Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Materiale de constructii, detalii de executie, specificatii tehnice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#145
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
Am o panarama de balcon inchis cit sa nu intre praful ca in rest... Toata casa este izolata cu polistiren de 10cm de mare densitate si am timplarie PVC cu geam termoizolator. Avind in vedere ca anul trecut cind am izolat nu stiam cind voi face balconul am efectuat izolatia cu 5cm in interiorul balconului, pe peretele care da spre caera si pe tavanul balconului. Podeaua nu este izolata si nici nu va fi insa pe exterior, sub balcon este izolatie cu mai mult de 10cm.
Nu stiu daca sa darim tot si sa fac zidarie sau sa las chenarul si sa fac ceva pe structura usoara. Scheletul este sudat la fiecare colt de fier care iese din armatura placii inferiare si superioare. Vreau neaparat o solutie care izoleaza foarte bine fonic si termic fiind pe nord si la strada. Revin miine cu poze de pe exterior.
Attached File  IMAG0186.jpg   625.57K   96 downloadsAttached File  IMAG0188.jpg   592.38K   82 downloads

Attached Files



#146
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
Si iata pozele de afara, se vede cota peretelui si a izolatiei, asa e de groasa... Vreau ca pe exterior cu tot cu izolatie sa ajung la aceeasi cota insa pe interior nu stiu ce material sa folosesc sa fie bun izolator termic si fonic.
Attached File  IMAG0261.jpg   872.72K   143 downloadsAttached File  IMAG0262.jpg   728.05K   96 downloads

#147
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Daca lasi fierul orizontal si cel vertical prins in armatura placii, atunci ai un schelet cat de cat pentru a inlocui sticlele alea cu un termopan, pvc sau mai bine aluminiu (cam scump ala cu rupere de punte termica).

#148
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
La asta m-am gindit si eu, sa plec cu geamurile de la portiunea orizontala insa din ce anume sa fac peretele? OSB placat pe exterior la cota cu polistiren si pe interior cu vata apoi ceva gen rigips? Oare solutia asta izoleaza bine fonic si termic, mai bine ca zidaria chiar daca e din BCA? Ma gindesc si la costuri, timp de executie, dificultate,etc.

Edited by danghetau, 08 November 2011 - 12:27.


#149
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
Se da o casa la tara veche de 25 ani, nu e facuta din zidarie ci din lemn si lut. Casa este neizolata cu polistiren, m-am uitat sa vad preturile pe metrul patrat pentru diferite grosimi (5cm, 8cm si 10cm) la expandat si (3cm si 5cm) extrudat.
Cum e mai bine: expandat de 10cm (densitate 15-20kg/mc) sau extrudat de 5cm (densitate 30kg/mc)? Pretu pe mp este de 15 lei versus 20 lei, in medie. Nu contest ca exista preturi mai mici sau mai mari dar pentru economia calculului am rotunjit valorile medii.
Avantajul la extrudat este ca se obtin glafuri mai mici si pazia care are acum 40-50cm nu ramine un flintic (ca in cazul expandatului). Suprafata e de cca 100mp, n-ar fi mult 500 lei in plus pentru extrudat. Mai e folclor cum ca prin extrudat peretele nu respira insa nici prin expandat nu cred ca respira... la congelatoare e polistiren si nu prea sint pierderi. Ce pareri aveti?
ps: e in zona de munte si la poalele unui deal, iarna e ceva mai aspra acolo si vreau izolatie buna.
Care e echivalenta termica intre XTR si XPS  la grosimi? Un 10cm la XPS carei grosimi de XTR ii corespunde?
ps2: va rog sa aveti in vedere ca fiecare camera va fi placata cu rigips pe interior si vata minerala intre perete si rigips.
La usi sint praguri inalte de cca 10-15cm (structura casei este pe grinzi de lems si de aceea usa este inaltata). Am de gind peste dusumeaua de lemn sa pun ceva si sa pun parchet. Peste dusumea ce sa fac:
-polistiren extrudat sau expandat de densitate mare apoi o sapa
-sapa, polistiren apoi iar sapa?

Edited by danghetau, 17 November 2011 - 19:48.


#150
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
Nimic? Intre expandat de 10cm si extrudat de 4cm (ca sa fie echivalente dpdv al pretului pe mp) care sa fie mai bun? La aceste grosimi izoleaza la fel de bine ambele?

#151
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Strict intre cele doua variante, alege 10cm de polistiren expandat. Expandatul si extrudatul au coeficientii de conductivitate termica apropiati.

Polistirenul, indiferent de tip, are o permeabilitate scazuta la vapori si din acest motiv "peretii nu respira". Daca ai mentionat ca o sa folosesti vata la interior si iti faci griji in legatura cu condensul eu iti recomand urmatoarea varianta priviind de la exterior spre interior:
- termoizolatie din vata minerala de sticla/bazaltica din placi semirigide sau rigide avand grosimea de 15cm;
- perete existent;
- placi din gips carton montate pe profile metalice. In spatiul dintre perete si placi ai loc sa tragi cablurile instalatiei electrice si acest strat de aer va avea rol termoizolant.

#152
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
Coeficientii de conductivitate termica sint apropiati intre XTR si XPS la cele doua grosimi mentionate de mine? (4cm respectiv 10cm?). Casa este deja facuta, locuita de o persoana si toate utilitatile sint trase. Recunosc, as fi prefereat XTR deoarece ar fi rezultat un glaf mai mic per total iar la pazie ar ramine mai mult in acest caz. Azi noapte nu aveam somn si ma gindeam ce ar fi daca as pune XTR de 5cm pe exterior si 2-3cm pe interior rezultind un fel de amvic... planeitatea in interior as putea-o scoate mult mai simplu decit in cazul profilelor +vata+ gipscarton.
Daca poti sa-mi justifici alegerea ar fi nemaipomenit... am vazut izolatie de 5cm XTR pe boltari si pot sa spun ca nu mai era nevoie de nimic. Daca nu se poate lipi intim de perete e vreo problema aplicarea pe mamaligi sau e recomandat sa se evite?

#153
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008
Parca am citit pe undeva ca polistirenul extrudat se dilata mai mult la caldura si asta ar fi unul dintre motivele pentru care nu este recomandat pentru fatade.

#154
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Lambda mic - coeficientul de conductivitate termica este o constanta intrinseca a materialului; tine cont doar de tipul materialului (in cazul nostru a polistirenului) si nu este influentata de grosimea placii.
Rs - rezistenta termica a straturilor omogene tine cont de tipul materialului si de grosimea acestuia.

Vreau sa spun ca 10cm de expandat comparativ cu 10cm de extrudat izoleaza termic cam la fel. Nu stiu ce sa spun despre dilatare... expandatul este folosit la fatade iar extrudatul la pardoseli.

Stiu ca vata este mai durabila decat polistirenul, iar cel din urma isi modifica proprietatile in timp... In plus, avand polistiren riscul la condens creste.
Din aceste motive eu  ti-am recomandat, la exterior, vata minerala de 10cm sau mai bine de 15cm iar in interior tencuiala uscata din placi de gips carton pentru planeitate si timp redus de montaj.

Termoizolatia o lipesti in puncte de adeziv (mamaligi). Nu cred ca poti ancora diblurile in lutul din perete. :P

Edited by buha, 22 November 2011 - 11:00.


#155
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008

View Postbuha, on 22nd November 2011, 10:59, said:

Vreau sa spun ca 10cm de expandat comparativ cu 10cm de extrudat izoleaza termic cam la fel. Nu stiu ce sa spun despre dilatare... expandatul este folosit la fatade iar extrudatul la pardoseli.
Nu stiam asta, am avut impresia ca izoleaza mai bine extrudatul insa in acest caz este clar ca e mai avantajos XPS din mai multe motive: mai ieftin, mai permisiv si intradevar nu se curbeaza la caldura ca XTR. Daca este si grafitat e mai bine.
Da, m-am gindit ca fara dibluri...Multumesc pentru clarificari.

#156
caocao

caocao

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.11.2011

View PostAstrul, on 4th February 2009, 12:49, said:

Da asa e, intra si intre caramizi daca are lacas special. de fapt la 100 mc intra vreo 13 mc de mortar, plus pierderi.


eu am  gasit altceva la consumuri. e cam 0,2 la caramida,oricare ar fi ea..bn..intre 0,19-0,23..da nush daca s incluse pierderile

#157
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
Casa e izolata 1/2 si urmeaza in 2-3 zile sa fie gata cu plasa trasa si finisata la gri.
In interior pe viitor mai am de executat urmatoarele interventii si va intreb cum e mai bine:
-indreptat si coborit tavan - ma gindeam gips carton si vata cca 10cm (aici nu cred ca am alternativa).
-indreptat pereti - ori cu gips carton pus pe schelet ori din tencuiala...
-indreptat si ridicat pardoseala - momentan este dusumea care nu e strimba insa nu-mi place lemnul aparent; vreau sa ridic si sa indrept si nu stiu daca e bine sa pun extrudat de 5cm urmat de sapa sau o alta metoda. Estimez o reducere de la >270cm inaltime pe la 250cm.

#158
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
Casa 80% izolata, miercuri e gata plasa + prima mina de Polifix, restul la anul.
In afara de intrebarile de mai sus mai am citeva (nu inseamna ca nu am raspunsuri la ele ci doresc alte opinii): fiind din paianta oricum voi face izolatia tavanelor cu vata si va intreb daca e corect asa:
-in pod, intre capriori sa pun vata de sticla de grosime minim 10cm si peste ea si grinzi sa vin cu saltea tot din vata de sticla (1-2 straturi).
-in interior, pentru indreptare va fi vata minerala bazaltica de 10cm si gipscarton.
Am vazut ca e vata de 10kg/mc de sticla la cca 6 lei/mp si de 30kg/mc bazaltica la cca 8 lei/mp. La o vata stiu ca e importanta densitatea insa nu e mai important sa fie de sticla contra soriceilor?
Pentru o usa metalica ce solutii de izolare sint? Cred ca e goala si ma gindeam la ceva gen spuma (cred ca e scump si relativ dificil de realizat) sau injectare de celuloza.

Edited by danghetau, 05 December 2011 - 21:58.


#159
paliucflavius

paliucflavius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2011
Buna ziua!
sunt inca student si as avea nevoie de cateva modele de planse pentru executie la fundatii: pentru fundatii izolate (plan general), pentru fundatii continue sub pereti sau stalpi,plan sapaturi, etc.
ma intereseaza mai mult cum se coteaza si cum se reprezinta!

#160
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009
Am achizitionat placi betonyp in vederea placarii exterioare ca intr un final sa dau tencuiala decorativa. In etapa in care ma aflu, adica placile sunt instalate pe caroiaje cu rosturi de dilatare conform manualului tehnic al betonypului urman ca iarna aceasta sa ramana in starea asta urmand ca in primavara sa aplic tencuiala decorativa. Problema mea este ca in urma cetzii dense din ultimele zile placile de betonyp au retinut destula apa parand chiar a se umfla. Sunt ingrijorat ca pana in primavara betonypul se v a deteriora . Ce as putea sa fac sa previn situatia asta. O amorsa...ceva care sa impiedice deteriorarea...
Din manualul tehnic reiese faptul ca ar fi tratat hidrofug?!

#161
ddu

ddu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.12.2006
Salutare.. Ma pregatesc sa construiesc o casa...si sunt in cautare de materiale si in general sa ma documentez putin ca stiu macar ce intrebari sa pun...am gasit acest site cu blocuri de spuma...ce parere aveti...ati mai auzit de asa ceva

#162
langhel

langhel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2011
buna,
ma intereseaza sa demolez si sa construiesc si eu o casa in zona cotroceni / bucuresti.
m-ar interesa pentru inceput, daca ma poate ajuta cineva, niste recomandari de persoane si pret estimativ pentru:
1. studiu geo
2. demolare- recomandari si pret pe demolare, incarcare si transport moloz (zona este centrala)
multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate