Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Asus EEE PC 900

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
mikess

mikess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.02.2007
In data de 16 04 2008 s-a lansat oficial Asus EEE PC 900 in America si Asia
In Romania apare in maxim o luna
Noutatile sunt
Display 8,9" cu rez de 1024 X 600
1 Gb RAM
12 sau 20 Gb SDD depinde daca e cu Linut 20 Gb sau cu Windows Xp 12 Gb
si cam astea ar fi schimbarile majore
Pretul se estimeaza in jur la 600 USD
Cum vi se pare mi ales pentru cei care detin deja varianta 701

#2
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
sincer mi se pare cam scump, in romania o sa fie mai mult de 600 USD asta in mod sigur, oricum e un pas inainte...

#3
pivo

pivo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.01.2008
Cu exceptia ecranului de 1024x600, versiunea Eee 701 mi se pare tot mai avantajoasa fiindca este mai portabila si mai ieftina cu vreo 20%
Din ce am citit, durata bateriei la Eee 900 este mai mica, iar incarcatorul este mult mai mare. Daca ar rezolva aceste 2 lucruri si i-ar mai pune si un touchscreen, atunci ar fi perfect :)

Totusi, iese Eee 701 din garantie, sper sa fie deja pe piata mai multe alternative (poate chiar Eee 999 :D )

#4
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Nu ai ce sa rezolvi cu autonomia cand displayul este mai mare decat pe versiunea 701. Poate un oled ar rezolva problema, mai ales al banilor :))))).

#5
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 17.05.2007
Daca e 600 $, atunci nu se merita, la banii astia iei laptop 15.4'' cu celeron 1,86 Ghz si 1 gb ram.

#6
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007

 anthony2000, on Apr 22 2008, 08:41, said:

Daca e 600 $, atunci nu se merita, la banii astia iei laptop 15.4'' cu celeron 1,86 Ghz si 1 gb ram.
Exact,parerea mea este ca 701 isi merita banii la cat stia,chiar si ecranul mic,dar scumpindu-l nu mai e asa atractiv.

#7
LOCOTUS

LOCOTUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 31.12.2003
surpriza dar o sa fie mai mult de 600$ la noi, evident la care se aduga si tva, in state e 569$+taxe :)

faza proasta e ca e acelasi mobo hardware dar cu ecran mai mare si ... culmea cu baterie mai mica :) de 4400mhA in loc de 5200mhA

#8
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
mikes...ai zis ca apare intr-o luna maxim...unde , ca nu vaz pe nicaieri...daca imi dau cu parerea , nu mai apare ci o sa vina direct fratele 1000...

#9
mikess

mikess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.02.2007

 bully, on Jun 3 2008, 07:51, said:

mikes...ai zis ca apare intr-o luna maxim...unde , ca nu vaz pe nicaieri...daca imi dau cu parerea , nu mai apare ci o sa vina direct fratele 1000...

Daca te uiti atent pe saiturile internationale e la vanzare de vreo 3 saptamani la 599 euro parca
Da-i o cautare pe google si gasesti saituri internatinale care i-l vand deja de mult

#10
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
la 600 euro gasesti scule cu mult mai fiabile decat acest asus mignon...si cu configuratii mult mai stabile si performante...

#11
pivo

pivo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.01.2008

 asus512, on Jun 6 2008, 09:49, said:

la 600 euro gasesti scule cu mult mai
Poate nu te-ai prins de faza. Nu-i nimic, te ajut eu: Eee PC nu e pentru performanta, ci pentru mobilitate.
Una e sa cari in rucsac un Eee de dimensiuni reduse cu greutatea de 1kg timp de o zi, alta e sa cari un laptop de 15'' de 3 kg.

#12
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
Acum e randul meu sa te ajut : am avut eeepc , cel clasic si m-a spart la ochelari cu ecranul lui mititel...am zis sa trec cu vederea asta si am vrut sa fiu mobil cu adevarat ( am abonament de date de la Orange de vreun an si am modemul Option de 7,2 )...am plans pe toate forumurile sa ma ajute careva sa-l configurez si sa-l fac sa mearga ( eram incapatanat si nu vroiam nici de-al naibii sa pun Xp-ul...imi placea Linuxul )...canci ! Am cumparat modem de la Vodafone ca sa ma bucur de mobilitate...dupa care am zis sa vad cum stau cu ergonomia bagajului si am iesit la urmatoarele ( cine zice altfel , nu stie ce vorbeste sau la el , ideea de mobilitate se reduce la mall-ul din colt unde stoarce un suc vreo ora la o masa in timp ce navigheaza...) : laptop + modem + incarcatorul la 220V ( sau varianta bateriei universale pe care eu am adoptat-o...mai pot incarca si altele cu ea..)+ casti+mouse +optionale : gps pe usb , sistem 2.1 etc...ma rog , cam tot ce ti-ar trebui ca sa innoptezi pe undeva , pe la vreo cabana din munti si sa ai tot ce-ti trebe ca sa vezi un film , sa asculti o muzica , sa te dai pe net , etc...concluzionez : iesea cam bariu bagajul asa ca mi-am dat seama ca nu are rost sa fiu chiar asa spartan cu ochisorii mei si sa-mi mananc unghiile vizavi de spatiul de pe hard disk al eee-ului si l-am maritat..am luat altceva un pic mai mare , mai bun la configuratie , etc. Concluzia mea este ca daca Asus se apropie de bariera celor 15-16 mil nu or sa mai vanda in nestire laptopuri...daca sta pana in 13-14 mil , or sa produca laptopuri limitate ( ecran , hard disk , procesor , ram ) plus ca nici concurenta nu doarme ( MSI si chiar ACER au scos ceva modele faine care se descurca foarte bine...)...

#13
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 17.05.2007
Msi Wind se anunta un best buy de pe acum. E net superior lui eee900, si mai ieftin.
399 $ varianta cu linux. Daca o sa apara la noi la 1000-1100 roni mi-as lua si io unu, sa nu mai car dupa mine 15.4 " Toshiba pe care il am acum.

#14
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003
Azi mi-a sosit Eee PC 900, cumparat prin eBay, din State.

Pretul total a fost de 640$ (inclusiv transport) + 260 RON vama.

Deocamdata pot sa spun ca e OK si e ceea ce am asteptat! Adica un notebook mic, rapid si stilat.

#15
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
poti pune niste poze te org?
thx

#16
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
In Italia varianta cu XP costa 399euro, deci nu ar fi chiar asa scump.

La 499 (!) se poate cumpara un model de Acer cu ecran de 12.5". (unitate optica, hard-disc, camera, etc...)

#17
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 eRwin, on Jun 11 2008, 19:23, said:

Pretul total a fost de 640$ (inclusiv transport) + 260 RON vama.

1774 Ron n-as da pe un ecran mai mare si niste Gb in plus.  Eu am luat 701-le cu 1050ron, si asta era pretu maxim pe care l-as fi dat pentru o "jucarie".
Daca in Romania va aparea la un pret si mai mare de atat, ma tem ca n-or vinde nici 10 bucati.

#18
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Va prezint sistemul de operare "perfect" pentru Asus EEE :P

Ubuntu Eee 8.04 (bazat pe Ubuntu 8.04 si adaptat pentru el)

Screenshots: http://news.softpedi...-PC-87829.shtml

[ http://linux.softpedia.com/screenshots/Ubuntu-Eee_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Download: http://linux.softped...Eee-38681.shtml

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate