Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Pret teren cu toate utilitatile, zona buna, langa Buc

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
39 răspunsuri în acest subiect

#1
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Care ar fi pretul terenurilor din interiorul liniei de centura, cu toate utilitatile (inclusiv canalizare si apa)? De apreciat exemple concrete, nu doar "pretul zonei" sau "se cere" sau "am auzit".

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.700
  • Înscris: 26.11.2001
In Cartierul Madrid, mai este o parcela goala de 672 mp, cu toate facilitatile si PUZ P+2+M vre 430 EURO/mp... :o
La intersectia Euro Iancu Nicolae cu Pipera sunt 2 terenuri de 1600, respectiv 2000 mp. Oamenii vor.. 1500 euro/MP

Distanta intre 1500 euro/mp si 430 euro/mp este de ~ 1 km de camp :)

#3
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.377
  • Înscris: 19.01.2007

View PostCourage, on May 22 2008, 08:47, said:

In Cartierul Madrid, mai este o parcela goala de 672 mp, cu toate facilitatile si PUZ P+2+M vre 430 EURO/mp... :o
La intersectia Euro Iancu Nicolae cu Pipera sunt 2 terenuri de 1600, respectiv 2000 mp. Oamenii vor.. 1500 euro/MP

Distanta intre 1500 euro/mp si 430 euro/mp este de ~ 1 km de camp :)


zona aia e infecta-drumul e plin de gropi, traficul infernal aproape toata ziua si e abia inceputul...cum dracu sa ceri 1500 e/mp?

#4
klaxx

klaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 30.01.2008
sal...am un teren intre casa in craiova.Zona este linistita ,departe de poluare si galagie,sigura,aproape de centru la aprox 25 min de mers pe jos,exista acces la internet,gaze,apa,canalizare la poarta ,asfaltul vine in 6-8 luni....cam toate conditiile.In prezent pretzul de vanzare este de 200-220 eur/m2...Cam cat credeti ca o sa valoreze terenul in 5 ani ?:D ma refer la un pretz pe  m2  .

#5
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postklaxx, on Jun 4 2008, 23:52, said:

sal...am un teren intre casa in craiova.Zona este linistita ,departe de poluare si galagie,sigura,aproape de centru la aprox 25 min de mers pe jos,exista acces la internet,gaze,apa,canalizare la poarta ,asfaltul vine in 6-8 luni....cam toate conditiile.In prezent pretzul de vanzare este de 200-220 eur/m2...Cam cat credeti ca o sa valoreze terenul in 5 ani ?:D ma refer la un pretz pe  m2  .

Depinde de: suprafata totala, e de 2 ari sau de 20 de ari? Si de front.

Daca e intre 4 si 8 ari, e numai bun de construit, si valoarea va creste, cu conditia sa ai macar 15-20 m front.

Daca frontul e OK, si suprafata totala la fel, valoarea va creste probabil de 2-3-4 ori in 5 ani, fie si datorita inflatiei din zona euro.

Nu asculta tot felul de experti care isi dau cu parerea prin ziare, imobiliarele sunt la noi in plina dezvoltare.

Vinde numai DACA si numai DACA ai o afacere foarte rentabila, si ai nevoie de capital pe care sa il rulezi rapid. Sau daca e vorba de o mostenire care trebuie impartita si esti OBLIGAT sa vinzi.

Daca dimensiunile sunt OK, cred ca valoarea e deja de 400 euro per m p, doar ca trebuie sa astepti ocazia potrivita.

#6
klaxx

klaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 30.01.2008
deci e vorba de vreo 500 m2 deci e un loc de casa...am avut oferta de 4 miliarde dar nu l-am dat.multumesc pt opinia ta...astept si alte pareri.

#7
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.223
  • Înscris: 02.10.2007
Nu ai de unde sa stii cat va face terenul peste x ani. Totul e relativ, depinde de ce se va intampla cu orasul tau, zona ta, cum va merge piata imobiliara atunci, etc. Nu cunosc orasul, dar daca deja este 200 EUR/mp, inseamna ca e ceva...asta nu inseamna insa ca te vei trezi peste 5 ani cu 500 EUR/mp. Parerea mea ca de scazut, la asemenea valori, nu vor mai scadea terenurile (decat poate la cele foarte scumpe acuma..). Dar poate nici nu vor mai creste....
Oricum, mi se pare un pret frumos / mp in Craiova, desi repet, nu stiu orasul, preturile practicate etc..Dar daca faci o comparatie cu Bucuresti, unde la aceiasi bani (hai sa spunem o idee mai scump, 250 EUR/mp) INCA :) poti cumpara loturi de 500-600mp in zone chair ok, cu acces destul de facil la metrou (unele din ele), atunci as trage concluzia ca in Craiova e un pret bun. Daca zona e buna, aproape de centru si tu stii ca se va dezvlolta, atunci cu siguranta va mai creste. Dar cresterea asta nu o poate sti nimeni acum...poate ajunge la 250 EUR/mp sau la 400 EUR/mp...
In plus, este foarte important motivul pentru care esti interesat de aceasta evolutie. Te gandesti la posibilitatea de a vinde? Daca da, vorba lui Dani, depinde ce planuri ai, etc...poate fi rentabil. Sau poate ai nevoie de bani acum, caz in care e irelevant ce va fi peste 5 ani (chiar daca ar putea fi 500 EUR/mp atunci :D )

#8
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.154
  • Înscris: 22.11.2003
Mie mi s-a parut o oferta buna aia pe care ai refuzat-o: 110.000EUR pe un patrat de pamant la care nu a ajuns asfaltul? Acum nimeni nu poate sa-ti prezica cum se va incinge batalia imobiliara peste 5 ani in Craiova :) dar eu parca nu vad in globul de cristal un fat frumos cu 300.000-400.000EUR in buzunar gata sa ti-i ofere peste 5 ani asa cum ti s-a sugerat mai sus.

Editat de dcg, 05 iunie 2008 - 13:36.


#9
klaxx

klaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 30.01.2008
multumesc pentru opinii...poi aveam de gand sa vand terenul ala si sa cumpar un apartament la bucuresti pentru fiul meu care vrea sa se mute acolo si sa faca facultatea acolo.Deci io ma gandeam sa obtin din terenu ala un apartament cu 2 camere in bucuresti,o masina pe la 10000eur si ceva bani in buzunar(eventual pt o afacere).Sper sa reusesc.

#10
klaxx

klaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 30.01.2008
totusi cu cat la suta vor creste pretzurile in urmatorii ani?:D

#11
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.154
  • Înscris: 22.11.2003
Pai ca si tine, nu dispunem de informatii din viitor :)

#12
klaxx

klaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 30.01.2008
cred ca o sa ma duc la un vrajitor dela cu glob fermecat ca sa ghiceasca :lol: :lol: :P

#13
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Exista nise pe piata la care nimeni nu e in stare sa prevada cum vor evolua, dupa cum exista altele la care si un chior si-ar da seama ce se va intampla. Daca tu vinzi terenul acum si bagi banii intr-un apartament in Bucuresti eu zic sa te astepti in proportie de 90% sa-ti pierzi banii pe termen lung. Mai citeste ziarele, informeaza-te asupra pietei din Bucuresti si asupra evolutiei din ultimele 6 luni. Agentiile imobiliare abia asteapta d-astia ca tine, veniti din provincie, care habar n-au de Bucuresti. Pe de alta parte orice teren intravilan e pretios, cu atat mai mult un teren dintr-un oras mare. Nu cred ca vor scadea preturile, sau nu semnificativ, in orice caz, probabil daca e sa scada or sa scada un pic, pe termen scurt (1-2 ani), dar pe termen lung sigur le va creste valoarea. Deci e pacat sa vinzi ceva categoric valoros si sa bagi grosul banilor intr-un apartament supraevaluat.

#14
klaxx

klaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 30.01.2008
ai dreptate ,poate casele se vor ieftini...ma refer la blocurile comuniste deoarece le creste uzura.La tern niciodata nu o sa ii scada valoarea ,chiar va creste f mult...oricum e de preferat sa cumperi in Bucuresti apartamente in complexe noi.(ma gandeam la Tineretului sau la Titan),dar au o valoare foarte mare... :huh:

#15
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.223
  • Înscris: 02.10.2007
Se poate discuta..depinde si ce vrei sa faci cu apartamentul. Il poti lua si tine inchiriat...u un indice de profit bunicel as spune...la 2 camere, cu 500 EUR/luna chirie, scoti 6000 EUR/an. In 5 ani sunt 30.000 EUR, in 10 sunt 60.000 EUR....Asta la preturile actuala...iar parerea mea este ca chiriile vor fi foarte mari peste 5 ani, si vor tot creste cred...

#16
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostCristiALF, on Jun 7 2008, 20:35, said:

Se poate discuta..depinde si ce vrei sa faci cu apartamentul. Il poti lua si tine inchiriat...u un indice de profit bunicel as spune...la 2 camere, cu 500 EUR/luna chirie, scoti 6000 EUR/an. In 5 ani sunt 30.000 EUR, in 10 sunt 60.000 EUR....Asta la preturile actuala...iar parerea mea este ca chiriile vor fi foarte mari peste 5 ani, si vor tot creste cred...
good point. Ai astfel o sursa de venit constanta pe terment lung si mereu ca si valoare aproximativ raportata la salariile din perioada  respectiva + acces la credite mai ieftine, il poti ipoteca.

Un teren totusi creeaza mai multe posibilitati.

#17
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Poate n-ati inteles ce zice omul. Nu vrea sa ia apartamentul ca sa-l inchirieze, ci ca sa-l cazeze pe junioru' cand o veni la studii in Bucuresti. Deci varianta inchirierii din pacate e exclusa.

Ca sa nu mai spun ca daca il ia acum si il inchiriaza, isi scoate banii in 15-20 de ani, oricat ar fi sa creasca chiriile. Ca doar n-or ajunge 3000 de E / luna in Militari. Mai bine mai tine terenul 2-3 ani si sigur il vinde dublu.

Editat de kevinro, 08 iunie 2008 - 20:24.


#18
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.073
  • Înscris: 02.03.2003
:) Evitati folosirea cuvantului "SIGUR".
E usor sa spui "sigur va creste" din spatele tastaturii.
Lasati omul sa cumpere apartamentul, sa-l inchirieze si sa aiba si ce sa-i ofere fiului cand va veni la facultate.
Prea va imbatati cu cresterile sigure la terenuri pe nu-stiu-cati ani.
Nici o minune nu tine la nesfarsit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate