Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Presa noastra-i o "comoara"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
:puke: - cam asa as incepe eu post-ul asta.

Mi se pare uimitor cata prostie poate exista in presa. Si nu doar la noi. Ceea ce mi se pare mie scarbos si daunator societatii e faptul ca presa speculeaza mereu fara sa aiba probe, interpreteaza total aiurea tot ce "aude" si mai sunt si prosti care nu cunosc nici sensurile cuvintelor.
Oare cand va fii un "CNA" si pt. astia? Probabil niciodata ca si asa se plang de "lipsa de libertate"
Pana atunci(eh, nu chiar  :D )  poate facem o mica colectie de aberatii din presa:

*De cateva zile auzim doar "Mutu" , "Mutu" si iar "Mutu". A... era sa sa uit: si de cocaina lui Mutu. Dar de unde a aparut asta oare? Are presa vreo proba?
Chiar daca ar fi consumat... totusi.. pe ce se bazeaza ei? Pe articolul din The Sun care a lansat ideea? Eu cred s-a spus clar ca substanta nu a fost dezvaluita si ca va ramane confidentiala pentru ca exista o clauza de confidentialitate. El a picat un test antidoping nu unul antidrog.

*Ieri parca, a aparut o stire in nu stiu care ziar cum ca Mircea Badea si Oreste ar fi fost vazuti cu o blonda misteriosa si ca bla bla bla... aia fiind nevasta lui Oreste de fapt.

*Din cand in cand auzim ca un "hacker" a pacalit nu stiu ce americani pe internet vanzandu-le produse pe care nu ale au. Deci orice escroc ce foloseste internetul pentru a-si desfasura "activitea" se numeste hacker, fara a patrunde in nici un sistem informatic in mod ilegal... doar in posesia banilor unor naivi care dau banii inainte prin Western Union.

Edited by gtk, 21 October 2004 - 04:08.


#2
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
"Mi se pare uimitor cata prostie poate exista in presa. Si nu doar la noi. "

1. Prostie sau Intentie?
2. Stii tu sigur cum e in alte tari?

#3
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Pe buna daca jurnalistii astia (poate nu toti) nu sunt niste idioti, care habar n-au despre ce vorbesc. Pt ca ziare nu citesc, vad stirile la TV. Tot felul de exagerari... astia fac din tantzar armasar. Niste aberatii. Mai ales cand aud de hecari, ma apuca pandaliile. De ex. faimoasele cazuri de folosire a DC++, care in opinia idiotilor de jurnalisti inseamna sa fii hecar  :puke:  :death:  :ciocan:

#4
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Repet pentru locurile din spate:

1. Prostie sau Intentie?
2. Stii tu sigur cum e in alte tari?

#5
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

vata pa batz said:

1. Prostie sau Intentie?
Ambele. De multe prostia concureza cu intentiile rele.

vata pa batz said:

2. Stii tu sigur cum e in alte tari?
Pana la urma nu-i chiar greu de aflat.

*De ex. cu ceva timp in urma, un tabloid britanic(News of the World) a platit un albanez sa declare politiei ca un grup ca un grup de romani(4) si un albanez din Kosovo planuiesc rapirea sotitei lui  Beckham, acestia fiind arestati pentru o perioada. Si asta numai pentru a putea sa creasca tirajul. Bineinteles, totul a fost o inscenare.  Britanicii au zis ca sunt multe exemple similare, cei acuzati fiind chiar britanici si asta doar pentru a creste tirajele ziarelor.
Un link: http://observer.guar...,972961,00.html

*New York Times a descoperit, dupa o ancheta proprie, ca un jurnalist de-al lor inventeaza sau plagiaza o multime de articole:
http://edition.cnn.c...times.reporter/

*Canalul Fox News a recunoscut recent (3 Oct) ca un reporter de-al lor a realizat un articol fals despre John Kerry, oponentul lui Bush la alegeri, "citandu-l", adica atribuindu-i  afirmatii pe care nu lea facut niciodata(cum ca ar fi narcisist si alte asemenea).
http://news.yahoo.co...ia_041003210627

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sau urmariti filmul Shattered Glass ca sa aflati povestea lui Stephen Glass de la The New Republic. un fel de burvi al lor

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Mosotti

Burvi in mai mult de un exemplar? Aua!

#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
qtk

exemplele tale sint dovada a intentiei nu a prostiei.
A doua intrebare se referea exclusiv la prostia ziaristilor straini. Si nu, nu sint prosti ci intentionati. Chiar daca se constata dupa ca n-au avut probe sau ca ziaristul x sau y era exclusiv de vina, se vind ziarele iar si tot asa.

#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Inca o treaba: intre informatie si publicare sint o gramada de tipi care avizeaza

#10
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
vata_pa_batz,

Intr-adevar, intentia prevaleaza, insa sunt si multe cazuri in care nu se informeaza foarte corect si sunt foarte superficiali, putand induce in eroare opinia publica. Exemplul cu "hacker-ul" e doar unul. De multe ori am auzit la stiri ca se poate merge la lucru in Germania doar prin OMFM. Culmea, lucrurile nu stau asa. De curand am auzit la stiri ca singura posibilitate de a emigra in US este loteria vizelor. Aberatie din nou. Oare e prostie sau intentie?

Legat de straini, nu stiu daca e vorba doar de intentie. Ar fi culmea ca astia sa fie perfecti.

Nu stiu cati verifica veridicitatea a ceea ce se scrie in presa. Pote verifica ortografia, insa [rea multe ma indoiesc.

Edited by gtk, 21 October 2004 - 13:22.


#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
chiar ca ar trebui sa vedeti filmul ala. era acolo un articol inventat chiar despre un hacker. de fapt chiar de la articolul respectiv i s-a tras sfirsitul lui glass. a fost descoperit cu mita in sac de cei de la forbes  :death:

#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

Mosotti said:

chiar ca ar trebui sa vedeti filmul ala. era acolo un articol inventat chiar despre un hacker. de fapt chiar de la articolul respectiv i s-a tras sfirsitul lui glass. a fost descoperit cu mita in sac de cei de la forbes

Am vazut descrierea pe imdb, se pare ca e interesant.
Asadar, Stephen Glass, un bun jurnalist de la "The New Republic", care era dorit si de alte mari publicatii pt. articolele sale foarte bune, a fost prins cu "matza in sac". Cazul e real.

Iata una din declaratiile lui:“My life was one very long process of lying and lying again, to figure out how to cover those other lies,” says Glass.
se poate citi si la: http://www.cbsnews.c...ain552819.shtml

Cred ca merita vazut filmul.

#13
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
de ce nu te mai intrebi acum daca au vreo proba ca mutu s-a drogat
si de ce trebuie sa urmeze un program de dexintoxicare si de terapie psihiatrica

ca pt dopaj nu cred ca faceau asa caz
e clar ca a luat cocaina el a recunoscut

or mai exagera si or mai inventa ziaristii dar in marea majoritate au dreptate

si cum se spune un ziar poate mintii dar presa toata nu

#14
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
A spus Mutu cu gura lui ca a luat cocaina? Cred ca ar fi dat clipul cu inregistrarea non-stop la stiri.   Exista vreo proba oficiala? Nimic. Cine a venit cu ideea?
Pe de o parte, e si confortabil pt. Mutu sa se speculeze faptul ca a consumat cocaina, deoarece consumul de cocaina nu e atat de grav ca si consumul de steroizi anabolici(asta, desigur, cu privire la sport). Daca a luat "doar" steroizi, situatia ar putea fi mult mai grava, o suspendare de 2 ani putand duce la sfarsitul cariei sale. Din cate se pare poate sa scape chiar fara suspdare.

Cu totii suntem aproape siguri ca a consumat cocaina, asta probabil deducand din informatiile cu privire la anturajul sau, la comportamentul sau, etc.

Insa, mass-media, instrument de manipulare al opinei publice,  nu cred ca ar trebui sa se rezume la aceleasi speculatii facute de orice om obisnuit.

Cum mai putem face diferenta intre individul obisnuit care-si da cu parerea si o "institutie"(daca o putem numi asa) al carei obiect de activitate e chiar informarea opiniei publice?
****
In primul post m-am referit in primul rand la corectitudine, la precizia informatiei, la argumentele si probele aduse in favoarea unei afirmatii.Unii ar numi asta deontologie profesionala insa cred ca exista doar in teorie.
****
O chestie penibila am mai vazut azi pe iRealitateaTV, dar poate mai comentati si voi, ca pana la urma e vorba de E-Opinions.

#15
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Iarasi!   Mare-i gradina domnului!!!!!!!

In presa de azi se spune ca Mutu a fost catalogat de catre preseintele FRF drept "cap de p***". Oare cum s-a ajuns aici? Oare nu  e "interpretarea"  incompetentilor care se baga intre cel care face afirmatia si publicul tinta? Sa se fi exprimat Mircea Sandu britanicilor in acest mod? Eu nu cred.
The Sun:
Sandu said: “This is the problem with all these d***heads who earn lots of money and believe they can do anything.

1.Oare a zis asta chiar M.S. sau a fost interpretata de vreun traducator?

2."dickhead" nu se traduce textual in engleza as cum e in romana, Insa acel "dick" din cuvant i-a determinat sa puna "***". E ca si cum ai spune ca "HOTdog" e caine fierbine sau ca PINEapple-ul e pinul mar.
***
dickhead  
n. Vulgar Slang
An inept, foolish, or contemptible person.
The American Heritage® Dictionary of the English Language, Fourth Edition
Copyright © 2000 by Houghton Mifflin Company.
****
Se pare ce M.S. vrea sa dea in judecata publicatia britanica.

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Capete de fotbalisti! Sa stii si tu ca mintea lor e in ghete. Indiferent ce-a luat daca il costa cariera atunci e slab. Da am io asa o senzatie ca sint ceva interese sa-l termine sau???

#17
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Se mai intampla si minuni!

Prin difuzarea, în cadrul emisiunilor informative din data de 20 octombrie, a declaratiilor Laurei Andresan despre Adrian Mutu, fara ca acestea sa fie sustinute de probe si fara a solicita un punct de vedere al persoanei acuzate sau invocate, posturile Antena 1, Prima TV si TVR 1 au încalcat prevederile Deciziei CNA nr. 248/2004 privind protectia demnitatii umane si a dreptului la propria imagine. Decizia mentionata prevede, la art. 14: „(1) Orice persoana are dreptul la propria imagine. (2) În cazul în care în emisiunile audiovizuale se aduc acuzatii unei persoane, privind fapte sau comportamente ilegale sau imorale concrete, acestea trebuie sustinute cu dovezi; daca acuzatiile sunt aduse de radiodifuzor, acesta trebuie sa respecte principiul "audiatur et altera pars". (3) Realizatorii emisiunilor au obligatia sa respecte dreptul persoanei la propria imagine si sa puna în vedere interlocutorilor sa probeze afirmatiile acuzatoare sau sa indice cel putin probele care le sustin.

Cam tarziu da tot e bine.

Pacat ca nu are si presa scrisa asa ceva.

Mai nou, Antena1 are un non titlu pt. stiri(aprox.): "Mutu are probleme de potenta", adica dupa aceeasi logica paguboasa, au ajuns la concluzia ca orice persoana care consuma afrodisiace, e "impotenta", asa cum au spus chiar la Observator.  Jale!

Edited by gtk, 22 October 2004 - 18:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate