Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa erbicidat p100

[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.

Tantari uriasi
 lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara
 Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna
 problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale
 

Conducerea virtuala

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006
Salutare.

Am si eu o curiozitate. Exista oare anumite site-uri/aplicatii in care sa poti conduce virtual o masina?
Adica te afli in interiorul ei si clickezi pe ambreiaj cand schimbi viteza sau pe acceleratie, pe frana cand e cazul, etc. S-o conduci efectiv, eventual pe mai multe variante de drum.

Ar fi super util pentru incepatori precum mine. :)
Multam' anticipat pt. raspuns.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 aliniusb, on May 13 2008, 09:14, said:

Salutare.

Am si eu o curiozitate. Exista oare anumite site-uri/aplicatii in care sa poti conduce virtual o masina?
Adica te afli in interiorul ei si clickezi pe ambreiaj cand schimbi viteza sau pe acceleratie, pe frana cand e cazul, etc. S-o conduci efectiv, eventual pe mai multe variante de drum.

Ar fi super util pentru incepatori precum mine. :)
Multam' anticipat pt. raspuns.
nu cred ca exista, si in niciun caz nu ar fi util pentru incepatori...
cum adica sa faci click pe ambreiaj ?!
ia-ti tata o Dacia 1310 si iesi in lume si condu' muuuuuuuuuult !!!
lasa calculatorul ca tampeste...multa practica !

#3
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006
Ma duc o data pe saptamana cu o dacie break pt. ca atunci e disponibila in poligon dar in rest... mor de nerabdare. :D

#4
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 aliniusb, on May 13 2008, 10:03, said:

Ma duc o data pe saptamana cu o dacie break pt. ca atunci e disponibila in poligon dar in rest... mor de nerabdare. :D
la 8 ani, cand vroiam sa fac ce vrei tu acum, imi facusem un sistem de pedale luat de la o masina veche si exersam non stop. si imi imaginam trasee. tot virtual se numeste.  :lol:  acum serios, poti sa iti faci asa ceva si sa exersezi. cum vrei sa inveti tu? apasand un buton? sunt jicurile de f1 unde poti selecta manevrare manuala si ai si ambreiaj si acceleratie si schimbare viteze etc...dar mai bine du-te in targ, iti iei 3 pedale, le montezi undeva si te joci pana nu mai poti.

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu n-am inteles. tu ai permis sau nu ?!

#6
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 spare-me, on May 13 2008, 11:06, said:

eu n-am inteles. tu ai permis sau nu ?!
cred ca...are. nu? aca nu, fa cu pedalele cum am spus eu. si uite aici ceva haios in flash  http://www.funny-gam.../driversed.html

#7
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006
N-am permis, tocmai ce-am implinit 16 ani. :)

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Ia-ti volan si pedale si joaca-te Toca Race Driver cu setarile pe manual :D. Oricum n-are nici o legatura cu ce o sa simti tu cand o sa-i dai talpa pe digul din Galati sau pe faleza :P

#9
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006
http://www2.autovit..../2/3/924623.php
M-ar tenta sa cumpar Olcitul asta si sa ma joc cu el prin poligon.
E o miscare buna sau e doar un moft pueril?

#10
loccoxxl

loccoxxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 11.05.2007
Cauta jocul 3D Driving School. E destul de reusit.

#11
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
fa ce am scris eu mai sus. e cel mai real. sau du-te in masina parintilor si simuleaza (fara sa apesi acceleratia) cu schimbat viteze etc oana ii strici masina... :naughty:

#12
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006
@xtremdriving E posibil sa gresesc, dar eu vreau sa exersez live, conducand. Asa cred ca e cel mai eficient. :) Ce zici, daca-mi iau un harb de masina, pana in 400E, pe care sa invat sa conduc in astia 2 ani (daca ma tine :D) pana iau permisul, se merita?

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
bineinteles ca se merita. dar intr-un singur caz
daca te crezi suficient de capabil mintal cat sa te ABTII sa iesi in trafic.

ar fi f. bine...
eu am fost cu taica-miu printr-o gramada de coclauri pe langa bucuresti care nu erau drum public, curti de fabrici, poligon, etc tot cam cu 2 ani inainte de permis.
pe langa mersul printre jaloane, mers cu spatele, etc am facut f. multe parcari laterale, cu spatele, la limita, cu obstacole, etc...

bine la noi in familie sofatul e un hobby pentru toata lumea asa ca m-a 'suportat'
dar niciodata n-am condus pe drum public inainte de am a sui prima data in masina de scoala.

depinde de tine...ar fi f. grav sa capeti incredere si la un moment dat (ca doi ani 'e' mult) sa ai convingere ca poti conduce in trafic fara sa se intample nimic...

#14
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006
Bineinteles ca ma abtin, de felul meu nu sunt prea receptiv la teribilisme.
Mi-e teama insa sa nu raman cu vre-o defectiune tehnica nedorita in timp ce merg ca la un asemenea pret, banuiesc ca e de asteptat.

Bun. Ce masina ma sfatuiti sa iau? Practic am de ales intre Olcit, Dacie si Audi 50 si 100 cl.
Pe mine m-ar incanta cea din urma.
http://www.anunturi-...nunt_92870.html Aproape ca m-a cucerit.  :peacefingers:
Voi ce ziceti? Sau aveti alte propuneri?

#15
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006
Am gasit ceva ce cred ca prea frumos pt. a fi adevarat.
http://www.masini-de...1984_53268.html

Pacat ca e cam betiva, ca in rest nu pare a avea nimic.  :naughty:

#16
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Nu-ti lua frate balena de asta doar pentru invartit in poligon. Iti imaginezi ca nimeni nu vinde un S500 in stare de functionare la 100E :lol: Ia si tu ceva mai mic ca ai sanse sa prinzi ceva cu care sa poti ajunge de acasa pana in poligon fara sa se strice.

#17
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Dupa nick, esti din Sibiu. Daca ma insel, asta e. Ideea e ca mai bine te duci la un club de karting (Road Runner este in sibiu) si acolo iti vei schimba si mentalitatea despre eventualele iesiri pe strada sa le arati prietenilor ca stii sa conduci (provocat de vesnicul: ce bah, ti-e frica?), vei invata si mecanica vei invata sa conduci si sa stii sa stapanesti o viitoare masina. totul e, pe urma, sa nu exagerezi si sa circuli "cu frica", prevazator (chiar daca mergi repede sau incet) ptca exista capcane la fiecare pas...

LE: vad ca in profil ai 40 ani si esti din Galati... :huh:

Edited by xtremdriving, 14 May 2008 - 10:47.


#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 xtremdriving, on May 14 2008, 11:45, said:

Dupa nick, esti din Sibiu. Daca ma insel, asta e. Ideea e ca mai bine te duci la un club de karting (Road Runner este in sibiu) si acolo iti vei schimba si mentalitatea despre eventualele iesiri pe strada sa le arati prietenilor ca stii sa conduci (provocat de vesnicul: ce bah, ti-e frica?), vei invata si mecanica vei invata sa conduci si sa stii sa stapanesti o viitoare masina. totul e, pe urma, sa nu exagerezi si sa circuli "cu frica", prevazator (chiar daca mergi repede sau incet) ptca exista capcane la fiecare pas...
domn' detectiv particular :P tu nu vezi ca scrie mare la locatie GALATI ?...

Edited by spare-me, 14 May 2008 - 10:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate