Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

UPC: Scadere foarte mare a veniturilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#1
turn_on

turn_on

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 30.04.2008
Operatorul prin cablu TV UPC Romania a raportat venituri de 38,5 milioane de euro, un declin de 11,7% fata de nivelul inregistrat in intervalul ianuarie-martie 2007.
UPC Romania: Venituri de 38,5 mil. euro si 45.400 clienti noi in T1 In ciuda scaderii veniturilor, numarul de abonati a inregistrat in primul trimestru un avans de 2,8%, de 45.400 clienti, pana la 1,660 milioane de clienti.

Totusi, operatorul a raportat o reducere cu 11,8% a numarului de clienti pe segmentul cablu analog.

De asemenea, pe segmentul televiziunii prin satelit, UPC Romania a anuntat la finele lunii martie 2008 un numar de 124.700 de clienti, ceea ce se traduce printr-un avans de 87% fata de aceeasi perioada a anului precendent. Operatorul telecom UPC Romania, filiala a Liberty Global, si-a bugetat investitii de 40 de milioane de euro in 2008 pentru modernizarea retelei si extinderea serviciilor de televiziune digitala in toata orasele mari ale tarii, a spus CEO-ul companiei, Jack Mikaloff.

UPC Romania a investit, anul trecut, 45 de milioane de euro in rebranding, modernizarea retelei si cresterea vitezelor pentru traficul de date, a mai spus Mikaloff.

Compania a inregistrat, in primul trimestru al anului 2008, 1,34 milioane de clienti pe segmentul video, mai mult cu 3.900 de clienti fata de rezultatele anuntate la 31 decembrie 2007, potrivit raportului publicat de Liberty Global. Compania a anuntat 1,16 milioane de abonati pentru serviciile de televiziune prin cablu, in scadere cu 17.200 fata de ultimul trimestru al anului trecut, 48.800 abonati pentru serviciile de televiziune digitala prin cablu si 124.700 clienti pentru televiziunea prin satelit (DTH).

UPC Romania a incheiat anul 2007 inregistrand o pierdere de 117.000 de clienti pe segmentul televiziunii prin cablu, fapt care a afectat rezultatele financiare ale grupului.

Jack Mikaloff, noul director executiv al UPC Romania, a fost numit in functie in luna februarie a acetui an, cand l-a inlocuit pe Richard Anderson, care se ocupa in prezent de activitati de fuziuni si achizitii si de continut strategic pentru operatiunile Liberty Global din Europa Centrala.

Liberty Global a inregistrat anul trecut venituri de 9 miliarde de dolari, in crestere cu 39% fata de anul trecut, de la 6,48 miliarde de dolari in 2006. Compania a inregistrat pentru intreg anul 2007 pierderi nete de 422,6 milioane de dolari.

Liberty Global este unul dintre liderii industriei mondiale de comunicatii prin cablu oferind servicii video, voce si acces la Internet, pentru a conecta cei 16 milioane de clienti la lumea informatiei, a comunicarii si divertismentului.

Compania are retele de comunicatii in banda larga in 17 tari, in principal in Europa, Japonia, Chile si Australia. Liberty Global, Inc. detine actiuni in companii de distributie de programe si continut media, cum sunt Jupiter TV in Japonia si Chellomedia in Europa.

#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Pai , de acord cu asta, au avut pierderi, dar intreaba-te si de ce.....nu cumva o mare parte din profit l-au reinvestit, si de aceea cifrele sunt mai mici? Si faptul ca le-au plecat o multime de clienti (nu stiu cat este acesta multime), dar eu cred ca au facut si investitii, cel putin la mine se cunosc schimbarile prin viteza crescuta si calitatea sunetului la telefonul fix. La televiziune au ramas cam tot asa.
Voi ce credeti? de unde aceasta scadere?
Oricum, simt eu ca se pregatesc si ei de vanzare, sunt destul de discrieti in ceea ce priveste reclama si ofertele, cred ca ii paste o vanzare cat de curand. Nu or sa o mai poata duce asa mult timp, e concurenta prea mare si pretentiile consumatorilor din ce in ce mai ridicate.
Apropo, da-ne si sursa oficiala a citatelor tale, nu ca nu te-am crede..... :D

Edited by cuculea, 27 May 2008 - 12:47.


#3
manoxa

manoxa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 30.11.2005
Sursa?

#4
turn_on

turn_on

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 30.04.2008
UPC scade purternic pe CATV si mai nou scaderea este si pe internet decat cand Romtelecom a introdus ofertele locale.

Sunt blocuri intregi unde UPC nici macar nu mai exista dupa ce RDS a intrat. Se spune ca in acest moment au 860.000 clienti pe CATV dar secretul este bine ascuns....
Oricum altfel nu se explica aceasta scadere de venituri, pana acum nu am auzit de un operator care sa scada cu 12%.....
Dupa mine daca nu sunt preluati urgent nu au sanse sa ramana pe piata.

Edited by turn_on, 27 May 2008 - 12:43.


#5
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postmanoxa, on May 27 2008, 13:40, said:

Sursa?
http://www.wall-stre...-noi-in-T1.html

#6
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Si-au batut joc de abonati pe unde au avut monopol.
E normal sa fuga lumea de ei acum cand a venit concurenta.

#7
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
pacat ca astral a vindut la upc....

#8
turn_on

turn_on

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 30.04.2008
Nu conteaza asta. Acum a disparut monopolul de piata de cablu ....

#9
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Eu sunt unul din clientii care a renuntat la serviciile UPC!
Am depus cererea de deconectare in 17 aprilie si au spus ca ma pot deconecta abia in 17 mai! Al naibii, cind am uitat sa platesc o data cablul dupa 3-4 zile am primit instiintare sa merg sa platesc factura (e un fel de a spune pentru ca practic plateam in avans) ca altfel ma deconecteaza! Ei bine, acum am primit factura pe luna mai completa, desi ma asteptam sa fiu deconectat in 17 mai, deci sa platesc numai pe o jumatate de luna! Asa ca i-am trimis undeva si n-am platit nimic, oricum sunt deconectat de la ei  de la inceputul lui aprilie!

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Pai stati putin...nu prea vad unde e scaderea de profit asa de mare, eu am citit articolul din link-ul de mai de sus si am vazut ca PER ANSABLU si-au crescut numarul clientilor (citat: :"Compania a inregistrat, in primul trimestru al anului 2008, 1,34 milioane de clienti pe segmentul video, mai mult cu 3.900 de clienti fata de rezultatele anuntate la 31 decembrie 2007, potrivit raportului publicat de Liberty Global." si "UPC Romania a incheiat anul 2007 inregistrand o pierdere de 117.000 de clienti pe segmentul televiziunii prin cablu, fapt care a afectat rezultatele financiare ale grupului.'), deci pierderea masiva a fost pe CA TV, dar a castigat la internet.
Eu din cate am inteles, marea pierdere a fost la reinvestirea profitului (citat: "UPC Romania a investit, anul trecut, 45 de milioane de euro in rebranding, modernizarea retelei si cresterea vitezelor pentru traficul de date")
Deci, per ansamblu, eu zic ca o mare pierdere nu au avut, adica nu sunt chiar in groapa, au fost companii care au avut mult mai multe oierderi si s-au redresat.
Oricum, raman la aceeasi parere, interesul lor este sa vanda, vor sam ai traga acum cat de cat sa scoata un pret bun, la cata companie sunt ei pe plan international, foarte sumari si discreti pe piate din Romania au fost si inca sunt, deci, sigur ii paste o vanzare, eu zis sa ne asteptam cat de curand.

Mie sincer sa fiu, nu mi-a displacut UPC-ul dar nici nu mi-au placut, 2 Play de la ei si nu am avut probleme grave (iar cele care le-am avut, s-au rezolvat intr-un timp foarte scurt), viteza a crescut anul acesta de cand am trecut la 3Play, adica o imbunatatire a traficului totusi, nu pot sa spun ca nu se cunoaste, eu am vazut schimbarile dela ei si din p.v relatia cu clientii si p.v servicii.....eu sunt multumit la banii care ii dau, putea sa fie si mai bine ce-i drept, mai era loc de mai bine, dar .....per ansamblu, la ce nevoie am eu de net, este bine .....sincer, nu am alte alternative la mine in bloc, ei sunt singurii, cred ca in tot blocul suntem 3-4 apartamente cu internet si o alta firma nu se baga pt atat....

#11
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005

View Postkodiak, on May 27 2008, 20:26, said:

Eu sunt unul din clientii care a renuntat la serviciile UPC!
Am depus cererea de deconectare in 17 aprilie si au spus ca ma pot deconecta abia in 17 mai! Al naibii, cind am uitat sa platesc o data cablul dupa 3-4 zile am primit instiintare sa merg sa platesc factura (e un fel de a spune pentru ca practic plateam in avans) ca altfel ma deconecteaza! Ei bine, acum am primit factura pe luna mai completa, desi ma asteptam sa fiu deconectat in 17 mai, deci sa platesc numai pe o jumatate de luna! Asa ca i-am trimis undeva si n-am platit nimic, oricum sunt deconectat de la ei  de la inceputul lui aprilie!
Sunt in aceeasi situatie.
Ce mi-a explicat o doamna de la caserie mie:
Factura din luna deconectarii va veni completa apoi se va regla cu factura urmatoare care va veni cu minus. :huh:
Mi-a spus s-o ignor pe cea completa din luna deconectarii si s-o astept pe urmatoarea. :)
Raman clienti suficienti si pentru UPC. ^_^
Nu falimenteaza nimeni asa usor.

#12
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Le doresc nesimtitilor americani de la UPC sa-si stanga taraba cat mai repede si s-o stearga acasa. Au supt destul acolo unde au avut monopol.
Dar nu vreau sa falimenteze, ci sa vanda. Pentru ca avem nevoie de UPC pe piata ca sa existe concurenta.
Cu siguranta daca RCS va ramane singurul jucator important pe CATV o sa li se urce asta la cap.

#13
turn_on

turn_on

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 30.04.2008
Pierd si pe internet mai nou. Oamenii reziliaza CATV + internet. Vine RDS in scara .....UPC ramane cu 2 clienti. Asta e realiatatea si o spun eu ca "fana " RDS. Oferta promotionala 3play insa face ravagii in zonele UPC. RDS nu poate sa cableze asa e repede, dar Romtelecom are deja reteaua....

Oricum clientii pleaca , la Rds sau Romtelecom.....

#14
zyxxo

zyxxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.08.2007

View Postcuculea, on May 27 2008, 20:36, said:

Pai stati putin...nu prea vad unde e scaderea de profit asa de mare, eu am citit articolul din link-ul de mai de sus si am vazut ca PER ANSABLU si-au crescut numarul clientilor (citat: :"Compania a inregistrat, in primul trimestru al anului 2008, 1,34 milioane de clienti pe segmentul video, mai mult cu 3.900 de clienti fata de rezultatele anuntate la 31 decembrie 2007, potrivit raportului publicat de Liberty Global." si "UPC Romania a incheiat anul 2007 inregistrand o pierdere de 117.000 de clienti pe segmentul televiziunii prin cablu, fapt care a afectat rezultatele financiare ale grupului.'), deci pierderea masiva a fost pe CA TV, dar a castigat la internet.
Eu din cate am inteles, marea pierdere a fost la reinvestirea profitului (citat: "UPC Romania a investit, anul trecut, 45 de milioane de euro in rebranding, modernizarea retelei si cresterea vitezelor pentru traficul de date")
Deci, per ansamblu, eu zic ca o mare pierdere nu au avut, adica nu sunt chiar in groapa, au fost companii care au avut mult mai multe oierderi si s-au redresat.
Oricum, raman la aceeasi parere, interesul lor este sa vanda, vor sam ai traga acum cat de cat sa scoata un pret bun, la cata companie sunt ei pe plan international, foarte sumari si discreti pe piate din Romania au fost si inca sunt, deci, sigur ii paste o vanzare, eu zis sa ne asteptam cat de curand.

Mie sincer sa fiu, nu mi-a displacut UPC-ul dar nici nu mi-au placut, 2 Play de la ei si nu am avut probleme grave (iar cele care le-am avut, s-au rezolvat intr-un timp foarte scurt), viteza a crescut anul acesta de cand am trecut la 3Play, adica o imbunatatire a traficului totusi, nu pot sa spun ca nu se cunoaste, eu am vazut schimbarile dela ei si din p.v relatia cu clientii si p.v servicii.....eu sunt multumit la banii care ii dau, putea sa fie si mai bine ce-i drept, mai era loc de mai bine, dar .....per ansamblu, la ce nevoie am eu de net, este bine .....sincer, nu am alte alternative la mine in bloc, ei sunt singurii, cred ca in tot blocul suntem 3-4 apartamente cu internet si o alta firma nu se baga pt atat....
Bai sa fie, da' ce interes avem fata de cifre....? Intentionezi sa-i cumperi tu? :P Sau esti analist financiar ca, daca da, vreau sa investesc si eu niste bani si nu stiu pe unde sau prin ce. In UPC sigur nu vreau sa-i bag :)

#15
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
sunt fost client al upc la net si voce. telefonia era OK dar daca ar elimina limitarile la torenti si la celelalte aplicatii p2p ar fi super OK netul de la ei. pacat de ei. eu sunt foarte multumit de grila de canale de baza pe care o au si de faptul ca pot lega 4Tv-uri la cablu... fata de dolce...

#16
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
A, nici nu ae pune problema, față de DTH e parfum.. Eu am 5 televizoare (o veni și al 6-lea) și se vede bine, plus că de vreun an posturile le-au făcut stereo.

#17
_TCornel_

_TCornel_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 14.12.2006
de asemenea fost client upc...

plecarea clientilor catre rds este evidenta...cum sa nu pleci cand abonamentul la rds este cam 60% din cel pe care il plateam la upc iar la rds am programe  in pachetul de baza pentru care la upc trebuia sa platesc separat ? (vorbesc de suita de programe discovery).


sper ca upc sa fie preulata de altcineva sau sa isi revitalizeze oferta cat mai urgent, avem nevoie de concurenta !

#18
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Sa speram ca numele UPC se va sterge curand din mintea romanilor. Mi s-a stricat telefonul cadou de la ei. Ma duc maine sa-l depun cucoanei pe tijghea. Fara pretentii. Un dar de 10 lei, si ala prost.  Platesc 60 de lei pentru un internet limitat acum si pe parcursul noptii. RDS-ul e pe strada mea.

Edited by ploiesteanu, 28 May 2008 - 22:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate