Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Islamul denunta violenta si teroarea!

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1256 răspunsuri în acest subiect

#397
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postedy_wheazel, on 4th May 2010, 16:05, said:

Primul este victima unui conflict nefericit, existand sanse chiar sa fie folosit ca si scut de vajnicii luptatori Hamas. Al doilea este ucis pt. ca este un mic imperialist, si un tembel viseaza la 70 de virgine.

Nu, dragă, nu...Amândoi sunt victimele unor neînțelegeri...Victime colaterale, bineînțeles...
Primul este victima unei politici tembele și părtinitoare...
Al doilea este victima aceleiași politici tembele și părtinitoare...

#398
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.060
  • Înscris: 31.07.2007

View PostFumatorul, on 4th May 2010, 16:11, said:

Nu, dragă, nu...Amândoi sunt victimele unor neînțelegeri...Victime colaterale, bineînțeles...
Primul este victima unei politici tembele și părtinitoare...
Al doilea este victima aceleiași politici tembele și părtinitoare...

Primul ii victima unei politici tembele. Al doilea e victima fanatismului religios.

#399
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postedy_wheazel, on 4th May 2010, 16:27, said:

Primul ii victima unei politici tembele. Al doilea e victima fanatismului religios.

Nu, dragă, nu...Ambii sunt victimele politicii tembele și părtinitoare...

#400
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.060
  • Înscris: 31.07.2007

View PostFumatorul, on 4th May 2010, 16:33, said:

Nu, dragă, nu...Ambii sunt victimele politicii tembele și părtinitoare...

Daca ucigasul primului striga "long live USA" (sa zicem), al doilea striga "Allah akbar" inainte sa se arunce in aer. Asta spune tot, nu?

#401
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postedy_wheazel, on 4th May 2010, 16:53, said:

Daca ucigasul primului striga "long live USA" (sa zicem), al doilea striga "Allah akbar" inainte sa se arunce in aer. Asta spune tot, nu?

Așa, ca să batem apa-n piuă, situațiile celor doi nu sunt comparabile...
Unu' e-n elicopter și trage ca la jocurile pe calculator, iar celălalt știe că-și va da duhu'...În situații comparabile, amândoi strigă același lucru, în limbi diferite...
Eu unu', nu știu de ce, nu cred că infanteriștii care umblă prin prăpăstiile alea după talibani sunt atei...Înțelegi tu? Li se rupe ălora de USA, te asigur...Ăia au treabă cu...Doamne-ajută....
Iar în ceea ce privește mamele celor doi copii, te asigur că plâng la fel...Sau, dacă vrei tu să fie neapărat ca tine, plâng, una în engleză, alta în paștună sau arabă...
Cam asta e treaba...Și, da, ai dreptate...Spune tot!

#402
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostFumatorul, on 4th May 2010, 17:36, said:

nu cred că infanteriștii care umblă prin prăpăstiile alea după talibani sunt atei...Înțelegi tu? Li se rupe ălora de USA, te asigur...Ăia au treabă cu...Doamne-ajută....

Multi sunt minoritati ce vor doar sa scape din ghetou - iar armata le ofera paradoxal o viata mai linistita :rolleyes:

#403
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostAMDG, on 4th May 2010, 15:18, said:

Spre deosebire de Japonia ce a renuntat la kamikaze, marimea populatiei arabe si mai ales sporul natural le permite sa continue in spiritul mai sus enuntat. Evreii au o mentalitate similara de refuzare a compromisului - fapt ce nu e un lucru in sine rau.

Astazi kamikaza sunt "sinucigasii" arabi-teroristi.
Care este compromisul dupa parerea dv.?

View PostFumatorul, on 4th May 2010, 16:01, said:

2. Știi foarte bine că nici israelienii nu susțin în unanimitate astfel de acorduri...Și ei și arabii au oameni care vor să se instaleze pacea și, la fel, au extremiști, care nu văd posibilă conviețuirea...Gaza nu e o soluție viabilă, un astfel de teritoriu nu poate să funcționeze ca stat...E o "spălare pe mâini", ca și Bosnia cu amestecătura aia de acolo, care, dacă nu e susținută extern, ia foc imediat...

Și ca să revenim on topic, islamul este folosit de palestinieni...Ei cer sprijinul lumii musulmane, în numele solidarității islamice, considerându-se agresați...Agresorul, evident, este din afara lumii musulmane...Simplu de tot...Nu islamul e de vină pentru terorismul arab, ci conflictul dintre Israel și palestinieni...

Unanimitate nu este, insa au fost guverne care au propus ideea unui stat palestinian. Ehud Barak, de ex. El a propus chiar restituirea unei parti a Ierusalimului. Fatah, una din cele doua organizatii arabe, a recunoscut dreptul de existenta al Israelului, insa nu asa hamas. Fatah si Hamas se tot omoara intre ei si intre timp a venit guvern israelian de stinga si in Cisiordania apar mereu alte colonii evreiesti si de doua state nici macar unii arabi nu mai vorbesc. Ei vor un Israel bi-national, caci stiu bine ca nu-s in stare sa faca tara.
Dar de ce "Gaza nu e o soluție viabilă, un astfel de teritoriu nu poate să funcționeze ca stat...E o "spălare pe mâini".
De ce nu ar fi sprijinita de emiratele bogate? De ce nu de Iran? De ce Iranul da arme in loc de a face acolo fabrici. Stii de ce?, caci eu stiu.
Religia islamica promite teroristilor sinucigasi RAIUL. Si acolo sut musulmance de treaba, virgine vesnic, care au rolul de a-i "iubi".

#404
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostBen_Gal_1, on 4th May 2010, 19:24, said:

Unanimitate nu este, insa au fost guverne care au propus ideea unui stat palestinian. Ehud Barak, de ex. El a propus chiar restituirea unei parti a Ierusalimului. Fatah, una din cele doua organizatii arabe, a recunoscut dreptul de existenta al Israelului, insa nu asa hamas. Fatah si Hamas se tot omoara intre ei si intre timp a venit guvern israelian de stinga si in Cisiordania apar mereu alte colonii evreiesti si de doua state nici macar unii arabi nu mai vorbesc. Ei vor un Israel bi-national, caci stiu bine ca nu-s in stare sa faca tara.
Dar de ce "Gaza nu e o soluție viabilă, un astfel de teritoriu nu poate să funcționeze ca stat...E o "spălare pe mâini".
De ce nu ar fi sprijinita de emiratele bogate? De ce nu de Iran? De ce Iranul da arme in loc de a face acolo fabrici. Stii de ce?, caci eu stiu.
Religia islamica promite teroristilor sinucigasi RAIUL. Si acolo sut musulmance de treaba, virgine vesnic, care au rolul de a-i "iubi".

Da...Iată cum am ajuns la politică...Colega, conflictul arabo-israelian nu este un conflict religios...Nu religia e problema acolo, ci pământul...
Gaza nu are o economie proprie viabilă, e suprapopulată, nu are o infrastructură adecvată...Gaza e un ghetou, la fel cum erau bantustanele din Africa de sud...Mai mult, mai trântesc și un zid p-acolo...
Niciun emirat bogat n-o să bage bani într-un teritoriu atât de la îndemâna Israelului...Și chiar dacă ar face-o, degeaba...Iranul nu are interes ca în zonă să fie liniște...Din nou e vorba de politică...Păi, cât timp Israelul a spus clar că își rezervă dreptul de a ataca aerian instalațiile nucleare ale Iranului, ce poți să mai zici?
Apropo, nu cumva SUA s-au făcut că nu văd instalațiile nucleare ale Israelului? Că, mi se pare că le-au văzut p-alea din Coreea de nord, nu? ;)  Și se pare că le văd și p-astea din Iran, nu-i așa? Ba chiar se gândesc serios să-i folosească pe israelieni, ca să rezolve, indirect, dosarul nuclear iranian...
Și unde ziceai că e religia în afacerea asta?

#405
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 4th May 2010, 19:24, said:

Care este compromisul dupa parerea dv.?

Sa accepte infrangerea.

View PostFumatorul, on 4th May 2010, 19:46, said:

conflictul arabo-israelian nu este un conflict religios...Nu religia e problema acolo, ci pământul...

Toti coexistau rezonabil inainte de aparitia islamului  :rolleyes:

Editat de AMDG, 04 mai 2010 - 18:54.


#406
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.152
  • Înscris: 17.02.2010
Iertati-ma ca intervin in discutie, neinvitat. Conflictele dintre SUA si Tarile Arabe, nu sunt pe baza religiei ;) . Sunt pe baza nationalitatii. Un musulman in SUA nu este criticat si deapreciat precum este un Iraninan. Deh, aici mai exista si alte paranteze si abateri de la regula. Ce zic israelienii, sprijiniti in spate de SUA: "Pai asta era teritoriul nostru pe vremea lui Iisus" Pai bine nene, dar de atunci pana acum au trecut 1900 de ani. E ca si cum ar vine Italia ca asta e terenu' lu Traian. Iar goana dupa petrol a Americanilor agraveaza situatia. Pana sa intre astia doi in conflict cu Fasia Gaza lumea traia bine-mersi. E ca in goana dupa bani, numai ca chioretzii astia nu isi dau seama ca la Armaggedon-ul lor o sa ramana cu 0 barat.

#407
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Toti coexistau rezonabil inainte de aparitia islamului

Ai spus un adevar mare . :thumbup:

#408
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostFumatorul, on 4th May 2010, 12:12, said:

Terorismul nu e inventat de musulmani și nu e altceva decât o formă de război...E o componentă a așa numitului război asimetric...Nu toți teroriștii sunt musulmani...ETA, IRA, Brigăzile roșii, Sendero luminoso etc. sunt musulmani?
E irelevant faptul ca acum 60 de ani evreii au inventat atentatele cu bomba, vorbim de prezent. Evreii acum au o tara si au armata care sa le apere interesele. Culmea e ca si psihopatii islamisti au tari dar de lasi ce sunt nu indreaznesc sa atace Israleul si aliatii lui in mod fatis folosind armata din dotare, si-au luat-o pe coaje ultima data cand au incercat. Ce ar fi ca americanii sa fi folosit razboiul asimetric si sa fi facut cadou afganilor din Kabul o nucleara mica, macar 5 megatone. Bine, bomba nucleara e interzisa de tratate internationale, dar macat o termobarica sa le faca ficatii pateu inainte sa ii auda bubuitura.
Legat de ETA, IRA, Brigazile Rosii etc, nu am negat nicioadata faptul ca si in Vest, in tarile crestine exista organizatii teroriste dar pentru fiecare atentat produs de o asemenea miscare musulmanii fac sute. Uite o numaratoare a victimelor cazute in fata jihadului: http://www.thereligi...ttacks-2007.htm
Pana in 2007 atainsasera cifra rotunsa de 10000 de atacuri de la 11 septembrie incoace.


Quote

Ar trebui să înțelegeți, odată pentru totdeauna, că o caricaturizare a lui Mahomed e insultătoare pentru ei, la fel cum forma de salut românesc, inventată de acel măscărici francez și prezentată la TV e insultătoare pentru noi...Te asigur că destui dintre compatrioții tăi i-ar trage ăluia o bătaie soră cu moartea...Și nu uita că mămăliga nu explodează...
Mi se rupe mie de faptul ca se simte insultat. Eu pot sa spun ca ma pis pe Mohamed, Isus, Yahwe, si Budha la un loc, e dreptul meu, ala garantat de constitutie. Ghici ce, probabil singurul care mi-ar taia gatul daca m-ar auzi ar fi musulmanul, ca asa ii zice cartea sfanta. Iar asta ar trebui sa fie ok?  Toti musulmanii il jignnesc pe Gizas nerecunoscandu-i divinitatea, cati musulmani ai auzit tu sa fie linsati pe strada pentru ca spun ca Isus nu e fiul lui Dumnezeu? Du-te tu in Arabia si zii intr-o piata ca Mohamed e un  profet fals, sa vad cate secunde dureaza pana te trimite vreunul la cer. Zici de salutul romanesc? Cati romani au pus bombe la ambasada Frantei, cati au amenintat cu m,oartea pe respectivul farncez, cati au incercat sa-l omoare? Iti zic eu, nici unul, in schimb Theo van Gogh a murit pentru ca a jignit islamul, caricaturistul danez a scapat ca prin urechile acului de aceiasi soarta. Si tu vii si spui ca islamul e pasnic, si vezi doamne i-a ranit la sentiment.



Quote

Dacă urmărești firul istoriei, vei vedea că Israelul e cuiu' lui Pepelea în toată problema...Primii teroriști din Orientul mijlociu sunt, dacă tot m-ai luat cu firu' istoriei, evreii, nu arabii...Evreii sunt cei care comit atentate cu bombe împotriva englezilor...
SUA nu au vreo treabă cu Afganistanul ci cu al Qaeda...Ei sunt în Afganistan, fiindcă acolo e, sau era una din bazele lui Osama...Atacurile contra SUA sunt efectul suportului pe care americanii îl dau Israelului...Musulmanii sunt, mai întâi musulmani, arabii sunt, mai întâi arabi și mai apoi irakieni sau sirieni...Națiunea, statul, sunt invenții europene...Sunt destui români care se interesează îndeaproape de R.Moldova...Chiar președintele tău are o pasiune pentru frații noștri de acolo...De ce musulmanii ar face excepție?
Pe bune? Si de asta au pus bombe in metroul spaniol? Ca Spania tine in brate Israelul? O fi fost un gest de recunostinta pentru milioanele ce le trimite Spania ca membra UE in Palestina sa ajute la educatia micilor teroristi de maine. Din solidaritate cu Palestina tarile arabe se grabesc sa trimita arme si sa antreneze hamasi si fatahi dar sa dea bani pentru scoli si manuale nu, aici dau bani kuffarii ca-s mai fraieri.


Quote

Înțelege că nimeni nu susține că musulmanii sunt pașnici, neapărat, unii cu ceilalți...Numai că, pentru ei e de neînțeles amestecul unor nemusulmani în problemele lor...Și, repet, musulmanii nu au nimic cu SUA, ci cu Israel...Dacă americanii nu i-ar ține în brațe pe israelieni nu s-ar pune problema pentru musulmani să vadă în SUA un dușman...
Pe bune? Auzi, dar in Indonesia pun bombe tot pentru ca acasta tara sustine Israelul? Sau in India, Malaesia, Sudan, Kenia?

Editat de eu_unul, 04 mai 2010 - 20:56.


#409
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostAMDG, on 4th May 2010, 19:52, said:

Toti coexistau rezonabil inainte de aparitia islamului  :rolleyes:
Ha! Ha! Ha! Ha!...
Ce-mi place de voi...
Mâine-poimâine o să spuneți că Titus era musulman...

#410
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 07.12.2009

View PostFumatorul, on 4th May 2010, 21:47, said:

Ha! Ha! Ha! Ha!...
Ce-mi place de voi...
Mâine-poimâine o să spuneți că Titus era musulman...

Titus era pedofil .Mergea pedestru  fara cal . :w00t:

#411
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

View Posteu_unul, on 4th May 2010, 21:36, said:

E irelevant faptul ca acum 60 de ani evreii au inventat atentatele cu bomba, vorbim de prezent. Evreii acum au o tara si au armata care sa le apere interesele. Culmea e ca si psihopatii islamisti au tari dar de lasi ce sunt nu indreaznesc sa atace Israleul si aliatii lui in mod fatis folosind armata din dotare, si-au luat-o pe coaje ultima data cand au incercat. Ce ar fi ca americanii sa fi folosit razboiul asimetric si sa fi facut cadou afganilor din Kabul o nucleara mica, macar 5 megatone. Bine, bomba nucleara e interzisa de tratate internationale, dar macat o termobarica sa le faca ficatii pateu inainte sa ii auda bubuitura.
Legat de ETA, IRA, Brigazile Rosii etc, nu am negat nicioadata faptul ca si in Vest, in tarile crestine exista organizatii teroriste dar pentru fiecare atentat produs de o asemenea miscare musulmanii fac sute. Uite o numaratoare a victimelor cazute in fata jihadului: http://www.thereligi...ttacks-2007.htm
Pana in 2007 atainsasera cifra rotunsa de 10000 de atacuri de la 11 septembrie incoace.
Aaa, e irelevant...Evreii au o armată dezvoltată cu bani americani, cu tehnologii americane, cu arme nucleare aprobate tacit de americani...Când Iranul vrea să-și dezvolte anumite tehnologii, americanii îi amenință cu bombardamentele...
Victimele căzute în fața jihadului trebuie comparate cu civilii uciși, colateral bineînțeles, în Iraq, Afganistan, Cecenia...Or fi mai mult de 10.000?

View Posteu_unul, on 4th May 2010, 21:36, said:

Mi se rupe mie de faptul ca se simte insultat. Eu pot sa spun ca ma pis pe Mohamed, Isus, Yahwe, si Budha la un loc, e dreptul meu, ala garantat de constitutie. Ghici ce, probabil singurul care mi-ar taia gatul daca m-ar auzi ar fi musulmanul, ca asa ii zice cartea sfanta. Iar asta ar trebui sa fie ok?  Toti musulmanii il jignnesc pe Gizas nerecunoscandu-i divinitatea, cati musulmani ai auzit tu sa fie linsati pe strada pentru ca spun ca Isus nu e fiul lui Dumnezeu? Du-te tu in Arabia si zii intr-o piata ca Mohamed e un  profet fals, sa vad cate secunde dureaza pana te trimite vreunul la ce. Zici de salutul romanesc? Cati romani au pus bombe la ambasada Frantei, cati au amenintat cu m,oartea pe respectivul farncez, cati au incercat sa-l omoare? Iti zic eu, nici unul, in schimb Theo van Gogh a murit pentru ca a jignit islamul, caricaturistul danez a scapat ca prin urechile acului de aceiasi soarta. Si tu vii si spui ca islamul e pasnic, si vezi doamne i-a ranit la sentiment.
Dragă, tu nu pricepi o chestie...La fel cum pe tine, dacă te duci în Europa și te fac ăia țigan și hoț, te deranjează, pe ăia îi deranjează anumite referiri la Mahomed al lor...Simplu...Ție ți se pare normal să îl înjuri pe Mahomed, lor nu li se pare normal...Pe tine te deranjează dacă NU ÎL ÎNJURI PE MAHOMED? E o formă de respect față de celălalt, până la urmă...
Faptul că românii sunt obișnuiți să fie călcați în picioare de toți, nu e o noutate...Te bucură asta?

  

View Posteu_unul, on 4th May 2010, 21:36, said:

Pe bune? Si de asta au pus bombe in metroul spaniol? Ca Spania tine in brate Israelul? O fi fost un gest de recunostinta pentru milioanele ce le trimite Spania ca membra UE in Palestina sa ajute la educatia micilor teroristi de maine. Sin solidaritate cu Palestina tarile arabe se grabesc sa trimita arme si sa antreneze hamasi si fatahi dar sa dea bani pentru scoli si manuale nu, aici dau bani kuffarii ca-s mai fraieri.
Politica, dragă, politica...Ce caută soldații spanioli în Iraq?

#412
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.152
  • Înscris: 17.02.2010

View PostFumatorul, on 4th May 2010, 22:05, said:

Politica, dragă, politica...Ce caută soldații spanioli în Iraq?
Nu my friend, spaniolii ajuta israelienii deoarece vorbitorii limbii lor, americanii o ajuta si ea. E grea treaba.
Sa vedeti cata teapa o sa-si manance America de la Israel... Bush era mai tare pe pozitie, dar Obama nu vede ce se intampla pe la spate. America da marfa Israelului, dar acoperirea unde e?

#413
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostFumatorul, on 4th May 2010, 22:05, said:

Aaa, e irelevant...Evreii au o armată dezvoltată cu bani americani, cu tehnologii americane, cu arme nucleare aprobate tacit de americani...Când Iranul vrea să-și dezvolte anumite tehnologii, americanii îi amenință cu bombardamentele...
Sii? Orice om intreg la minte ar fi ingrijorat ca Iranul e pe puctul de a pune mana pe bomba nucleara. La cat de labili psihic sunt conducatorii Iranului nu ar trece mult pana nu ar testa-o, pe evrei. Si care e treaba lui Osama sau a lui Zarqawi ca America sprijina Israelul? Problemele astea se rezolva intre state, nu vine orice mucios sa dicteze ce politica sa aiba un stat recunoscut si suveran. Arabia Saudita, Siria, Iordania si Egiptul nu au  fost sprijinite de URSS? Ai auzit tu de atentate ale evreilor in Rusia? A cui e vina ca nu da nimeni doi bani pe ei, ca si-au pierdut toti aliatii? Statele alea arabe nu stiu sa faca politica externa? Le e frica sa mai atace Israelul odata, sa nu cumva sa ia bataie ca data trecuta?


Quote

Victimele căzute în fața jihadului trebuie comparate cu civilii uciși, colateral bineînțeles, în Iraq, Afganistan, Cecenia...Or fi mai mult de 10.000?
Armata americana sigur nu a facut 10000 de victime in Irak si Afganistan, punand la socoteala si militarii. Cate victime colaterale au fost in Serbia? Si alea au aparur doar din greseala, nu a intentionat nimeni sa loveasca un spital sau o scoala asa cum fac bunii nostrii teroristi (vezi cazul Beslan)


Quote

Dragă, tu nu pricepi o chestie...La fel cum pe tine, dacă te duci în Europa și te fac ăia țigan și hoț, te deranjează, pe ăia îi deranjează anumite referiri la Mahomed al lor...Simplu...Ție ți se pare normal să îl înjuri pe Mahomed, lor nu li se pare normal...Pe tine te deranjează dacă NU ÎL ÎNJURI PE MAHOMED? E o formă de respect față de celălalt, până la urmă...
Faptul că românii sunt obișnuiți să fie călcați în picioare de toți, nu e o noutate...Te bucură asta?
Repet, mi se rupe mie de faptul ca se simte ofensat. Poate si eu m-as simti ofensat daca as fi crestin ca ei zic ca mantuitorul meu e doar un profet nu Dumnezeu intrupat dar nu m-as grabi sa le tai gatul. In pana mea, au reactionat complet aiurea la niste glume. Si apoi respectul se castiga nu e ceva ce e obligat oricine sa ti-l dea.


  

Quote

Politica, dragă, politica...Ce caută soldații spanioli în Iraq?
Politica e facuta de state nu de miscari teroriste. Unde pulpa mea e guvernul saudit de e nevoie sa apara printul bin Laden sa faca el politica externa pentru Arabia Saudita?
Ce cauta soldatii spanioli in Irak? Isi indeplinesc angajamentele luate de catre Spania fata de SUA. maimutoii aia au avut curaj sa atace soldatii spanioli? Nu, au atacat civilii, ca asa ii sta bine luptatorului pentru libertate.

Si da, e vorba de politica, iar aceasta politica din partea teroristilor se numeste islam. Islamul nu e doar o religie, e o doctrina politica si economica. Telul stabilit de Mohamed (PUH) este raspindirea islamului peste tot, instaurarea Califatului Mondial, un stat teocratic.
Islamul e incopatibil cu Drepturile Omului, statul laic si democratia. Si nici macar nu se sfiesc sa recunoasca asta.

Ia zi-mi care sunt motivele atentatelor din Algeria si Indonezia? Te rog sa imi identifici motivele politice.
De exemplu:
Algeria: http://www.9am.ro/st...n-47-morti.html

Indonesia:http://www.spiegel.d...,636686,00.html

#414
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

View Posteu_unul, on 4th May 2010, 22:46, said:

Sii? Orice om intreg la minte ar fi ingrijorat ca Iranul e pe puctul de a pune mana pe bomba nucleara. La cat de labili psihic sunt conducatorii Iranului nu ar trece mult pana nu ar testa-o, pe evrei. Si care e treaba lui Osama sau a lui Zarqawi ca America sprijina Israelul? Problemele astea se rezolva intre state, nu vine orice mucios sa dicteze ce politica sa aiba un stat recunoscut si suveran. Arabia Saudita, Siria, Iordania si Egiptul nu au  fost sprijinite de URSS? Ai auzit tu de atentate ale evreilor in Rusia? A cui e vina ca nu da nimeni doi bani pe ei, ca si-au pierdut toti aliatii? Statele alea arabe nu stiu sa faca politica externa? Le e frica sa mai atace Israelul odata, sa nu cumva sa ia bataie ca data trecuta?
Și care e legătura cu islamul?

View Posteu_unul, on 4th May 2010, 22:46, said:

Armata americana sigur nu a facut 10000 de victime in Irak si Afganistan, punand la socoteala si militarii. Cate victime colaterale au fost in Serbia? Si alea au aparur doar din greseala, nu a intentionat nimeni sa loveasca un spital sau o scoala asa cum fac bunii nostrii teroristi (vezi cazul Beslan)
Măi, vezi tu, problema e: ce caută armata americană în Orientul mijlociu?

View Posteu_unul, on 4th May 2010, 22:46, said:

Repet, mi se rupe mie de faptul ca se simte ofensat. Poate si eu m-as simti ofensat daca as fi crestin ca ei zic ca mantuitorul meu e doar un profet nu Dumnezeu intrupat dar nu m-as grabi sa le tai gatul. In pana mea, au reactionat complet aiurea la niste glume. Si apoi respectul se castiga nu e ceva ce e obligat oricine sa ti-l dea.
Da? Mie mi se pare că, măcar puțin, așa, l-au câștigat...

  

View Posteu_unul, on 4th May 2010, 22:46, said:

Politica e facuta de state nu de miscari teroriste. Unde pulpa mea e guvernul saudit de e nevoie sa apara printul bin Laden sa faca el politica externa pentru Arabia Saudita?
Ce cauta soldatii spanioli in Irak? Isi indeplinesc angajamentele luate de catre Spania fata de SUA. maimutoii aia au avut curaj sa atace soldatii spanioli? Nu, au atacat civilii, ca asa ii sta bine luptatorului pentru libertate.
Și legătura cu islamul care e?

View Posteu_unul, on 4th May 2010, 22:46, said:

Si da, e vorba de politica, iar aceasta politica din partea teroristilor se numeste islam. Islamul nu e doar o religie, e o doctrina politica si economica. Telul stabilit de Mohamed (PUH) este raspindirea islamului peste tot, instaurarea Califatului Mondial, un stat teocratic.
Islamul e incopatibil cu Drepturile Omului, statul laic si democratia. Si nici macar nu se sfiesc sa recunoasca asta.
Ia imaginează-ți că SUA nu s-ar implica deloc în lumea musulmană...Ce crezi, arabii i-ar ataca?
Drepturile omului sunt o convenție stabilită la un moment istoric de niște state puternice...Acestă convenție este încălcată fără nicio jenă de acele state puternice, atunci când le convine asta...
Pari surprins că islamul respinge acea convenție mai sus menționată, statul laic și democrația...Și China respinge acea convenție și democrația, de exemplu...Pari să crezi că acea convenție, statul laic și democrația trebuie impuse și acelora care nu le doresc...Îmi amintești de acel banc cu baba care trebuie să fie ajutată să treacă strada, chiar dacă ea nu vrea să treacă strada...

View Posteu_unul, on 4th May 2010, 22:46, said:

Ia zi-mi care sunt motivele atentatelor din Algeria si Indonezia? Te rog sa imi identifici motivele politice.
De exemplu:
Algeria: http://www.9am.ro/st...n-47-morti.html

Indonesia:http://www.spiegel.d...,636686,00.html
Da...E vorba de lupte politice interne între diverse facțiuni...Ăia care pun bombe, doresc să ia puterea...Ceilalți se opun, violent...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate