Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Prunariu: Exista extraterestri, dar secretul este bine pastrat

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

Poll: OZN-uri pe spatiul aerian alRomaniei (310 member(s) have cast votes)

Credeti ca e adevarat ce a afirmat Dumitru Prunariu?

  1. Da (188 votes [60.65%])

    Percentage of vote: 60.65%

  2. Nu (61 votes [19.68%])

    Percentage of vote: 19.68%

  3. Nu stiu ce sa cred (61 votes [19.68%])

    Percentage of vote: 19.68%

Vote Guests cannot vote

#91
cutu22

cutu22

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.06.2010
interesant subiect!personal nu cred ca exista extraterestrii deoarece in 4 miliarde de ani de cand s-a format Terra nu ne-au facut nici o "vizita".totusi daca ar exista o posibilitate infima ca sa nu spun aproape nula de a exista extraterestrii atunci ori sunt prea departe de Pamant pentru a ne putea vizita ori Pamantul este plin de o ignoranta de oameni si nu au vrut sa vina!in ziua de azi pozele sunt trucate...cu 5 minute de munca pot face o imagine in care sunt numai extraterestrii...americanii sunt prosti nu-si dau seama nici macar cum sa foloseasca niste sateliti artificiali pt. a observa o zona de circa 2-3 ani-lumina in care ar fi o posibilitate de 90% de a exista viata(dupa parerea lor)

#92
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
La nivel statistic,cu toate planetele ce exista in universul nostru,matematicienii pun existenta extraterestrilor la nivelul 1 (100%)
Problema este felul in care ar putea sa ne viziteze depasind anumite limite fizice.
Deci e aproape cert sa existe alte vieti mai mult sau mai putin inteligenti, chiar daca nu ne pot vizita.

#93
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
daca nu ne viziteaza eu ii incadrez la genii...

#94
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005

View Postcutu22, on 5th July 2010, 20:04, said:

interesant subiect!personal nu cred ca exista extraterestrii deoarece in 4 miliarde de ani de cand s-a format Terra nu ne-au facut nici o "vizita".totusi daca ar exista o posibilitate infima ca sa nu spun aproape nula de a exista extraterestrii atunci ori sunt prea departe de Pamant pentru a ne putea vizita ori Pamantul este plin de o ignoranta de oameni si nu au vrut sa vina!in ziua de azi pozele sunt trucate...cu 5 minute de munca pot face o imagine in care sunt numai extraterestrii...americanii sunt prosti nu-si dau seama nici macar cum sa foloseasca niste sateliti artificiali pt. a observa o zona de circa 2-3 ani-lumina in care ar fi o posibilitate de 90% de a exista viata(dupa parerea lor)

ai trait tu 4 miliarde de ani de stii asta?
unei nave spatiele de pe pamant, de asta de la nasa, i-ar lua approx. 40.000 de ani sa parcurga acei 2 ani lumina de care vorbesti!
omul inteligent exista abia de 4-500.000 de ani (maimutele nu se pun), perioada infima raportata la univers.

personal cred ca e imposibil sa nu existe viata extraterestra, dar la fel de imposibil mi se pare s-o intalnim vreodata avand in vedere distantele imense intre planete...

aceste distante sunt mai mari decat durata de viata a unei civilizatii cum e omenirea, care nu cred ca mai apuca 1000 de ani :)

Edited by unu, 30 July 2010 - 00:57.


#95
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008

View Postunu, on 30th July 2010, 02:06, said:

ai trait tu 4 miliarde de ani de stii asta?
unei nave spatiele de pe pamant, de asta de la nasa, i-ar lua approx. 40.000 de ani sa parcurga acei 2 ani lumina de care vorbesti!
omul inteligent exista abia de 4-500.000 de ani (maimutele nu se pun), perioada infima raportata la univers.

personal cred ca e imposibil sa nu existe viata extraterestra, dar la fel de imposibil mi se pare s-o intalnim vreodata avand in vedere distantele imense intre planete...

aceste distante sunt mai mari decat durata de viata a unei civilizatii cum e omenirea, care nu cred ca mai apuca 1000 de ani :)
daca exista o civilizatie extrem de avansata nu iti dai seama ca ar putea sa calatoreasca si in timp, pentru ei distantele spatiale ar fi niste calatorii banale.

#96
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Nici cu 2 ordine de marime viteza luminii, daca s-ar calatorii in univers, nu ar fi de ajuns sa se ajunga de la un sistem solar la altul, citeva mii de ani lumina, de exemplu. In timp util. Pur si simplu luati-va gindul de la calatorii spatiale.
De xemplu, 1000 de ani lumina distanta, parcursi in 10 ani, la 30 milioane de km/s. E mult prea mult. Iar o galaxie are 50000x100000 ani lumina dimensiuni. Iar intre galaxii milioane de ani lumina. Sa fim seriosi

Deplasarea spatiala ca acum este pierdere de timp, si energie, si sa te gindesti la ea.
Cele prin teleporatre, da, sint de viitor.
Si transformarea noastra ac fiinte ptr a suporta asa ceva.
Teleportarea e posibila, dar oamenii se pot pierde sau dezintegra. Deocamdata. E vorba de o capacitate de concentrare cu totul deosebita. ce nici nu se poate imagina, acum. Altfel se produc accidente mortale. Iar cei care nu participa la teleportare nici nu isi dau seama unde dispare entitatea.

#97
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005

View Postbfg2008, on 30th July 2010, 13:31, said:

daca exista o civilizatie extrem de avansata nu iti dai seama ca ar putea sa calatoreasca si in timp, pentru ei distantele spatiale ar fi niste calatorii banale.

calatoria in timp e imposibila. astea-s doar vise.

in cel mai fericit caz exista civilizatii care detin tehnologia necesara pt a calatori cu o viteza aproape de cea a luminii. si chiar asa sansele sa ne intalnim cu ei sunt infime datorita celor 2 variabile, distanta si durata noastra de viata...

cea mai apropiata stea de noi e la 4 ani lumina distanta, si poate foarte bine sa nu exista viata (inteligenta) pe planetele ce o orbiteaza...

#98
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 11.06.2010
"A constant 1 g acceleration would permit humans to travel as far as light has been able to travel since the big bang (some 13.7 billion light years) in one human lifetime"

Interesant, nu ?

#99
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008
Ce gandire trebuie sa ai pentru a crede in extraterestrii dar in Dumnezeu nu ? :))
Nu e absurd ?

"Cica" : Extraterestrii ne-au insamintat pe noi - si acum Pamantul este un fel de eprubeta pentru ei... ;)) Pai si pe extraterestrii cine i-a facut prieteni ?  S-au facut singuri ?
Apoi, de ce se considera ca extraterestrii astia trebuie NEAPARAT sa fie mai avansati tehnologic decat noi, oamenii ? In cele din urma ajungi tot la existenta fortei ultime si inexplicabile - a divinitatii .

Cu alte cuvinte: ori esti ateu, ori crezi in extraterestrii - amandoua nu pot functiona laolalta. Iar cei care se considera atei si cred in extraterestrii ar terbui sa-si puna intrebari serioase in legatura cu ei insisi.

Edited by SkeTches, 15 August 2010 - 16:25.


#100
za_dude

za_dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.07.2010

View PostSkeTches, on 15th August 2010, 17:21, said:

Ce gandire trebuie sa ai pentru a crede in extraterestrii dar in Dumnezeu nu ? :))
Nu e absurd ?


:thumbup: :thumbup: :thumbup:    
Prima parere de genul asta pe care o aud (sau mai bine zis o citesc).

#101
cutu22

cutu22

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.06.2010

View PostSkeTches, on 15th August 2010, 17:21, said:

Ce gandire trebuie sa ai pentru a crede in extraterestrii dar in Dumnezeu nu ? :))
Nu e absurd ?

"Cica" : Extraterestrii ne-au insamintat pe noi - si acum Pamantul este un fel de eprubeta pentru ei... ;)) Pai si pe extraterestrii cine i-a facut prieteni ? S-au facut singuri ?
Apoi, de ce se considera ca extraterestrii astia trebuie NEAPARAT sa fie mai avansati tehnologic decat noi, oamenii ? In cele din urma ajungi tot la existenta fortei ultime si inexplicabile - a divinitatii .

Cu alte cuvinte: ori esti ateu, ori crezi in extraterestrii - amandoua nu pot functiona laolalta. Iar cei care se considera atei si cred in extraterestrii ar terbui sa-si puna intrebari serioase in legatura cu ei insisi.

off:era sa spun ceva dar am vazut ca nu-s pe SL :blush:

eu raman la parerea mea....Sansa ca extraterestrii sa existe este minuscula aproape nula...nu cred ca avem nici o dovada,pozele astazi pot sa fie falsificate din cauza tehnologiei moderne...cu alte cuvinte o parte este si vina tehnologiei deoarece daca ne-am gandi ca nu ar exista calculatoare,mobile sau orice altceva ce are legatura cu falsificarea atunci poate am crede ceva mai mult in omuletii verzi  -_-

#102
Shut_Me_Up

Shut_Me_Up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2009
Sunteti cam lacomi,nu credeti?Adica,in atatea galaxii si universe si ce mai is,credeti ca doar pe planeta noastra exista forma de viata?
Universul e nesfarsit,si bag mana in foc ca nu exista doar 10 planete(sau cate s`au constatat ca is),cu siguranta nu e ca n jocuri,unde se termina harta.
Si in acest imens univers,singur loc unde exista forma de viata e pe o planeta care reprezinta mai putin de 0.001%.

Cine stie,poate is tot felul de "portale" catre alte lumi ...(nu m`am uitat la star wars,nici nu is fan,mi se pare pur si simplu logic)

Edited by Shut_Me_Up, 30 August 2010 - 14:54.


#103
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„credeti ca doar pe planeta noastra exista forma” - (Shut_Me_Up)

Până la proba contrară, da, numai pe planeta asta există viață. Restul  e SF.
Din punct de vedere științific, nu contează ce credem.  
Eu cred ce scrie în Biblie. Aveți cu ce să mă contraziceți?

#104
za_dude

za_dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.07.2010
Se presupune ca Universul e infinit. Asta inseamna o infinitate de posibilitati si deci si posibilitatea existentei vietii inteligente in afara Terrei.

#105
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

View PostCBV, on 30th August 2010, 16:31, said:

„credeti ca doar pe planeta noastra exista forma” - (Shut_Me_Up)

Până la proba contrară, da, numai pe planeta asta există viață. Restul  e SF.
Din punct de vedere științific, nu contează ce credem.  
Eu cred ce scrie în Biblie. Aveți cu ce să mă contraziceți?
daca vorbim despre Biblie atunci ea este prima carte ateista din lume, de unde rezulta clar ca nu-i vorba de un singur dumnezeu ci de o echipa care a participat la cretia omului din elementele planetei Terra.

#106
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostCBV, on 30th August 2010, 16:31, said:

„credeti ca doar pe planeta noastra exista forma” - (Shut_Me_Up)

Până la proba contrară, da, numai pe planeta asta există viață. Restul  e SF.
Din punct de vedere științific, nu contează ce credem.  
Eu cred ce scrie în Biblie. Aveți cu ce să mă contraziceți?


Uite ca te contrazic, exprimarea "stiintifica" de acest tip este mai mult reductionista, poate fi bagata la capitolul metafore.

Stiintific se spune ca nu putem spune DA ori NU, pana nu dovedim aducand probe in sprijinul unei teze ori altei teze.

ASADAR stim:

- Exista viata pe Pamant.

- Probabil exista viata extraterestra.
- Probabil nu exista viata extraterestra.

Acesta este un pcdvdr stiintific.  :console:


PS: Conform logicii pt. a afirma "... da, numai pe planeta asta există viață.", ar trebui sa verifici toate planetele din univers, ori cel putin pana dai de una cu viata, altfel afirmatia ta este un mare gol logic.

2. Viata pe Pamant nu se bazeaza pe raporturi logice de probitate fata de viata extraterestra si nici invers. Asadar daca exista viata pe Pamant, aceasta nu inseamna nimic decat faptul in sine, ... adica nu poate constitui un argument nici pro si nici contra vietii extraterestre.  :nonobad:

Edited by Cyber-sapiens, 01 September 2010 - 17:43.


#107
Shut_Me_Up

Shut_Me_Up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2009

View PostCBV, on 30th August 2010, 16:31, said:

„credeti ca doar pe planeta noastra exista forma” - (Shut_Me_Up)

Până la proba contrară, da, numai pe planeta asta există viață. Restul  e SF.
Din punct de vedere științific, nu contează ce credem.  
Eu cred ce scrie în Biblie. Aveți cu ce să mă contraziceți?

Biblia spune multe,dar asta nu inseamna ca tot ce spune ea e adevarat.

Dar v`ati gandit ca poate exista alte forme de viata care se intreaba "oare exista alte forme de viata?".

SF nu se poate numi,pentru ca nu a fost dovedit.Cu NASA si pozele lor iara e o prostie,de parca guvernul o sa le permita sa divulge asa ceva oamenilor.

#108
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View PostSkeTches, on 15th August 2010, 17:21, said:

Ce gandire trebuie sa ai pentru a crede in extraterestrii dar in Dumnezeu nu ? :))
Nu e absurd ?

"Cica" : Extraterestrii ne-au insamintat pe noi - si acum Pamantul este un fel de eprubeta pentru ei... ;)) Pai si pe extraterestrii cine i-a facut prieteni ?  S-au facut singuri ?
Apoi, de ce se considera ca extraterestrii astia trebuie NEAPARAT sa fie mai avansati tehnologic decat noi, oamenii ? In cele din urma ajungi tot la existenta fortei ultime si inexplicabile - a divinitatii .

Cu alte cuvinte: ori esti ateu, ori crezi in extraterestrii - amandoua nu pot functiona laolalta. Iar cei care se considera atei si cred in extraterestrii ar terbui sa-si puna intrebari serioase in legatura cu ei insisi.
In realitate nu se exclud notiunile. Noi oamenii nu avem cum sa existam singuri in univers. Si cum totul este viata, se subintelege ce iese. In privinta divinitatii, este singurul corp energetic ce ne permite transcenderea intre universuri. Si nu are cum sa fie exclusa din  moment ce sintem...noi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate