Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Rulare bani pe firma

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
darkfate5109

darkfate5109

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.01.2008
Exista varianta sa fac un srl ceva si sa rulez bani , sa zicem de exemplu cu un domeniu de activitate .... prestari servici sau ceva anume care nu implica cine stie ce activitate ... sa fac niste asa zise vanzari numai ca sa pot rula o anumita suma de bani timp de un an de zile in speranta unui credit sau leasing dupa perioada de 1 an ...? Am un venit considerabil insa nu dispun de o suma economisita iar sa stau acum sa strang bani ca sa fac un srl profitabil imi ia cel putin un 1 , 1 an si ceva .... asa as prefera sa rulez 20-30 % din venit timp de 1 an si dupa aceea sa o pun de un credit / leasing si sa demarez ceva profitabil cu adevarat ... niste sfaturi se poate ? Multumesc ! Iar daca stie cineva cum procedeaza bancile cu creditele / leasingurile pe firme ... cum calculeaza banca suma pe care o poti inprumuta in cadrul firmei in functie de rulaj ... mersi !

#2
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 darkfate5109, on May 23 2008, 17:08, said:

Exista varianta sa fac un srl ceva si sa rulez bani , sa zicem de exemplu cu un domeniu de activitate .... prestari servici sau ceva anume care nu implica cine stie ce activitate ... sa fac niste asa zise vanzari numai ca sa pot rula o anumita suma de bani timp de un an de zile in speranta unui credit sau leasing dupa perioada de 1 an ...? Am un venit considerabil insa nu dispun de o suma economisita iar sa stau acum sa strang bani ca sa fac un srl profitabil imi ia cel putin un 1 , 1 an si ceva .... asa as prefera sa rulez 20-30 % din venit timp de 1 an si dupa aceea sa o pun de un credit / leasing si sa demarez ceva profitabil cu adevarat ... niste sfaturi se poate ? Multumesc ! Iar daca stie cineva cum procedeaza bancile cu creditele / leasingurile pe firme ... cum calculeaza banca suma pe care o poti inprumuta in cadrul firmei in functie de rulaj ... mersi !
  E destul de confuz tot ce ai zis mai sus .
  Banca vrea sa vada bilanturile , din care sa rezulte profitul si cresterea cifrei de afaceri .
  Pentru credit trebuie sa te gandesti la garantii , chiar si in cazul in care banca anunta " fara garantii materiale " . Astazi am fost la banca Transilvania si am analizat oferta " Primul credit pentru IMM-uri  0% dobanda " . Intr-un minut m-am lamurit ca totul e doar o cacialma . Ar fi trist sa gaseasca fraieri .
  Eu am lucrat de ani buni si sper sa lucrez in continuare fara credit .
  Este ok , fara griji , dureri de cap , diabet sau infarct ca vine scadenta si nu ai banii in cont .
  Iar posibilitatile de dezvoltare sunt nelimitate , important e sa fii harnic , ingenios , sa ai credibilitate si sa-ti formazi o echipa de nota 10 .
  Asa ca , la ce-i bun creditul ?

#3
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Banca iti da credit in functie de cifra de afaceri in general.
De exemplu, daca ai 1 miliard, te poti lipi dupa un an la 50-60% adica vreo 500.000.000 lei.

Dobanzile insa..... sunt ENORME:) Asteapta-te sa platesti inapoi la banca de cel putin 3 ori suma pe care ai luat-o.

Ca sa faci un miliard cifra de afaceri, trebuie sa behai tva de vre-o 200 milioane, si sa platesti impozit pe profit. La fel trebuie sa ai o intreaga structura, angajati etc etc etc... Nu poti sa rulezi un miliard fara ca statul sa nu castige nimic, si cineva sa nu piarda.

#4
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 mendis, on May 23 2008, 22:15, said:

Banca iti da credit in functie de cifra de afaceri in general.
E bine zis  " in general " , ca de fapt se uita foarte atent la contravaloarea bunurilor cu care girezi imprumutul .
Adica , sa piarda f'un cent domnu' bancher ?
  Se poate asa ceva ?
Chiar asa domnilor , nu v-ar apuca cea mai mare jale din univers sa vedeti un bancher falit sau cersetor ?
  Lasati-va de glume , ca lacrimuile mele deja inunda tastatura , numai cat ma gandesc !
   :fear:

#5
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

 arcond, on May 23 2008, 15:57, said:

E destul de confuz tot ce ai zis mai sus .
  Banca vrea sa vada bilanturile , din care sa rezulte profitul si cresterea cifrei de afaceri .
  Pentru credit trebuie sa te gandesti la garantii , chiar si in cazul in care banca anunta " fara garantii materiale " . Astazi am fost la banca Transilvania si am analizat oferta " Primul credit pentru IMM-uri  0% dobanda " . Intr-un minut m-am lamurit ca totul e doar o cacialma . Ar fi trist sa gaseasca fraieri .
  Eu am lucrat de ani buni si sper sa lucrez in continuare fara credit .
  Este ok , fara griji , dureri de cap , diabet sau infarct ca vine scadenta si nu ai banii in cont .
  Iar posibilitatile de dezvoltare sunt nelimitate , important e sa fii harnic , ingenios , sa ai credibilitate si sa-ti formazi o echipa de nota 10 .
  Asa ca , la ce-i bun creditul ?
Scuza-ma, dar cred ca gresesti putin.
In primul rand de ce te-ai dus la banca sa te interesezi de un credit daca nu ai nevoie si esti chiar asa de grozav?

In al doilea rand, eu sunt o fraiera care a luat un credit cu 0% dobanda. Se da in suma de maxim 30.000 RON, eu am ales pentru varianta cu rambursare lunara. Dobanda este mascata sub forma unui comision care ti se ia lunar, calculat in functie de soldul contului la sf. de luna.
Iar intrebarea retorica "la ce-i bun creditul" cred ca trebuia pusa pe aria de fun!

#6
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Jonica76, on May 24 2008, 12:45, said:

... eu sunt o fraiera care a luat un credit cu 0% dobanda.
Sa fie ultima oara ( cand esti fraiera ) !
Si nu-ti mai da cu parerea in necunostinta de cauza .
Peste tot numai reclama mincinoasa , comisioane ascunse si abuzive .
  Pacat ca gasesc atat de multi " fraieri" care sa le accepte clauzele imorale . Iar multi chiar platesc , de se nenorocesc .
Si , da , sunt grozav , pentru ca de peste 15 ani lucrez fara credite , si e ok .
:thumbup:

#7
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

 arcond, on May 24 2008, 17:52, said:

Sa fie ultima oara ( cand esti fraiera ) !
Si nu-ti mai da cu parerea in necunostinta de cauza .
Peste tot numai reclama mincinoasa , comisioane ascunse si abuzive .
  Pacat ca gasesc atat de multi " fraieri" care sa le accepte clauzele imorale . Iar multi chiar platesc , de se nenorocesc .
Si , da , sunt grozav , pentru ca de peste 15 ani lucrez fara credite , si e ok .
:thumbup:
In necunostinta de cauza? ce ai vrut sa spui cu asta?
Daca poti lucra fara credite e perfect, cinste tie!
Dar asta nu inseamna ca cine apeleaza la un credit e automat cretin sau incompetent sau mai stiu eu cum.
Si crede-ma, fata de conditiile altor banci, ci de la Banca Transilvania sunt rezonabili.

#8
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Jonica76, on May 24 2008, 22:29, said:

In necunostinta de cauza? ce ai vrut sa spui cu asta?
Daca poti lucra fara credite e perfect, cinste tie!
Dar asta nu inseamna ca cine apeleaza la un credit e automat cretin sau incompetent sau mai stiu eu cum.
Si crede-ma, fata de conditiile altor banci, ci de la Banca Transilvania sunt rezonabili.
De unde stiai ca nu-mi trebuie credit ? Ba eu chiar as avea nevoie de orice credit , dar in conditii avantajoase , cu care sa fiu de acord , nu cele ale bancii .
Nu ai nici un argument sa afirmi ca sunt grozav , sunt doar foarte atent cu fiecare pas in activitatea mea , si cantaresc foarte bine inainte de a lua o decizie .
N-ai inteles de fel sensul si motivele pentru care am inclus intrebarea " La ce-i bun creditul ? " .
Cei de la banca Transilvania ( ca si celelalte banci de altfel ) vor fi rezonabili atunci cand vor prezenta datele reale , fara minciuni de genul " Fara garantii materiale "  , "comision lunar de 1%" , cand de fapt nu e asa . :puke:
Lamurit ?
In rest , sa auzim numai de bine , si , daca  se poate , fara credite !
:cheers:

#9
darkfate5109

darkfate5109

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.01.2008
hmmmmm deci pana la urma e mai convenabil sa pun banii la ciorap sau eventual sa folosesc un cont de depozit sau economisire si sa-i strang 1 an 1an si ceva pana fac o suma frumusica si sa ma incadrez in ea ... varianta cu creditu mi se parea buna facut pe firma insa se pare ca peste tot aceeasi mancare de peste imputita .... apropo voi cu vreo 5000 euro spre ce v-ati orienta ? spre comertul cel de toate zilele sau ...?!

#10
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

 arcond, on May 24 2008, 19:56, said:

Eu am lucrat de ani buni si sper sa lucrez in continuare fara credit .

De aici am tras concluzia ca nu ai fi avut nevoie de credit.
Dar la creditul asta chiar nu-ti tb garatii materiale. Si dupa cum am spus, ei ii scot dobanda, chiar daca ii zis "comision administrare credit, comision analiza doasar, comision nu stiu de care". Dar nu rambursezi suma de 3 ori.
Stii ce m-a indus in eroare in exprimarea ta? Uite asta: Iar posibilitatile de dezvoltare sunt nelimitate , important e sa fii harnic , ingenios , sa ai credibilitate si sa-ti formazi o echipa de nota 10 .
Poti sa fii tu super harnic si ingenios daca cei de la care ai de incasat bani nu-ti platesc la timp, cand tu la randul tau ai de platit la stat, l afurnizori, etc....Banuiesc ca stii prea bine chestia asta.

#11
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Jonica76, on May 25 2008, 11:49, said:

Stii ce m-a indus in eroare in exprimarea ta? Uite asta: Iar posibilitatile de dezvoltare sunt nelimitate , important e sa fii harnic , ingenios , sa ai credibilitate si sa-ti formazi o echipa de nota 10 .
Poti sa fii tu super harnic si ingenios daca cei de la care ai de incasat bani nu-ti platesc la timp, cand tu la randul tau ai de platit la stat, l afurnizori, etc....Banuiesc ca stii prea bine chestia asta.
Uite ca nu stiu , de fel . :D
Dar sunt perseverent si vreau sa  invat . :wallbash:
Nu astazi insa, ca-i week-end !
  :cheers:
  L.E. Apropo , ce domeniu de activitate ai , poate colaboram . Eu fac productie si distributie materiale de constructii si amenajari interioare . Poti sa stii de unde sare iepurele ?

#12
Stann

Stann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2007
Din cate am studiat eu cel mai Bun ar fi CEC Banc, insa ar trebui sa vi cu o garantie...Nu stiu no...am vrut as iau un credit de 25,000 E pe 5 ani si am vazut ca inapoi trebuia sa dau 36.000 E..nu-i asa de mult...insa era vorba sa girez cu casa si sa pun Gaj Pe Buldoexcavatorul pe care trebuia sa il achizitionez... si am zis ca-i mai plec in Anglia si in 2 ani imi fac banii astia..poate si mai repede...

#13
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

 arcond, on May 25 2008, 10:42, said:

Uite ca nu stiu , de fel . :D
Dar sunt perseverent si vreau sa  invat . :wallbash:
Nu astazi insa, ca-i week-end !
  :cheers:
  L.E. Apropo , ce domeniu de activitate ai , poate colaboram . Eu fac productie si distributie materiale de constructii si amenajari interioare . Poti sa stii de unde sare iepurele ?
Of doamne, barbatii astia!!! :rolleyes:
Eu sunt economista, dar printre altele am o mica firma de curatenie si sotul o firma de transport mf - deci vezi ca am putea colabora???
Atata doar ca eu sunt din Cluj.
Dar vorba ta, mai stii de unde sare iepurele?

#14
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Jonica76, on May 25 2008, 17:37, said:

Of doamne, barbatii astia!!! :rolleyes:
Specie deosebita , cu parfum exotic si aer misterios ... mie-mi spui ?
:band:

Edited by arcond, 25 May 2008 - 21:26.


#15
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

 arcond, on May 25 2008, 19:23, said:

Specie deosebita , cu parfum exotic si aer misterios ... mie-mi spui ?
:band:
:D

#16
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Eu sunt adeptul sa nu iei credit.
DAR daca nu ai alta solutie, creditul este foarte bun.

Sunt multi care zic "ah daca as avea 100.000$ azi, maine as putea da inapoi 150.000$". Asta este si creditul. Iti da niste bani, care altfel ar dura mult timp sa ii faci. Sunt mai mari eroii care iau un credit si fac un business il inapoiaza si au si profit, fata de ciorapeii de sub saltea, care mai asteapta inca 2 ani, pana cand oportunitatea s-a dus...

Cu 5000 euro nu prea ai ce face.... e salariul unui strain pe 2-3 luni, daca s-ar putea face ceva banos, ar fi plin:)

#17
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 mendis, on May 26 2008, 14:15, said:

Sunt multi care zic "ah daca as avea 100.000$ azi, maine as putea da inapoi 150.000$".
Serios , ai discutat tu cu unul din astia ?
Si cand s-a trezit , ce mai zicea ? Avea cosmaruri , dureri de cap ? A luat-o asa ... razna peste campuri , sa mearga sa-si  ia premiul Nobel binemeritat ?
:puke:  :puke:  :puke:

#18
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Tu postezi asa sa faci trafic pe net si sa consumi curent? Eu i-am explicat la ce este bun creditul.
Daca nu crezi ca poate fi profitabil sa gasesti o oportunitate de afaceri, gen cineva vrea sa cumpere neaparat in 48 de ore un lucru, care tu poti sa il iei mai ieftin si stii de unde,  e treaba ta. Banuiesc ca daca nu s-ar cere/lua aceste credite de catre IMM-uri & co, nu ar mai exista in oferte. Logic? Sau un alt exemplu, exista oportunitati de vanzari terenuri sau spatii "urgent", care pot fi revandute dublu peste noapte. Si multe multe altele.

Cand o sa ajungi sa faci un business puternic o sa vezi ca uneori din cauza de cash-flow chiar e bine sa iti iei credite. Asa la un mic SRL de balta, unde se strange ciorapul si se stoarce sa iasa fiecare milion, normal ca nu vezi nimic bun in credit:)

Edited by mendis, 27 May 2008 - 09:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate