Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Materiale de constructii, detalii de executie, specificatii tehnice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#109
winston2

winston2

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.04.2011
AVERTISMENT:
Am publicat o mica nota intitulata:TEHNICI DE NEGOCIERE,care venea in sprijinul viitorilor proprietari de case in negocierea cu constructorul care a fost stearsa-apropo nu continea nici o onomatopeee,etc...
Am inteles ca SOFTPEDIA este un site public pentru schimbul liber de informatii,cunostiinte acumulate,etc-in sprijinul cititorului si nu unul privat cu anumite sa zicem interdictii din partea celui care publica un articol si sterge ceva cand nu-i convine(apropo, exista desigur metode de a sterge si tot postul...desigur),dar sa nu divagam de la subiect.
Rog moderatorii sa intervina si sa publice nota de mai sus.
P.S.-Nota a fost publicata la data de 10.07.2011 ora 10 aprox. si era o inserare la finalul preambulului de catre autorul articolului la pag.7-citat

Edited by winston2, 10 July 2011 - 15:53.


#110
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
"Materiale de constructii, detalii de executie, specificatii tehnice, Despre materiale, executie, norme, etc...."

Despre preturi, tehnici de negociere, cumparare a materialelor gasesti zeci de topice unde poti dezbate subiectul. Nu are relevanta si te-as ruga sa-ti pastrezi avertismentele pentru tine. Citeste regulamentul, in special sectiunea de off-topic.Nu vreu sa incurcam merele cu perele.
In plus, cele spuse de tine nu mai sunt o noutate nici pentru un copil de clasa a 10-a.

Edited by Astrul, 10 July 2011 - 17:20.


#111
winston2

winston2

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.04.2011

 Astrul, on 10th July 2011, 18:18, said:

"Materiale de constructii, detalii de executie, specificatii tehnice, Despre materiale, executie, norme, etc...."

Despre preturi, tehnici de negociere, cumparare a materialelor gasesti zeci de topice unde poti dezbate subiectul. Nu are relevanta si te-as ruga sa-ti pastrezi avertismentele pentru tine. Citeste regulamentul, in special sectiunea de off-topic.Nu vreu sa incurcam merele cu perele.
In plus, cele spuse de tine nu mai sunt o noutate nici pentru un copil de clasa a 10-a.
Salut"Astrul"-Da ai perfecta dreptate,m-am cam enervat (insa dreptate tot am trebuie sa recunosti chiar si asa lucruri de clasa a zecea tot trebuiesc afisate-ai vazut cati au cazut la bac..),scuzele mele si in plus felicitari pentru tot materialul pus in topic. :thumbup:

Edited by winston2, 11 July 2011 - 06:07.


#112
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Pun si eu o intrebare, sper ca aici isi are locul.
Vreau sa torn ciment intr-o magazie unde traficul este minim.
Daca nu am betoniera si chef sa invart la lopata  (suprafata aprox. 30 mp.) pot face urmatoarea "tiganie" ?
Sa torn pietris in strat de 7-10 cm, pun o plasa sudata de 4mm deasupra si apoi sa vin cu un lapte de ciment care sa patrunda prin pietris ?
Multumesc, rog meseriasii sa nu ma injure :)

#113
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
a folosit careva glet de ipsos de la knauf hp start?ce parere aveti de produs?
de gletul meseriasului n-am auzit lucruri bune,cica nu-l mai fac ca acum n ani,nu mai e aditivat si n motive

#114
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 Mig VWFan, on 12th July 2011, 08:20, said:

Pun si eu o intrebare, sper ca aici isi are locul.
Vreau sa torn ciment intr-o magazie unde traficul este minim.
Daca nu am betoniera si chef sa invart la lopata  (suprafata aprox. 30 mp.) pot face urmatoarea "tiganie" ?
Sa torn pietris in strat de 7-10 cm, pun o plasa sudata de 4mm deasupra si apoi sa vin cu un lapte de ciment care sa patrunda prin pietris ?
Multumesc, rog meseriasii sa nu ma injure :)
nu e locul de raspuns aici dar raspunsul este: tigania aia va duce la obtinerea unui balast stabilizat, foarte slab pentru ceea ce vrei sa faci.
daca nu ai chef de munca si nici buget alocat mai bine pastrezi banii de materiale si astepti sa-ti vina cheful sau sa faci rost de bani pentru a platii pe cineva cu chef.

#115
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
revin si eu cu problema mea daca se poate. am nevoie de un sfat pt ca in curand trebuie sa iau o hotarare.
Pt o casa pe structura de lemn ce imi recomandati sa aleg intre: vata bazaltica de fatada FKD S 60 0,6X1 de la knauf (pret 26.5 lei/mp) cu urmatoarele specificatii: grosime: 60 mm, dimensiuni: 0,6x1 m, conductivitate termica: 0,036 W/mK si un polistiren expandat pt fatade (eventual grafitat) de 60mm eventual un austrotherm cu o conductivitate de 0.032.
Materialul de termo se va aplica pe placajul de osb de 15 mm. Acum eu inclin spre vata bazaltica, insa astept pareri.
Multumesc anticipat.

#116
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
Eu am vazut ca nimeni dintre cei de pe forum,  nu foloseste Ytong la constructie si ma intreb de ce.
Nu este bun?

#117
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010

 cpg, on 1st August 2011, 13:19, said:

Eu am vazut ca nimeni dintre cei de pe forum,  nu foloseste Ytong la constructie si ma intreb de ce.
Nu este bun?

uite aici

#118
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Am si eu un teren de 550mp (deschidere la strada 15mx36.6m) linga Craiova (la 4km distanta) si sunt interesat sa-mi fac o casa de aproximativ 120/140mp.Din cele citite pe net cred ca cea mai buna varianta este parter + mansarda (amprenta la sol probabil 60/70mp) materiale tot in urma consultarii netului cred ca cea mai buna varianta este caramida porotherm (eventual sus BCA) sau tot caramida.Ma intereseaza niste preturi la rosu pentru 2011 , o alta intrebare intre 120mp si 140mp cam cat credeti ca este diferenta de pret. Casa vreau sa fie simpla si eficienta. Am citit mai multe articole scrise de dv (care dintre dv?). si sper deja sa fi invatat cate ceva. Daca se poate niste preturi aproximative si eventual niste schite , planuri de case dragute …multumesc anticipat. Oferte concrete puteti sa-mi lasati pe ...editat

Edited by euribiontuL, 03 August 2011 - 11:03.


#119
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Salut,
Pentru izolatie exterioara ce sa aleg intre rockwool si knauf ? pretul este 40/mp si 42/mp.

Adeziv am gasit asa:
Duo Kontact = 18ron/sac - pt polistiren
Pro Kontact = 32ron/sac - special pt vata

Ar intra cam 8-9 kg/mp
Suprafata total este de 250mp fara geamuri, dar initial o sa fac doar 2 fete, aprox 92mp

#120
togo72

togo72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2011
Salut! Vreau sa construiesc o magazie din bca 5/3 m, ce fel de fundatie ar fi indicata, si cam la ce adâncime trebuie sapată?

#121
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Psych0Bitch, on 25th July 2011, 23:02, said:

revin si eu cu problema mea daca se poate. am nevoie de un sfat pt ca in curand trebuie sa iau o hotarare.
Pt o casa pe structura de lemn ce imi recomandati sa aleg intre: vata bazaltica de fatada FKD S 60 0,6X1 de la knauf (pret 26.5 lei/mp) cu urmatoarele specificatii: grosime: 60 mm, dimensiuni: 0,6x1 m, conductivitate termica: 0,036 W/mK si un polistiren expandat pt fatade (eventual grafitat) de 60mm eventual un austrotherm cu o conductivitate de 0.032.
Materialul de termo se va aplica pe placajul de osb de 15 mm. Acum eu inclin spre vata bazaltica, insa astept pareri.
Multumesc anticipat.
Și eu tot spre vată bazaltică tind, totuși, nu este mai scumpă și mai grea?
Dacă alegi polistiren grafitat, fiind o soluție excelentă, ăla gri, folosește grosimi mai mari de 6 cm.
De la 10 în sus. Parcă există și de 14 cm.

 cpg, on 1st August 2011, 13:19, said:

Eu am vazut ca nimeni dintre cei de pe forum,  nu foloseste Ytong la constructie si ma intreb de ce.
Nu este bun?
O fi bun dar este BCA.

 togo72, on 4th August 2011, 19:27, said:

Salut! Vreau sa construiesc o magazie din bca 5/3 m, ce fel de fundatie ar fi indicata, si cam la ce adâncime trebuie sapată?
Fundații obișnuite continue sub ziduri la adâncimea de 90 cm de la cota terenului natural.
Lățimea de minim 45 cm.

 razvanu, on 4th August 2011, 19:15, said:

Salut,
Pentru izolatie exterioara ce sa aleg intre rockwool si knauf ? pretul este 40/mp si 42/mp.
Când mai puneți genul ăsta de întrebări, bine ar fi să folosiți linkuri către pagina cu specificații tehnice ale celor două mărci.
La rockwool te referi la vată bazaltică (cel mai probabil)
La knauf ?

#122
radali01

radali01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.07.2011
vreau sa ma apuc sa construiesc in curte o cabana de unelte din lemn Am cautat pe internet un plan de cabana in care sa am toate dimensiunile(sectiuni lungimi de debitare unghiuri) dar fara succes.
Daca ma poate ajuta cineva cu asa ceva sau daca a construit si poate sa vina cu sfaturi as fi recunoscator.
Si acum sa va spun si de ce caut asa ceva, pentru ca daca as avea dimensiunile exacte as putea face economie foarte mare la lemn.
am gasit exact ce i mi trebuie pe un site din stade (http://www.just-sheds.com/1201f.pdf)unde unitatile de masura sunt in " si ' . Bineinteles ca mi da cu virgula rau de tot la transformari......si caut ceva in CM

#123
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
"O fi bun dar este BCA."

Asa............ si, in afara de lipsa portantei, ce il mai defavorizeaza in fata caramizii?

#124
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005

 paradigmatic, on 5th August 2011, 10:26, said:

Și eu tot spre vată bazaltică tind, totuși, nu este mai scumpă și mai grea?
Dacă alegi polistiren grafitat, fiind o soluție excelentă, ăla gri, folosește grosimi mai mari de 6 cm.
De la 10 în sus. Parcă există și de 14 cm.


O fi bun dar este BCA.


Fundații obișnuite continue sub ziduri la adâncimea de 90 cm de la cota terenului natural.
Lățimea de minim 45 cm.


Când mai puneți genul ăsta de întrebări, bine ar fi să folosiți linkuri către pagina cu specificații tehnice ale celor două mărci.
La rockwool te referi la vată bazaltică (cel mai probabil)
La knauf ?

sincera sa fiu nu stiu cat de grea e bazaltica fata de grafitat, insa polistirenul peste 10cm mi se pare deja nebunie curata din punctul meu de vedere. Casa e pe structura de lemn, la interior vine iar vata de 10 + folie + perna de aer, si inclinam spre bazaltica de 6cm care e la un pret de 26 lei mp, de la knauf. Grafitat negrafitat, tot polistiren e din pacate.
iar Razvanu se referea tot la bazaltica rockwool vs. knauf.

#125
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

 septimiu80, on 24th July 2011, 01:07, said:

nu e locul de raspuns aici dar raspunsul este: tigania aia va duce la obtinerea unui balast stabilizat, foarte slab pentru ceea ce vrei sa faci.
daca nu ai chef de munca si nici buget alocat mai bine pastrezi banii de materiale si astepti sa-ti vina cheful sau sa faci rost de bani pentru a platii pe cineva cu chef.


Salut,
La o casa noua in constructie P+M as dori sa intreb daca e bine sau nu sa pun polistiren sub placa de la parter peste etaj (inca nu e turnata!)? Ca sa nu mai pun rigips pot folosi si folie de plastic dar nu se mai poate tencui dupa! Intreb asta ca sa fie tavanul drept dupa turnare!! Multumesc!

#126
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

 anonima1, on 23rd July 2011, 14:30, said:

a folosit careva glet de ipsos de la knauf hp start?ce parere aveti de produs?
de gletul meseriasului n-am auzit lucruri bune,cica nu-l mai fac ca acum n ani,nu mai e aditivat si n motive
am folosit din amandoua,knauf e mai bun pt ca se usuca f repede si devine ca betonu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate