Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Materiale de constructii, detalii de executie, specificatii tehnice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#127
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Salut,
Am ales vata bazaltica 10cm de la knauf
+ adeziv
+ masa de spaclu

Cuie de 16cm, plasa de 145g/mp si un grund pt finalizare.
Plus profile de colt cu si fara picurare, profil de sustinere....

Casa este din caramida normala, netencuita la exterior, ziduri de 30cm la parter si 25cm la etaj

Edited by razvanu, 19 August 2011 - 09:41.


#128
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
revin cu o intrebare de 10 puncte.
Am nevoie de solutie ignifugare + anticarii pt lemn pe care sa o aplic pe toata structura casei cat si pe placaje. In magazinele de bricolaj unde am intrebat toti au ridicat din umeri si n`au stiut sa`mi spuna daca au sau nu astfel de solutii.
Stie cineva unde pot gasi solutie pt protectie lemn ignifugare + antiinsecte ?!
Multumesc anticipat.

#129
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
am gasit 2 produse, una de la sadolin - base  si cealalta de la tytan - tytan impregnant 5star nw  http://www.tytan.ro/...erver_NW_RO.pdf . Ideea este ca tytanul se poate aplica prin pulverizare si diluat in functie de lemnul care trebuie tratat, se aplica si pe osb si orice tip de placaj,  pe cand sadolinul trebuie aplicat ca atare cu pensula.
Din cate stiu eu tratarea corespunzatoare antidaunatori se face cu un grund special pt lemn. Celelalte ignifugare + antidaunatori stiu ca au o perioada scurta de eficienta.
M`ar ajuta enorm parerile voastre.
Multumesc.

#130
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
mai poti folosi si bochemit QB sau bochemit plus se gaseste in dedeman, e vreo 250 ron bidonul de 5 kg pt aprox. 250 mp.
solutia se dilueaza cu apa.

#131
Sammael

Sammael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.09.2007
Salut,

am si eu o intrebare pentru cei priceputi. Vreau sa nu mai gletuiesc niste camere la casa si in schimb m-am gandit la un tinci interior de o granulatie mai mica peste care sa aplic un strat de lavabila si...etc.
Pana aici toate bune si frumoase pana ajung la tavane, care fiind tavanele de la nivelul 2 al casei sunt din rigips. In ce mod pot aplica tinciul pe tavanul de rigips? Este necesara plasa? Este necesara o procedura speciala? Se aplica normal cum se aplica pe orice suprafata?
Un sfat in cunostinta de cauza e binevenit. Multumesc.

#132
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010

View PostSammael, on 22nd September 2011, 15:41, said:

Salut,

am si eu o intrebare pentru cei priceputi. Vreau sa nu mai gletuiesc niste camere la casa si in schimb m-am gandit la un tinci interior de o granulatie mai mica peste care sa aplic un strat de lavabila si...etc.
Pana aici toate bune si frumoase pana ajung la tavane, care fiind tavanele de la nivelul 2 al casei sunt din rigips. In ce mod pot aplica tinciul pe tavanul de rigips? Este necesara plasa? Este necesara o procedura speciala? Se aplica normal cum se aplica pe orice suprafata?
Un sfat in cunostinta de cauza e binevenit. Multumesc.

la tavanele din rigips dai cu un glet la rosturi si la capetele suruburilor sa le acoperi si ai terminat, dupa aia dai 2 maini de lavabila si gata, nu e nevoie sa dai glet sau tinci pe toata suprafata.

#133
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009

View Postklupoloistu, on 22nd September 2011, 20:41, said:

la tavanele din rigips dai cu un glet la rosturi si la capetele suruburilor sa le acoperi si ai terminat, dupa aia dai 2 maini de lavabila si gata, nu e nevoie sa dai glet sau tinci pe toata suprafata.
Merge tinci pe rigips?

#134
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005

View Postklupoloistu, on 21st September 2011, 15:49, said:

mai poti folosi si bochemit QB sau bochemit plus se gaseste in dedeman, e vreo 250 ron bidonul de 5 kg pt aprox. 250 mp.
solutia se dilueaza cu apa.


Multumesc mult, am fost in dedeman am discutat cu cineva de pe raion si am gasit un produs de la tytan 4F,  se dizolva intr`o anumita cantitate de apa si se aplica ori cu pensula ori cu pompa.  
Intr`adevar sunt mai multe produse dar acesta mi`a fost recomandat si era si cel mai indicat pt tipul de lemn pe care il avem.
Multumesc.

#135
Sammael

Sammael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.09.2007

View Postklupoloistu, on 22nd September 2011, 20:41, said:

la tavanele din rigips dai cu un glet la rosturi si la capetele suruburilor sa le acoperi si ai terminat, dupa aia dai 2 maini de lavabila si gata, nu e nevoie sa dai glet sau tinci pe toata suprafata.
Ca bine zici maestre. Stima.

#136
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010

View Postmisu78, on 22nd September 2011, 23:42, said:

Merge tinci pe rigips?

misule nu-mi rastalmacii vorbele :deviltongue: ! nu am zis ca merge sa dai cu tinci pe rigips.

Edited by klupoloistu, 23 September 2011 - 18:09.


#137
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Sorry man, fara intentie, asa intelesesem. Cred ca de vina a fost exprimarea ta.

#138
deniscta

deniscta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.11.2011
Dar o fi adevarat ca la ytong 1 mc de intra vreo 0,15 mc de mortar, plus pierderi?! Se recomanda utilizarea la constructia casei, ca ei zic ca-i cel mai cel produs din parcare...
sa-i citez:"Stiai ca zidaria reprezintã aproximativ 4% din costul total al casei tale?"

#139
sexygogu

sexygogu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.11.2011
Salut,
sunt nou pe aici si sper sa nu fi gresit topicu sau cine mai stie ce, asa ca sry anticipat

Ideea e ca am dat din intamplare pe yotube de niste filmulete ce prezentau un material folosit pt diverse chestii, de la facut bazine de apa, piscine, obiecte decorative pt interior/exterior.. ba chiar am itneles ca se foloseste si la confectionarea anumitor ambarcatiuni..
Arata precum un ciment pt mine (nu sunt deloc de specialitate), dar se pare ca ar fi si impermeabil.

Am marea rugaminte, in caz ca site cineva, daca se gaseste in romania acest material, eventual ceva despre costuri si de unde ar putea fi cumparat asa ceva.

prin filmuletele respective, materialul are denumirea in engleza de: ferrocement

Multumesc anticipat

#140
solutiisika

solutiisika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.11.2011
Buna ziua,daca puteti sa detaliati.Noi avem o groaza de materiale ptr mai multe aplicatii speciale ,marca Sika.www.sikasolutions.ro
Mortare ptr piscine,pardoseli ptr vapoare,etc.

#141
sexygogu

sexygogu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.11.2011

View Postsolutiisika, on 2nd November 2011, 09:37, said:

Buna ziua,daca puteti sa detaliati.Noi avem o groaza de materiale ptr mai multe aplicatii speciale ,marca Sika.www.sikasolutions.ro
Mortare ptr piscine,pardoseli ptr vapoare,etc.
multumesc de raspuns, atasez 2 link-uri daca doriti sa vedeti mai exact la ce ma refer:
http://ferrocement.c...culture.en.html
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U7IGsG0TzUo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O zi buna  :)

#142
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
Exista vreun normativ cu privire la proiectarea scarilor? Ma intereseaza pt o casa P+1+M. In schitele initiale arhitecta a luat in calcul o inaltime a treptei de 17,5cm. Ideea e ca sunt limitat de spatiu si as fi vrut sa fac treptele mai inalte (la bloc am treapta de 19,5cm) dar arhitecta spune ca "ea nu face asa ceva". Mi-a motivat ca exista un normativ care nu permite treptele asa cum vreau eu.

#143
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Vezi poate gasesti aici o solutie:
http://forum.softped...howtopic=355277
http://forum.softped...howtopic=164252

#144
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
Ms dar nu am gasit informatia pe care o caut eu. Am vazut ca acolo se vorbeste despre acea relatie dintre inaltimea si latimea treptei dar ca recomandare.
Pe mine ma intereseaza daca din punct de vedere legal sa spunem, exista vreo restrictie. Ca o completare, scara va fi amplasata intr-o casa a scarii, va fi din beton si din aceasta casa a scarii se va face accesul catre cele 2 apartamente aflate pe fiecare etaj in parte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate