Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Asus EEE PC 900

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postcrysty2k5, on Jun 12 2008, 12:33, said:

Va prezint sistemul de operare "perfect" pentru Asus EEE :P

Perfect !? poate pana nu ai nevoie sa instalezi un dongle bluetooth, un phonemanager, un modul GPS, o aplicatie de navigatie sau un banal modem EDGE/HSDPA/...

Oricum, cand oi avea un pic de timp am sa-i dau o sansa, fiindca intr-adevar arata bine.

#20
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003

View Postboooggy, on Jun 11 2008, 22:25, said:

poti pune niste poze te org?
thx

Sigur!

Iata o mostra la rezolutie mica:
Attached File  asus_eee_pc_900.JPG   44.1K   140 downloads

Poti descarca o galerie foto cu Eee PC-ul meu, de aici:
http://www.gadgetzon..._Eee_PC_900.zip

Pot  sa spun ca sunt incantat de cum functioneaza, touch-pad-ul e un atuu important, iar antivirusul Kaspersky, parca nici nu-i deranjeaza viteza.

#21
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003
Sunt sigur ca ati sesizat si voi greseala din titlul topic-ului: Asua EEE PC 900, Pareri pro si cotra

Rog un moderator sa se ocupe de mica problema :)

#22
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Pana sa apara si pe la noi Asus EEE 900,901,1000 a aparut un competitor: MSI Wind

#23
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Pretu chiar  nu-i  rau, luand in considerare ca include si o licenta de XP.
Daca scadem pretu licentei, ajungem undeva la 1150 ron, cam cat face un eee Pc 701 cu webcam. Iar performantele nu se pot comapara.

Poate singuru avantaj din punctul meu de vedere, al Asus-ului ramane hard-ul electronic (SSD) spre deosebire de MSI care are un hard mecanic. N-as indrazni sa folosesc MSI-ul in masina, in mers, pe drumurile noastre...

P.s. Era mult mai interesant daca se vindea si cu un sistem de operare free.  ;)

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Poate singuru avantaj din punctul meu de vedere, al Asus-ului ramane hard-ul electronic (SSD)

Din pacate e prea mic - doar 4 Gb, iar ptr un XP cu cat de cat ceva programe uzuale ar fi fost ok un minim 8 Gb. Eu cred ca ma voi orienta spre versiunea 1000 cu hard.

#25
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Posteiffel, on Jun 26 2008, 12:29, said:

iar ptr un XP cu cat de cat ceva programe uzuale ar fi fost ok un minim 8 Gb.

Ce intelegi prin programe cat de cat?

Un XP, manarit cu N-lite dupa tutorialele de pe eeeuser, dupa instalare are doar vreo 415Mb (pe incercate), mai pui un browser, niste softulete pentru media, navigatie, si tot nu ajungi la 1Gb. Deci mai raman 3Gb pentru swap, cache, etc...

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Un XP, manarit cu N-lite dupa tutorialele de pe eeeuser, dupa instalare are doar vreo 415Mb (pe incercate), mai pui un browser, niste softulete pentru media, navigatie, si tot nu ajungi la 1Gb. Deci mai raman 3Gb pentru swap, cache, etc...

:) Pai asta e ideea ca nu ma intereseaza modificat. Mai ales ca vine cu XP-ul preinstalat, MS Works, Windows Live Suite. Mai pun si un antivirus si s-a terminat. Ideea ta ar fi sa sterg windowsul preinstalat si sa pun altul modificat. Poate ca n-ar fi o problema, am folosit nLite si stiu ce poate. Dar e prea putin ptr mine. Chiar daca mut swap-ul si Program Files si Documents pe SD card tot ramane putin ptr nevoile mele, repet.

Un hdd e altceva, l-as schimba imediat cu unul mai mare :D

Apropo, 901 e in oferta orange - se lanseaza in 2 zile.

#27
rombaer

rombaer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.02.2006

View Posteiffel, on Jun 26 2008, 15:34, said:

:) Pai asta e ideea ca nu ma intereseaza modificat. Mai ales ca vine cu XP-ul preinstalat, MS Works, Windows Live Suite. Mai pun si un antivirus si s-a terminat. Ideea ta ar fi sa sterg windowsul preinstalat si sa pun altul modificat. Poate ca n-ar fi o problema, am folosit nLite si stiu ce poate. Dar e prea putin ptr mine. Chiar daca mut swap-ul si Program Files si Documents pe SD card tot ramane putin ptr nevoile mele, repet.

Un hdd e altceva, l-as schimba imediat cu unul mai mare :D

Apropo, 901 e in oferta orange - se lanseaza in 2 zile.

Azi a inceput sa vinde Asus EEE PC 900 XP in Germania cu 399 de Euro. Sa vinde deja si in Romania undeva ?

EEE PC 901 o sa apara si la Orange:  Asus EEE PC 901

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

EEE PC 901 o sa apara si la Orange: Asus EEE PC 901

Am spus-o si eu un post inaintea ta. Singura chestie e ca nu gasesc deloc pe site-ul lor pretul...

#29
rombaer

rombaer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.02.2006

View Posteiffel, on Jun 27 2008, 09:33, said:

Am spus-o si eu un post inaintea ta. Singura chestie e ca nu gasesc deloc pe site-ul lor pretul...


Acuma e disponibil la Orange si tot nu a pus pretul. Ciudat rau. Ar fi interesant oferta....

#30
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Cum sa fie disponibil? abia... pentru prima dată în România, la Orange din 28 iulie sursa

#31
rombaer

rombaer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.02.2006

View PostBerti, on Jul 1 2008, 18:48, said:

Cum sa fie disponibil? abia... pentru prima dată în România, la Orange din 28 iulie sursa

Da asa e. Ai dreptate. Am sunat la Orange si inca nu spune nici un pret.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am sunat la Orange si inca nu spune nici un pret.
Incep sa ma intreb daca il au disponibil prin magazine... Ptr ca in ofertele distribuitorilor ASUS nu e trecut nimic. Si de obicei acolo apare cu cateva saptamani inainte de a ajunge primul transport. Numai daca nu or avea un contract separat, dar in mod normal tot prin ASUS Romania ar trebui sa-l aduca.

#33
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003
Cine vrea un GPS receiver pentru ASUS Eee PC 900?

Navibe GM720 SiRF III USB GPS Receiver for PC Laptop - 150 RON

Functioneaza perfect cu IGO 2006 :)

Edited by eRwin, 10 July 2008 - 13:33.


#34
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
##am postat din greseala la ee pc700, dar fac un copy aici, nu mai pot edita dincolo

am luat saptamana trecuta din washington un asus eee pc 900 (ecran 9'', negru, 450$)
superb ecranul, vine cu win xp home preinstalat, star office, works, ppt viwer; are hdd (ssd) de 16 gb..eu stiam ca ar trebui 12 sau 20
are camera, are 1gb ram, in rest cred ca e la fel cu pc700
se incalzeste un pic, dar nu deranjant, in special palmrest-ul; are fantele de aerisiere pe sub el (prost puse), dar macar sunt mai multe; daca il las in pat sau pe covor il ia naiba, se incinge rau si tureaza ventilatorul
alimentare input 12v, 3A si sa zicem ca incarcatorul e "normal" de laptop, adica cu cablu de bagat in priza si nu direct ca unul de telefon cum avea pc700 (e foarte mic, oricum)
bateria tine putin, nu mai mult de 2 ore :(, ceea ce mi se pare aiurea

mi se pare la fel de lent hdd-ul ca si la pc700 si cate odata chiar devine enevant cand il acceseaza si "freaca"..macar nu se aude nimic, doar se aprinde ledul
acum caut un adaptor auto, rog pe cineva daca stie ceva ok sa dea un mesaj

#35
rombaer

rombaer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.02.2006

View Postaeon, on Jul 24 2008, 11:50, said:

acum caut un adaptor auto, rog pe cineva daca stie ceva ok sa dea un mesaj

http://cgi.ebay.de/K...1QQcmdZViewItem

#36
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
e ok, dar cum il iau de pe ebay?..
merge in ro? a mai luat cineva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate