Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Comentarii la GHIDUL "Adaugare subtitrare la un DVD"

- - - - -
  • Please log in to reply
650 replies to this topic

#1
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Ultimul ghid e superb, doar ca, "compilarea" discului tine destul de mult. :(

#2
giovanni35giovanni

giovanni35giovanni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.10.2004
Salutare prietene si numai bine cu ajutorul tau am gasit ce-mi trebuia, fara tine cred ca "as fi murit" ! , crede-ma ...de cand caut ghidul asta al tau nici nu stiam ca exista si uite ca este unul mai intelept si priceput ca tine care a reusit sa ma salveze :)...nu stiu daca exagerez oricum m-ai salvat...
acum cateva luni bune ma gandeam cum sa fac rost?, de unde sa fac rost?, cum sa adaug subtitrare la un DVD standalone si nu numai...m-am dat peste cap, m-am sucit, m-am invartit in stanga si dreapta poate, poate ma ajuta cineva, nimeni nu stia, sau nu auzise de asa ceva, ghidul tau imi este de mare ajutor, totusi mai am o mica problema...sti ca omul nu e multumit niciodata cu ce i se ofera !:)...am glumit...sa revin la cuvintele de mai sus...mai am o mica problema, spune-mi cum convertesc o subtitrare de pe un CD(DivX) si sa o transform in subtitrare DVD(standalone) pt DVD-uri stationare aceasta ar mai fi problema cu care ma confrunt, imi poti scrie pe mail la: [email protected]. sau imi poti da un nr de tel unde putem sa discutam mai amanuntit despre chestia asta eventual iti las nr meu de tel 0744 982 986 imi dai un bip si te sun eu.
Iti multumesc mult pentru acest ghid si raman dator cu o cinste :)...
Salutare si sa auzim numai de bine !

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Numai convertitul nu ajunge, mai trebuie si "compilata". Cred ca ai vazut ca structura unui DVD este mai comlicata fata de un CD care are pe el filmul si eventual subtitarea. Singura metoda de a pune subtitrare pe DVD presupune  authoring si de aceea iti recomand sa folosesti macar pasul cu DVDLab Pro de aici, sau daca ai divx si vrei dvd cu subtitrare sa incerci ghidul de aici.

enjoy,
Mtz

#4
ioio-computers

ioio-computers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.12.2003
Ptr. THE MATRIX
    Din pacate nu am reusit sa adaug subt. la un film cu doua PGC -uri. La CLIFFENGER cele doua PGC-uri au lungimi diferite ( nu ca in poza din ghidul cu DVD LAB PRO) iar cind fac update de IFO nu imi permite acest lucru si il restaureaza pe IFO original al filmului!  :angry:

#5
biju

biju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.05.2004
Singura problema pe care am avut-o cu acest ghid este ca nu am reusit sa am pe subul in romana º ºi þ .In rest e sublim.Multumesc Mtz.

#6
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Salut biju, ca sa ai º ºi þ te rog modifica in Control Panel la Regional Settings in Romana, la primul tab sunt 2 casute sus si jos, si la ultimul tab mai este una, pune peste tot Romana si vei avea º ºi þ (pentru Windows XP).

Multumesc ca te-ai inregistrat si la mine pe forum  :D

Edited by TheMatrix, 17 October 2004 - 11:40.


#7
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Salut ioio-computers, spune-mi te rog ce marimi au cele 2 PGC-uri, care este mai mare si care este mai mic.  :)

#8
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Salut!

Am o intrebare pt Mtz ale carui ghiduri sunt ssss folositoare (Super super super super):
Vad ca vorbesti de traduceri SRT. In Vegas Architect eu pot face subtitrarea normal. Problema este ca tu te referi doar la cei care vor sa faca din DivX Dvd sau as putea si eu invata ceva de aici (ma refer pt productii proprii)

Merci

#9
ioio-computers

ioio-computers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.12.2003
Salut The Matrix!
Primul are un minut si putin si contine sigla de la TRI STAR si putin din film iar al doilea are 1 ora si 48 minute.
Pina la up-date-area IFO-urilor totul e ok ( si cu Maestro si cu DVD Lab Pro) apoi IFO UPDATE da eroare respectiva si reface IFO original.
Filmul se vede ( adica partea din cel de al doilea PGC ) dar fara sunet iar titrarea apare cu albastru.
Toata stima!

#10
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Salut ioio-computers, ar fi o smecherie, incerca sa faci rost de DVDReMake (FULL) si Importi DVD-ul....cauti acolo PGC_1 si ii dai Remove sau Hide. Pe urma dai Export la DVD si dupa ce a terminat de exportat verifici cu Ifo Edit daca ai 1 PGC sau doua. Daca ai numai 1 PGC si este filmul atunci ar trebui sa mearga fara probleme. (Tine minte ca daca dai remove la PGC 2 nu vei mai avea sigla de la Tri Star).  :P

P.S.: Ai incercat sa setezi la Ifo Update optiunea Maestro Multi-PGC ? poate merge si aia  :)

Numai bine.

#11
ioio-computers

ioio-computers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.12.2003
Din pacate nu merge cu acea optiune din IFO UP-DATE, iar DvdReMake e greu de gasit! Se poate discuta live aceasta problema?

#12
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
DVD-lab PRO 1.0 Final !

Pe data de 18 Octombrie a fost lansata versiunea final a programului DVD-lab PRO.

Gata cu beta  :D

Din pacate pentru unii, de data aceasta programul are 22.2 Mb  :P

Dar merita  B)

Download aici.

#13
reweb

reweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.10.2004
Am un film NTSC.
Am o subtitrare la 25fps am modificat cu Subtitle Workshop la 30fps.
Ce pasi trebuie urmati (modificati) pentu NTSC?

Exista un soft cu care pot sa verific subtitrarile (sincronizare, gen VobSub) inainte de reauthoring?

#14
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Baga subtitrarea in subtitle workshop. Apoi incarca filmul.
Deasemenea poti urmari filmul si cu Media Player Classic (gabest) incarcand subtitrarea in el.
Vezi ca s-a mai discutat pe aici la comentariile despre vechiul ghid. Foloseste search.

enjoy,
Mtz

#15
biju

biju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.05.2004
:o Eu am compilat un film cu DVD Lab Pro , am copiat ifo redenumite in directorul cu filmul original insa la partea cu IFO Update mi-a dat un mesaj ca ifo original nu este destul de mare pentru nu stiu ce , si a restaurat ifo original.Filmul meu avea 3 PGC uri iar filmul era pe PGC2.Ce trebuie sa fac ca sa nu mai existe problema asta?Multumesc.

#16
ioanas

ioanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.03.2004
Buna din nou !!!
Am incercat si eu sa urmez ghidul video prezent aici dar apare o problema :
totul merge perfect pina la importul de( film)  in DvD-LAB Pro moment in care programul se blocheaza.
Pe scurt :
import fisierele audio si le importa dar la video (pasul 2 litera B) MI SE BLOCHEAZA PROGRAMUL DE NU MAI POT SA-L INCHID DECIT DACA RESTARTEZ  am incercat si alte versiuni de dvd-lab dar aceelasi rezultat SE BLOCHEAZA oare nu exista alt soft care sa faca treaba asta ?
am un XP la 2500+ cu 1 Gb de memorie si nu cred ca e de vina PC-ul ?
merci

#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ai un coflict undeva in sistem. Si eu am o configuratie asemanatoare (XP 2.800) si face figuri si la o amarata de codare cu VirtualDub.  :cursing:

enjoy,
Mtz

#18
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
biju, incerc sa descoper chestia cu Multi-PGC...e mai complicat  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate