Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

mostenire debit ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
bubulici2008

bubulici2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.05.2008
tatal meu a decedat de vreo 2 ani si... ca unic mostenitor fiind, si locuind in locuinta mostenita in continuare, am primit zilele astea in posta un plic de la EOS-KSI cu o somatie de a plati urgent un debit restant de X lei la o firma de telefonie sau voi fi executat silit. somatia a venit pe numele tatalui... problema - e simpla : eu ca mostenitor, pot fi afectat ? adica mostenesc datoriile intocmai ??? imi pare rau dar nu am gasit un raspuns in alta parte si nu imi permit un avocat. prin urmare, nu doresc a plati ce nu imi apartine ca si datorie dar as vrea sa stiu urmari/socoteli legale. multumesc

#2
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008
"Nemo liberalis nisi liberatus", normal ca ai mostenit si datoriile defunctului. Ai mostenit deopotriva activul (toate drepturile de proprietate, drepturile reale accesorii, de folosinta, etc) cat si pasivul mostenirii (datoriile defunctului nestinse pana la moartea acestuia, de care raspunzi cu activul mostenirii, nu cu bunurile personale).

Succes. :)

#3
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Din cate stiu eu mostenirea poate fi acceptata sau refuzata.
Daca ai acceptat-o, inseamna ca trebuie sa platesti... :(

#4
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

 C.F.S., on May 23 2008, 23:34, said:

Din cate stiu eu mostenirea poate fi acceptata sau refuzata.
Daca ai acceptat-o, inseamna ca trebuie sa platesti... :(
Nu se mai poate vorbi acum de un  refuz, la doi ani dupa decesul tatalui si insusirea mostenirii, ca unic succesor.

#5
bubulici2008

bubulici2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.05.2008
multumesc mult pentru raspunsurile de pana acum. insa ar mai fi 1-2 intrebari: dupa 3 ani de la ultima factura neachitata nu se prescriu datoriile ? pentru ca in cateva luni s-ar face 3 ani (si cred ca si de asta trage EOS-KSI puternic acum). exista vreun risc (in general), daca mai aflu si de alte lucruri neachitate nu sume de astea mici, sa stau pasiv sa ma dea in judecata etc. doar ca sa astept cei 3 ani ?

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Din cate stiu amenzile se prescriu nu di datoriile. In acesti 2 ani nu ai primit nicio instiintare/somatie? Cel mai bine mergi si negociaza cu ei. Despre ce suma e vorba?

#7
bubulici2008

bubulici2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.05.2008

 dreaQ, on May 24 2008, 13:03, said:

In acesti 2 ani nu ai primit nicio instiintare/somatie?

nu. eu cred ca si datorii (functie de catre cine sunt). cunosc din auzite cazuri de colegi care au avut prescrise datorii la orange....asta ca fapt divers. de aia si intreb aici sa raspunda cineva in masura :rolleyes:

#8
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Spam. Reclama site.

Edited by clara_spiele, 25 May 2008 - 16:04.
Reclama site


#9
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.12.2007

 bubulici2008, on May 24 2008, 08:45, said:

multumesc mult pentru raspunsurile de pana acum. insa ar mai fi 1-2 intrebari: dupa 3 ani de la ultima factura neachitata nu se prescriu datoriile ? pentru ca in cateva luni s-ar face 3 ani (si cred ca si de asta trage EOS-KSI puternic acum). exista vreun risc (in general), daca mai aflu si de alte lucruri neachitate nu sume de astea mici, sa stau pasiv sa ma dea in judecata etc. doar ca sa astept cei 3 ani ?
E o chestie "tricky", nu datoria se prescrie, ci dreptul de a fi solicitată în instanță. Dacă s-ar prescrie datoria, ar însemna că ar fi ilegal ca o firmă să-și plătească datorii mai vechi de 3 ani.  :coolspeak:

Oricum, dacă ei fac dovada că au trimis somații, cursul prescripției se întrerupe, așa că te pot agasa și peste 10 ani. Problema lor este că ei nu te pot acționa pe tine în instanță, orice judecător îi trimite la plimbare dacă încearcă să deschidă un proces civil pentru plata unor facturi care nu sunt pe numele tău. Ca să poată face asta, le-ar trebui un act oficial sau o hotărâre judecătorească din care să rezulte că ai preluat toate obligațiile tatălui tău după decesul acestuia.

E adevărat, în Codul Civil scrie că moștenirea include tot, activ și pasiv (formularea exactă nu contează) dar ei nu se pot duce la Judecătorie doar cu articolul din Codul Civil ca să te dea în judecată pe tine. :P



 dreaQ, on May 24 2008, 13:03, said:

In acesti 2 ani nu ai primit nicio instiintare/somatie? Cel mai bine mergi si negociaza cu ei.
Nu avea cum să primească vreo somație, pe el nu are de ce să-l someze nimeni, el nu datorează nimic. Nici de negociat nu e nimic. Dacă vrei să plătești, te duci și plătești. Dacă nu, nu.

Edited by resenbrink, 24 May 2008 - 22:45.


#10
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 Dyzygoteka, on May 23 2008, 22:13, said:

"Nemo liberalis nisi liberatus", normal ca ai mostenit si datoriile defunctului. Ai mostenit deopotriva activul (toate drepturile de proprietate, drepturile reale accesorii, de folosinta, etc) cat si pasivul mostenirii (datoriile defunctului nestinse pana la moartea acestuia, de care raspunzi cu activul mostenirii, nu cu bunurile personale).

Succes. :)
Buna! O precizare: mostenesti atat activul (drepturile), cat si pasivul (datoriile) tataului, de care raspunzi cu toate bunurile

Dyzygoteka, ar fi raspuns doar cu activul mostenirii numai in situatia in care ar fi acceptat mostenirea sub beneficiu de inventar, ceea ce banuiesc ca nu este cazul.

Bubulici, au trecut trei ani de la ultima factura neplatita? Daca da, s-a implinit termenul de prescriptie al actiunii civile. Daca vrei platesti, daca nu, nu.

Atentie! Cursul prescriptiei se intrerupe daca, in acest interval, creditorul a facut vreo somatie de plata.

Te pot actiona in justitie pentru datoriile tatalui. Nu te poti apara ridicand exceptia prescriptiei extinctive daca nu s-a implinit termenul general de prescriptie de trei ani (fara intreruperi, suspendari).

In cazul in care nu au trecut cei trei ani, cea mai buna solutie ar fi sa platesti. In felul asta eviti cheltuieli de judecata foarte ridicate.

Edited by clara_spiele, 25 May 2008 - 16:06.


#11
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.12.2007

 clara_spiele, on May 25 2008, 17:01, said:

Te pot actiona in justitie pentru datoriile tatalui. Nu te poti apara ridicand exceptia prescriptiei extinctive daca nu s-a implinit termenul general de prescriptie de trei ani (fara intreruperi, suspendari).
Dar te poți apăra invocând lipsa de calitate procesuală   :coolspeak:  Reclamantul ar trebui să facă dovada că pârâtul (inițiatorul topicului) este persoana responsabilă de plata datoriilor defunctului.
Hai să vedem dacă reclamantul EOS-KSI poate face dovada asta. :D

@ bubulici 2008 : nu semnezi nici o hârtie care nu e pe numele tău. Nu negociezi nimic cu nimeni  (nici măcar cu poștașul :P ) și dacă primești acasă o citație pe numele tatălui tău, o ignori pur și simplu. Nu ridici nici de la poștaș și nici de la Poștă nici un plic pe numele tatălui. Și nu semnezi nici o confirmare de primire.

Edited by resenbrink, 25 May 2008 - 16:41.


#12
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Faci ce vrei, datoria ta.
Ai calitate procesuala pasiva.

#13
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.12.2007

 clara_spiele, on May 25 2008, 21:41, said:

Faci ce vrei, datoria ta.
Ai calitate procesuala pasiva.
Deocamdată, EOS-KSI nu știe asta. EOS-KSI se află încă în faza în care trimite somații titularului facturilor neachitate.

#14
bubulici2008

bubulici2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.05.2008
thanks din nou pt. raspunsuri. nu au trecut 3 ani, dar le-am dat "feedback" (confirmare la somatie) ... :( deci inseamna ca, cam pica treaba cu stingerea conform cu ce ati scris voi mai sus.  partea cu executare silita din somatie nu e prea clara - conform cu ce scrieti voi aici, situatia nu ar fi prea nasoala - dar executarea aia nu inseamna ca eventual pot veni sa imi sigileze usa de la casa (ca era pe vremuri pe numele tatalui) ?

#15
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Bubulici, dupa cum vazusem din primul post nu s-au implinit trei ani. Interesul tau este sa platesti!
Nu are nici o relevanta penttru tine sa despici firul in patru cu somatiile.
In mare, fara filosofie, daca nu platesti dupa somatie, urmeaza un proces. Vei plati in urma procesului, pe langa debit, un avocat, cheltuieli de judacata. Crede-ma, daca incerci sa tragi de timp este numai in dezavantajul tau.

#16
bubulici2008

bubulici2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.05.2008

 bubulici2008, on May 25 2008, 22:51, said:

thanks din nou pt. raspunsuri. nu au trecut 3 ani, dar le-am dat "feedback" (confirmare la somatie) ... :( deci inseamna ca, cam pica treaba cu stingerea conform cu ce ati scris voi mai sus.  partea cu executare silita din somatie nu e prea clara - conform cu ce scrieti voi aici, situatia nu ar fi prea nasoala - dar executarea aia nu inseamna ca eventual pot veni sa imi sigileze usa de la casa (ca era pe vremuri pe numele tatalui) ?
cred, dar cand esti student (inca) si singurul venit constant e o bursa - e cam greu...  :mellow:

any other opinions?

#17
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 bubulici2008, on May 26 2008, 12:22, said:

cred, dar cand esti student (inca) si singurul venit constant e o bursa - e cam greu...  :mellow:

any other opinions?
Cere esalonari!

#18
bubulici2008

bubulici2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.05.2008

 snipest, on May 26 2008, 13:20, said:

Cere esalonari!
crezi ca sunt in masura sa fac asta? in sensu ca ei poa sa zica: domnule, ai mostenit ceva, vinde acel ceva. nu ne intereseaza  :huh:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate