Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

UPC: Scadere foarte mare a veniturilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#37
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View Postcristutzu, on Jun 8 2008, 11:28, said:

De unde atata infrastructura la pamant?
De unde atata serivicii proaste?!
Din cateva zeci de mii de utilizatori, se gasesc 100 nemultumiti si incep sa arunce cu noroi in upc pentru ca nu le merge cum vrea gogu lor.
Sa o terminam cu datu-n barci ca nu e frumos.

UPC este cea mai injurata retea de pe aria GSM/CDMA & Telecomunicatii,asta e sigur !
Poate tu esti multumit,dar eu de multe ori mi-am facut cruce cand am vazut ce se scrie despre UPC.
Incepand de la serviciul cu clientii unde astepti cu orele pana la limitarile pe care le pun pe reteaua de date,reteaua este praf (la propriu),o retea muribunda :deadtongue:

Sa-i fie tarana usoara !

Edited by cristian0007, 08 June 2008 - 11:59.


#38
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Ar trebui să vândă rețeaua la Orange mai bine..

#39
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Orange nu este interesat de o retea care pierde foarte multi abonati si are o imagine negativa. Au negociat dar probabil pretul cerut de UPC a fost prea mare. Oricum au sanse foarte mici sa mai ramana pe piata, sunt mult mult prea mici ....

#40
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Posttelecomro, on Jun 8 2008, 15:06, said:

Orange nu este interesat de o retea care pierde foarte multi abonati si are o imagine negativa. Au negociat dar probabil pretul cerut de UPC a fost prea mare. Oricum au sanse foarte mici sa mai ramana pe piata, sunt mult mult prea mici ....

nu stiu ce ordine de marime ai tu, dar gandeste-te putin care e cel mai mare furnizor de televiziune/net din romania, dupa rds. da, asta este, upc.
nici eu nu sunt multumit de upc. sunt multumit de serviciile lor, dar preturile sunt mult prea mari. cat despre scaderea foarte mare a veniturilor, este absolut explicabila. nu e nimic rau in faptul ca scad veniturile.

#41
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Gresit ! UPC este pe locul 3 la internet dupa Romtelecom iar diferenta este de peste 350.000 clienti. Ai ramas in urma cu stirile ...

#42
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007

View Postroșu, on Jun 8 2008, 14:58, said:

Ar trebui să vândă rețeaua la Orange mai bine..
Si de unde stii tu ca nu s-a vandut deja?

#43
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttelecomro, on Jun 8 2008, 15:06, said:

Orange nu este interesat de o retea care pierde foarte multi abonati si are o imagine negativa. Au negociat dar probabil pretul cerut de UPC a fost prea mare. Oricum au sanse foarte mici sa mai ramana pe piata, sunt mult mult prea mici ....
UPC are o imagine negativa??? DE CE??? Pentru ca exista o arie pe SoftPedia si pe inca 2-3 forumuri pe care sunt niste postatori care sunt nemultumiti (ii numeri pe degete) si pe baza la cele spuse de cativa postatori tu dai un calificativ ca are imagine negativa???/ Sa am pardon, dar aci nu ai dreptate, nu as fi mare fan UPC ( am mai explicat de n ori relatia mea cu UPC), dar nu asa de da un calificativ la o companie, faptul ca pierde niste clineti nu spune totul.
Orange cred ca ar face treaba buna daca ar cumpara, nu neaparat faptul ca nu are un numar de clienti prea mare, dar are infrastructura deja facuta, are cablate multe zone, are o politica de firma, are o organizare, pe orange in fund ii doare de clienti, pe ei ii intereseaza ceea ce au costruit fizic cei de la UPC (cablaraie, servere, legaturi, interconectari, asta e valoare de fapt), clientii se aduca inapoi cu oferte bune, Orange poate recastiga clientii nu asta e problema.

#44
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postcuculea, on Jun 9 2008, 14:53, said:

UPC are o imagine negativa??? DE CE??? Pentru ca exista o arie pe SoftPedia si pe inca 2-3 forumuri pe care sunt niste postatori care sunt nemultumiti (ii numeri pe degete) si pe baza la cele spuse de cativa postatori tu dai un calificativ ca are imagine negativa???

Ehe, uite că nu-i chiar așa. Nu-i vorba numai de 2-3 forumuri, ci de forumuri babane, cele mai mari din România.

La care se adaugă bloggeri cu audiență foarte mare:
http://www.orlando.ro/?p=554
http://www.zoso.ro/2...-de-la-upc.html
http://www.zoso.ro/2008/05/upc.html

La care se adaugă ce mai scapă uneori și prin presa scrisă:
http://www.jurnalul....ditii-de-la-upc

La care se adaugă ce iese dacă te apuci și cauți pe Google după "upc sucks", unde o să găsești mai mulți nemulțumiți, și nu doar din România:
http://www.google.co...rch?q=upc sucks

Și iese un total care îți arată că nu-s doar o mînă de nebuni care se plîng. De ce nu-s de 10 sau 100 ori mai mulți? Păi sînt, dar nu-s pe forumuri. Mergi pînă la o casierie UPC și-o să vezi că din trei oameni unul a venit să protesteze. Sau gîndește-te că sînt enorm de mulți oameni care nici nu-și dau seama că UPC îi f*** sau cînd își dau seama tac și înghit pentru că habar nu au ce drepturi au și că se pot adresa protecției consumatorului. Iar dintre cei care știu și asta, foarte mulți preferă iar să înghită pentru că efectiv nu au timp nici de alergat pe la OPC, nici de certat cu UPC, nici de protestat pe forumuri.

Quote

/ Sa am pardon, dar aci nu ai dreptate, nu as fi mare fan UPC ( am mai explicat de n ori relatia mea cu UPC), dar nu asa de da un calificativ la o companie, faptul ca pierde niste clineti nu spune totul.

"Niște" clienți nu, e drept. Dar cînd devine un trend vizibil se schimbă treaba.

Nici eu nu-s nici fan UPC nici dușman. Mi-am mîncat porția de mizerii de la ei așa cum am mîncat-o și de la alții și asta e. Dar sincer, impresia pe care ți-o lasă contrastează enorm cu ce era Astral înainte de preluare. Nici alții nu-s mai breji (RDS, Romtelecom), toți încearcă să te fure dacă pot. Dar ăștia parcă-s prea de tot: și furat, și cu tarife scumpe, și fără suport tehnic, și cu limitare la net și nesimțiți și tot ei cu gura mare, parcă-i prea de tot.

La alți furnizori mai găsești ceva pozitiv ca să-i scuzi, la ăștia zău dacă e ceva.

Edited by wirespot, 09 June 2008 - 17:21.


#45
vartolomeiflrn

vartolomeiflrn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.10.2006
ca sa dea senzatia unui profit cat mai bun cei de la UPC au inceput sa-si reduca masiv cheltuielile. Astfe au inceput sa dea afara din personal (la Constanta, de ex, mai sunt numai 3 echipe de tehnicieni) , nu mai dau petreceri ale angajatilor cu familiile acestora ( asa numitele family day ) , primele s-au redus drastic (la ceva de genul 50 ron) , blocari ale salariilor, chestii deastea. Nici nu mai au oameni care sa faca decuplari (echipele abia fac fata la deranjamentele existente) , asa ca puteti sa nu mai platiti (  :D ) .

#46
alexiedb

alexiedb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 03.05.2006
Sunt client UPC cu toate ca in zona mea este si RDS. Ce-i drept doar pt cablu TV care, de mai bine de un 1, a mers impecabil (nici o defectiune sesizata de mine).Deasemenea calitatea este ireprosabila(am un lcd sony).Nu stiu cum merge internetul si telefonia deoarece am alti furnizori pt acestea. Un alt avanjaz ar fi promotia de fidelizare de 22 RON pt vreo 70 de canale ceea ce e OK.

#47
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View Postalexiedb, on Jun 20 2008, 12:07, said:

Un alt avanjaz ar fi promotia de fidelizare de 22 RON pt vreo 70 de canale ceea ce e OK.

Asta trebuia sa faca de muuuult timp,vine RDS peste ei  :coolspeak:

#48
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postwirespot, on Jun 9 2008, 17:20, said:

Ehe, uite că nu-i chiar așa. Nu-i vorba numai de 2-3 forumuri, ci de forumuri babane, cele mai mari din România.

La care se adaugă bloggeri cu audiență foarte mare:
http://www.orlando.ro/?p=554
http://www.zoso.ro/2...-de-la-upc.html
http://www.zoso.ro/2008/05/upc.html

La care se adaugă ce mai scapă uneori și prin presa scrisă:
http://www.jurnalul....ditii-de-la-upc

La care se adaugă ce iese dacă te apuci și cauți pe Google după "upc sucks", unde o să găsești mai mulți nemulțumiți, și nu doar din România:
http://www.google.co...rch?q=upc sucks

Și iese un total care îți arată că nu-s doar o mînă de nebuni care se plîng. De ce nu-s de 10 sau 100 ori mai mulți? Păi sînt, dar nu-s pe forumuri. Mergi pînă la o casierie UPC și-o să vezi că din trei oameni unul a venit să protesteze. Sau gîndește-te că sînt enorm de mulți oameni care nici nu-și dau seama că UPC îi f*** sau cînd își dau seama tac și înghit pentru că habar nu au ce drepturi au și că se pot adresa protecției consumatorului. Iar dintre cei care știu și asta, foarte mulți preferă iar să înghită pentru că efectiv nu au timp nici de alergat pe la OPC, nici de certat cu UPC, nici de protestat pe forumuri.



"Niște" clienți nu, e drept. Dar cînd devine un trend vizibil se schimbă treaba.

Nici eu nu-s nici fan UPC nici dușman. Mi-am mîncat porția de mizerii de la ei așa cum am mîncat-o și de la alții și asta e. Dar sincer, impresia pe care ți-o lasă contrastează enorm cu ce era Astral înainte de preluare. Nici alții nu-s mai breji (RDS, Romtelecom), toți încearcă să te fure dacă pot. Dar ăștia parcă-s prea de tot: și furat, și cu tarife scumpe, și fără suport tehnic, și cu limitare la net și nesimțiți și tot ei cu gura mare, parcă-i prea de tot.

La alți furnizori mai găsești ceva pozitiv ca să-i scuzi, la ăștia zău dacă e ceva.

Zoso, mare lider de opinie. Orlando la fel. Iar Cristoiu sunt sigur ca si acum da cu tcpdumpul ca sa-i prinda cum ii limiteaza lui Skype-ul cu Stan Laptop.

#49
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postcmidp, on Jun 20 2008, 11:52, said:

Zoso, mare lider de opinie. Orlando la fel. Iar Cristoiu sunt sigur ca si acum da cu tcpdumpul ca sa-i prinda cum ii limiteaza lui Skype-ul cu Stan Laptop.

Ideea era că există nemulțumiți și nu-s doar 3 nebuni pe-un colț obscur de Web.

Și nu înțeleg de fapt ce vrei. Atîta vreme cît UPC sînt cei care sînt și-i știm cu toții, ce vrei tu să spui? Că fac o treabă decentă? Nu fac. Că și alți furnizori sînt la fel de jalnici? Perfect de acord.

Dar UPC face cumva și combină toate rahaturile posibile. Ei au și suport tehnic prost, și servicii proaste, și contracte cu ilegalități și capcane, și campanii publicitare mincinoase, și cele mai mari tarife, și condiționarea unui serviciu de altul, și limitări la Internet, și lipsă metro, și tratat abonații cu dosul, și fură la facturi, și în general tot la ce te poți gîndi, ei au. Dă-o dracu', e cam prea de tot.

Dacă-s oameni mulțumiți de UPC, foarte bine. Eu n-am fost și nici alții și dacă vrem să arătăm cu degetul UPC pentru ce face aiurea eu zic că e dreptul nostru atîta vreme cît nu ni se pune pumnul în gură.

PS: Cam singura chestie nașpa pe care n-au făcut-o încă e să-și dea clienții în gît la poliție pentru ce fac pe net. Aia ar fi bomboana de pe colivă.

#50
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
RCS a fost obligat sa furnizeze datele acelor oameni, absolut toti operatorii sunt obligati sa faca asta.

Ce te doare de UPC ? Nu mai sunt ale firme pe piata ? Au jupuit suficient poporul asta sarac.

#51
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postwirespot, on Jun 20 2008, 20:23, said:

PS: Cam singura chestie nașpa pe care n-au făcut-o încă e să-și dea clienții în gît la poliție pentru ce fac pe net. Aia ar fi bomboana de pe colivă.
Crezi ca e operator care sa se la bataie cu legea pt client? In ideea ca se vine politia/mandatul la operator.. doar nu invers  

Ar fi un fel de razbunare, imi tii banda ocupata cu torrent te dau in gat  :lol: Ar fi o incalcare grava oricum

#52
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Evident, nu mă refer la somațiile oficiale din partea "organului", ci la propria inițiativă sau la cazurile dubioase, cînd cineva se trezește să se ducă direct la ISP în loc să treacă prin sistemul normal.

#53
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View Postalexiedb, on Jun 20 2008, 12:07, said:

Un alt avanjaz ar fi promotia de fidelizare de 22 RON pt vreo 70 de canale ceea ce e OK.
Care sunt alea 70 de canale pe care vi le da voua UPC-u' cu 22 de lei, ca in Ploiesti sunt doar vreo 40!

#54
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcristi712, on Jun 21 2008, 01:20, said:

Care sunt alea 70 de canale pe care vi le da voua UPC-u' cu 22 de lei, ca in Ploiesti sunt doar vreo 40!
Am impresia ca serviciile si politica (in general) UPC difera de la oras la oras. De exemplu, ai mei sunt in Braila, in blocul lor au ajuns cei de la RDS care le-au si facut o oferta, imediat UPC-ul a scos lilitarea programelor (cele codificate), au scazut preturile la acelas pachet de programe (care a crescut de la 40-45 cate erau inainte la vreo 60-65....nu am stat sa le numar dar au bagat o gramada), preturile la internet au scazut si ele, instalarea noilor posturi in maxim 2 zile (si chiar asa a si fost, o matuse si-a pus telefon si au venit in 2 zile, asa cum au promis).....
Eu stau in Ploiesti unde , ca si televiziune prin cablu, exista doar UPC (cel putin asa stiam pana acum, nu stiu daca s-a mai schimbat situatia) si ....ciuciu scaderi de preturi sau cel putin programe mai multe, aceleasi preturi de multa vreme, aceleasi programe, daca vrei mai multe programe, platesti si ti sa da un decodor (deci, pret sulimentar pt HBO si multe altele).
De ce in unele orase, in care concurenta bate la usa , se poate, iar in altele, unde este monopol , nu.....deci, conteza situatia, ei se adapteaza dupa ce se intampla la fata locului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate