fiberpower la preturi decente. Din pacate ma indoiesc ca anul acesta vor avea $ de fiberpower in RO si daca vor avea ei $ probababil ca nu o sa prea avem noi pt. cat vor cere pe fiberpower.

Edited by MD, 25 February 2010 - 14:08.


#417
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008
De exemplu UPC ar putea renunta la taxarea telefoniei pentru toti cei care au 3play. Dar pentru moment orice reducere de preturi la abonamente inseamna pierderi mai mari pentru UPC.
Cel putin RTCul o poate jongla cu userii din mediul rural, din orasele mici sau periferia oraselor mari unde nu prea exista concurenta la care se adauga concedierile pe care le fac, deci reducerea cheltuielilor de personal.

#418
elvis77ro

elvis77ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 10.01.2007

View PostMD, on 25th February 2010, 13:59, said:

fiberpower.

Vine in curand, iar beneficierea la calitatea presupusa pe fibra depinde din pacate de ce se va ingropa din primavara asta. Pana atunci majoritatea nodurilor sunt upgradate corespunzator. Este clar ca pana la egalarea ofertelor de afara actuale, vor fi cel putin 2 etape, prin oferirea unor benzi mai mari. Preturile nu urca!

Edited by elvis77ro, 25 February 2010 - 14:42.


#419
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postelvis77ro, on 25th February 2010, 14:40, said:

Preturile nu urca!
Unde vrei sa mai urce? RDS ofera Fiber REAL (nu surogat pe Docsis 3 pe modem) la 100Mbps cu 39 lei cu TVA inclus ! http://www.rdslink.r..._abonamente.htm
UPC pe 24Mbps amarati pe Docsis 2 cer 52 lei +TVA = 61,88 lei. Iar daca guvernul majoreaza TVAul la 22 sau 23% va fi mai scump!

#420
elvis77ro

elvis77ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 10.01.2007

View PostFarrell, on 25th February 2010, 15:02, said:

Unde vrei sa mai urce? RDS ofera Fiber REAL (nu surogat pe Docsis 3 pe modem) la 100Mbps cu 39 lei cu TVA inclus ! http://www.rdslink.r..._abonamente.htm
UPC pe 24Mbps amarati pe Docsis 2 cer 52 lei +TVA = 61,88 lei. Iar daca guvernul majoreaza TVAul la 22 sau 23% va fi mai scump!

ia de mai citeste odata, iar daca vezi tu ca vreau eu ceva anume..mai scrie, pana atunci, basti
Cand o zbura porcul la RDS si merge up pe extern cu 500k se inventeaza si interentul la RDS, pana atunci, de rasul tehnologiei, fibra pt. metro.. Asta va avea si UPC poate chiar de anul asta, cel putin pentru mine e egal cu zero, unde sa ajungem cu viteza cand deja nu avem de unde lua cu viteze mari. Se tot plang bulangii cu torentii, ca nu au viteze mari etc.. dar ei stau la seed sau iau si pleaca?!. Cei mai mult asa fac, de, civilizatia pare ceva de ascuns dupa un ip.
Am incercat la oricine avea RDS si nu numai, am intrebat la diversi clienti RDS ce up prind pe extern, vai si amar, pana si RTL sunt jalnici la asta, si in continuare doar se pretind viteze mari de down, cand up e jale la nivel international.
Desigur, repet ca e nevoie, extern, nu vecinu costica.
Iar pt aia de le e frica de mariri de tarife, treziti-va, la Astral se platea cam 110 pt fostul Large. Acum 62, ce sa spun, nu 39, jenant. De rasul porcilor zburatori.
RDS ofera ofera multe de numai pot. Am contract de anul trecut semnat in febr, nici pana acum nu si-au miscat bucile. Ce sa mai spui de retelele luate pe sus, unde se plang cu duiumul cei mai multi de netul RDS.
Nenicilor RDS era provider la majoritatea salilor de net, vai si amar daca pica ceva, treceau zile intregi pana faceau o alta amanare. O penibila romanizare inseamna RDS, nimic mai mult.
Tot o dau unii cu fidelizare bla bla, mare parte din clientii vechi pe tv platesc doar 22 lei de vreo 2 ani, si 5 lei chirie al 2lea STB.
Cum e cu facturile la mobil de la RDS.. nu cumva vin din an in paste si cu niste valori de stati in coada.?! Acum sunt nevoiti sa ceara prafu dupa toba, niste mobile, doar doar mai scot ceva din pierderea cu multii clienti multumiti.
Jalnic.

Edited by elvis77ro, 25 February 2010 - 16:14.


#421
_darthmaul

_darthmaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 03.02.2008
@elvis77 fi mai coerent in compunere.
UPC are preturi astronomice in comparatie cu RDS. Asta e un minis pt UPC pt ca imparte cam acelaso teritoriu cu RDS. Daca reduc preturile intra in faliment. :)
Faza cu fibra optica e un vis la UPC. Fiber power inseamna viteza mai mare pe acelasi cablu de cupru si modem.

#422
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Nu-mi vine sa cred ca poate compara cineva Fiberlink cu UPC :lol:
Criteriul in genaral la toti care i-am auzit este.. orice altceva (care sa mearga macar) decat UPC exista?

Edited by Blackhawk, 25 February 2010 - 18:10.


#423
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

View PostFarrell, on 25th February 2010, 15:02, said:

Unde vrei sa mai urce? RDS ofera Fiber REAL (nu surogat pe Docsis 3 pe modem) la 100Mbps cu 39 lei cu TVA inclus ! http://www.rdslink.r..._abonamente.htm
UPC pe 24Mbps amarati pe Docsis 2 cer 52 lei +TVA = 61,88 lei. Iar daca guvernul majoreaza TVAul la 22 sau 23% va fi mai scump!

Sustin!
UPC are preturi imense pentru cat ofera.
Nu zic ca la Astral era mai bine.. 110 pe luna...
Am platit la FX inainte sa-l ia Astral-ul 35$ pe luna, dar acolo mergea cu cat scria in contract, era banda simetrica UP si Down si cand cadea ceva in max 2 ore veneau si rezolvau.
Acum stau la UPC ca nu am alternative, dar si daca apar....

#424
elvis77ro

elvis77ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 10.01.2007
Este logic, cu cat creste numarul de clienti, problemele sa fie mai greu rezolvabile in timp util. RDS sunt jalnici la asta, iar UPC daca nu tipi te tin cu mistoul de bun simt in exprimare si cam atat.
In schimb am pe aceasi sarma netul din 2000. Nu am ramas nicidoata fara net cateva ore la rand. Am avut noroc sau nu, asta e. Repet am fost in n statii cu net de la RDS, RTL, UPC si care ofera un ip public. Am vrut de multe ori RDS, sa incerc etc, insa pretul mai mic nu justifica acceptarea picajelor cu duiumul, cel putin in cazul meu.
RDS din pacate poate pt mine nu si-au pus contractul in derulare cu mine. Cu mine sau fara e fix tot aia, inteleg, insa ar fi fost firesc un sms macar din partea lor, dupa un contract semnat, fie ca e doar ceva de sters la fund.
Liniile telefonice si netul le utilizeaza detinatorii de alarme si sisteme de supraveghere. Cei mai multi ramasi cu ochii in soare sunt clientii RDS. Nu se justifica absolut deloc asta cu un pret mai mic.
Astea sunt situatii reale, si fiind client UPC, cu amaratul asta de donw pentru cei mai multi, fara sansa la alt provider, iau stabilitatea ca pe ceva firesc, trecand peste diferenta mica de bani, multi posibil pt. altii, dar firara doar fumatorii si la ora asta, pierd doar 2 pachete pe luna de tigari. Unii fumeaza 2 stand pe net zi de zi. E jenanta toata tevatura asta cu preturile. Si la fel de jenant e ca la subiecte UPC sa se vorbeasca de alte mere, si vice versa.

In Olanda la UPC fibra care e la ei pana in blocuri, nu poate fi folosita la maxim din lipsa de upload. Asa se doreste. Asa e gandita toata afacerea cu netul. Doamne fereste de clientii RDS daca vor avea parte de alti stapani ai retelelor RDS.

#425
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007

View PostFarrell, on 25th February 2010, 15:02, said:

Unde vrei sa mai urce? RDS ofera Fiber REAL (nu surogat pe Docsis 3 pe modem) la 100Mbps cu 39 lei cu TVA inclus ! http://www.rdslink.r..._abonamente.htm
UPC pe 24Mbps amarati pe Docsis 2 cer 52 lei +TVA = 61,88 lei. Iar daca guvernul majoreaza TVAul la 22 sau 23% va fi mai scump!

Sustin si eu .... Am avut ocazia sa testez de cateva ori si anul asta fiberlink-ul ... Nu poti sa compari cu ce ofera upc-ul, nici macar la upload, upc al meu ramanand in urma la orice test! Nu zic ca la Rds e roz, dar pe moment e mai ok ca Upc pe partea de net. Dar mai vedem in viitor.

#426
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postelvis77ro, on 25th February 2010, 16:08, said:

ia de mai citeste odata, iar daca vezi tu ca vreau eu ceva anume..mai scrie, pana atunci, basti
Cand o zbura porcul la RDS si merge up pe extern cu 500k se inventeaza si interentul la RDS, pana atunci, de rasul tehnologiei, fibra pt. metro.. Asta va avea si UPC poate chiar de anul asta, cel putin pentru mine e egal cu zero, unde sa ajungem cu viteza cand deja nu avem de unde lua cu viteze mari. Se tot plang bulangii cu torentii, ca nu au viteze mari etc.. dar ei stau la seed sau iau si pleaca?!. Cei mai mult asa fac, de, civilizatia pare ceva de ascuns dupa un ip.
Am incercat la oricine avea RDS si nu numai, am intrebat la diversi clienti RDS ce up prind pe extern, vai si amar, pana si RTL sunt jalnici la asta, si in continuare doar se pretind viteze mari de down, cand up e jale la nivel international.
Desigur, repet ca e nevoie, extern, nu vecinu costica.
Iar pt aia de le e frica de mariri de tarife, treziti-va, la Astral se platea cam 110 pt fostul Large. Acum 62, ce sa spun, nu 39, jenant. De rasul porcilor zburatori.
RDS ofera ofera multe de numai pot. Am contract de anul trecut semnat in febr, nici pana acum nu si-au miscat bucile. Ce sa mai spui de retelele luate pe sus, unde se plang cu duiumul cei mai multi de netul RDS.
Nenicilor RDS era provider la majoritatea salilor de net, vai si amar daca pica ceva, treceau zile intregi pana faceau o alta amanare. O penibila romanizare inseamna RDS, nimic mai mult.
Tot o dau unii cu fidelizare bla bla, mare parte din clientii vechi pe tv platesc doar 22 lei de vreo 2 ani, si 5 lei chirie al 2lea STB.
Cum e cu facturile la mobil de la RDS.. nu cumva vin din an in paste si cu niste valori de stati in coada.?! Acum sunt nevoiti sa ceara prafu dupa toba, niste mobile, doar doar mai scot ceva din pierderea cu multii clienti multumiti.
Jalnic.

Jalnic este UPC-ul cu modemurile lor desincronizate.
Verificati daca sunt aprinse toate beculetele la modem - iti spune ceva? :))
Da - UPC!!!
Comparativ cu RDS, UPC este in epoca de piatra.

#427
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007

View PostPORTOCAL, on 4th March 2010, 23:51, said:

Jalnic este UPC-ul cu modemurile lor desincronizate.
Verificati daca sunt aprinse toate beculetele la modem - iti spune ceva? :))
Da - UPC!!!
Comparativ cu RDS, UPC este in epoca de piatra.
eu nu am prins nici o desincronizare a modemului. probabil e numai problema ta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate