Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Materiale de constructii, detalii de executie, specificatii tehnice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#163
rarestoom

rarestoom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2012
Salut,

Trebuie sa incep constructia casei mele si la locul santierului mi-ar trebui un loc unde sa-mi las sculele si diferite materiale peste noapte. eu ma gandisem la un container maritim de 20' dar ar trebui sa-l inchiriez.
Problema este urmatoarea: nu stiu de unde sa-l inchiriez, nu stiu cat costa, nu stiu daca e cea mai buna varianta. Va astept cu sugestii pentru a rezolva aceasta problema. Voi cum ati procedat?... sau cunoscutii vostrii cum au procedat? ....bineinteles ca am buget mic.
Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie dar mi s-a parut cel mai potrivit loc.

#164
4alex

4alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.06.2010
As dori sa stiu o parere despre buiandrugii Porotherm . Merita sa fie utilizati sau este mai bine clasic? Multumesc

#165
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Merita, daca sunt pusi in opera ca la carte.

#166
4alex

4alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.06.2010

 Astrul, on 15th March 2012, 22:59, said:

Merita, daca sunt pusi in opera ca la carte.
Multumesc!

#167
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Care masina de taiat gresie si faianta merita achizitionata? Cea electrica sau una manuala?

#168
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009
salut. ajutati ma si pe mine, va rog, daca se poate cu ceva informatii legate de modul de finisare al suprafetelor din betonyp. am placat la exterior (pazia, parca se numeste) sub streasina cu acest material pe care intentionez ca finisaj final sa i dau tencuiala decorativa. Am gasit pe undeva un manual al betonypului si am mers cat de cat dupa el, in sensul ca am lasat acel spatiu de dilatare intre placi , aprox 5-8 mm. Ce tip de chit ar trebuii sa folosesc ( banuiesc ca foarte elastic) : ceva nume de producatori..mai departe cum trebuie sa pregatesc suprafata ? UN grunt sau o amorsa ... trebuie trasa plasa si pe urma adeziv gen ca cel care se foloseste la termoizolatii ? Cat mai multe detalii m ar ajuta enorm  ..Va multumesc

#169
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Va rog un sfat, ce parere aveti de caramida asta, grosime perete 37,5, stalpii imbracati pe exterior in caramida...avantaje/dezavantaje?  Ma intereseaza eficienta termica, rezistenta, izolare fonica, sa pot sa bat un cui in ea, etc. vs gramada de tipuri de caramizi cu goluri care exista acum pe piata. Multumesc,

http://www.brikston....ikston-cpu-m450

Attached Files



#170
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

 arp, on 4th July 2012, 23:15, said:

Va rog un sfat, ce parere aveti de caramida asta, grosime perete 37,5, stalpii imbracati pe exterior in caramida...avantaje/dezavantaje?  Ma intereseaza eficienta termica, rezistenta, izolare fonica, sa pot sa bat un cui in ea, etc. vs gramada de tipuri de caramizi cu goluri care exista acum pe piata. Multumesc,

http://www.brikston....ikston-cpu-m450
La intrebarile tale, pot sa raspund doar la doua dintre ele, prin simple pareri personale:
- daca ar fi sa fac inca o casa, as pune caramida de 25cm cu izolatie exteriora de 15 (de calitate)
- despre batut cuie, stiu doar ca Porothermul sta prost la acest capitol (din propie experienta). Chiar si gaurile cu rotopercutanta trebuiesc date cu grija, fara a forta gaurirea.

Acum, am si eu o intrebare.
Exista vreo masinarie care sa ''manince'' betonul unei placi de parter care nu a fost turnata uniform (aproximativ 4cm)?

#171
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004

 talica, on 5th July 2012, 16:42, said:

- daca ar fi sa fac inca o casa, as pune caramida de 25cm cu izolatie exteriora de 15 (de calitate)
-

De ce?

#172
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

 arp, on 5th July 2012, 19:20, said:

De ce?
investitia intr-o izolatie de calitate, prin asta intelegind grosimea izolatiei de firma, cred ca se justifica mai bine decit zidul de caramida mai gros cu 50%.

#173
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

am si eu nevoie pt casa mea de acest necesar de materiale,poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat de unde sa cumpar la un pret mai decent,transport as avea pe ruta bucuresti-cluj,prefer sa il cumpar de la producator,poate sunt persoane care au achizitionat deja si ma poate indruma.in total sunt cca 25mc.
grinzi 10x20x6m-4buc
grinzi 10x20x5m-20buc
grinzi 10x20x4m-12buc
grinzi10x10x3m-10buc
grinzi 10x10x4m-10buc
grinzi 10x20x3m-17buc
grinzi 10x20x3m-4buc


grinzi 10x15x6m-36buc
grinzi 10x15x5m-36buc
grinzi 10x15x4m-18buc
grinzi 10x15x6,5m-16buc


dulapi 20x5-5mc
scandura acoperis trasa-6mc


vor fi montate intr-o casa cu tenta rustica deci micile defecte ale lemnului precum noduri sau muchii tesite sau deteriorate nu sunt o problema cu toate ca tot acest lemn va ramane la vedere.

as dorii un pret total/mc si eventual daca este posibil un pret pt uscarea dulapilor si scandura de acoperis
va multumesc


#174
ddu

ddu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.12.2006
Salut. Am si eu o întrebare in legătura cu alegerea caramizilor pt construcție . Soceram brikstone sau porotherm. Am văzut ca sunt niște diferente sensibile la preț , dar mă interesează dpdv calitativ ce a- ți alege. Multumesc

#175
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
depinde foarte mult de sarja pe care o cumperi. Ai grija doar sa fie prevazute cu lacas de mortar, daca nu are pierzi foarte mult prin puntea termica creata de mortar.
Sunt destul de asemanatoare, cred ca mai bine te duci si vezi exact cum arata, sa nu fie arsa, sa nu fie crapta in paleti etc si mai ales sa fie de calitate comparabila. Era un nene prin Chitila care avea  in depozit paleti de porotherm cal 2 si ii compara cu soceram cal 1, evident ca toata lumea sfarsea prin a cumpara soceram, in realitate porothermul cal1 fiind cam la fel.

#176
underdog

underdog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.11.2006
salut!
am si eu o intrebare si nu stiu daca gresesc postand aici!
vreau sa inchid casa scarii spre pod. crea sa fac un zid din bca si sa pun o usa sa izole cat de cat restul casei de pod care
nu e izolat deloc. intrebarea mea este: pot sa "zidesc" bca-ul cu spuma poliuretanica? nu prea as vrea sa fac cu tenco sau ceva
asemanator pt ca nu prea stiu sa fac asta si cred ca mi-ar fi mai usor cu spuma. deci e ok sau nu?

#177
underdog

underdog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.11.2006
nici o idee?

#178
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 24.02.2011
Nu  e ok, fal cu adeziv pt. bca, e f. usor si nu faci multa mizerie

#179
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 talica, on 05 iulie 2012 - 15:42, said:

La intrebarile tale, pot sa raspund doar la doua dintre ele, prin simple pareri personale:
- daca ar fi sa fac inca o casa, as pune caramida de 25cm cu izolatie exteriora de 15 (de calitate)
- despre batut cuie, stiu doar ca Porothermul sta prost la acest capitol (din propie experienta). Chiar si gaurile cu rotopercutanta trebuiesc date cu grija, fara a forta gaurirea.

Acum, am si eu o intrebare.
Exista vreo masinarie care sa ''manince'' betonul unei placi de parter care nu a fost turnata uniform (aproximativ 4cm)?
Placa de parter -RADIER- se indreapta din sapa si din izolatie cu polistiren extrudat de 2-5 cm,ok,si asa o sa ai mereu caldura pieduta mai putina sau deloc,avind placa f bine izolata,ok!O hidroizolatie in plus nu strica nicodata,chiar daca te costa ceva in plus,in timp o sa vezi singur cit de mult conteaza,cca 30% din caldura se pierde prin radier la o casa prost hidroizolata sau fara hidroizolatie corect pusa in opera,adica factura la gaze/lemne,mai mica cu minim 30%,in 2-3 ani se amortizeaza toate cheltuielile in plus,ok!

#180
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Ce treaba are hidroizolatia cu caldura?
Nu pierzi asa multa caldura prin pardoseala. Aerul cald are prostul obicei sa se ridice.
Radierul nu este acelasi lucru cu placa de la cota +-0

 ddu, on 07 octombrie 2012 - 09:57, said:

Salut. Am si eu o întrebare in legătura cu alegerea caramizilor pt construcție . Soceram brikstone sau porotherm. Am văzut ca sunt niște diferente sensibile la preț , dar mă interesează dpdv calitativ ce a- ți alege. Multumesc

Sunt in aceeasi situatie insa am vaut ca Soceram-ul este mult mai ieftin, undeva la 225 mc fata de restul 260-270 mc. Diferenta nu mi se pare de neluat in seama.

Edited by adinosh, 22 January 2013 - 23:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate