Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Rulare bani pe firma

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006
Arata-mi si mie cativa care au o afacere asa supertare si zic doar "ah daca as avea 100.000$ azi, maine as putea da inapoi 150.000$".
  In primul rand  expresia corecta ar fi : " ...maine as avea 150.000$ , as inapoia imprumutul ( e logic ca-i este necesar ) si as ramanea cu aproape 50.000$ !"
  In al doilea rand , nu uita ca nu exista castiguri mari fara riscuri mari .
  In al treilea rand , cei care au asa ceva pe mana , nu mai stau nicicum la vorbe , actioneaza , si gata . Nici nu afli tu sau eu ca au gandit la un moment dat ceea ce ai zis tu .
  Dar poate in cercurile alea de multimiliardari prin care te invarti tu sunt alte reguli , pe care noi nu le intelegem .
  Daca vii  cu argumente solide si convingatoare , voi reanaliza inca o data afirmatia ta . Pana atunci , las-o mai moale cu speculatii care aduc 50% profit pe zi , nu ca sunt imposibile , dar , cu siguranta nu-s pentru toata lumea . Asa cum nu sunt nici castigurile de milioane sau zeci de milioane din fotbal .

#20
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Topicul nu este despre "da-mi exemple de specualatii". Cauta-le pe Google, o sa gasesti puhoi.

Conceptia ta gen imi da BT 100.000$ si maine dau inapoi fara comision si raman cu 50.000$ este o conceptie destul de copilareasca. Nu iti da nimeni nimic MOCA. Nicaieri. Exista comisioanele si dobanzile ca atare. Dar chiar si asa, cineva poate sa faca o afacere profitabila. Asta am spus si atata tot. Pentru astfel de "tunuri" exista credite. Daca te risti sau nu e treaba ta mai departe. Deasemenea exista credite pentru dezvoltare. Unde poti sa returnezi banii in timp, iar la final sa ai un business solid, chiar daca ai stat cu grija soldului. Pana la urma urmei ce-ai avut si ce-ai pierdut? Mai departe cum iti faci tu planul de afaceri, treaba ta. La fel e treaba ta daca nu stii, sau daca nu te risti, sau daca ... sau daca... Altii se risca.

#21
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postmendis, on May 27 2008, 12:19, said:

Topicul nu este despre "da-mi exemple de specualatii". Cauta-le pe Google, o sa gasesti puhoi.

Conceptia ta gen imi da BT 100.000$ si maine dau inapoi fara comision si raman cu 50.000$ este o conceptie destul de copilareasca. Nu iti da nimeni nimic MOCA. Nicaieri. Exista comisioanele si dobanzile ca atare. Dar chiar si asa, cineva poate sa faca o afacere profitabila. Asta am spus si atata tot. Pentru astfel de "tunuri" exista credite. Daca te risti sau nu e treaba ta mai departe. Deasemenea exista credite pentru dezvoltare. Unde poti sa returnezi banii in timp, iar la final sa ai un business solid, chiar daca ai stat cu grija soldului. Pana la urma urmei ce-ai avut si ce-ai pierdut? Mai departe cum iti faci tu planul de afaceri, treaba ta. La fel e treaba ta daca nu stii, sau daca nu te risti, sau daca ... sau daca... Altii se risca.
Acelasi lucru  am spus si eu .
Numai ca sunt si cateva diferente .
Dar nu-ti spun care .
:rolleyes:

#22
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005

View Postarcond, on May 23 2008, 17:57, said:

Eu am lucrat de ani buni si sper sa lucrez in continuare fara credit .
  Este ok , fara griji , dureri de cap , diabet sau infarct ca vine scadenta si nu ai banii in cont .
  Iar posibilitatile de dezvoltare sunt nelimitate , important e sa fii harnic , ingenios , sa ai credibilitate si sa-ti formazi o echipa de nota 10 .
  Asa ca , la ce-i bun creditul ?

In Africa de Sud ?

#23
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postphidias, on May 27 2008, 16:53, said:

In Africa de Sud ?
Vrei sa afli oarece secrete si incerci marea cu degetul ?
:nonobad:

#24
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007

View Postarcond, on May 23 2008, 17:57, said:

Asa ca , la ce-i bun creditul ?

Cunosc ambele tipuri de situatii printre prietenii mei:
1. NU AM NEVOIE DE CREDIT - e alegerea lui. Firma merge si acuma, dar este in aceeasi situatie: firma mica, acelasi profit.
2. IAU CREDIT - A fost mai greu o perioada la inceput cu ratele, dar acuma si-a triplat cifra de afaceri in urma investitiilor facute cu banii din credit.

Posibil sa fie doar coincidente.

Eu am 1 linie de credit si aplic pentru a 2 a. Avantaje:
- Imi import direct tot ce am nevoie. Daca am bani mei platesc din ei, daca nu apelez la linia de credit. In afara nu e ca in Romania, cu plata peste juma' de an. Cam 1 an lucrezi doar cu banii jos.
- Faptul ca pot plati in orice moment imi permite sa negociez mai bine. Si in mod normal discounturile sunt mai mari decat dobanzile/comisioanele

Mai zic?

#25
darkfate5109

darkfate5109

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.01.2008
zii ca zici bine ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate