Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Cati m3 de lemn exista intr-un ha de padure

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
eastbay.c0menzi

eastbay.c0menzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.04.2007
Am deschis acest thread mai mult ca  o curiozitate dupa ce am vazut un reportaj aseara la ProTV [ http://www.protv.ro/...-a-padurii.html ]

Well ... Are cineva idee cu aproximatie intre cati m3 de lemn si cati m3 de lemn [ :D ] se extrag dintr-un hectar de padure ?

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,084
  • Înscris: 22.06.2004

 eastbay.c0menzi, on May 3 2008, 14:53, said:

Am deschis acest thread mai mult ca  o curiozitate dupa ce am vazut un reportaj aseara la ProTV [ http://www.protv.ro/...-a-padurii.html ]

Well ... Are cineva idee cu aproximatie intre cati m3 de lemn si cati m3 de lemn [ :D ] se extrag dintr-un hectar de padure ?


padurea sa fie deasa sau nu? cu veverite sau nu?

#3
eastbay.c0menzi

eastbay.c0menzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.04.2007
Cu multe frunze . Am zis ceva informativ,ceva mediu in copaci .


Veverite decat d-alea tinere  :rolleyes:

#4
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Ce calcule face el  :lol:. Cine te lasa pe tine sa tai 1ha de padure? Daca o fi din boschet de maxim 1m poate.

#5
eastbay.c0menzi

eastbay.c0menzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.04.2007
Nu fac pentru mine, fac din curiozitate,sa aflu cat de mult conteaza buzunarele romanilor in raport cu sanatatea lor . Ms de grija oricum,se poate sa fim si ontopic ?  <_<



Si daca tot ai adus vorba s-o crezi tu ca nu te lasa pe tine dracu sa tai din padurea ta in ROmania

Edited by eastbay.c0menzi, 03 May 2008 - 20:09.


#6
eastbay.c0menzi

eastbay.c0menzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.04.2007
<_<

#7
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Metri cubi? Asa se masoara? Ar fi irelevant asa, pentru ca nu poti inghesui lemnul astfel incat volumul ocupat sa fie totalmente cu lemn (nu e lichid). Cred ca mai degraba ai masura in kg lemn / metru patrat teren. In plus, exista lemn cu esenta mai tare sau mai putin tare (conifere de ex). Cel cu esenta tare este evident mai greu (dens) ceea ce inseamna ca daca ai masura in m3, atunci ai avea mai multe kg/m3 la stejar decat la brad.
N-am tangente cu silvicultura, dar bunul simt asa-mi spune...

#8
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
In metri cubi se masoara, am un vecin padurar care-mi vinde din cand in cand lemn. Pretul e la metru cub, functie de esenta.

#9
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 Inginerul, on May 5 2008, 11:53, said:

In metri cubi se masoara, am un vecin padurar care-mi vinde din cand in cand lemn. Pretul e la metru cub, functie de esenta.
Si ce-ti vinde? Butuci?
Apropos, cei ce inca se incalzesc cu lemn cumpara x tone de lemne sau x m3 de lemne?

Edited by Bean, 05 May 2008 - 12:00.


#10
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
tONE Din cate stiam eu.

#11
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 Cutzu, on May 5 2008, 12:10, said:

tONE Din cate stiam eu.
Stiai bine ;).
Chiar ma intreb in ce context lemnul se vinde la m3. Daca avem trunchiuri (sau butuci), se poate calcula volumul prin aproximarea cu volumul cilindrului (stiind diametrul si inaltimea), dar sincer mi se pare anevoios procedeul. Si asta ar implica si faptul ca intr-o cutie de 1 metru cub ar intra mai putin de 1 metru cub de lemn (ca si calculatie efectiva de volume individuale ale butucilor/trunchiurilor). Deci imposibil n-ar fi, dar sunt curios la ce ar servi stilul asta de masurare. Caci atata vreme cat se stie densitatea lemnului si se cunoaste masa, atunci volumul e calculabil printr-o simpla relatie. Sau probabil ca totusi chiar asa se procedeaza: se cantareste, dupa care se exprima in m3 (stiind densitatea in fctie de esenta lemnului).

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Lemnele se masoara in metru ster, daca e vorba de lemne de foc.

#13
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Cred ca imi explic acum de ce se masoara in metru ster si nu in tone. Ca sa nu ude astia lemnul cand fac vanzarea :D. Desi imi aduc aminte de o situatie in trecut, in care lemnul era vandut la tona (pentru incalzire).
Daca l-ar uda, s-ar cantari si apa din el. Asa, un metru ster este practic dat de o incinta de 1 metru cub in care se indeasa lemne. Volumul efectiv de lemn va fi clar mai mic decat 1m cub, dar probabil se merge pe niste aproximari gen 1m ster = 0.5-0.6 m3 lemn.

#14
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 AlexIP, on May 5 2008, 16:21, said:

Lemnele se masoara in metru ster, daca e vorba de lemne de foc.
Eu de cate ori am cumparat lemne, le-am cumparat la tona! Am avut grija sa-mi umplu mereu cele doua magazii, iar restul le-am pus pe langa gard. B)

#15
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008
Cica vreo 200 m3 la hectar ? O fi corect ?? Adica 200m3 "vanzabili" Asa oi fi auzit candva...

#16
eastbay.c0menzi

eastbay.c0menzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.04.2007

 IVAN_V, on May 7 2008, 11:59, said:

Cica vreo 200 m3 la hectar ? O fi corect ?? Adica 200m3 "vanzabili" Asa oi fi auzit candva...


Se prea poate,si postul tau a fost singurul de pe thread direct la subiect. E ok ca s-a vorbit despre cum se masoara dar nu asta era marea mea curiozitate

#17
kunisor

kunisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.03.2010

 Bean, on 5th May 2008, 12:44, said:

Metri cubi? Asa se masoara? Ar fi irelevant asa, pentru ca nu poti inghesui lemnul astfel incat volumul ocupat sa fie totalmente cu lemn (nu e lichid). Cred ca mai degraba ai masura in kg lemn / metru patrat teren. In plus, exista lemn cu esenta mai tare sau mai putin tare (conifere de ex). Cel cu esenta tare este evident mai greu (dens) ceea ce inseamna ca daca ai masura in m3, atunci ai avea mai multe kg/m3 la stejar decat la brad.
N-am tangente cu silvicultura, dar bunul simt asa-mi spune...


DA ma baiatule in METRI CUBI SE MASOARA.
Eu m-as documenta inainte sa vorbesc DESPRE CEVA CE NU CUNOSC (CA NU CUNOSTI), dar asta e o boala de care nu scapa unii.

#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 28.06.2005

 kunisor, on 12th April 2011, 10:42, said:

DA ma baiatule in METRI CUBI SE MASOARA.
Eu m-as documenta inainte sa vorbesc DESPRE CEVA CE NU CUNOSC (CA NU CUNOSTI), dar asta e o boala de care nu scapa unii.

Da mă băiatule, da' vezi tu?, au trecut cam trei ani de atunci.
"Dar asta e o boală de care nu scapă unii."

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate