Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

CUM INVESTIM 50.000 USD?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
66 răspunsuri în acest subiect

#19
LUCKY LUKE

LUCKY LUKE

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 20.10.2004

Inginerul, on Oct 20 2004, 18:56, said:

Pentru productie banii sunt putini. La distributie iti trebuie ceva bani + marfa platita la vanzare sau cand vrea sefa sa iti dea banii, produse expirate, bani multi bagati in marfa, mijloace de transport.
Ce a spus rudy mi se pare cea mai buna optiune. Ar mai fi serviciile dar si acolo trebuie sa stii (intuiesti) sectorul tinta si ceea ce poti oferi.

<{POST_SNAPBACK}>







Fornetti ................ hmmmmmmmmmm.  da
m-am gandit la asta acum 2 ani cand aveam 6.000 usd...........atunci trebuia sa o fac dar nu as fi ajuns astazi sa am 7-8 astfel de patiserii. de ce?   ........> aproximativ 10 luni recupararea investitiei. (daca o faci bine).

parerea mea este urmatoarea:....daca ma lipesc cumva de constructii ...dar nu cum ne gandim cu totii in mod implicit ..........atunci sa vezi  smecherie.........
de ce? pentru ca vom mai construi intr-un mod sustinut timp de cel putin 15-20ani.
pareri..........?

#20
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.649
  • Înscris: 28.11.2001

LUCKY LUKE, on Oct 20 2004, 21:47, said:

Fornetti ................ hmmmmmmmmmm.  da
m-am gandit la asta acum 2 ani cand aveam 6.000 usd...........atunci trebuia sa o fac dar nu as fi ajuns astazi sa am 7-8 astfel de patiserii. de ce?   ........> aproximativ 10 luni recupararea investitiei. (daca o faci bine).

parerea mea este urmatoarea:....daca ma lipesc cumva de constructii ...dar nu cum ne gandim cu totii in mod implicit ..........atunci sa vezi  smecherie.........
de ce? pentru ca vom mai construi intr-un mod sustinut timp de cel putin 15-20ani.
pareri..........?

<{POST_SNAPBACK}>


intradevar, sectorul constructii va avea de lucru chiar si mai multi ani. din pacate ptr asta iti trebuie ceva mai multi bani, si .... mai ales ceva intrari la firme de stat care sa-ti dea ceva comenzi mai consistente ptr inceput.
concurenta in acest domeniu este foarte mare. sunt multe firme si foarte multi oameni preagtiti in acest domeniu.
ptr a avea succes iti trebuie un fond de rulment foarte mare (pretul materialelor si al echipamentelor este inca prohibitiv) deoarece sunt foarte putin potentiali clienti care ar putea (vrea) sa acorde avans.

#21
cez

cez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 188
  • Înscris: 11.09.2004
Coane cred ca mai bine e un bordel. Multe camarute, fiecare cu alt decor, nebunii..
Eu la asta ma gandesc de mult, asa ca am ideile formate  :D

Si cum e cea mai veche meserie, sigur va mai tine 15-20 de ani  :D

#22
LUCKY LUKE

LUCKY LUKE

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 20.10.2004

cez, on Oct 20 2004, 22:08, said:

Coane cred ca mai bine e un bordel. Multe camarute, fiecare cu alt decor, nebunii..
Eu la asta ma gandesc de mult, asa ca am ideile formate  :D

Si cum e cea mai veche meserie, sigur va mai tine 15-20 de ani  :D

<{POST_SNAPBACK}>




pai da-i drumul...........dar poate prin olanda.........problema cea mai mare este ca daca vrei sa faci o afacere la negru care mai este si ilegala ca obiect de activitate te lupti cu MAFIA din acel domeniu.........iti urez succes................cate ile crezi ca ai rezista pe piata.........rezisti atata timp cat esti necunoscut........dar iti trebuie reclama........deci nu poti fi necunoscut , impicatia directa este...........OUT . si vezi ca OUT nu inseamna doar FALIMENT.............SUCCES :coolspeak:

#23
LUCKY LUKE

LUCKY LUKE

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 20.10.2004
Se pare ca topicul a devenit neinteresant.
Sa va spun de ce l-am lansat.
Cand nu aveam nici un ban aveam cateva idei bune de afaceri.
Acum ca am pus mana pe ceva banuti stau si ma gandesc. .......... si nu mai am asa multe.

Oare de ce?     teoria ar spune ca sunt fricos......... numai ca nu prea este asa!


Astept in continuare sugestii

#24
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Cocaina ; rata mare de castig , ramane destul chiar si dupa ce dai spagile de rigoare.
Hmm

dar avand in vedere CA :
50.000 = subtzirel

2. afacerile se fac cu fler
3. Tu n-ai asa ceva ( altfel n-ajungeai sa intrebi pe forum in ce sa bagi banii).

= ciuciuuucaaa ( sau cum s-o numi melodia aia ).

#25
romgeo

romgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 114
  • Înscris: 16.12.2003

LUCKY LUKE, on Oct 20 2004, 19:31, said:

... carburantul masinii (5 mil lei/luna) si poate telefonul (alte 5mil lei/luna) asta daca le folosesc la minimumul necesar...

<{POST_SNAPBACK}>


  La cheltuielile de mai sus, ar trebui sa stii singur cum sa faci bani si ce sa faci cu 50'000 $. Mai bine doneaza-i, decat sa-ti para rau ca i-ai plasat prost.

Ar fi totusi o idee: ascunde-i pe undeva si uita de ei, dar ii ascunzi bine, sa simti ca ai uitat de ei de tot...  Iar apoi, cand nu vei mai avea bani, o sa-ti revina ideile bune si o sa faci altii, cum ziceai ca ai facut. In momentul acela nu iti ramane decat sa ii ascunzi din nou, da' bine de tot... Si dupa ce repeti asta de cateva ori si incepi sa te plictisesti, nu mai trebuie decat sa-i cauti. S-ar putea sa fie mai usor decat acum si daca reusesti, te umpli de bani!

Bafta multa!

Editat de romgeo, 22 octombrie 2004 - 03:44.


#26
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.517
  • Înscris: 04.04.2004
Un spatiu. Unul singur, de la care sa negociezi de la 60 000 la 50 000. Sa fie scump pentru ca este in zona cu vad si/sau zona centrala, si/sau sa fie mare. Chiria pe un spatiu este mult mai mare decat chiria pe un apartament. Si daca iti iei un spatiu de banii astia, apoi iti iei unul calumea, de pe care scoti bani calumea!

Sau ai mai putea, insa asta nu e investitie care se face toamna, ai putea sa faci, tot intr-un loc cu super vad si fara nici o alta in apropiere, o terasa. Vara merg terasele de nu iti vine sa crezi, iti scoti inapoi cei 50 000 pana la sfarsitul sezonului! Daca stii unde sa o faci si cum sa o faci, vinzi tone de bere pe zi!

Nu ti-am propus inchirierea unui spatiu pentru amenajarea unui club pentru ca nu iti ajung banii pentru asa ceva. Insa e ceva ce merge super daca stii cum sa il gandesti: un club, o discoteca. Pai e nesimtire crasa: cumperi tu o bere la 0.33 cu 20 000 si o vinzi cu 60 000? Cumperi un Red Bull cu 50 000 si il vinzi cu 120 000? CUM se poate sa nu mearga o discoteca, daca vine lumea acolo sa se ditreze, cu asa adaosuri? NU se poate sa nu mearga beton. Insa ca sa vina lumea acolo, trebuie sa o faci cu cap, sa placa ochiului cheltuitorului.

#27
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 169
  • Înscris: 17.08.2004
...coane ..... fugi cu banii aia  si cumpara-ti viza de business in Anglia sau Canada sau oriunde , si in Cuba poti sa te duci ,    decat sa pierzi aici jumate din bani dandu-i pe taxe si impozite ...

#28
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 23.06.2003
Da bani cu dobanda, cu acte in regula!

#29
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 23.06.2003
sau cumperi o casa si faci spatii comerciale!

sau constructii produci "beton celular usor"!

http://www.fotonsas.ro/

#30
cez

cez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 188
  • Înscris: 11.09.2004
Daca as avea banii aia as face un super bar cu preturi prohibitive.  O bere minim 100 mii.. sa vezi ce o sa-ti curga banii si mai triezi si clientela...

#31
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 23.06.2003
Triezi clientela de n-o sa ai deloc la peste 100.000 lei o bere!
si cu 50.000 Euro nu prea poti face un bar atat de luxos incat sa iti permiti sa pui o bere 100.000 lei! Asta e parerea mea!

#32
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.517
  • Înscris: 04.04.2004
Asa este Arpi... nu iti faci local de banii astia... cel mai bine e cu spatiul sau cu banca, ii bagi in banca si scoti dobanda. Insa cred ca o sa te cam plictisesti fara sa ai nici o actiune, doar asteptand bani de la banca.

#33
LUCKY LUKE

LUCKY LUKE

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 20.10.2004

Arpi, on Oct 25 2004, 17:42, said:

Triezi clientela de n-o sa ai deloc la peste 100.000 lei o bere!
si cu 50.000 Euro nu prea poti face un bar atat de luxos incat sa iti permiti sa pui o bere 100.000 lei! Asta e parerea mea!

<{POST_SNAPBACK}>




salut!  atentie 50.000 usd nu euro.  diferenta este uriasa. mai ales ca acum dolarul a cam luat-o la vale.

Va multumesc tuturor pentru interesul acordat. Si va multumesc pentru sfaturi. Unele dintre ele sunt de-a dreptul haioase dar unele sunt de luat in sema serios.

Sunt in continuare pe receptie.

#34
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 23.06.2003
Asa este m-am grabit cand am scris! Intradevar 50.000 euro nu este egal cu 50.000$!!!!

Nu ma refeream la bagat in banca ci la dat bani cu camata, dar legal ca in caz ca nu poti recupera banii sa poti apela la justitie!
Se fac bani frumosi din astfel de afaceri!! Ceri o dobada mai mica ca la banca si te scoti!!

chestia este ca ai ceva bani dar pana la urma nu ai!! :(

Adica 50.000$ sunt multi bani dar cand vrei sa deschizi o afacere nu prea iti ajung la nimik!


Provider de internet: Echipamnetele de acasa costa ca in rest abonatul plateste o taxa de instalare din care scoti bani. Abonametul lunar iti asigura un venit sigur!!
Exista internet in zona ta?? Solutia: Wireless! O antena puternica incat sa acoperi un cartier intreg cu cateva zeci de abonati cu o taxa de 7-8$ pe luna incat sa fii sub concurentza!
Intra in orase mici unde nici RDS/Astral nu au vazut lumina!


Te-as recomanda un site cu vanzari on-line dar aici trebuie mult mai multi bani decat 50.000$!


O brutarie: Venit sigur painea se vinde sigur pe plaiurile mioritice!! Ai si distributie si nici echipamente fff sofisticate nu-ti trebuie la inceput! Faci o paine buna, o distribui tot timpul astfel incat clientii sa primesca paine prospata! Adica o activitate continua! Cauta cartiere unde nu exista o distributie ffff bine pusa la punct!

#35
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 23.06.2003
De unde esti?

#36
LUCKY LUKE

LUCKY LUKE

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 20.10.2004

Arpi, on Oct 26 2004, 10:26, said:

De unde esti?

<{POST_SNAPBACK}>



Bucuresti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate