Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

depasiri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#19
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

View PostLC_TM, on May 19 2008, 12:00, said:

Unu la mana eram doar eu in spatele lui.
  Doi la mana ce scrie in legislatie ca trebuie sa faci cand esti depasit? Eram la 1km de iesierea din  localitate cand m-am angajat in depasire. Si DA,eu mentin viteza constanta cand sunt depasit,chiar daca eram in accelerare in momentul in care omul a intrat,daca il vad ca s-a angajat in depasire NU mai accelerez. Faptul ca tu te crezi mai smecher decat altii si accelerezi in dulcele stil "Da ce?Nu mai e limita de 50 si tu vii ca boul sa ma depasesti,stai drac la locul tau." :death: .
  Trei la mana mai incet cu injuriile.

pai nu era nicio injurie...  :huh:
nu incerc sa demonstrez nimic nimanui, oricum nu conduc cine stie ce racheta - e un 1.6 de 105 cai. nu accelerez brusc pana la fund cand vad pe vreunul in dreptul meu incercand sa depaseasca, dar nici nu intru in depasiri pe principiul ca ala pe care-l depasesc o sa pastreze viteza constanta sau ca o sa puna frana sa-mi faca loc. mai important decat orice e sa te asiguri inainte sa intri in depasire. m-am saturat de toti smecherii cu masini tunate (adica cu folie pe geamuri) care fac numai depasiri la limita.
edit: cat despre partea cu loganistul frustrat  :)  , am spus loganist pt ca loganul este acum cam cea mai raspandita masina pe soselele patriei, iar marea majoritate sunt cu motoare mici. deci este exemplificativ pt ce voiam sa sustin. am mai spus frustrat pt ca iarasi, m-am saturat sa tot vad soferi de Logan 1.4 care isi duc masinile la 160 sa le sara pistoanele, numai ca sa arate ei cum pot sa depaseasca.

Edited by born2lose, 19 May 2008 - 13:18.


#20
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007

View Posttchoara, on May 18 2008, 22:53, said:

Cazul tau il inteleg, poate prietenul tau nu avea o masina foarte puternica si e plauzibil ca TIR-ul sa-i fi ingreunat depasirea, dar nu poti sa-mi spui ca ala cu seria 7-le (230 de cai cea mai varza motorizare) a fost "impiedicat" in depasire. S-a bagat ca vita si a platit scump, dar nu e bun de exemplu in orice caz, nu e vina TIR-ului ca n-a franat sa-i permita lui depasirea.

In cazul meu , prietenul meu avea un Clio Symbol diesel de 65 CP , masina care nu i-o recomand nimanui , din mai multe puncte de vedere . A insistat sa mergem cu a lui , pentru ca avea un consum mult mai bun la drum intins decat a mea.. in fine .

Cat despre cei cu Seria 7 cel mai probabil cred ca or fi fost vreo 5 pustani care s-au vazut cu BMW-ul in mana si or fi zis sa fie ei smecheri pe sosea , cum de altfel fac mai toti cu o asemenea masina . INCONSTIENTI !

Apropo ... uitati aici depasiri de handicapati ! Sufereau " smecherii " cu bmw-u . Si s-au gasit si pe unde sa depaseasca . Pe Valea Oltului !
http://www.youtube.c.../Mi-x9DxHeGs

Edited by Mihaitza07, 19 May 2008 - 13:13.


#21
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
Mda, exista multe uscaturi prin drumurile patriei noastre.
Eu incerc sa il ajut pe cel care ma depaseste mai ales cand nu sunt singur in masina. Incerc sa conduc cat mai prudent pentru oamenii pe care ii am in masina.

Fiecare om la un moment dat are pasarele, doar ca unele zboare mai sus iar altele mai jos si lasa mai mult gainat pe unde nu te astepti.

Mai ieri m-a depasit un vectra pe drumul dintre Rasnov si Predeal (in urcare). Nu zic, avea masina puternica dar unele depasiri din scurt, in panta si fara vizibilitate nu se fac. A trebuit aproape sa ma opresc pentru ca el sa aiba loc sa intre. A lasat avariile 30 de sec dupa ce a trecut de mine.

Drive Safe.

#22
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007

View Postborn2lose, on May 19 2008, 13:08, said:

pai nu era nicio injurie...  :huh:
nu incerc sa demonstrez nimic nimanui, oricum nu conduc cine stie ce racheta - e un 1.6 de 105 cai. nu accelerez brusc pana la fund cand vad pe vreunul in dreptul meu incercand sa depaseasca, dar nici nu intru in depasiri pe principiul ca ala pe care-l depasesc o sa pastreze viteza constanta sau ca o sa puna frana sa-mi faca loc. mai important decat orice e sa te asiguri inainte sa intri in depasire. m-am saturat de toti smecherii cu masini tunate (adica cu folie pe geamuri) care fac numai depasiri la limita.

  Da nenea,asa e cu asiguratul si cu intratul in depasire,dar ce te faci cand ai 2 tone,doar 125 de cai si mergi mai tare decat unul cu Megane de 85 sau 105 cai diesel? Stai 1km in spatele lui in afara localitati,stai inca 2km in spatele lui in localitate desi tu de fapt mergeai mai tare in ambele cazuri,astepti momentul potrivit si incepi depasirea cu 1 km inainte de iesirea din localitate,ajungi in dreptul lui si vezi brusc fum negru si cum se ridica botul masinii. Sa nu-l bagi in p..da ma-sii? Adica mergea cu 85 in afara,vreo 45 in localitate si bursc a accelerat pana la 120 ca apoi sa intre in frana de motor iarasi la 85-90.
  Adica tie ti se pare normal sa faci asa? Daca omul e deja in depasire si tu erai in accelerare lina sa il ajuti accelerand mai tare(nu era in accelerare mos p..lea in cazul meu,dar cand eu accelerez lin si sunt depasit las acceleratia pana trece de mine si apoi continui)?
  Iar treaba ca vine unul cu viteza mai mare in localitate si nu il las sa ma depaseasca ptr ca brusc e loganar frustrat mi se pare o chestie de prost gust si lipsa bun simt,adica daca eu am dacie si merg mai tare ca tine ma inveti minte,nu? Ca eu de fapt vreau sa ma laud la preteni ce tare sunt la volan,sau? Bleah...asta da mentalitate :(.

Edited by LC_TM, 19 May 2008 - 13:24.


#23
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

View PostLC_TM, on May 19 2008, 13:17, said:

Iar treaba ca vine unul cu viteza mai mare in localitate si nu il las sa ma depaseasca ptr ca brusc e loganar frustrat mi se pare o chestie de prost gust si lipsa bun simt,adica daca eu am dacie si merg mai tare ca tine ma inveti minte,nu? Ca eu de fapt vreau sa ma laud la preteni ce tare sunt la volan,sau? Bleah...asta da mentalitate :(.

eu n-am zis decat ca nu imi schimb modul de conducere in functie de cine incearca sa ma depaseasca. conduc constant - in localitate merg cu 50, dupa iesirea din localitate accelerez constant pana la 100-120, in functie de drum. fara sa tin cont de cine ma depaseste. si nu pun frana ca sa aiba loc sa ma depaseasca regele soselelor, care vede ca n-are loc/timp sa depaseasca, dar se baga oricum - ca de, si-a pus folie pe geamuri si capace cromate la roti.

#24
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Bre`, cred ca tu ai oarecare frustrari, sincer. Nimeni nu a pomenit de asa ceva pe aici. Tu cu cine te certi acum/pe cine iei la rost?

Pana mea, sunt intru totul de acord cu Mak si cu born2lose, la faza asta, si sincer, poate ar trebui sa fiu frustrat(conduc matiz) dar nu sunt absolut deloc. Nu ai cu ce sa depasesti, nu depasesti. De o gramada de ori am fost "depasit" de dacioti sau loganari asa de rapid incat a trebuit sa ma infig eu in frane ca sa poata termina depasirea. Unul cu un 1.5dci din prima generatie probabil(65cp sau cat o avea) a stat pe E85 peste un minut langa mine, cica el ma depasea la 130. NU acceleram, pur si simplu mentineam viteza.

Edited by closchkutza, 19 May 2008 - 13:50.


#25
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View PostLC_TM, on May 19 2008, 14:03, said:

Dupa ce ai povestit tu,sa inteleg ca daca vin cu o dacie in spatele tau si vreau sa te depasesc imi arati tu ce stie golful? Care e mai frustrat in situatia asta? Poate ma grabesc,poate tu nu ai chef sa mergi mai tare si eu ma deplasez mai repede? Ce facem? O calcam ptr ca noi avem golf? :huh:
Tu ai inteles numai ce ai vrut, hai sa-ti spun exact cum s-a intimplat :
O portiune de sosea proasta, mergeam cu 35-40 km/h in a 2-a, ma ajunge unul cu o dacie, sta in spatele meu putin si pe urma vrea sa ma depaseasca, numai ca drumul prost trecuse deja, iar eu vroiam sa urc in viteza, in acest timp cel cu Dacia se hotareste sa ma depaseasca, normal ca nu am asteptat cu 40 km/h pina reusea el sa ma depaaseasca, ca apoi sa stea in fata mea cu 55km/h ( ca asa fac de obicei, la 60 km/h deja le sare apa din motor ) si am accelerat brusc cu a doua pina la 70 km/h, de fapt nu era nevoie mai mult de 55 km/h.
Atunci ala s-a razgindit, normal, ce era sa faca.

Nu mai fi stresat, tu vezi numai cum vrei tu, mai pune-te si in situatia celui pe care vrei sa-l depasesti.
Iar daca este vorba de soferie, sint putini pe forumul asta care ma pot echivala, sau depasi ca nr de km condusi. ( cred ca ajung la milionul anul asta si fara accident )

Sau ii mai vezi ca vor ei sa depaseasca tocmai atunci cind in spatele lor se afla "o masina" care normal ca n-o sa stea cu 60-70 km/h.
Te uiti in oglinda si vezi ce se afla in spate, nu te bagi ca de, esti in fata.
Eu cel putin asa fac cind plec la drum cu Punto, care nu are decit 60 Cp, las pe altii mai potenti ca mine si pe urma ma bag si eu, fac tot posibilul sa nu incomodez pe nimeni, ca nu mi-a luat tata strada.

#26
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007
Asa-i,eu sunt frustrat,n-am cu ce,sunt un loganar de 2 bani. Cum cine a pomenit? Uita-te acolo la born2lose si MAK cum scot chestii de genul ca vine berlinarul sau loganarul si ei ii arata muschiuletu din golf,de parca toti umbla sa depaseasca golfuri sa le puna in carticica neagra.
  Continuati sa accelerati pana cand regele soselelor n-o sa mai aiba loc si da peste voi.

  "Nu ai cu ce sa depasesti, nu depasesti." - Frumos spus,deci dupa tine ar trebui sa depasesc doar masinile care sunt mai slabe decat cea pe care o am ptr ca nu am cu ce,nu? Mi se pare aberant ceea ce spui tu aici,faptul ca ala cu o masina mai puternica se trezeste brusc sa accelereze desi merge per total mai incet decat tine tie ti se pare absolut normal. Nice :), frumoasa logica.
  Cat despre frustrari...tin sa te anunt ca sunt egale cu zero,dar sa incalci legea mi se pare o marlanie,indiferent de situatie. Singura situatie in care poti sa o calci cand esti depasit si e o situatie acceptabila si favorabila celor doi implicati e momentul in care desteptul care te depaseste se razgandeste si trebuie sa ii faci loc sa se replieze in spatele tau.
  Si nu ma cert cu nimeni,doar ca exista o mica problema in a interpreta "tonul" unui mesaj doar din text,get it? Sunt foarte calm de felul meu,nu se observa din postari,asta e alta situatie ;).

  Succes!

@born2lose: Continua tot asa sa accelerezi constant chiar daca de fapt e cineva in depasire,nu conteaza ca ii maresti considerabil distanta de depasire. Vine omul lansat cu 110-120 in afara si se trezeste in mijlocul depasirii ca tu treci pe langa el sau stai la acelasi nivel,el o calca tu o calci si-i faci cu manuta :wave: . Niiiice job! Keep up the good work!
  Deci continuati sa calcati in acceleratii cat puteti ca si asa legea nu se respecta.

@MAK: Citeste-ti si tu primul post si vezi daca intelegi altceva ;).
  Pai ma pun in situatia mosului,mergea constant cu 45 si brusc urca la 120 ca apoi sa scada iara la 85-90 ca sa ii stau iara in spate,poftim...ce sa mai inteleg de aici?Adica ii e clar ca merg mai tare decat el,dar insista sa imi arate ca nu il pot depasi.
  Am prins masini mult peste ceea ce am sau am avut(ca putere,eram cu loganul si el avea un seria 7 spre exemplu si m-a lasat linistit sa il depasesc),oamenii au mentinut viteza constanta s-au lasat depasiti frumos,fiecare si-a vazut de drum,acuma ce era sa fac? Sa ma gandesc la fiecare ca are seria 7 sau ce stiu eu si sa nu indraznesc? :)
  In situatia ta,da...e neplacut sa iti intre in fata,dar daca era deja angajat in depasire cred ca puteai sa astepti si apoi sa il depasesti iarasi,eu cel putin asa fac si a 2-a oara nu mai vine la depasire omul,probabil intelege ideea.
  Si eu ma uit ce am in spate mereu(tot la 2-3 secunde ma uit rapid sa vad ce am spate),mai ales pe autostrada,dar pe nationale sunt situatii in care ala desi are Audi A8 si eu am ceva mult sub,daca nu stie drumul e clar ca voi face depasirile inaintea lui,deci nu e tot timpul o regula ca ala are cine stie ce racheta gata...stau si astept sa faca primul pas. Am fost in destule situatii de genul asta,si asta nu ma face cine stie ce rege al soselelor,pur si simplu stiam drumul mai bine si eram pe faza unde sa ma uit.

Edited by LC_TM, 19 May 2008 - 14:30.


#27
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Man, nici eu, nici Mak, nici born2lose nu sustinem ca daca vedem ca ne depaseste unul, calcam acceleratia, sa nu-l lasam.

#28
alex-skater

alex-skater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 14.05.2005

View Postdacadrean, on May 18 2008, 20:51, said:

Sa inteleg ca cel din fata, care vine  normal pe banda lui este obligat sa franeze? :wallbash:  :madanimated:
Nu intelegeti ca trebuie sa intrati in depasire cand sunteti 100% siguri ca puteti efectua manevra fara sa incomodati masina care vine din fata si fara sa-i taiati calea masinii depasite?

Conform legislatiei, este obligat sa mearga cat mai mult pe partea dreapta a drumului pentru ca tu sa poti efectua manevra de depasire si a avea vizibilitate buna in fata.

Citeste legislatia ffs...

#29
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Dar tu esti sigur ca sti sa citesti?

#30
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

View PostLC_TM, on May 19 2008, 15:05, said:

Uita-te acolo la born2lose si MAK cum scot chestii de genul ca vine berlinarul sau loganarul si ei ii arata muschiuletu din golf,de parca toti umbla sa depaseasca golfuri sa le puna in carticica neagra.

.....

  Deci continuati sa calcati in acceleratii cat puteti ca si asa legea nu se respecta.

stimate, m-au depasit loganuri si in localitati cu 90, si in afara, cu 160. cu cat merge el, e treaba lui. ca sa explic altfel ce voiam sa zic - intotdeauna imi pastrez o rezerva cand intru in depasire. nu am ceva impotriva loganistilor, dar majoritatea fac depasiri la limita, pentru ca atat le permite masina. sau spus in alt fel, daca cel din fata merge cu 90 si eu merg cu 100, si nu am loc sa-l depasesc fara sa-l fac pe el sa franeze, prefer sa merg in spatele lui cu 90, ca nu-mi cad epoletii de pe umar. iar depasirea o fac numai cand sunt absolut sigur ca am loc sa-l depasesc - sau ca am timp sa ma repliez linistit, daca el accelereaza. chestia este ca ma astept ca si ceilalti sa se comporte la fel in trafic, in loc sa ma puna pe mine in situatia sa pun frana sau sa iau piciorul de pe acceleratie, pentru ca el nu stie sa-si dozeze depasirea.

#31
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,007
  • Înscris: 06.04.2007
Uite eu ca ''loganist'' vad lucrurile si altcumva (cei care fac cum spui tu nu e ok deloc si sunt destui).

Asta ca sa vezi ca putem sa ne agatam si de alte chestii si anume: ce aveti voi cu mine ca eu merg cu 120-130?? De ce trebuie sa va aratati muschii daca mergeti cu 110-120 si eu cu barca va depasesc ?
De ce la o urcare mergeti cu sutele de cp cu 70 km/h pe banda doi si nu va puteti imagina ca un dobitoc cu Loganu' ''la limita'' are tupeul sa va impinga de la spate?
Nu-ti periclitez viata, nu fac demostratii, imi vad de drum, si acolo unde se poate si vreau, merg cu 100-120 140 sau superwarp 160/h. Ca sunt eu la limita, cum ai spus, e grija mea cum imi obosesc masina.
Toata treaba asta vazuta din alta viziune.
Mai sunt si alte ipostaze: ma depasesti si apoi o lasi moale, uiti sa mai mentii o viteza decenta, ca poate ti-a sunat telefonu sau ti se invarte ceva in dos.

PS: depasiri la limita am vazut mai multe facute de cei cu masini tari.
Loganurile au dezavantajul ca sunt MULTE

Edited by Octavian___28, 19 May 2008 - 21:20.


#32
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008
Ce sa zic si eu.....taicamiu e sofer pe tir si nu prea face chestii de genul!Trebuie sa ii intelegeti si pe tiristi.Umbla atata drum se plictisesc si ca sa treaca plictiseala gasesc cate unu de care sa faca misto.De obicei de dacii ca nu stiu cat iti permit ei sa faca misto de un x5,a6 sau alte masini cu chef de joaca.Oamenii lor de joaca sunt cei cu daciile.Am vazut si eu un dobitoc care se juca cu viata lui si inca a 3 persoane cu o cojitura de dacie incercand sa treaca de o duba si nu il lasa ala si s`a bagat in ultima clipa noi crezand deja ca e victima sigura.Sunt dobitoci si tiristii dar daca cineva va face o faza grava puteti sa il depasiti fugariti masina 2-3 km inaintea lui coborati si cand trece ii lipiti o roca de parbriz  :naughty: este ca va invat la prostii? :notangel: :death:

#33
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

View PostOctavian___28, on May 19 2008, 19:19, said:

Loganurile au dezavantajul ca sunt MULTE
vin si eu sa sutin putin cele scrise:
ma tot uitam pe aici prin oras ca cam toti soferii de autobuz au burta. dar nu de asta ma plang, ci de fatul ca ala care nu sta toata ziua cu fundul sub volan, poate nu vede starada la fel ca cel care o bate taoata ziua si ¨vede¨ fel de fel de ¨accidente¨ si minunatii. ¨bmw-isti¨ care prima curba e a lor. poate nu m-am exprimat destul de corect, dar am vrut sa zic ca cel mai bine ar fi ca intre ¨omul cu burta¨si ¨loganist¨ sa fie  putina intelegere, dar cred ca asta e ca si cum ii ceri lu´bush sa nu mai intre in razboi.

Edited by freightliner, 19 May 2008 - 23:13.


#34
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Se inchide, nu isi are rostul un topic despre depasiri, mai ales ca s-a deviat mult de la subiect !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate