Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Comentarii la GHIDUL "Adaugare subtitrare la un DVD"

- - - - -
  • Please log in to reply
650 replies to this topic

#37
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Bine v-am gasit ! Nici  vorba de vreo ''suparare''. M-am aflat, strict, in situatia pe care am descris-o mai sus: o gara mica, prafuita, de campie, urmarind acceleratul care nu mai oprea. Ma uitam mereu dinspre Urziceni spre Faurei (sau Filiasi cu Rosiori de Vede) si invers de mi s-a-negrit camasa la guler.  Fa-ti pomana, The Matrix, si pune si aceasta problema in ghid c-or mai fi prosti ! Nu ma simt singur deloc.  :P  Daca nu ma crezi, o sa vezi la alegeri...

#38
Tegobril

Tegobril

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2004
Ghidul e super!
Stie cineva unde gasesc subtitrarea in romana pentru Scarface?

#39
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu se posteaza asemenea cereri aici. Exista un thread special pe aria Mutliplex. Intreaba acolo.
Oricum, bine ai venit pe forum!

enjoy,
Mtz

#40
Tegobril

Tegobril

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2004

Mtz, on Nov 29 2004, 16:06, said:

Nu se posteaza asemenea cereri aici. Exista un thread special pe aria Mutliplex. Intreaba acolo.
Oricum, bine ai venit pe forum!

enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>


sunt un novice. Scuze!!!! si merci pentru indrumare si urare. De fapt vroiam sa inreb pe cineva avizat (care a facut /urmat ghidul) pentru ca mie mi-a dat eroare la importul subtitrarii (Unsupported file type). Am incercat sa import o  subtitrare cu extensia .sub dar care era pentru DivX. Poti, te rog, sa ma lamuresti ce fel de subtitrare trebuie folosita?

#41
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pune subul aici intr-un atasament zip, ca sa ne uitam la el. ;)
Poate are vreo eroare.

enjoy,
Mtz

#42
Tegobril

Tegobril

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2004
iata subul

Attached Files



#43
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ia incearca...
Ti-am pus 350 de diacritice si am ajustat randurile. Oricum, daca vrei sa faci treaba buna si sa il pui pe dvd ar trebui sa iei tot subul la mana si sa verifici in special dialogurile. Imi pare ca nu au fost puse toate liniile de dialog.

enjoy,
Mtz

Attached Files



#44
Tegobril

Tegobril

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2004
Multumesc pentru ajutor dar ... aceeasi problema.  
Problema e ca in sub afisarea textului se face de la freme-ul x la frame-ul y (asa am inteles eu) iar  in dvd-lab pro imi cere start time si end time.  Se poate seta asta in dvd-lab?

#45
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Transforma subtitrara in format srt si citeste de acolo timpii.

enjoy,
Mtz

#46
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Am folosit si eu, prima oara, DVD-lab PRO si am constatat ca nu suporta .sub de la MicroDVD, ci de la altceva care mie imi scapa. Suporta, perfect, .srt. E clar ca orice MicroDVD trebuie facut .srt cu Subtitle Worksop, cum zice Mtz. N-are rost sa te preocupi de vreo setare a lui DVD-lab, de vreme  ce conversia e atat de simpla.

#47
Tegobril

Tegobril

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2004
Ok Am reusit deja sa fac asta. Multumesc de ajutor. Acum vroiam sa adaug subtitrarea in romana si in meniu.

#48
gabitza

gabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 23.04.2003
Intrebare.
Ripuiesc o subtitrare de pe un DVD (PAL) cu SubRip, o salvez in format srt la 25fps, o remuxez din nou cu DVD-lab si dupa remuxare subtitrarea este decalata. De ce oare si cum se poate remedia problema.
Cum se poate face preview la subtitrare in DVD-lab?
Cu multumiri.

#49
ratuleam

ratuleam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2004
Am facut tot asa cum spune in ghid, dar cand am tras pe dvd nu mi-a bagat subtitrarea (CAND AM FACUT VIZIONAREA PE CALCULATOR TOTUL MERGEA CUM TREBUIE, LA ALEGEREA SUBTITRARII NU AM AVUT NICI UN CONFLICT).UNDE AM GRESIT ILUMINATI-MA PLS.

#50
reweb

reweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.10.2004
Eu am reusit. Merg super subtitrarile. In limba engleza le extrag cu SubRip, nu am avut nici o greshala. Totul merge perfect. Trebuie sa fi atent la mtz. Si daca crezi ca ai facut bine mai fa odata!

:coolspeak:

#51
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Ma asociez si eu intrebarii lui gabitza. La ce foloseste fereastra aia de Subtitle Preview, care arata ca o piscina ? Va rog si eu sa ma ajutati cu DVD-lab PRO. Am incercat sa fac un DVD dintr-un avi cu 3 CDs. Ma adresez aici pentru ca problema e cu subtitluri. E NTSC. Am suburi, la 23.976  fps. Le-am facut 29.97 cu S Workshop. Tot cu el le-am facut srt (erau MicroDVD). Operatiile in aceasta ordine. Am prelucrat avi in D2S, care le-a aplicat pull down si le-a adus, si pe ele, la 29.97(ca mpg-uri). Am folosit DVD-lab PRO ca se transform suburile in sp, forma agreeata de el. Dupa ''compile DVD'', subul e desincronizat. Am recitit, cu atentie,  The Matrix, ghidul si am vazut ca, la NTSC, recomanzi bifa pe ''From DF Source''. La mine, asta nu apare si e inlocuita cu Non-Drop Frame (30 fps); cealalta e, ca si in ghid, ''Real Time (29.97 fps - in cazul meu).  Ce nu fac corect ?

#52
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Salut,

@gabitza, sincer nu stiu de ce nu este sincronizata subtitrarea odata ce i-ai facut rip. Fi atent sa fie setat 25.000 FPS inainte de a face rip, altceva nu stiu sa iti zic....mie nu mi s-a intamplat niciodata si am facut destule dvd-uri.

@Ageamiu, mai mult ca singur ca nu folosesti ultima versiune de DVD-lab PRO, versiunile beta aveau functia "NON-Drop Frame (30 FPS)" care e acelasi lucru cu noua functie "From DF source"....DF = Drop Frame  :lol:

Iar daca vrei sa faci DVD din AVI iti recomand varianta TMPGEnc cu template setat de tine ca sa codezi filmul in mpg si cu subtitrare pe el si pe urma DivXtoDVD ca sa il transformi in DVD. Calitatea este aceasi sa sti, si subtitrarea se vede superb ! (chiar daca nu este selectabila).

Vezi screenshot, desi este facut pe PC...pe TV se vede SUPERB !

Attached Files

  • Attached File  lbb.PNG   782.11K   272 downloads

Edited by TheMatrix, 15 December 2004 - 04:15.


#53
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Saru' mana, The Matrix ! Am facut exact cum ai recomandat, cu sub neselectabil. Am folosit DVD2SVCD, care a mers excelent. Voi mai incerca cu ''Non DF''. Folosesc DVD-lab PRO 1.0 (baza, din 18.10.2004. Desi adaugasem , la recomandarea ta, files din 30.10.2004, le-am scos pentru ca numai asa am putut cumpara softul). Intr-adevar, se vede extraordinar. Am pus in paralel cele 2 suburi (EN si RO) si am constatat mari diferente la timpi, ceea ce imi spune ca nu voi avea niciodata sincron. Oare unde apar diferentele, de vreme ce originalele merg perfect ? Am folosit, pentru conversie, si Subtitle Workshop si SubAdjust. Le-am facut de 29.97 din 23.976 si apoi le-am facut srt. Ce naiba sa le mai fac ?

#54
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Buna baieti,
Va rog tare sa ma lamuriti : ma preocupa mult problema adaugarii de subtitrari pe DVD. Am inteles ca ghidul lui TheMatrix (cel intrei pasi, cu DVD Decrypter, DVD-lab PRO 1.0 si Ifo Update) se foloseste pentru a realiza DVD-uri care merg perfect pe PC dar nu merg pe standalone-uri. L-am incercat si totul merge super (multe multumiri, TheMatrix). As vrea sa ma indrumati cum trebuie sa procedez pentru a realiza DVD-uri cu subtitrare in rom care sa mearga pe standalone, am inteles ca fara meniuri, etc. Ma gandesc ca o solutie ar fi ca din dvd-ul original sa faci avi, iar apoi cu DVD2SVCD sa faci DVD cu subtitrare, dar, cred ca exista si o solutie care sa presupuna mai putin timp. Am citit tot ce s-a scris pe Forum despre adaugarea de subtitrari de dvd, dar, sincer, nu am fost in stare sa sistematizez totul ca sa pot spune"clar, folosesc cutare si cutare program, pasii sunt urmatorii.."si din dvd-ul original obtin un altul, doar filmul cu subtitrare, fara meniuri, extras, etc. care sa mearga pe standalone.
Multumesc mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate